Dane CKE · termin główny 2026 · śląskie

Edukacja w powiecie częstochowskim: wyniki egzaminów 2026

Ósmoklasiści z gminy Kruszyna napisali matematykę na 56,9%, rok wcześniej na 43,4%. Prawie tyle samo poprawiła się gmina Mstów: z 46,4% na 59,2%. Cały powiat ma z matematyki 54,1%, więcej niż średnia województwa śląskiego (53,9%), ale w województwie jest 18., a rok wcześniej był 10.

  • 1173ósmoklasistów
  • 121maturzystów
  • 16gmin w powiecie
  • 2 + 1licea + technika
Wyniki 2026 powiat, województwo, Polska

Ósmoklasiści blisko średniej Polski

Matematykaegzamin ósmoklasisty, 1173 os.−0,7
Powiat54,1%
Województwo53,9%
Polska54,8%
Polskiegzamin ósmoklasisty, 1173 os.−1,2
Powiat63,6%
Województwo63,9%
Polska64,8%
Angielskiegzamin ósmoklasisty, 1186 os.−1,0
Powiat71,6%
Województwo73,2%
Polska72,6%
Średni wynik procentowy, termin główny 2026. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.

Egzamin ósmoklasisty 2026 w powiecie częstochowskim

Powiat częstochowski na tle województwa i Polski

Matematyka1173 os. w 2026−0,7
Powiat54,1%
Województwo53,9%
Polska54,8%
w 2025: 50,8% · 18. miejsce na 36 w województwie
Polski1173 os. w 2026−1,2
Powiat63,6%
Województwo63,9%
Polska64,8%
w 2025: 64,8% · 17. miejsce na 36 w województwie
Angielski1186 os. w 2026−1,0
Powiat71,6%
Województwo73,2%
Polska72,6%
w 2025: 71,2% · 26. miejsce na 36 w województwie
Egzamin ósmoklasisty 2026: średni wynik procentowy szkół w każdej gminie powiatu częstochowskiego, według matematyki, i zmiana z matematyki od 2025 roku w punktach procentowych. Gmina miejsko-wiejska ma jedną średnią dla miasta i wsi. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
GminaMatematykaPolskiAngielskiOd 2025
Kamienica Polskagmina wiejska, 35 os.64,7%67,1%78,2%+7,5
Mykanówgmina wiejska, 157 os.59,4%65,8%76,1%+8,5
Mstówgmina wiejska, 87 os.59,2%66,9%72,7%+12,7
Konopiskagmina wiejska, 91 os.57,1%66,7%72,3%+3,7
Kruszynagmina wiejska, 43 os.56,9%68,3%71,3%+13,5
Starczagmina wiejska, 36 os.56,3%71,1%77,7%−4,5
Kłomnicegmina wiejska, 123 os.55,3%63,5%68,4%+0,9
Rędzinygmina wiejska, 81 os.53,4%62,3%75,0%+3,1
Przyrówgmina miejsko-wiejska, 32 os.53,3%64,3%73,6%−4,7
Olsztyngmina wiejska, 72 os.51,8%62,3%62,9%+1,1
Janówgmina miejsko-wiejska, 64 os.51,1%61,6%64,3%–
Blachowniagmina miejsko-wiejska, 111 os.50,2%59,1%73,6%−1,1
Lelówgmina wiejska, 38 os.49,4%62,8%63,4%+8,9
Koniecpolgmina miejsko-wiejska, 78 os.48,6%58,5%70,7%+3,6
Poczesnagmina wiejska, 95 os.48,6%60,8%73,5%−3,7
Dąbrowa Zielonagmina wiejska, 30 os.45,1%64,3%67,9%+3,8
Powiat częstochowski54,1%63,6%71,6%+3,3
Województwo53,9%63,9%73,2%+5,2
Polska54,8%64,8%72,6%+4,6

Szkoły podstawowe: średnia z trzech egzaminów

Egzamin ósmoklasisty 2026: szkoły podstawowe w powiecie częstochowskim z najwyższą średnią z trzech przedmiotów (matematyka, polski, angielski). Porównujemy szkoły, w których matematykę i polski pisało co najmniej 25 osób, a angielski co najmniej 15; takich szkół jest 14, pokazujemy 10 pierwszych. Zdających: egzamin z matematyki. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaMatematykaPolskiAngielskiŚrednia trzechZdających
SP im. Jana KochanowskiegoCzarny Las, gmina Mykanów69,1%67,2%80,8%72,4%29
SP im. Henryka SienkiewiczaKamienica Polska64,7%67,1%78,2%70,0%35
SP im. Józefa LompyStarcza56,3%71,1%77,7%68,4%36
SP im. Grzegorza PiramowiczaKłomnice60,9%67,2%76,7%68,3%38
SP im. Henryka SienkiewiczaKonopiska59,6%68,8%74,8%67,7%28
SP im. Gustawa Morcinka w PoczesnejKolonia Poczesna, gmina Poczesna55,0%63,0%75,7%64,6%46
SP im. Tadeusza KościuszkiMstów57,2%66,6%69,0%64,3%48
SP im. G. MorcinkaRędziny50,6%61,3%80,2%64,0%25
SP nr 2 im. Józefa PiłsudskiegoKoniecpol48,9%58,1%71,8%59,6%34
SP nr 1 im. Marii KonopnickiejBlachownia47,8%58,0%72,5%59,4%79
Średnia powiatu częstochowskiego, wszystkie szkoły54,1%63,6%71,6%63,1%1173

