Dane CKE · termin główny 2026 · mazowieckie

Edukacja w powiecie ciechanowskim: wyniki egzaminów 2026

Ósmoklasiści z powiatu ciechanowskiego napisali polski na 59,8%, 37. wynik wśród 42 powiatów i miast Mazowsza. Maturzyści z tego samego powiatu są z polskiego podstawowego drudzy w województwie (66,0%), a z matematyki podstawowej pierwsi: 71,1% przy 59,0% w Polsce.

  • 836ósmoklasistów
  • 919maturzystów
  • 9gmin w powiecie
  • 6 + 4licea + technika
Wyniki 2026 powiat, województwo, Polska

Ósmoklasiści poniżej średniej, matura w czołówce

Polskiegzamin ósmoklasisty, 836 os.−5,0
Powiat59,8%
Województwo68,5%
Polska64,8%
Polskimatura podstawowa, 919 os.+7,1
Powiat66,0%
Województwo61,5%
Polska58,9%
Matematykamatura podstawowa, 919 os.+12,1
Powiat71,1%
Województwo62,4%
Polska59,0%
Średni wynik procentowy, termin główny 2026. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.

Egzamin ósmoklasisty 2026 w powiecie ciechanowskim

Powiat ciechanowski na tle województwa i Polski

Matematyka836 os. w 2026−5,1
Powiat49,7%
Województwo59,6%
Polska54,8%
w 2025: 46,3% · 29. miejsce na 42 w województwie
Polski836 os. w 2026−5,0
Powiat59,8%
Województwo68,5%
Polska64,8%
w 2025: 62,2% · 37. miejsce na 42 w województwie
Angielski837 os. w 2026−6,0
Powiat66,7%
Województwo76,5%
Polska72,6%
w 2025: 61,8% · 28. miejsce na 42 w województwie
Egzamin ósmoklasisty 2026: średni wynik procentowy szkół w każdej gminie powiatu ciechanowskiego, według matematyki, i zmiana z matematyki od 2025 roku w punktach procentowych. Gmina miejsko-wiejska ma jedną średnią dla miasta i wsi. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
GminaMatematykaPolskiAngielskiOd 2025
Ciechanówgmina wiejska, 30 os.63,0%62,1%61,3%+14,2
Gruduskgmina wiejska, 40 os.56,7%67,2%59,5%+3,6
Opinogóra Górnagmina wiejska, 49 os.53,5%60,8%64,4%+11,0
Ciechanówmiasto, 448 os.50,5%60,0%70,9%+1,1
Glinojeckgmina miejsko-wiejska, 69 os.49,2%60,3%63,2%+3,0
Gołymin-Ośrodekgmina wiejska, 34 os.48,6%58,9%59,1%+5,0
Sońskgmina wiejska, 67 os.46,9%54,3%63,4%+11,4
Ojrzeńgmina wiejska, 43 os.40,0%57,5%57,1%−8,4
Regimingmina wiejska, 56 os.39,5%59,6%61,3%+10,6
Powiat ciechanowski49,7%59,8%66,7%+3,4
Województwo59,6%68,5%76,5%+4,5
Polska54,8%64,8%72,6%+4,6

Szkoły podstawowe: średnia z trzech egzaminów

Egzamin ósmoklasisty 2026: szkoły podstawowe w powiecie ciechanowskim z najwyższą średnią z trzech przedmiotów (matematyka, polski, angielski). Porównujemy szkoły, w których matematykę i polski pisało co najmniej 25 osób, a angielski co najmniej 15; takich szkół jest 15, pokazujemy 10 pierwszych. Zdających: egzamin z matematyki. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaMatematykaPolskiAngielskiŚrednia trzechZdających
SP TwpCiechanów79,0%68,5%98,2%81,9%28
SP nr 4 Im 21. Warszawskiego Pułku Piechoty Dzieci WarszawyCiechanów62,3%64,5%73,8%66,9%92
SPSońsk56,7%64,9%77,0%66,2%25
SPGrudusk56,9%70,1%62,8%63,3%26
SP im. 11 Pułku Ułanów LegionowychGumowo, gmina Ciechanów62,2%61,1%59,4%60,9%27
SP nr 3 im. Orła BiałegoCiechanów47,6%63,2%70,9%60,5%78
SP nr 5 im. Władysława BroniewskiegoCiechanów53,4%55,1%72,3%60,3%56
SP im. Zygmunta KrasińskiegoOpinogóra Górna52,0%59,9%63,4%58,4%34
SP im. M. KonopnickiejGlinojeck49,8%58,8%60,4%56,3%53
SP im. P. J. GołaszewskiegoGołymin-Ośrodek48,6%58,9%59,1%55,5%34
Średnia powiatu ciechanowskiego, wszystkie szkoły49,7%59,8%66,7%58,7%836

