Dane CKE · termin główny 2026 · małopolskie

Edukacja w powiecie bocheńskim: wyniki egzaminów 2026

Maturzyści z powiatu bocheńskiego napisali rozszerzony angielski na 73,1%, drugi wynik wśród 22 powiatów i miast w Małopolsce. Rok wcześniej mieli z tego egzaminu 62,5%. Ósmoklasiści poprawili matematykę z 54,7% do 61,0%, a powiat jest teraz 7. w województwie, a rok wcześniej był 11.

  • 1189ósmoklasistów
  • 1116maturzystów
  • 9gmin w powiecie
  • 4 + 4licea + technika
Wyniki 2026 powiat, województwo, Polska

Angielski rozszerzony ponad Polską

Angielskimatura rozszerzona, 775 os.+3,9
Powiat73,1%
Województwo70,6%
Polska69,2%
Matematykamatura podstawowa, 1115 os.+3,0
Powiat62,0%
Województwo62,1%
Polska59,0%
Matematykaegzamin ósmoklasisty, 1189 os.+6,3
Powiat61,0%
Województwo60,7%
Polska54,8%
Średni wynik procentowy, termin główny 2026. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.

Artykuł do przedruku

Tekst dla lokalnej gazety albo portalu, napisany z wyników powiatu bocheńskiego i gotowy do publikacji. Liczby w nim pochodzą z tabel niżej.

Powiat bocheński · edukacja · wyniki egzaminów 2026

Matura 2026: powiat bocheński drugi w Małopolsce z rozszerzonego angielskiego

Maturzyści z powiatu bocheńskiego napisali w tym roku rozszerzony angielski średnio na 73,1%. To drugi wynik wśród 22 powiatów i miast na prawach powiatu w województwie małopolskim i o 3,9 punktu więcej niż średnia Polski (69,2%). Rok wcześniej powiat miał z tego egzaminu 62,5%.

Tak wynika z danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z terminu głównego 2026, które zbiera Mapa Wyników Egzaminów. Rozszerzony angielski pisało w powiecie 775 maturzystów. W całej Polsce średnia z tego egzaminu wzrosła w tym czasie z 64,1% do 69,2%, a w powiecie o 10,6 punktu.

Najwyższy wynik z rozszerzonego angielskiego wśród szkół z co najmniej 20 zdającymi ma Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Jana Matejki w Nowym Wiśniczu: 83,5% przy 26 zdających. W I LO im. Króla Kazimierza Wielkiego w Bochni angielski rozszerzony pisało 237 osób, ze średnią 81,2%, a w IV LO w ZS nr 1 im. Stanisława Staszica 92 osoby, ze średnią 76,3%. Technikum nr 1 w ZS nr 1 im. Stanisława Staszica ma z tego egzaminu 73,7% przy 138 zdających.

Matura podstawowa bliżej średniej

Na maturze podstawowej powiat jest bliżej średniej województwa. Z polskiego wyszło 60,1% (Małopolska 61,8%, Polska 58,9%), z matematyki 62,0% (Polska 59,0%), a z angielskiego 77,3% (Polska 78,4%). Maturę z polskiego pisało 1116 osób, z czego 634 w liceach i 426 w technikach. Historię rozszerzoną powiat napisał na 57,0%, czwarty wynik w województwie, przy 36,3% rok wcześniej. Rozszerzoną matematykę pisało 310 osób, ze średnią 36,4% (Polska 37,1%), a biologię 217 osób, ze średnią 40,0%, przy 52,1% rok wcześniej.

W rankingu liceów 2026 najwyżej z powiatu jest I LO im. Króla Kazimierza Wielkiego w Bochni, 38. w województwie małopolskim i 356. w Polsce. Średnia trzech matur obowiązkowych, czyli polskiego, matematyki i angielskiego na poziomie podstawowym, wyniosła tam 78,3%. Rozszerzoną matematykę 117 maturzystów I LO napisało na 50,4%. II LO im. Orła Białego, w którym maturę pisało 206 osób, ma 62,7%. IV LO w ZS nr 1 im. Stanisława Staszica spadło z 28. na 63. miejsce w województwie, ze średnią 74,8% wobec 81,7% rok wcześniej. Najwyżej z techników jest Technikum nr 1 w Zespole Szkół nr 1 im. Stanisława Staszica: 68,4%, 12. miejsce w województwie i 94. w Polsce w rankingu techników. Maturę pisało tam 213 osób.

