Dane CKE · termin główny 2026 · mazowieckie

Edukacja w powiecie białobrzeskim: wyniki egzaminów 2026

Maturzyści z powiatu białobrzeskiego napisali polski podstawowy na 62,3%, a rok wcześniej na 54,0%. To więcej niż średnia Polski (58,9%) i województwa mazowieckiego (61,5%). Polski rozszerzony wzrósł z 32,2% do 47,9%.

  • 331ósmoklasistów
  • 261maturzystów
  • 6gmin w powiecie
  • 1 + 1licea + technika
Wyniki 2026 powiat, województwo, Polska

Matura z polskiego powyżej średniej Polski

Polskimatura podstawowa, 261 os.+3,4
Powiat62,3%
Województwo61,5%
Polska58,9%
Polskimatura rozszerzona, 50 os.+4,0
Powiat47,9%
Województwo47,4%
Polska43,9%
Angielskimatura rozszerzona, 146 os.−5,1
Powiat64,1%
Województwo72,1%
Polska69,2%
Średni wynik procentowy, termin główny 2026. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.

Egzamin ósmoklasisty 2026 w powiecie białobrzeskim

Powiat białobrzeski na tle województwa i Polski

Matematyka331 os. w 2026−11,6
Powiat43,1%
Województwo59,6%
Polska54,8%
w 2025: 42,9% · 42. miejsce na 42 w województwie
Polski331 os. w 2026−4,8
Powiat60,0%
Województwo68,5%
Polska64,8%
w 2025: 58,7% · 36. miejsce na 42 w województwie
Angielski344 os. w 2026−15,9
Powiat56,7%
Województwo76,5%
Polska72,6%
w 2025: 60,7% · 42. miejsce na 42 w województwie
Egzamin ósmoklasisty 2026: średni wynik procentowy szkół w każdej gminie powiatu białobrzeskiego, według matematyki, i zmiana z matematyki od 2025 roku w punktach procentowych. Gmina miejsko-wiejska ma jedną średnią dla miasta i wsi. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
GminaMatematykaPolskiAngielskiOd 2025
Białobrzegigmina miejsko-wiejska, 97 os.49,5%62,5%60,0%+3,0
Radzanówgmina wiejska, 40 os.44,0%62,5%58,2%+1,2
Stromiecgmina wiejska, 65 os.43,2%60,7%51,0%+1,4
Stara Błotnicagmina wiejska, 66 os.42,7%64,8%61,5%−1,7
Promnagmina wiejska, 36 os.34,6%46,2%53,2%−7,8
Wyśmierzycegmina miejsko-wiejska, 27 os.31,4%52,7%48,8%+2,7
Powiat białobrzeski43,1%60,0%56,7%+0,2
Województwo59,6%68,5%76,5%+4,5
Polska54,8%64,8%72,6%+4,6

Szkoły podstawowe: średnia z trzech egzaminów

Egzamin ósmoklasisty 2026: szkoły podstawowe w powiecie białobrzeskim z najwyższą średnią z trzech przedmiotów (matematyka, polski, angielski). Porównujemy szkoły, w których matematykę i polski pisało co najmniej 25 osób, a angielski co najmniej 15; takich szkół jest 2, pokazujemy 2 pierwszych. Zdających: egzamin z matematyki. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaMatematykaPolskiAngielskiŚrednia trzechZdających
Publiczna SP im. Dionizego CzachowskiegoStromiec49,8%67,2%59,8%58,9%32
SP nr 1 im. Komisji Edukacji NarodowejBiałobrzegi48,0%62,2%59,7%56,6%84
Średnia powiatu białobrzeskiego, wszystkie szkoły43,1%60,0%56,7%53,3%331