Licea i technika w powiecie częstochowskim: matura 2026

Matura 2026, termin główny: licea i technika w powiecie częstochowskim, w których polski pisało co najmniej 20 osób, według średniej trzech matur obowiązkowych na poziomie podstawowym (polski, matematyka, angielski). Kreska: mniej niż 20 zdających. Miejsce liceum w rankingu liceów 2026 (203 liceów w województwie, 1841 w Polsce), a technikum w rankingu techników liczonym tą samą metodą (166 techników w województwie, 1372 w Polsce). Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaZdającychPolski PMatematyka PAngielski PMatematyka RŚrednia trzech maturMiejsce w rankingu
ZSliceum, Koniecpol5354,5%61,5%77,4%–64,5%2025: –112. w woj.1071. w Polsce
ZStechnikum, Koniecpol3447,3%52,9%53,3%–51,2%2025: 66,6%130. w woj.947. w Polsce
LOliceum, Kamienica Polska2555,2%38,9%55,7%–49,9%2025: –189. w woj.1652. w Polsce
Szkoły dla dorosłych, branżowe i mniejsze (1)
Bez porównań, bo to szkoły dla dorosłych, branżowe II stopnia albo z mniej niż 20 zdającymi. Ich wyniki liczą się do średniej powiatu częstochowskiego w tabeli porównania niżej. Zdających: matura z polskiego 2026.
SzkołaZdających
ZS im. Władysława Szafera Technikumtechnikum, Złoty Potok, gmina Janów9

Powiat częstochowski na tle województwa i Polski

Egzamin ósmoklasisty i matura 2026 (termin główny): średni wynik procentowy powiatu częstochowskiego, województwa śląskiego i Polski oraz zmiana od 2025 roku i różnica do Polski w punktach procentowych. Na maturze przedmioty, które pisało co najmniej 20 osób, ze wszystkich szkół (także dla dorosłych). Miejsce wśród powiatów i miast na prawach powiatu w województwie. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
EgzaminPowiat 2026Powiat 2025ZmianaWojewództwoPolskaRóżnica do PolskiMiejsce w woj.Zdających
Matematyka, egzamin ósmoklasisty54,1%50,8%+3,353,9%54,8%−0,718. z 361173
Polski, egzamin ósmoklasisty63,6%64,8%−1,263,9%64,8%−1,217. z 361173
Angielski, egzamin ósmoklasisty71,6%71,2%+0,573,2%72,6%−1,026. z 361186
Polski, matura podstawowa52,6%57,6%−5,059,1%58,9%−6,332. z 36121
Matematyka, matura podstawowa52,0%55,8%−3,858,0%59,0%−7,031. z 36121
Angielski, matura podstawowa63,8%75,7%−11,879,3%78,4%−14,536. z 36121
Matematyka, matura rozszerzona11,8%––34,1%37,1%−25,335. z 3624
Angielski, matura rozszerzona57,5%64,0%−6,467,6%69,2%−11,735. z 3664
Polski, matura rozszerzona23,7%34,5%−10,842,8%43,9%−20,236. z 3638
Biologia, matura rozszerzona27,8%33,6%−5,840,5%40,7%−12,934. z 3645
Geografia, matura rozszerzona31,8%24,8%+7,041,3%40,6%−8,831. z 3643

Artykuł do przedruku

Tekst dla lokalnej gazety albo portalu, napisany z wyników powiatu częstochowskiego i gotowy do publikacji. Liczby w nim pochodzą z tabel wyżej.

Powiat częstochowski · edukacja · wyniki egzaminów 2026

Egzamin ósmoklasisty 2026: Kruszyna i Mstów z największym skokiem z matematyki w powiecie częstochowskim

Ósmoklasiści z gminy Kruszyna napisali w tym roku egzamin z matematyki średnio na 56,9%. Rok wcześniej mieli 43,4%. Żadna inna gmina powiatu częstochowskiego nie poprawiła się tak bardzo. W całej Polsce średnia z matematyki wzrosła w tym czasie z 50,1% do 54,8%.

Tuż za Kruszyną jest gmina Mstów, w której matematyka poszła w górę z 46,4% do 59,2%. Egzamin pisało tam 87 uczniów, a w Kruszynie 43. Tak wynika z danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z terminu głównego 2026, zebranych w Mapie Wyników Egzaminów.

