Dane CKE · termin główny 2026 · wielkopolskie

Edukacja w powiecie czarnkowsko-trzcianeckim: wyniki egzaminów 2026

Matematyka ósmoklasistów z powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego wzrosła z 40,3% do 45,6%. Poszła w górę w każdej z ośmiu gmin, najbardziej w gminach Lubasz (z 42,9% do 54,9%) i Krzyż Wielkopolski (z 31,9% do 43,8%).

  • 822ósmoklasistów
  • 716maturzystów
  • 8gmin w powiecie
  • 4 + 6licea + technika
Wyniki 2026 powiat, województwo, Polska

Matematyka ósmoklasistów w górę w każdej gminie

Matematykaegzamin ósmoklasisty, 822 os.−9,1
Powiat45,6%
Województwo52,6%
Polska54,8%
Angielskiegzamin ósmoklasisty, 819 os.−7,8
Powiat64,9%
Województwo70,3%
Polska72,6%
Polskiegzamin ósmoklasisty, 823 os.−8,0
Powiat56,8%
Województwo62,6%
Polska64,8%
Średni wynik procentowy, termin główny 2026. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.

Egzamin ósmoklasisty 2026 w powiecie czarnkowsko-trzcianeckim

Powiat czarnkowsko-trzcianecki na tle województwa i Polski

Matematyka822 os. w 2026−9,1
Powiat45,6%
Województwo52,6%
Polska54,8%
w 2025: 40,3% · 31. miejsce na 35 w województwie
Polski823 os. w 2026−8,0
Powiat56,8%
Województwo62,6%
Polska64,8%
w 2025: 57,2% · 33. miejsce na 35 w województwie
Angielski819 os. w 2026−7,8
Powiat64,9%
Województwo70,3%
Polska72,6%
w 2025: 60,0% · 28. miejsce na 35 w województwie
Egzamin ósmoklasisty 2026: średni wynik procentowy szkół w każdej gminie powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego, według matematyki, i zmiana z matematyki od 2025 roku w punktach procentowych. Gmina miejsko-wiejska ma jedną średnią dla miasta i wsi. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
GminaMatematykaPolskiAngielskiOd 2025
Lubaszgmina wiejska, 93 os.54,9%57,7%63,6%+12,0
Połajewogmina wiejska, 48 os.54,3%66,4%70,1%+4,0
Drawskogmina wiejska, 42 os.52,5%65,2%71,5%+3,2
Wieleńgmina miejsko-wiejska, 115 os.47,9%56,6%60,9%+8,4
Czarnkówmiasto, 102 os.45,6%59,7%70,4%+1,0
Czarnkówgmina wiejska, 96 os.44,9%55,4%54,4%+10,1
Krzyż Wielkopolskigmina miejsko-wiejska, 78 os.43,8%54,1%71,0%+12,0
Trzciankagmina miejsko-wiejska, 248 os.39,0%53,4%64,8%+2,6
Powiat czarnkowsko-trzcianecki45,6%56,8%64,9%+5,3
Województwo52,6%62,6%70,3%+5,2
Polska54,8%64,8%72,6%+4,6