Ósmoklasiści: matematyka w górę

Egzamin ósmoklasisty pisało w powiecie 1189 uczniów. Z matematyki średnia wyniosła 61,0%, o 6,3 punktu więcej niż średnia Polski. Powiat miał rok wcześniej 54,7% i był 11. w województwie, teraz jest 7. W całej Polsce matematyka poszła w górę z 50,1% do 54,8%. Z polskiego powiat ma 70,5%, piąty wynik w Małopolsce, a z angielskiego 73,3%, mniej niż średnia województwa (75,4%).

Najwyższą średnią z matematyki wśród dziewięciu gmin powiatu ma miasto Bochnia: 69,6%. Najbardziej poprawił się Łapanów, z 45,5% do 58,7%, a także Lipnica Murowana, z 50,7% do 62,6%, i Trzciana, z 51,9% do 61,2%. Spadek był tylko w gminie Rzezawa, z 54,9% do 53,7%. Z polskiego najwyżej jest Drwinia: 74,7%, a z angielskiego miasto Bochnia, 80,6%. W samej Bochni egzamin pisało 343 uczniów.

Wśród szkół podstawowych z co najmniej 25 zdającymi najwyższą średnią z trzech egzaminów (matematyka, polski i angielski) ma SP nr 5 im. Jana Matejki w Bochni: 78,1%. Druga jest SP nr 7 im. Jana Pawła II w Bochni (76,2%). SP nr 4 im. św. Barbary w Bochni ma z matematyki 75,1% przy 96 zdających. W zestawieniu jest 14 szkół.

Źródło: ProfTutoring.pl na podstawie danych CKE

Egzamin ósmoklasisty 2026 w powiecie bocheńskim

Powiat bocheński na tle województwa i Polski

Matematyka1189 os. w 2026+6,3
Powiat61,0%
Województwo60,7%
Polska54,8%
w 2025: 54,7% · 7. miejsce na 22 w województwie
Polski1188 os. w 2026+5,7
Powiat70,5%
Województwo69,3%
Polska64,8%
w 2025: 68,6% · 5. miejsce na 22 w województwie
Angielski1202 os. w 2026+0,7
Powiat73,3%
Województwo75,4%
Polska72,6%
w 2025: 71,2% · 11. miejsce na 22 w województwie
Egzamin ósmoklasisty 2026: średni wynik procentowy szkół w każdej gminie powiatu bocheńskiego, według matematyki, i zmiana z matematyki od 2025 roku w punktach procentowych. Gmina miejsko-wiejska ma jedną średnią dla miasta i wsi. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
GminaMatematykaPolskiAngielskiOd 2025
Bochniamiasto, 343 os.69,6%73,0%80,6%+4,8
Lipnica Murowanagmina wiejska, 53 os.62,6%65,8%71,1%+11,8
Żegocinagmina wiejska, 62 os.62,1%71,9%69,2%+2,1
Trzcianagmina wiejska, 80 os.61,2%70,0%69,6%+9,2
Łapanówgmina wiejska, 101 os.58,7%64,4%70,1%+13,2
Bochniagmina wiejska, 222 os.58,0%68,7%68,3%+8,0
Drwiniagmina wiejska, 54 os.55,6%74,7%71,5%+5,1
Nowy Wiśniczgmina miejsko-wiejska, 159 os.54,5%72,0%69,6%+5,4
Rzezawagmina wiejska, 115 os.53,7%70,0%75,4%−1,2
Powiat bocheński61,0%70,5%73,3%+6,4
Województwo60,7%69,3%75,4%+4,4
Polska54,8%64,8%72,6%+4,6

