Dane CKE · termin główny 2026 · śląskie

Edukacja w powiecie cieszyńskim: wyniki egzaminów 2026

Maturzyści z powiatu cieszyńskiego napisali matematykę rozszerzoną na 39,4%, rok wcześniej na 31,4%, a w Polsce średnia wzrosła z 32,6% do 37,1%. To piąty wynik wśród 36 powiatów i miast województwa śląskiego. Ósmoklasiści wypadli słabiej: z angielskiego (70,7%) powiat jest 29. w województwie.

  • 1786ósmoklasistów
  • 1219maturzystów
  • 12gmin w powiecie
  • 8 + 8licea + technika
Wyniki 2026 powiat, województwo, Polska

Matematyka rozszerzona wysoko, podstawówki niżej

Matematykamatura rozszerzona, 268 os.+2,3
Powiat39,4%
Województwo34,1%
Polska37,1%
Matematykamatura podstawowa, 1219 os.+0,7
Powiat59,7%
Województwo58,0%
Polska59,0%
Angielskiegzamin ósmoklasisty, 1845 os.−1,9
Powiat70,7%
Województwo73,2%
Polska72,6%
Średni wynik procentowy, termin główny 2026. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.

Egzamin ósmoklasisty 2026 w powiecie cieszyńskim

Powiat cieszyński na tle województwa i Polski

Matematyka1786 os. w 2026−0,2
Powiat54,6%
Województwo53,9%
Polska54,8%
w 2025: 51,2% · 14. miejsce na 36 w województwie
Polski1786 os. w 2026−1,6
Powiat63,2%
Województwo63,9%
Polska64,8%
w 2025: 67,6% · 20. miejsce na 36 w województwie
Angielski1845 os. w 2026−1,9
Powiat70,7%
Województwo73,2%
Polska72,6%
w 2025: 71,4% · 29. miejsce na 36 w województwie
Egzamin ósmoklasisty 2026: średni wynik procentowy szkół w każdej gminie powiatu cieszyńskiego, według matematyki, i zmiana z matematyki od 2025 roku w punktach procentowych. Gmina miejsko-wiejska ma jedną średnią dla miasta i wsi. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
GminaMatematykaPolskiAngielskiOd 2025
Cieszynmiasto, 326 os.61,9%67,0%77,0%+0,9
Chybiegmina wiejska, 122 os.59,1%64,8%74,7%+13,5
Skoczówgmina miejsko-wiejska, 247 os.57,8%64,3%73,7%+6,7
Strumieńgmina miejsko-wiejska, 146 os.55,2%62,5%71,3%+4,6
Goleszówgmina wiejska, 112 os.55,1%66,8%70,5%+7,6
Hażlachgmina wiejska, 119 os.53,7%61,8%68,2%+1,6
Dębowiecgmina wiejska, 58 os.53,6%61,9%71,8%−3,8
Wisłamiasto, 87 os.53,5%59,7%64,0%+8,1
Ustrońmiasto, 153 os.53,2%64,7%73,8%−0,5
Brennagmina wiejska, 129 os.52,5%63,1%65,6%+10,0
Zebrzydowicegmina wiejska, 128 os.47,2%60,8%71,6%−3,5
Istebnagmina wiejska, 159 os.41,1%54,5%54,9%+2,5
Powiat cieszyński54,6%63,2%70,7%+3,4
Województwo53,9%63,9%73,2%+5,2
Polska54,8%64,8%72,6%+4,6

Szkoły podstawowe: średnia z trzech egzaminów

Egzamin ósmoklasisty 2026: szkoły podstawowe w powiecie cieszyńskim z najwyższą średnią z trzech przedmiotów (matematyka, polski, angielski). Porównujemy szkoły, w których matematykę i polski pisało co najmniej 25 osób, a angielski co najmniej 15; takich szkół jest 33, pokazujemy 10 pierwszych. Zdających: egzamin z matematyki. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaMatematykaPolskiAngielskiŚrednia trzechZdających
SP Towarzystwa EwangelickiegoCieszyn90,9%85,6%94,5%90,4%30
SP nr 1Cieszyn76,6%69,0%80,8%75,5%45
SP nr 3 z oddziałami integracyjnymi im. J. KorczakaCieszyn64,1%67,3%79,8%70,4%64
SP nr 3 im. Jana Pawła IISkoczów62,9%67,9%75,4%68,8%46
SP im. Pawła KojzaraMnich, gmina Chybie61,7%66,9%75,3%68,0%38
SP nr 1 im. Józefa PiłsudskiegoChybie60,4%66,6%74,1%67,0%36
Klimatyczna SP nr 2 im. Jerzego MichejdyUstroń55,5%69,4%75,6%66,8%59
SP nr 1 im. Gustawa MorcinkaSkoczów58,3%68,2%73,4%66,6%36
SP im. Karola MiarkiZaborze, gmina Chybie57,9%66,5%75,0%66,5%25
SP im. Emilii MichalskiejPruchna, gmina Strumień60,1%66,1%71,1%65,8%33
Średnia powiatu cieszyńskiego, wszystkie szkoły54,6%63,2%70,7%62,8%1786