Szkoły podstawowe: średnia z trzech egzaminów

Egzamin ósmoklasisty 2026: szkoły podstawowe w powiecie czarnkowsko-trzcianeckim z najwyższą średnią z trzech przedmiotów (matematyka, polski, angielski). Porównujemy szkoły, w których matematykę i polski pisało co najmniej 25 osób, a angielski co najmniej 15; takich szkół jest 11, pokazujemy 10 pierwszych. Zdających: egzamin z matematyki. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaMatematykaPolskiAngielskiŚrednia trzechZdających
SP nr 1 im. Kazimierza WielkiegoWieleń62,4%64,3%72,0%66,2%46
Katolicka SP im. św. Siostry FaustynyTrzcianka51,4%58,9%83,6%64,6%25
SP im. Arkadego FiedleraPołajewo53,8%67,3%71,3%64,1%25
Publiczna SP im. ppłk. Zdzisława OrłowskiegoLubasz57,7%57,6%64,1%59,8%78
SP nr 1 im. H. SienkiewiczaCzarnków46,3%60,1%72,4%59,6%69
SP nr 1 im. Juliusza SłowackiegoTrzcianka49,2%54,8%70,1%58,0%41
SP nr 2 im. Janusza KorczakaCzarnków44,1%58,8%66,3%56,4%33
SP im. Ziemi KrzyskiejKrzyż Wielkopolski43,8%54,1%71,0%56,3%78
SP im. Leśników PolskichGębice, gmina Czarnków47,1%61,1%56,1%54,8%25
SP nr 2 im. Wł.broniewskiegoTrzcianka33,6%53,0%65,5%50,7%61
Średnia powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego, wszystkie szkoły45,6%56,8%64,9%55,8%822

Licea i technika w powiecie czarnkowsko-trzcianeckim: matura 2026

Matura 2026, termin główny: licea i technika w powiecie czarnkowsko-trzcianeckim, w których polski pisało co najmniej 20 osób, według średniej trzech matur obowiązkowych na poziomie podstawowym (polski, matematyka, angielski). Kreska: mniej niż 20 zdających. Miejsce liceum w rankingu liceów 2026 (163 liceów w województwie, 1841 w Polsce), a technikum w rankingu techników liczonym tą samą metodą (131 techników w województwie, 1372 w Polsce). Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaZdającychPolski PMatematyka PAngielski PMatematyka RŚrednia trzech maturMiejsce w rankingu
LO im. Stanisława Staszicaliceum, Trzcianka10064,7%73,0%86,5%45,4%37 os.74,7%2025: 75,1%52. w woj.555. w Polsce
LO im. Janka z Czarnkowaliceum, Czarnków14764,6%62,1%81,7%29,4%36 os.69,5%2025: 72,6%75. w woj.841. w Polsce
LOliceum, Krzyż Wielkopolski4759,7%50,7%73,9%–61,4%2025: –109. w woj.1223. w Polsce
Technikum im. Powstańców Wielkopolskich 1918-1919 w Krzyzu Wlkp.technikum, Krzyż Wielkopolski2654,8%43,3%75,9%–58,0%2025: –45. w woj.472. w Polsce
Prywatne Technikum im. I. J. Paderewskiegotechnikum, Lubasz4352,8%48,3%65,4%–55,5%2025: –60. w woj.658. w Polsce
Technikum im. J. Nojegotechnikum, Czarnków8850,6%44,5%64,0%–53,0%2025: 51,3%74. w woj.828. w Polsce
Technikum im. Noblistów Polskich w Trzciance.technikum, Trzcianka4546,2%46,5%65,2%–52,6%2025: 52,9%76. w woj.849. w Polsce
Prywatne LO im. I. J. Paderewskiegoliceum, Lubasz10448,0%42,0%65,9%–52,0%2025: 50,4%145. w woj.1589. w Polsce
Technikum im. Hetmana Stefana Czarnieckiegotechnikum, Wieleń3444,3%50,1%59,3%–51,2%2025: 53,7%84. w woj.944. w Polsce
ZS Leśnych im. inż. Jana Kloskitechnikum, Goraj-Zamek, gmina Czarnków4441,8%38,0%53,4%–44,4%2025: 52,4%120. w woj.1253. w Polsce
Szkoły dla dorosłych, branżowe i mniejsze (3)
Bez porównań, bo to szkoły dla dorosłych, branżowe II stopnia albo z mniej niż 20 zdającymi. Ich wyniki liczą się do średniej powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego w tabeli porównania niżej. Zdających: matura z polskiego 2026.
SzkołaZdających
LO dla Dorosłych im. J. Nojegoliceum, Czarnków15
LO im. Hetmana Stefana Czarnieckiegoliceum, Wieleń13
Technikum im. Henryka Sienkiewiczatechnikum, Trzcianka10