Szkoły podstawowe: średnia z trzech egzaminów

Egzamin ósmoklasisty 2026: szkoły podstawowe w powiecie bocheńskim z najwyższą średnią z trzech przedmiotów (matematyka, polski, angielski). Porównujemy szkoły, w których matematykę i polski pisało co najmniej 25 osób, a angielski co najmniej 15; takich szkół jest 14, pokazujemy 10 pierwszych. Zdających: egzamin z matematyki. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaMatematykaPolskiAngielskiŚrednia trzechZdających
SP nr 5 im. Jana MatejkiBochnia71,6%77,2%85,6%78,1%46
SP nr 7 im. Jana Pawła IIBochnia71,4%76,2%81,2%76,2%74
ZS Gminnych w Proszówkach SP z oddziałami sportowymi im. księdza Józefa SkwirutaProszówki, gmina Bochnia70,9%79,5%76,4%75,6%31
SP nr 4 im. św. BarbaryBochnia75,1%70,1%79,5%74,9%96
SP nr 2 im. Kazimierza BrodzińskiegoBochnia63,7%74,3%83,6%73,9%60
SP im. Jana Pawła IIStary Wiśnicz, gmina Nowy Wiśnicz60,7%73,7%77,2%70,5%33
SP im. Kazimierza BrodzińskiegoLipnica Murowana65,0%71,3%75,1%70,4%28
SP nr 1 im. Stanisława JachowiczaBochnia63,6%69,4%76,1%69,7%67
Publiczna SP im. św. Jana KantegoTrzciana53,9%69,5%77,5%67,0%27
SP im. św. Jana KantegoŁapanów60,6%60,9%76,0%65,8%46
Średnia powiatu bocheńskiego, wszystkie szkoły61,0%70,5%73,3%68,3%1189

Licea i technika w powiecie bocheńskim: matura 2026

Matura 2026, termin główny: licea i technika w powiecie bocheńskim, w których polski pisało co najmniej 20 osób, według średniej trzech matur obowiązkowych na poziomie podstawowym (polski, matematyka, angielski). Kreska: mniej niż 20 zdających. Miejsce liceum w rankingu liceów 2026 (158 liceów w województwie, 1841 w Polsce), a technikum w rankingu techników liczonym tą samą metodą (122 techników w województwie, 1372 w Polsce). Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaZdającychPolski PMatematyka PAngielski PMatematyka RŚrednia trzech maturMiejsce w rankingu
I LO im. Króla Kazimierza Wlk.liceum, Bochnia27768,5%77,2%89,2%50,4%117 os.78,3%2025: 80,4%38. w woj.356. w Polsce
IV LO w ZS nr 1 im. Stanisława Staszicaliceum, Bochnia10163,0%74,5%86,8%36,0%59 os.74,8%2025: 81,7%63. w woj.553. w Polsce
Technikum nr 1 w Zespole Szkół nr 1 im. Stanisława Staszicatechnikum, Bochnia21358,9%67,7%78,6%32,6%79 os.68,4%2025: 66,8%12. w woj.94. w Polsce
Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Jana Matejkiliceum, Nowy Wiśnicz3459,3%58,3%84,8%–67,5%2025: 64,8%–
II LO im. Orła Białegoliceum, Bochnia20661,5%51,0%75,6%–62,7%2025: 65,8%118. w woj.1166. w Polsce
Technikum nr 3 w Zespole Szkół nr 3 im. ks. Prof. Józefa Tischneratechnikum, Bochnia12455,8%53,8%66,2%14,5%26 os.58,6%2025: 61,9%51. w woj.436. w Polsce
Technikum nr 2 w Zespole Szkół nr 2 im. Stanisława Konarskiegotechnikum, Bochnia6754,9%54,9%62,7%–57,5%2025: 57,5%56. w woj.510. w Polsce
Technikum w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznegotechnikum, Łapanów2245,2%40,6%56,8%–47,5%2025: 51,2%111. w woj.1124. w Polsce
Szkoły dla dorosłych, branżowe i mniejsze (3)
Bez porównań, bo to szkoły dla dorosłych, branżowe II stopnia albo z mniej niż 20 zdającymi. Ich wyniki liczą się do średniej powiatu bocheńskiego w tabeli porównania niżej. Zdających: matura z polskiego 2026.
SzkołaZdających
Niepubliczne LO dla Dorosłychliceum, Bochnia33
Niepubliczna Branżowa Szkoła II stopniaszkoła branżowa II stopnia, Bochnia23
LOliceum, Żegocina16