Licea i technika w powiecie ciechanowskim: matura 2026

Matura 2026, termin główny: licea i technika w powiecie ciechanowskim, w których polski pisało co najmniej 20 osób, według średniej trzech matur obowiązkowych na poziomie podstawowym (polski, matematyka, angielski). Kreska: mniej niż 20 zdających. Miejsce liceum w rankingu liceów 2026 (334 liceów w województwie, 1841 w Polsce), a technikum w rankingu techników liczonym tą samą metodą (168 techników w województwie, 1372 w Polsce). Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaZdającychPolski PMatematyka PAngielski PMatematyka RŚrednia trzech maturMiejsce w rankingu
I LO im. Zygmunta Krasińskiegoliceum, Ciechanów20679,2%81,4%90,1%68,8%80 os.83,6%2025: 84,1%43. w woj.136. w Polsce
II LO im. Adama Mickiewiczaliceum, Ciechanów20374,5%83,3%89,6%53,6%54 os.82,5%2025: 75,1%52. w woj.173. w Polsce
I LO Cn-B im. Polskich Spadochroniarzyliceum, Ciechanów2569,5%81,4%81,3%–77,4%2025: –112. w woj.413. w Polsce
Technikum nr 1technikum, Ciechanów9172,3%74,0%78,7%54,5%36 os.75,0%2025: 65,4%8. w woj.31. w Polsce
III LO im. Stanisława Staszicaliceum, Ciechanów8268,6%70,8%79,6%–73,0%2025: 54,3%151. w woj.653. w Polsce
V LO Bydgoskiego Zakładu Doskonalenia Zawodowegoliceum, Ciechanów2058,6%76,3%78,9%–71,3%2025: –166. w woj.736. w Polsce
Technikum nr 2technikum, Ciechanów6861,0%72,9%78,8%–70,9%2025: 62,9%18. w woj.62. w Polsce
Technikumtechnikum, Gołotczyzna, gmina Sońsk7945,3%46,4%55,1%–48,9%2025: 48,8%132. w woj.1075. w Polsce
Technikum nr 4technikum, Ciechanów3148,2%29,4%55,8%–44,4%2025: 40,9%153. w woj.1250. w Polsce
I LO Pul im. 11 Pułku Ułanów Legionowychliceum, Ciechanów2627,3%48,7%56,9%–44,3%2025: –325. w woj.1748. w Polsce
Szkoły dla dorosłych, branżowe i mniejsze (5)
Bez porównań, bo to szkoły dla dorosłych, branżowe II stopnia albo z mniej niż 20 zdającymi. Ich wyniki liczą się do średniej powiatu ciechanowskiego w tabeli porównania niżej. Zdających: matura z polskiego 2026.
SzkołaZdających
Szkoła Techniczna im. gen. Władysława Andersa Bydgoskiego Zakładu Doskonalenia Zawodowegoszkoła ponadpodstawowa, Ciechanów30
LO dla Dorosłychliceum, Ciechanów26
Technikum nr 3 im. Stanisława Staszicatechnikum, Ciechanów17
LO dla Dorosłych Edukacji Innowacyjnejliceum, Ciechanów7
LO Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Warszawie Centrum Kształcenialiceum, Ciechanów7

