Dane CKE · termin główny 2026 · świętokrzyskie

Edukacja w powiecie buskim: wyniki egzaminów 2026

Ósmoklasiści z gminy Wiślica napisali matematykę na 64,5%, najwięcej w powiecie buskim i o 9,7 punktu więcej niż średnia Polski. Rok wcześniej mieli 51,9%, a średnia kraju wzrosła w tym czasie z 50,1% do 54,8%. Cały powiat ma z polskiego 67,2%, trzeci wynik w województwie świętokrzyskim.

  • 570ósmoklasistów
  • 627maturzystów
  • 8gmin w powiecie
  • 3 + 3licea + technika
Wyniki 2026 powiat, województwo, Polska

Ósmoklasiści z polskiego ponad średnią Polski

Matematykaegzamin ósmoklasisty, 570 os.−2,1
Powiat52,6%
Województwo53,9%
Polska54,8%
Polskiegzamin ósmoklasisty, 571 os.+2,4
Powiat67,2%
Województwo64,8%
Polska64,8%
Matematykamatura podstawowa, 626 os.+2,1
Powiat61,1%
Województwo61,9%
Polska59,0%
Średni wynik procentowy, termin główny 2026. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.

Egzamin ósmoklasisty 2026 w powiecie buskim

Powiat buski na tle województwa i Polski

Matematyka570 os. w 2026−2,1
Powiat52,6%
Województwo53,9%
Polska54,8%
w 2025: 48,6% · 5. miejsce na 14 w województwie
Polski571 os. w 2026+2,4
Powiat67,2%
Województwo64,8%
Polska64,8%
w 2025: 63,1% · 3. miejsce na 14 w województwie
Angielski568 os. w 2026−1,3
Powiat71,3%
Województwo72,2%
Polska72,6%
w 2025: 68,0% · 5. miejsce na 14 w województwie
Egzamin ósmoklasisty 2026: średni wynik procentowy szkół w każdej gminie powiatu buskiego, według matematyki, i zmiana z matematyki od 2025 roku w punktach procentowych. Gmina miejsko-wiejska ma jedną średnią dla miasta i wsi. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
GminaMatematykaPolskiAngielskiOd 2025
Wiślicagmina miejsko-wiejska, 32 os.64,5%76,7%76,7%+12,5
Busko-Zdrójgmina miejsko-wiejska, 293 os.55,0%68,9%76,2%+5,5
Pacanówgmina wiejska, 52 os.55,0%65,6%65,7%−6,2
Tuczępygmina wiejska, 24 os.50,5%76,9%77,0%+14,9
Stopnicagmina miejsko-wiejska, 48 os.50,2%55,7%68,2%+3,6
Solec-Zdrójgmina wiejska, 53 os.45,1%62,1%59,7%−1,1
Gnojnogmina wiejska, 33 os.44,0%56,9%59,4%+1,0
Nowy Korczyngmina wiejska, 35 os.42,4%73,3%62,3%+1,4
Powiat buski52,6%67,2%71,3%+4,0
Województwo53,9%64,8%72,2%+3,3
Polska54,8%64,8%72,6%+4,6

Szkoły podstawowe: średnia z trzech egzaminów

Egzamin ósmoklasisty 2026: szkoły podstawowe w powiecie buskim z najwyższą średnią z trzech przedmiotów (matematyka, polski, angielski). Porównujemy szkoły, w których matematykę i polski pisało co najmniej 25 osób, a angielski co najmniej 15; takich szkół jest 8, pokazujemy 8 pierwszych. Zdających: egzamin z matematyki. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaMatematykaPolskiAngielskiŚrednia trzechZdających
Publiczna SP nr 1 im. Stanisława StaszicaBusko-Zdrój68,2%71,5%89,7%76,4%51
SPWiślica64,5%76,7%76,7%72,6%32
Publiczna SP im. Jana Pawła IIZbludowice, gmina Busko-Zdrój60,4%75,2%78,2%71,3%37
Publiczna SP nr 2 im. Janusza KorczakaBusko-Zdrój57,3%70,4%74,8%67,5%61
SP nr 3 im. płk. Aleksandra Krzyżanowskiego WilkaBusko-Zdrój57,2%68,7%76,6%67,5%79
SPSolec-Zdrój52,2%65,2%63,1%60,2%36
Publiczna SPNowy Korczyn43,2%73,5%60,4%59,0%29
SP im. Batalionów ChłopskichStopnica50,2%55,7%68,2%58,1%48
Średnia powiatu buskiego, wszystkie szkoły52,6%67,2%71,3%63,7%570