Licea i technika w powiecie cieszyńskim: matura 2026

Matura 2026, termin główny: licea i technika w powiecie cieszyńskim, w których polski pisało co najmniej 20 osób, według średniej trzech matur obowiązkowych na poziomie podstawowym (polski, matematyka, angielski). Kreska: mniej niż 20 zdających. Miejsce liceum w rankingu liceów 2026 (203 liceów w województwie, 1841 w Polsce), a technikum w rankingu techników liczonym tą samą metodą (166 techników w województwie, 1372 w Polsce). Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaZdającychPolski PMatematyka PAngielski PMatematyka RŚrednia trzech maturMiejsce w rankingu
II LO im. Mikołaja Kopernikaliceum, Cieszyn18075,1%77,2%92,2%50,7%84 os.81,5%2025: 78,5%22. w woj.218. w Polsce
I LO im. Antoniego Osuchowskiegoliceum, Cieszyn17469,2%75,6%92,4%44,1%61 os.79,1%2025: 76,4%33. w woj.308. w Polsce
LO Towarzystwa Ewangelickiegoliceum, Cieszyn6165,3%74,0%90,6%42,6%20 os.76,6%2025: 82,7%48. w woj.445. w Polsce
Technikum nr 1technikum, Cieszyn9964,0%75,1%87,8%40,3%46 os.75,6%2025: 75,9%3. w woj.27. w Polsce
III LOliceum, Cieszyn7773,8%64,2%84,9%–74,3%2025: 66,1%63. w woj.581. w Polsce
Technikum Mechaniczno-Elektryczne nr 3technikum, Cieszyn5550,0%53,6%75,0%–59,5%2025: 69,0%60. w woj.385. w Polsce
I LO im. Pawła Stalmachaliceum, Wisła7253,6%46,8%74,4%–58,3%2025: 56,5%145. w woj.1364. w Polsce
Technikum nr 4technikum, Cieszyn4149,2%53,8%71,7%–58,2%2025: –71. w woj.454. w Polsce
Technikumtechnikum, Wisła2857,4%46,1%70,1%–57,9%2025: 53,7%75. w woj.481. w Polsce
Technikum nr 2technikum, Cieszyn15450,6%50,0%70,9%–57,2%2025: 57,6%80. w woj.527. w Polsce
Technikum im. dr. Alojzego Waszkatechnikum, Ustroń3048,0%45,5%74,0%–55,8%2025: –94. w woj.631. w Polsce
I LOliceum, Skoczów6759,6%42,0%62,9%–54,8%2025: –166. w woj.1496. w Polsce
Technikumtechnikum, Skoczów2956,1%42,0%65,0%–54,4%2025: 58,6%104. w woj.731. w Polsce
Katolickie LO im. św. Melchiora Grodzieckiegoliceum, Cieszyn4048,8%46,5%65,7%–53,7%2025: –175. w woj.1541. w Polsce
Niepubliczne Uniwersyteckie Liceum Sztuk Plastycznych w Cieszynie Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Katowicachliceum, Cieszyn2248,6%40,4%68,5%–52,5%2025: ––
Technikumtechnikum, Międzyświeć, gmina Skoczów2745,7%48,7%59,9%–51,4%2025: –126. w woj.929. w Polsce
Szkoły dla dorosłych, branżowe i mniejsze (6)
Bez porównań, bo to szkoły dla dorosłych, branżowe II stopnia albo z mniej niż 20 zdającymi. Ich wyniki liczą się do średniej powiatu cieszyńskiego w tabeli porównania niżej. Zdających: matura z polskiego 2026.
SzkołaZdających
Prywatna Szkoła LO dla Dorosłych Proffesorliceum, Skoczów16
Technikum w Cieszynie Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Katowicachtechnikum, Cieszyn13
Technikum w Szkole Organizacji i Zarządzaniatechnikum, Cieszyn11
Branżowa Szkoła II stopnia nr 2szkoła branżowa II stopnia, Cieszyn10
Branżowa Szkoła II stopnia w Ustroniu Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Katowicachszkoła branżowa II stopnia, Ustroń7
LO dla Dorosłychliceum, Istebna6