Powiat ciechanowski na tle województwa i Polski

Egzamin ósmoklasisty i matura 2026 (termin główny): średni wynik procentowy powiatu ciechanowskiego, województwa mazowieckiego i Polski oraz zmiana od 2025 roku i różnica do Polski w punktach procentowych. Na maturze przedmioty, które pisało co najmniej 20 osób, ze wszystkich szkół (także dla dorosłych). Miejsce wśród powiatów i miast na prawach powiatu w województwie. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
EgzaminPowiat 2026Powiat 2025ZmianaWojewództwoPolskaRóżnica do PolskiMiejsce w woj.Zdających
Matematyka, egzamin ósmoklasisty49,7%46,3%+3,459,6%54,8%−5,129. z 42836
Polski, egzamin ósmoklasisty59,8%62,2%−2,468,5%64,8%−5,037. z 42836
Angielski, egzamin ósmoklasisty66,7%61,8%+4,876,5%72,6%−6,028. z 42837
Polski, matura podstawowa66,0%56,8%+9,361,5%58,9%+7,12. z 41919
Matematyka, matura podstawowa71,1%64,7%+6,462,4%59,0%+12,11. z 41919
Angielski, matura podstawowa78,8%75,3%+3,581,0%78,4%+0,49. z 41910
Matematyka, matura rozszerzona53,9%41,2%+12,743,8%37,1%+16,82. z 41207
Angielski, matura rozszerzona73,7%67,9%+5,872,1%69,2%+4,54. z 41562
Polski, matura rozszerzona54,1%45,0%+9,147,4%43,9%+10,31. z 41243
Biologia, matura rozszerzona55,9%48,6%+7,243,1%40,7%+15,14. z 41247
Chemia, matura rozszerzona57,9%51,5%+6,443,1%40,8%+17,13. z 40103
Fizyka, matura rozszerzona61,6%52,4%+9,149,3%41,8%+19,84. z 3853
Geografia, matura rozszerzona43,5%42,1%+1,446,3%40,6%+2,915. z 41348
Historia, matura rozszerzona50,0%43,3%+6,750,3%47,2%+2,811. z 3959
WOS, matura rozszerzona53,3%––48,1%44,0%+9,35. z 3860
Informatyka, matura rozszerzona58,3%50,4%+7,942,9%39,7%+18,62. z 3420

Artykuł do przedruku

Tekst dla lokalnej gazety albo portalu, napisany z wyników powiatu ciechanowskiego i gotowy do publikacji. Liczby w nim pochodzą z tabel wyżej.

Powiat ciechanowski · edukacja · wyniki egzaminów 2026

Powiat ciechanowski: ósmoklasiści 37. na Mazowszu z polskiego, maturzyści pierwsi z matematyki

Ósmoklasiści z powiatu ciechanowskiego napisali tegoroczny egzamin z polskiego średnio na 59,8%. Wśród 42 powiatów i miast województwa mazowieckiego to 37. wynik. Na maturze ten sam przedmiot wyszedł w powiecie zupełnie inaczej: polski na poziomie podstawowym maturzyści napisali na 66,0%, drugi wynik na Mazowszu, przy 58,9% w Polsce.

Tak wynika z oficjalnych wyników Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z 2026 roku, które zbiera Mapa Wyników Egzaminów. Podobnie jest z matematyką. Ósmoklasiści mają z niej 49,7%, o 5,1 punktu mniej niż średnia Polski, i 29. miejsce w województwie. Matematykę podstawową na maturze powiat napisał na 71,1%, najwyżej wśród 41 powiatów i miast Mazowsza. To o 12,1 punktu więcej niż w Polsce.

Ósmoklasiści: polski w dół, matematyka w górę

Rok wcześniej ósmoklasiści z powiatu mieli z polskiego 62,2% i byli 30. w województwie. W całej Polsce średnia z polskiego wzrosła w tym czasie z 63,6% do 64,8%. Każda z dziewięciu gmin powiatu ma z polskiego mniej niż średnia Mazowsza (68,5%), a w siedmiu z nich wynik jest niższy niż rok wcześniej. Najmocniej spadł w Ojrzeniu: z 72,1% do 57,5%. W mieście Ciechanów, gdzie egzamin pisało 448 uczniów, polski wyszedł na 60,0%, a rok wcześniej na 61,9%.