Kruszyna wyraźnie poprawiła też polski: z 55,9% do 68,3%. Angielski wyszedł tam na 71,3%, rok wcześniej na 66,0%. Mstów poprawił polski z 62,1% do 66,9%. Angielski uczniowie z tej gminy napisali na 72,7%, prawie tak samo jak rok wcześniej.

Kamienica Polska najwyżej

Najwyższą średnią z matematyki w powiecie ma gmina Kamienica Polska: 64,7% przy 35 zdających. Za nią są Mykanów (59,4%) i Mstów (59,2%). Mykanów, w którym egzamin z matematyki pisało 157 uczniów, najwięcej w powiecie, poprawił wynik z 50,9%. Mocno poprawił się też Lelów, z 40,5% do 49,4%, a Konopiska z 53,4% do 57,1%.

Słabiej niż rok wcześniej matematyka wypadła w Starczy, Przyrowie, Poczesnej i Blachowni. Starcza spadła z 60,9% do 56,3%, Przyrów z 58,1% do 53,3%, Poczesna z 52,3% do 48,6%, a Blachownia z 51,3% do 50,2%. Z polskiego najwyższy wynik w powiecie ma za to właśnie Starcza: 71,1%.

Najwyżej z angielskiego są Kamienica Polska (78,2%) i Starcza (77,7%). Kłomnice, gdzie egzamin pisało 123 uczniów, mają z matematyki 55,3%, prawie tyle samo co rok wcześniej (54,4%).

Polski w dół w większości gmin

Ósmoklasiści z powiatu mają z polskiego 63,6%, rok wcześniej mieli 64,8%. Średnia Polski z polskiego wzrosła w tym czasie do 64,8%. Wynik spadł w większości gmin, najbardziej w Koniecpolu, z 67,5% do 58,5%, i w Blachowni, z 66,9% do 59,1%. Angielski powiat napisał na 71,6%, prawie tak samo jak rok wcześniej (71,2%).

W województwie śląskim powiat przesunął się w dół we wszystkich trzech przedmiotach. Z matematyki jest 18. wśród 36 powiatów i miast, rok wcześniej był 10. Z polskiego w województwie spadł z 13. miejsca w 2025 roku na 17., a z angielskiego z 15. miejsca w 2025 roku na 26.

Szkoły podstawowe

Wśród szkół podstawowych z co najmniej 25 zdającymi najwyższą średnią z trzech egzaminów ma SP im. Jana Kochanowskiego w Czarnym Lesie w gminie Mykanów: 72,4%, z matematyką 69,1%. Druga jest SP im. Henryka Sienkiewicza w Kamienicy Polskiej (70,0%), a trzecia SP im. Józefa Lompy w Starczy (68,4%), w której polski wyszedł na 71,1%. SP im. Grzegorza Piramowicza w Kłomnicach ma 68,3%.

Matura w trzech szkołach

Maturę z polskiego pisało w szkołach powiatu 121 osób, 78 w liceach i 43 w technikach. W tabeli są trzy szkoły, w których maturę pisało co najmniej 20 osób: liceum i technikum w Zespole Szkół w Koniecpolu oraz LO w Kamienicy Polskiej. Najwyżej jest liceum w ZS w Koniecpolu, ze średnią trzech matur 64,5% i 1071. miejscem w Polsce w rankingu liceów.

Cały powiat napisał matematykę podstawową na 52,0%, polski podstawowy na 52,6%, a angielski podstawowy na 63,8%. Średnie Polski z tych egzaminów to 59,0%, 58,9% i 78,4%.

Źródło: ProfTutoring.pl na podstawie danych CKE

Skąd są te liczby

Wszystkie wyniki pochodzą z Mapy Wyników Egzaminów, którą prowadzi Centrum Informatyczne Edukacji na podstawie danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. To średnie wyniki procentowe z terminu głównego egzaminu ósmoklasisty i matury w 2026 i 2025 roku. Średnią powiatu częstochowskiego, województwa i gmin podaje Mapa; średnią Polski liczymy z województw, ważąc je liczbą zdających.

Średnia trzech matur to średnia z polskiego, matematyki i angielskiego na poziomie podstawowym. Z niej liczymy ranking liceów 2026 i w ten sam sposób ranking techników. Do rankingu trafia szkoła, w której każdy z tych egzaminów pisało co najmniej 20 osób. Szkoły podstawowe porównujemy przy co najmniej 25 zdających, bo w mniejszej szkole jeden wynik mocno zmienia średnią.

Opracowanie: ProfTutoring (Professional Tutoring sp. z o.o.). Błąd w danych albo pytanie o metodę: kontakt@proftutoring.pl.

Aktualizacja: 3 listopada 2026Źródła: Mapa Wyników Egzaminów (Centrum Informatyczne Edukacji, dane CKE)Ranking liceów 2026ProfTutoring to marka Professional Tutoring sp. z o.o.