Powiat cieszyński na tle województwa i Polski

Egzamin ósmoklasisty i matura 2026 (termin główny): średni wynik procentowy powiatu cieszyńskiego, województwa śląskiego i Polski oraz zmiana od 2025 roku i różnica do Polski w punktach procentowych. Na maturze przedmioty, które pisało co najmniej 20 osób, ze wszystkich szkół (także dla dorosłych). Miejsce wśród powiatów i miast na prawach powiatu w województwie. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
EgzaminPowiat 2026Powiat 2025ZmianaWojewództwoPolskaRóżnica do PolskiMiejsce w woj.Zdających
Matematyka, egzamin ósmoklasisty54,6%51,2%+3,453,9%54,8%−0,214. z 361786
Polski, egzamin ósmoklasisty63,2%67,6%−4,563,9%64,8%−1,620. z 361786
Angielski, egzamin ósmoklasisty70,7%71,4%−0,773,2%72,6%−1,929. z 361845
Polski, matura podstawowa60,3%57,7%+2,659,1%58,9%+1,415. z 361219
Matematyka, matura podstawowa59,7%62,4%−2,758,0%59,0%+0,79. z 361219
Angielski, matura podstawowa79,0%81,0%−2,079,3%78,4%+0,616. z 361213
Matematyka, matura rozszerzona39,4%31,4%+7,934,1%37,1%+2,35. z 36268
Angielski, matura rozszerzona66,3%62,9%+3,467,6%69,2%−2,918. z 36884
Polski, matura rozszerzona40,6%47,1%−6,542,8%43,9%−3,218. z 36161
Biologia, matura rozszerzona40,3%48,3%−8,040,5%40,7%−0,514. z 36223
Chemia, matura rozszerzona34,2%47,1%−12,939,0%40,8%−6,619. z 3694
Fizyka, matura rozszerzona37,4%65,3%−27,939,3%41,8%−4,410. z 2956
Geografia, matura rozszerzona43,2%45,1%−1,941,3%40,6%+2,78. z 36195
Historia, matura rozszerzona47,1%44,6%+2,647,4%47,2%−0,114. z 3671
WOS, matura rozszerzona48,8%––44,6%44,0%+4,910. z 3362
Informatyka, matura rozszerzona44,9%45,2%−0,337,1%39,7%+5,23. z 2835

Artykuł do przedruku

Tekst dla lokalnej gazety albo portalu, napisany z wyników powiatu cieszyńskiego i gotowy do publikacji. Liczby w nim pochodzą z tabel wyżej.

Powiat cieszyński · edukacja · wyniki egzaminów 2026

Matura 2026: matematyka rozszerzona w powiecie cieszyńskim w górę o 7,9 punktu, piąta na Śląsku

Maturzyści z powiatu cieszyńskiego napisali w tym roku matematykę rozszerzoną średnio na 39,4%. Rok wcześniej wynik powiatu z tego egzaminu wynosił 31,4%. Średnia Polski wzrosła w tym czasie z 32,6% do 37,1%, więc powiat poprawił się szybciej niż kraj. Wśród 36 powiatów i miast na prawach powiatu w województwie śląskim to piąty wynik.

Dane pochodzą z Mapy Wyników Egzaminów, w której Centrum Informatyczne Edukacji zebrało oficjalne wyniki Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Rozszerzoną matematykę pisało w powiecie 268 maturzystów. Średnia województwa śląskiego wyniosła 34,1%, o 5,3 punktu mniej niż w powiecie.

Rozszerzona matematyka w szkołach

Najwyższą średnią z rozszerzonej matematyki ma II LO im. Mikołaja Kopernika w Cieszynie: 50,7% przy 84 zdających. W I LO im. Antoniego Osuchowskiego zdawało ją 61 osób, ze średnią 44,1%, a w LO Towarzystwa Ewangelickiego 20 osób, ze średnią 42,6%. Technikum nr 1 w Cieszynie napisało rozszerzoną matematykę na 40,3%, wyżej niż średnia Polski. Zdawało ją tam 46 uczniów.