Najwyższy wynik z polskiego ma Grudusk: 67,2%, jako jedyna gmina powiatu powyżej średniej Polski. Matematyka poszła w górę we wszystkich gminach poza Ojrzeniem, ale w całym powiecie wolniej niż w kraju: z 46,3% do 49,7%, gdy w Polsce z 50,1% do 54,8%. Najwyższą średnią z matematyki ma wiejska gmina Ciechanów (63,0%), w której egzamin pisało 30 uczniów.

Wśród szkół podstawowych, w których egzamin pisało co najmniej 25 uczniów, najwyższą średnią z matematyki, polskiego i angielskiego ma Szkoła Podstawowa TWP w Ciechanowie. Najwięcej ósmoklasistów w powiecie, 92, pisało egzamin w SP nr 4 w Ciechanowie. Matematyka wyszła w SP nr 4 na 62,3%, a angielski na 73,8%. Z polskiego najwyżej jest SP w Grudusku: 70,1%.

Matura: pierwsze miejsce z matematyki

Matematykę podstawową pisało w powiecie 919 maturzystów. Rok wcześniej średnia powiatu z matematyki wynosiła 64,7% i dawała ósme miejsce w województwie. W Polsce wynik z tego egzaminu spadł w tym czasie z 60,8% do 59,0%. Polski podstawowy poszedł w górę z 56,8% do 66,0%, a jego średnia w Polsce lekko spadła (z 59,4% do 58,9%).

Najwyższe średnie trzech matur obowiązkowych mają w powiecie I LO im. Zygmunta Krasińskiego (83,6%) i II LO im. Adama Mickiewicza (82,5%). I LO jest 136. w rankingu 1841 liceów w Polsce, a II LO 173. Rok wcześniej II LO było 604. II LO ma z matematyki podstawowej 83,3%, a I LO 81,4%.

Technikum nr 1 w Ciechanowie ma średnią 75,0% i jest 31. wśród 1372 techników w Polsce oraz 8. w województwie, a Technikum nr 2 ma 70,9% i 62. miejsce w kraju. III LO im. Stanisława Staszica poprawiło średnią z 54,3% do 73,0% i przesunęło się w rankingu z 1384. na 653. miejsce w Polsce.

Rozszerzenia i angielski

Polski rozszerzony powiat napisał na 54,1%, najwyżej w województwie, a matematykę rozszerzoną na 53,9%, drugi wynik na Mazowszu. Średnia Polski z rozszerzonej matematyki to 37,1%. Angielski podstawowy maturzyści z powiatu napisali na 78,8%, niewiele więcej niż średnia Polski (78,4%). U ósmoklasistów angielski wyszedł na 66,7%, o 6,0 punktu poniżej średniej kraju.

Źródło: ProfTutoring.pl na podstawie danych CKE

Skąd są te liczby

Wszystkie wyniki pochodzą z Mapy Wyników Egzaminów, którą prowadzi Centrum Informatyczne Edukacji na podstawie danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. To średnie wyniki procentowe z terminu głównego egzaminu ósmoklasisty i matury w 2026 i 2025 roku. Średnią powiatu ciechanowskiego, województwa i gmin podaje Mapa; średnią Polski liczymy z województw, ważąc je liczbą zdających.

Średnia trzech matur to średnia z polskiego, matematyki i angielskiego na poziomie podstawowym. Z niej liczymy ranking liceów 2026 i w ten sam sposób ranking techników. Do rankingu trafia szkoła, w której każdy z tych egzaminów pisało co najmniej 20 osób. Szkoły podstawowe porównujemy przy co najmniej 25 zdających, bo w mniejszej szkole jeden wynik mocno zmienia średnią.

Opracowanie: ProfTutoring (Professional Tutoring sp. z o.o.). Błąd w danych albo pytanie o metodę: kontakt@proftutoring.pl.

Aktualizacja: 3 listopada 2026Źródła: Mapa Wyników Egzaminów (Centrum Informatyczne Edukacji, dane CKE)Ranking liceów 2026ProfTutoring to marka Professional Tutoring sp. z o.o.