Licea i technika w powiecie białobrzeskim: matura 2026

Matura 2026, termin główny: licea i technika w powiecie białobrzeskim, w których polski pisało co najmniej 20 osób, według średniej trzech matur obowiązkowych na poziomie podstawowym (polski, matematyka, angielski). Kreska: mniej niż 20 zdających. Miejsce liceum w rankingu liceów 2026 (334 liceów w województwie, 1841 w Polsce), a technikum w rankingu techników liczonym tą samą metodą (168 techników w województwie, 1372 w Polsce). Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaZdającychPolski PMatematyka PAngielski PMatematyka RŚrednia trzech maturMiejsce w rankingu
LO im. Armii Krajowejliceum, Białobrzegi15369,3%62,5%79,8%36,3%47 os.70,5%2025: 66,6%172. w woj.774. w Polsce
Technikum im. Stanisława Staszicatechnikum, Białobrzegi9954,7%44,8%54,2%–51,2%2025: 49,7%118. w woj.945. w Polsce
Szkoły dla dorosłych, branżowe i mniejsze (1)
Bez porównań, bo to szkoły dla dorosłych, branżowe II stopnia albo z mniej niż 20 zdającymi. Ich wyniki liczą się do średniej powiatu białobrzeskiego w tabeli porównania niżej. Zdających: matura z polskiego 2026.
SzkołaZdających
Niepubliczne LO dla Młodzieży Siódemkaliceum, Białobrzegi6

Powiat białobrzeski na tle województwa i Polski

Egzamin ósmoklasisty i matura 2026 (termin główny): średni wynik procentowy powiatu białobrzeskiego, województwa mazowieckiego i Polski oraz zmiana od 2025 roku i różnica do Polski w punktach procentowych. Na maturze przedmioty, które pisało co najmniej 20 osób, ze wszystkich szkół (także dla dorosłych). Miejsce wśród powiatów i miast na prawach powiatu w województwie. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
EgzaminPowiat 2026Powiat 2025ZmianaWojewództwoPolskaRóżnica do PolskiMiejsce w woj.Zdających
Matematyka, egzamin ósmoklasisty43,1%42,9%+0,259,6%54,8%−11,642. z 42331
Polski, egzamin ósmoklasisty60,0%58,7%+1,368,5%64,8%−4,836. z 42331
Angielski, egzamin ósmoklasisty56,7%60,7%−4,076,5%72,6%−15,942. z 42344
Polski, matura podstawowa62,3%54,0%+8,361,5%58,9%+3,413. z 41261
Matematyka, matura podstawowa54,8%56,5%−1,762,4%59,0%−4,231. z 41261
Angielski, matura podstawowa69,2%62,1%+7,081,0%78,4%−9,237. z 41254
Matematyka, matura rozszerzona29,2%26,3%+2,943,8%37,1%−7,933. z 4160
Angielski, matura rozszerzona64,1%54,5%+9,672,1%69,2%−5,125. z 41146
Polski, matura rozszerzona47,9%32,2%+15,747,4%43,9%+4,011. z 4150
Biologia, matura rozszerzona39,4%45,8%−6,443,1%40,7%−1,420. z 4126
Fizyka, matura rozszerzona42,9%66,6%−23,749,3%41,8%+1,120. z 3828
Geografia, matura rozszerzona40,5%33,0%+7,546,3%40,6%−0,017. z 4175

Artykuł do przedruku

Tekst dla lokalnej gazety albo portalu, napisany z wyników powiatu białobrzeskiego i gotowy do publikacji. Liczby w nim pochodzą z tabel wyżej.

Powiat białobrzeski · edukacja · wyniki egzaminów 2026

Matura 2026: polski w powiecie białobrzeskim powyżej średniej Polski, rozszerzony w górę o 15,7 punktu

Maturzyści z powiatu białobrzeskiego napisali w tym roku polski podstawowy średnio na 62,3%. Rok wcześniej mieli 54,0%. Średnia Polski spadła w tym czasie z 59,4% do 58,9%, a średnia województwa mazowieckiego wyniosła 61,5%. Powiat jest z polskiego podstawowego 13. wśród 41 powiatów i miast województwa.

Tak wynika z danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z terminu głównego 2026, które zbiera Mapa Wyników Egzaminów. Maturę z polskiego pisało w powiecie 261 osób, 159 w liceum i 99 w technikum.

Polski rozszerzony w górę o 15,7 punktu

Jeszcze bardziej poprawił się polski rozszerzony. Powiat napisał go na 47,9%, a rok wcześniej na 32,2%. Średnia Polski z tego egzaminu wyniosła 43,9%, rok wcześniej 46,2%. Z polskiego rozszerzonego powiat jest 11. w województwie mazowieckim. Pisało go 50 osób.

Najwyższe wyniki z polskiego ma LO im. Armii Krajowej w Białobrzegach. Polski podstawowy napisało tam 153 maturzystów, ze średnią 69,3%, a rozszerzony 37 osób, ze średnią 60,0%. W Technikum im. Stanisława Staszica w Białobrzegach polski podstawowy pisało 99 osób, ze średnią 54,7%.