Matematykę podstawową Technikum nr 1 napisało na 75,1% przy 99 zdających, prawie tyle co I LO im. Antoniego Osuchowskiego (75,6%) i II LO im. Mikołaja Kopernika (77,2%). Technikum nr 1 w Cieszynie jest w rankingu techników, liczonym ze średniej trzech matur obowiązkowych, 3. w województwie i 27. w Polsce, tak samo jak przed rokiem.

Informatyka trzecia, przyroda w dół

Wysoko jest też informatyka rozszerzona. Zdawało ją w powiecie 35 osób, a średnia 44,9% to trzeci wynik w województwie (Polska: 39,7%). Mocno spadły za to wyniki z przedmiotów przyrodniczych. Chemia rozszerzona wyszła na 34,2%, rok wcześniej na 47,1%, a fizyka na 37,4%, wobec 65,3% w 2025 roku. Średnie Polski z obu przedmiotów też spadły, ale mniej: chemia z 42,8% do 40,8%, a fizyka z 51,8% do 41,8%. Biologię rozszerzoną powiat napisał na 40,3%, rok wcześniej na 48,3%. Geografia rozszerzona wyszła na 43,2%, przy 40,6% w Polsce, a najwyższy wynik z niej ma II LO im. Mikołaja Kopernika: 62,6% przy 42 zdających.

Matury obowiązkowe trochę powyżej średniej kraju

Z trzech matur obowiązkowych powiat ma wyniki trochę wyższe niż średnia Polski. Matematyka podstawowa wyszła na 59,7% (Polska 59,0%), polski podstawowy na 60,3% (Polska 58,9%), a angielski podstawowy na 79,0% (Polska 78,4%). Polski podstawowy poszedł w górę z 57,7%, choć w kraju lekko spadł, a matematyka podstawowa spadła z 62,4%, mocniej niż w Polsce, gdzie średnia zmalała z 60,8%.

W rankingu liceów najwyżej z powiatu jest II LO im. Mikołaja Kopernika w Cieszynie: średnia trzech matur 81,5%, 22. miejsce w województwie i 218. w Polsce. Za nim są I LO im. Antoniego Osuchowskiego (79,1%) i LO Towarzystwa Ewangelickiego (76,6%). Poza Cieszynem największe licea są w Wiśle i Skoczowie: I LO im. Pawła Stalmacha w Wiśle ma 58,3%, a I LO w Skoczowie 54,8%.

Ósmoklasiści poniżej średniej Polski

Egzamin ósmoklasisty wyszedł w powiecie słabiej niż matura. Matematykę uczniowie napisali na 54,6%, prawie tyle co średnia Polski (54,8%), polski na 63,2%, a angielski na 70,7%, przy 72,6% w kraju. Z polskiego powiat był rok wcześniej drugi w województwie, a teraz jest 20. Najwyższą średnią z matematyki wśród gmin ma Cieszyn, 61,9%. W gminie Chybie matematyka poszła w górę z 45,6% do 59,1%, a w Brennie z 42,5% do 52,5%, przy wzroście w Polsce z 50,1% do 54,8%.

Źródło: ProfTutoring.pl na podstawie danych CKE

Skąd są te liczby

Wszystkie wyniki pochodzą z Mapy Wyników Egzaminów, którą prowadzi Centrum Informatyczne Edukacji na podstawie danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. To średnie wyniki procentowe z terminu głównego egzaminu ósmoklasisty i matury w 2026 i 2025 roku. Średnią powiatu cieszyńskiego, województwa i gmin podaje Mapa; średnią Polski liczymy z województw, ważąc je liczbą zdających.

Średnia trzech matur to średnia z polskiego, matematyki i angielskiego na poziomie podstawowym. Z niej liczymy ranking liceów 2026 i w ten sam sposób ranking techników. Do rankingu trafia szkoła, w której każdy z tych egzaminów pisało co najmniej 20 osób. Szkoły podstawowe porównujemy przy co najmniej 25 zdających, bo w mniejszej szkole jeden wynik mocno zmienia średnią.

Opracowanie: ProfTutoring (Professional Tutoring sp. z o.o.). Błąd w danych albo pytanie o metodę: kontakt@proftutoring.pl.

Aktualizacja: 3 listopada 2026Źródła: Mapa Wyników Egzaminów (Centrum Informatyczne Edukacji, dane CKE)Ranking liceów 2026ProfTutoring to marka Professional Tutoring sp. z o.o.