Powiat czarnkowsko-trzcianecki na tle województwa i Polski

Egzamin ósmoklasisty i matura 2026 (termin główny): średni wynik procentowy powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego, województwa wielkopolskiego i Polski oraz zmiana od 2025 roku i różnica do Polski w punktach procentowych. Na maturze przedmioty, które pisało co najmniej 20 osób, ze wszystkich szkół (także dla dorosłych). Miejsce wśród powiatów i miast na prawach powiatu w województwie. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
EgzaminPowiat 2026Powiat 2025ZmianaWojewództwoPolskaRóżnica do PolskiMiejsce w woj.Zdających
Matematyka, egzamin ósmoklasisty45,6%40,3%+5,352,6%54,8%−9,131. z 35822
Polski, egzamin ósmoklasisty56,8%57,2%−0,462,6%64,8%−8,033. z 35823
Angielski, egzamin ósmoklasisty64,9%60,0%+4,970,3%72,6%−7,828. z 35819
Polski, matura podstawowa54,2%56,2%−2,059,5%58,9%−4,732. z 35716
Matematyka, matura podstawowa51,6%53,1%−1,555,8%59,0%−7,429. z 35716
Angielski, matura podstawowa70,8%68,6%+2,377,1%78,4%−7,529. z 35697
Matematyka, matura rozszerzona28,8%27,8%+1,032,5%37,1%−8,319. z 34118
Angielski, matura rozszerzona65,3%56,7%+8,668,2%69,2%−3,918. z 35416
Polski, matura rozszerzona38,2%42,4%−4,245,6%43,9%−5,629. z 34127
Biologia, matura rozszerzona30,3%34,6%−4,338,3%40,7%−10,531. z 34202
Chemia, matura rozszerzona32,0%34,6%−2,738,0%40,8%−8,819. z 3367
Geografia, matura rozszerzona35,5%34,7%+0,839,3%40,6%−5,020. z 34206
Historia, matura rozszerzona32,5%30,3%+2,146,1%47,2%−14,833. z 3336
WOS, matura rozszerzona20,4%––39,6%44,0%−23,627. z 2943

Artykuł do przedruku

Tekst dla lokalnej gazety albo portalu, napisany z wyników powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego i gotowy do publikacji. Liczby w nim pochodzą z tabel wyżej.

Powiat czarnkowsko-trzcianecki · edukacja · wyniki egzaminów 2026

Egzamin ósmoklasisty 2026: matematyka w górę w każdej gminie powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego

Ósmoklasiści z powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego napisali w tym roku egzamin z matematyki średnio na 45,6%. Rok wcześniej mieli 40,3%. W całej Polsce matematyka wzrosła z 50,1% do 54,8%, więc powiat poprawił się trochę bardziej niż kraj. Wynik poszedł w górę w każdej z ośmiu gmin powiatu.

Tak wynika z danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z terminu głównego, które zbiera Mapa Wyników Egzaminów. Egzamin z matematyki pisało w powiecie 822 uczniów. Średnia województwa wielkopolskiego wyniosła z matematyki 52,6%, a Polski 54,8%. Angielski wzrósł w powiecie z 60,0% do 64,9%, a w Polsce z 69,7% do 72,6%. Z angielskiego powiat jest 28. w województwie, a rok wcześniej był 32.

Lubasz i Krzyż Wielkopolski

Najwyżej z matematyki jest gmina Lubasz: 54,9%, a rok wcześniej 42,9%. Egzamin z matematyki pisało w gminie Lubasz 93 uczniów. Za nią są gminy Połajewo (54,3%) i Drawsko (52,5%). Połajewo ma też najwyższy w powiecie wynik z polskiego, 66,4%, a Drawsko z angielskiego, 71,5%. W gminie Połajewo angielski wzrósł z 59,2% do 70,1%, a polski z 61,6% do 66,4%.