Licea i technika w powiecie buskim: matura 2026

Matura 2026, termin główny: licea i technika w powiecie buskim, w których polski pisało co najmniej 20 osób, według średniej trzech matur obowiązkowych na poziomie podstawowym (polski, matematyka, angielski). Kreska: mniej niż 20 zdających. Miejsce liceum w rankingu liceów 2026 (53 liceów w województwie, 1841 w Polsce), a technikum w rankingu techników liczonym tą samą metodą (51 techników w województwie, 1372 w Polsce). Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaZdającychPolski PMatematyka PAngielski PMatematyka RŚrednia trzech maturMiejsce w rankingu
I LO im. Tadeusza Kościuszkiliceum, Busko-Zdrój25665,7%77,6%86,2%42,9%132 os.76,5%2025: 80,6%10. w woj.450. w Polsce
III LOliceum, Busko-Zdrój8155,3%52,8%75,8%–61,3%2025: 63,1%42. w woj.1226. w Polsce
Technikum nr 2 im. Bohaterów Powstania Styczniowegotechnikum, Busko-Zdrój7052,4%56,4%74,1%–61,0%2025: 59,1%13. w woj.312. w Polsce
Technikum nr 1 im. Mikołaja Kopernikatechnikum, Busko-Zdrój5450,5%46,9%65,5%–54,3%2025: 61,2%24. w woj.736. w Polsce
Technikum nr 3technikum, Busko-Zdrój10546,4%50,8%64,8%21,6%22 os.54,0%2025: 52,2%26. w woj.760. w Polsce
II LOliceum, Busko-Zdrój2849,9%46,9%62,6%–53,1%2025: –50. w woj.1555. w Polsce
Szkoły dla dorosłych, branżowe i mniejsze (3)
Bez porównań, bo to szkoły dla dorosłych, branżowe II stopnia albo z mniej niż 20 zdającymi. Ich wyniki liczą się do średniej powiatu buskiego w tabeli porównania niżej. Zdających: matura z polskiego 2026.
SzkołaZdających
Niepubliczne LO dla Dorosłych Sigmaliceum, Busko-Zdrój16
Niepubliczne Technikum Zawodowe w Busku-Zdroju Zdz w Kielcachtechnikum, Busko-Zdrój11
Niepubliczne LO dla Dorosłychliceum, Busko-Zdrój6

Powiat buski na tle województwa i Polski

Egzamin ósmoklasisty i matura 2026 (termin główny): średni wynik procentowy powiatu buskiego, województwa świętokrzyskiego i Polski oraz zmiana od 2025 roku i różnica do Polski w punktach procentowych. Na maturze przedmioty, które pisało co najmniej 20 osób, ze wszystkich szkół (także dla dorosłych). Miejsce wśród powiatów i miast na prawach powiatu w województwie. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
EgzaminPowiat 2026Powiat 2025ZmianaWojewództwoPolskaRóżnica do PolskiMiejsce w woj.Zdających
Matematyka, egzamin ósmoklasisty52,6%48,6%+4,053,9%54,8%−2,15. z 14570
Polski, egzamin ósmoklasisty67,2%63,1%+4,164,8%64,8%+2,43. z 14571
Angielski, egzamin ósmoklasisty71,3%68,0%+3,372,2%72,6%−1,35. z 14568
Polski, matura podstawowa55,4%57,4%−2,058,8%58,9%−3,512. z 14627
Matematyka, matura podstawowa61,1%61,2%−0,161,9%59,0%+2,17. z 14626
Angielski, matura podstawowa75,0%72,2%+2,777,5%78,4%−3,49. z 14617
Matematyka, matura rozszerzona35,8%26,9%+8,834,9%37,1%−1,37. z 14187
Angielski, matura rozszerzona66,7%58,1%+8,668,9%69,2%−2,57. z 14420
Polski, matura rozszerzona58,0%31,9%+26,248,3%43,9%+14,11. z 14137
Biologia, matura rozszerzona31,4%43,6%−12,246,6%40,7%−9,312. z 14181
Chemia, matura rozszerzona38,0%39,0%−1,046,0%40,8%−2,710. z 1355
Fizyka, matura rozszerzona31,4%46,3%−14,939,3%41,8%−10,49. z 1258
Geografia, matura rozszerzona32,7%30,1%+2,639,1%40,6%−7,911. z 1498
Historia, matura rozszerzona39,8%34,9%+4,945,3%47,2%−7,48. z 1342
WOS, matura rozszerzona31,6%––44,0%44,0%−12,312. z 1326

Artykuł do przedruku

Tekst dla lokalnej gazety albo portalu, napisany z wyników powiatu buskiego i gotowy do publikacji. Liczby w nim pochodzą z tabel wyżej.

Powiat buski · edukacja · wyniki egzaminów 2026

Egzamin ósmoklasisty 2026: Wiślica z najwyższą matematyką w powiecie buskim

Ósmoklasiści z gminy Wiślica napisali w tym roku egzamin z matematyki średnio na 64,5%. To najwyższy wynik wśród ośmiu gmin powiatu buskiego i o 9,7 punktu więcej niż średnia Polski (54,8%). Egzamin pisało w Wiślicy 32 uczniów.

Tak wynika z danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z terminu głównego 2026, zebranych w Mapie Wyników Egzaminów. Rok wcześniej Wiślica miała z matematyki 51,9%. Średnia Polski wzrosła w tym czasie z 50,1% do 54,8%, a województwa świętokrzyskiego z 50,6% do 53,9%.

Wiślica jest wysoko także z pozostałych przedmiotów. Egzamin z polskiego tamtejsi uczniowie napisali na 76,7% (rok wcześniej 64,7%), a z angielskiego na 76,7% (63,5%). Wyżej z polskiego jest tylko gmina Tuczępy: 76,9% przy 24 zdających.