Angielski też w górę

Angielski podstawowy wyszedł w powiecie na 69,2%, a rok wcześniej na 62,1%. Średnia Polski wzrosła w tym czasie z 78,1% do 78,4%. Angielski rozszerzony, który pisało 146 osób, wyszedł na 64,1%, przy 54,5% rok wcześniej. Z angielskiego rozszerzonego LO im. Armii Krajowej ma 69,0%, przy 104 zdających.

Matematyka podstawowa wypadła w powiecie na 54,8%, poniżej średniej Polski (59,0%). Rozszerzoną matematykę pisało 60 osób, ze średnią 29,2%. Geografię rozszerzoną napisało 75 osób, ze średnią 40,5%, prawie dokładnie tyle co średnia Polski.

Fizykę rozszerzoną pisało w powiecie 28 osób, ze średnią 42,9%, wyżej niż średnia Polski (41,8%). Prawie wszyscy z nich uczą się w LO im. Armii Krajowej, gdzie fizykę napisało 27 osób, ze średnią 44,2%. Geografię rozszerzoną liceum napisało na 43,3%, przy 57 zdających. Średnia trzech matur obowiązkowych wyniosła w LO im. Armii Krajowej 70,5%, rok wcześniej 66,6%.

Ósmoklasiści

Egzamin ósmoklasisty wypadł w powiecie słabiej niż matura. Uczniowie podstawówek napisali polski na 60,0%, a rok wcześniej na 58,7%. Średnia Polski z polskiego wzrosła w tym czasie z 63,6% do 64,8%. Z matematyki powiat ma 43,1%, przy 54,8% w Polsce i 59,6% w województwie mazowieckim. Egzamin z matematyki pisało 331 uczniów.

Najwyższą średnią z matematyki wśród gmin ma gmina Białobrzegi: 49,5%, rok wcześniej 46,5%. Z polskiego najwyżej jest Stara Błotnica (64,8%). W gminie Stromiec polski wzrósł z 57,3% do 60,7%.

W gminie Białobrzegi, gdzie egzamin z matematyki pisało 97 uczniów, polski wzrósł z 58,1% do 62,5%. Tyle samo z polskiego ma gmina Radzanów, która z matematyki napisała 44,0%, rok wcześniej 42,8%. W Starej Błotnicy angielski poszedł w górę z 58,4% do 61,5%.

W zestawieniu szkół podstawowych z co najmniej 25 zdającymi są dwie szkoły. Wyższą średnią z trzech egzaminów ma Publiczna SP im. Dionizego Czachowskiego w Stromcu: 58,9%, z polskim 67,2%. SP nr 1 im. Komisji Edukacji Narodowej w Białobrzegach ma 56,6%, a egzamin pisało w niej 84 uczniów. W SP nr 1 najlepiej wypadł polski: 62,2%. Pozostałe podstawówki powiatu są mniejsze i mają mniej niż 25 zdających, więc ich wyniki są tylko w tabeli na tej stronie.

Źródło: ProfTutoring.pl na podstawie danych CKE

Skąd są te liczby

Wszystkie wyniki pochodzą z Mapy Wyników Egzaminów, którą prowadzi Centrum Informatyczne Edukacji na podstawie danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. To średnie wyniki procentowe z terminu głównego egzaminu ósmoklasisty i matury w 2026 i 2025 roku. Średnią powiatu białobrzeskiego, województwa i gmin podaje Mapa; średnią Polski liczymy z województw, ważąc je liczbą zdających.

Średnia trzech matur to średnia z polskiego, matematyki i angielskiego na poziomie podstawowym. Z niej liczymy ranking liceów 2026 i w ten sam sposób ranking techników. Do rankingu trafia szkoła, w której każdy z tych egzaminów pisało co najmniej 20 osób. Szkoły podstawowe porównujemy przy co najmniej 25 zdających, bo w mniejszej szkole jeden wynik mocno zmienia średnią.

Opracowanie: ProfTutoring (Professional Tutoring sp. z o.o.). Błąd w danych albo pytanie o metodę: kontakt@proftutoring.pl.

Aktualizacja: 3 listopada 2026Źródła: Mapa Wyników Egzaminów (Centrum Informatyczne Edukacji, dane CKE)Ranking liceów 2026ProfTutoring to marka Professional Tutoring sp. z o.o.