Powiat bocheński na tle województwa i Polski

Egzamin ósmoklasisty i matura 2026 (termin główny): średni wynik procentowy powiatu bocheńskiego, województwa małopolskigo i Polski oraz zmiana od 2025 roku i różnica do Polski w punktach procentowych. Na maturze przedmioty, które pisało co najmniej 20 osób, ze wszystkich szkół (także dla dorosłych). Miejsce wśród powiatów i miast na prawach powiatu w województwie. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
EgzaminPowiat 2026Powiat 2025ZmianaWojewództwoPolskaRóżnica do PolskiMiejsce w woj.Zdających
Matematyka, egzamin ósmoklasisty61,0%54,7%+6,460,7%54,8%+6,37. z 221189
Polski, egzamin ósmoklasisty70,5%68,6%+1,969,3%64,8%+5,75. z 221188
Angielski, egzamin ósmoklasisty73,3%71,2%+2,175,4%72,6%+0,711. z 221202
Polski, matura podstawowa60,1%61,4%−1,361,8%58,9%+1,29. z 221116
Matematyka, matura podstawowa62,0%64,2%−2,262,1%59,0%+3,05. z 221115
Angielski, matura podstawowa77,3%77,2%+0,179,5%78,4%−1,09. z 221109
Matematyka, matura rozszerzona36,4%32,1%+4,340,2%37,1%−0,77. z 22310
Angielski, matura rozszerzona73,1%62,5%+10,670,6%69,2%+3,92. z 22775
Polski, matura rozszerzona48,5%46,9%+1,648,1%43,9%+4,66. z 22210
Biologia, matura rozszerzona40,0%52,1%−12,043,6%40,7%−0,712. z 22217
Chemia, matura rozszerzona42,9%48,4%−5,544,5%40,8%+2,18. z 22120
Fizyka, matura rozszerzona30,4%42,6%−12,345,9%41,8%−11,416. z 2020
Geografia, matura rozszerzona41,8%38,9%+2,942,1%40,6%+1,28. z 22156
Historia, matura rozszerzona57,0%36,3%+20,754,4%47,2%+9,74. z 2258
WOS, matura rozszerzona44,6%––49,2%44,0%+0,68. z 2261

Skąd są te liczby

Wszystkie wyniki pochodzą z Mapy Wyników Egzaminów, którą prowadzi Centrum Informatyczne Edukacji na podstawie danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. To średnie wyniki procentowe z terminu głównego egzaminu ósmoklasisty i matury w 2026 i 2025 roku. Średnią powiatu bocheńskiego, województwa i gmin podaje Mapa; średnią Polski liczymy z województw, ważąc je liczbą zdających.

Średnia trzech matur to średnia z polskiego, matematyki i angielskiego na poziomie podstawowym. Z niej liczymy ranking liceów 2026 i w ten sam sposób ranking techników. Do rankingu trafia szkoła, w której każdy z tych egzaminów pisało co najmniej 20 osób. Szkoły podstawowe porównujemy przy co najmniej 25 zdających, bo w mniejszej szkole jeden wynik mocno zmienia średnią.

Opracowanie: ProfTutoring (Professional Tutoring sp. z o.o.). Błąd w danych albo pytanie o metodę: kontakt@proftutoring.pl.

Aktualizacja: 3 listopada 2026Źródła: Mapa Wyników Egzaminów (Centrum Informatyczne Edukacji, dane CKE)Ranking liceów 2026ProfTutoring to marka Professional Tutoring sp. z o.o.