Gminy powiatu buskiego

Za Wiślicą są gmina Busko-Zdrój, w której egzamin pisało 293 uczniów (55,0%, rok wcześniej 49,6%), i Pacanów z identycznym wynikiem, choć tam średnia spadła z 61,2%. Tylko w Wiślicy, Busku-Zdroju i Pacanowie matematyka wyszła powyżej średniej Polski.

Najmocniej poprawiły się Tuczępy: z matematyki z 35,5% do 50,5%, z polskiego z 60,6% do 76,9%. Nowy Korczyn podniósł polski z 56,0% do 73,3%, choć matematyka została tam prawie bez zmian (42,4%, rok wcześniej 41,0%). Słabiej niż rok wcześniej wypadło Gnojno: polski spadł tam z 66,8% do 56,9%, a angielski z 69,2% do 59,4%. Stopnica poprawiła angielski z 58,8% do 68,2%, a w Solcu-Zdroju wyniki z trzech przedmiotów zostały prawie takie same jak rok wcześniej.

Szkoły podstawowe

Wśród szkół podstawowych z co najmniej 25 zdającymi najwyższą średnią trzech egzaminów ma Publiczna SP nr 1 im. Stanisława Staszica w Busku-Zdroju: 76,4%, z matematyką 68,2% i angielskim 89,7%. Za nią jest SP w Wiślicy (72,6%), a dalej Publiczna SP im. Jana Pawła II w Zbludowicach w gminie Busko-Zdrój (71,3%), w której polski wyszedł na 75,2%. Najwięcej uczniów, 79, pisało egzamin w SP nr 3 im. płk. Aleksandra Krzyżanowskiego Wilka w Busku-Zdroju: z matematyki 57,2%, z polskiego 68,7%. Cała gmina Busko-Zdrój ma z angielskiego 76,2%.

Powiat napisał polski na 67,2%, o 2,4 punktu więcej niż średnia Polski. To trzeci wynik z polskiego wśród 14 powiatów i miast województwa, a rok wcześniej powiat był piąty. Matematykę ósmoklasiści z powiatu napisali na 52,6%, piąty wynik w województwie, a angielski na 71,3%, poniżej średniej Polski (72,6%). Egzamin z matematyki pisało 570 uczniów.

Matura: matematyka ponad średnią kraju

Na maturze powiat ma z matematyki podstawowej 61,1%, o 2,1 punktu więcej niż średnia Polski. Polski podstawowy, który pisze każdy maturzysta, wyszedł słabiej: 55,4%, przy średniej Polski 58,9%. Najwyżej w województwie świętokrzyskim powiat jest z polskiego rozszerzonego (58,0% przy 137 zdających). Maturę z polskiego pisało 627 osób, 365 w liceach i 240 w technikach.

Najwyżej z liceów jest I LO im. Tadeusza Kościuszki w Busku-Zdroju, w którym maturę pisało 256 osób. Średnia trzech matur obowiązkowych wyniosła tam 76,5%. W rankingu liceów I LO jest 10. w województwie i 450. w Polsce. Rozszerzoną matematykę 132 maturzystów tej szkoły napisało na 42,9%, więcej niż średnia Polski (37,1%). III LO w Busku-Zdroju ma średnią trzech matur 61,3%.

Wśród techników najwyżej jest Technikum nr 2 im. Bohaterów Powstania Styczniowego: 61,0% i 13. miejsce wśród 51 techników województwa. Najwięcej maturzystów spośród techników, 105, ma Technikum nr 3. Matematyka rozszerzona w całym powiecie poszła w górę z 26,9% do 35,8%, a w Polsce z 32,6% do 37,1%.

Źródło: ProfTutoring.pl na podstawie danych CKE

Skąd są te liczby

Wszystkie wyniki pochodzą z Mapy Wyników Egzaminów, którą prowadzi Centrum Informatyczne Edukacji na podstawie danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. To średnie wyniki procentowe z terminu głównego egzaminu ósmoklasisty i matury w 2026 i 2025 roku. Średnią powiatu buskiego, województwa i gmin podaje Mapa; średnią Polski liczymy z województw, ważąc je liczbą zdających.

Średnia trzech matur to średnia z polskiego, matematyki i angielskiego na poziomie podstawowym. Z niej liczymy ranking liceów 2026 i w ten sam sposób ranking techników. Do rankingu trafia szkoła, w której każdy z tych egzaminów pisało co najmniej 20 osób. Szkoły podstawowe porównujemy przy co najmniej 25 zdających, bo w mniejszej szkole jeden wynik mocno zmienia średnią.

Opracowanie: ProfTutoring (Professional Tutoring sp. z o.o.). Błąd w danych albo pytanie o metodę: kontakt@proftutoring.pl.

Aktualizacja: 3 listopada 2026Źródła: Mapa Wyników Egzaminów (Centrum Informatyczne Edukacji, dane CKE)Ranking liceów 2026ProfTutoring to marka Professional Tutoring sp. z o.o.