W gminie Krzyż Wielkopolski matematyka wzrosła z 31,9% do 43,8%, a angielski z 61,2% do 71,0%. W wiejskiej gminie Czarnków wynik z matematyki poszedł w górę z 34,8% do 44,9%, a w gminie Wieleń z 39,5% do 47,9%. Najwięcej uczniów, 248, pisało egzamin z matematyki w gminie Trzcianka, gdzie wynik wzrósł z 36,4% do 39,0%. Szkoły z miasta Czarnków mają z angielskiego 70,4%, a rok wcześniej miały 62,9%.

Szkoły podstawowe

Najwyższą średnią z trzech egzaminów ma SP nr 1 im. Kazimierza Wielkiego w Wieleniu: 66,2%. Jej uczniowie napisali matematykę na 62,4%. Za nią są Katolicka SP im. św. Siostry Faustyny w Trzciance (64,6%), z angielskim na 83,6%, i SP im. Arkadego Fiedlera w Połajewie (64,1%).

Publiczna SP im. ppłk. Zdzisława Orłowskiego w Lubaszu, w której egzamin z matematyki pisało 78 uczniów, ma z matematyki 57,7%. SP nr 1 im. H. Sienkiewicza w Czarnkowie ma średnią 59,6%, a SP nr 1 im. Juliusza Słowackiego w Trzciance 58,0%. W zestawieniu jest 11 szkół, w których egzamin pisało co najmniej 25 uczniów.

Matura

Na maturze powiat jest poniżej średnich województwa i Polski z przedmiotów obowiązkowych. Matematykę podstawową maturzyści napisali na 51,6% (Polska 59,0%), a angielski podstawowy na 70,8% (Polska 78,4%). Maturę z polskiego pisało w powiecie 716 osób. Angielski rozszerzony wzrósł z 56,7% do 65,3%, a w Polsce z 64,1% do 69,2%.

Najwyżej z liceów jest LO im. Stanisława Staszica w Trzciance. Średnia trzech matur obowiązkowych wyniosła tam 74,7%, a z angielskiego podstawowego 86,5%. W rankingu liceów 2026 LO im. Stanisława Staszica jest 52. w województwie wielkopolskim i 555. w Polsce. Rozszerzoną matematykę pisało w tym liceum 37 osób, ze średnią 45,4%. LO im. Janka z Czarnkowa ma średnią 69,5% i jest 841. w Polsce. Technikum im. Powstańców Wielkopolskich w Krzyżu Wielkopolskim ma średnią trzech matur 58,0% i jest 472. wśród techników w Polsce. Technikum im. J. Nojego w Czarnkowie ma 53,0%, rok wcześniej miało 51,3%.

Liczby obejmują wszystkie szkoły z terenu powiatu. Wyniki każdej gminy i szkoły, razem ze zmianą od 2025 roku, są w zestawieniu przygotowanym przez ProfTutoring.

Źródło: ProfTutoring.pl na podstawie danych CKE

Skąd są te liczby

Wszystkie wyniki pochodzą z Mapy Wyników Egzaminów, którą prowadzi Centrum Informatyczne Edukacji na podstawie danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. To średnie wyniki procentowe z terminu głównego egzaminu ósmoklasisty i matury w 2026 i 2025 roku. Średnią powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego, województwa i gmin podaje Mapa; średnią Polski liczymy z województw, ważąc je liczbą zdających.

Średnia trzech matur to średnia z polskiego, matematyki i angielskiego na poziomie podstawowym. Z niej liczymy ranking liceów 2026 i w ten sam sposób ranking techników. Do rankingu trafia szkoła, w której każdy z tych egzaminów pisało co najmniej 20 osób. Szkoły podstawowe porównujemy przy co najmniej 25 zdających, bo w mniejszej szkole jeden wynik mocno zmienia średnią.

Opracowanie: ProfTutoring (Professional Tutoring sp. z o.o.). Błąd w danych albo pytanie o metodę: kontakt@proftutoring.pl.

Aktualizacja: 3 listopada 2026Źródła: Mapa Wyników Egzaminów (Centrum Informatyczne Edukacji, dane CKE)Ranking liceów 2026ProfTutoring to marka Professional Tutoring sp. z o.o.