Dane CKE · termin główny 2026 · podkarpackie

Edukacja w powiecie dębickim: wyniki egzaminów 2026

Technikum nr 2 w Dębicy ma średnią trzech matur obowiązkowych 75,5% i jest na 1. miejscu wśród 80 techników województwa podkarpackiego, a w Polsce na 28. Maturzyści tej szkoły napisali matematykę podstawową na 76,1%, więcej niż III LO (75,1%) i I LO im. Króla Władysława Jagiełły (66,2%).

  • 1372ósmoklasistów
  • 1018maturzystów
  • 7gmin w powiecie
  • 6 + 4licea + technika
Wyniki 2026 powiat, województwo, Polska

Matura w powiecie dębickim na tle Podkarpacia

Matematykamatura podstawowa, 1018 os.+3,0
Powiat62,1%
Województwo59,6%
Polska59,0%
Polskimatura podstawowa, 1018 os.+0,9
Powiat59,8%
Województwo58,1%
Polska58,9%
Angielskimatura podstawowa, 1015 os.−1,5
Powiat76,9%
Województwo75,9%
Polska78,4%
Średni wynik procentowy, termin główny 2026. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.

Egzamin ósmoklasisty 2026 w powiecie dębickim

Powiat dębicki na tle województwa i Polski

Matematyka1372 os. w 2026−0,2
Powiat54,6%
Województwo56,0%
Polska54,8%
w 2025: 50,6% · 14. miejsce na 25 w województwie
Polski1371 os. w 2026−0,5
Powiat64,3%
Województwo67,1%
Polska64,8%
w 2025: 63,9% · 21. miejsce na 25 w województwie
Angielski1387 os. w 2026−2,6
Powiat70,1%
Województwo72,5%
Polska72,6%
w 2025: 68,1% · 15. miejsce na 25 w województwie
Egzamin ósmoklasisty 2026: średni wynik procentowy szkół w każdej gminie powiatu dębickiego, według matematyki, i zmiana z matematyki od 2025 roku w punktach procentowych. Gmina miejsko-wiejska ma jedną średnią dla miasta i wsi. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
GminaMatematykaPolskiAngielskiOd 2025
Dębicamiasto, 515 os.56,5%65,5%74,4%+2,8
Dębicagmina wiejska, 244 os.56,4%65,3%69,2%+7,6
Jodłowagmina wiejska, 60 os.56,1%65,4%63,1%+10,8
Pilznogmina miejsko-wiejska, 189 os.52,8%63,3%72,0%+5,2
Żyrakówgmina wiejska, 120 os.52,7%62,1%64,4%−4,8
Czarnagmina wiejska, 122 os.51,0%63,7%68,9%+3,7
Brzostekgmina miejsko-wiejska, 122 os.50,5%61,0%60,4%+5,0
Powiat dębicki54,6%64,3%70,1%+4,0
Województwo56,0%67,1%72,5%+4,3
Polska54,8%64,8%72,6%+4,6

Szkoły podstawowe: średnia z trzech egzaminów

Egzamin ósmoklasisty 2026: szkoły podstawowe w powiecie dębickim z najwyższą średnią z trzech przedmiotów (matematyka, polski, angielski). Porównujemy szkoły, w których matematykę i polski pisało co najmniej 25 osób, a angielski co najmniej 15; takich szkół jest 18, pokazujemy 10 pierwszych. Zdających: egzamin z matematyki. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaMatematykaPolskiAngielskiŚrednia trzechZdających
SP z oddziałami integracyjnymi im. Marii Skłodowskiej-CuriePustków-Osiedle, gmina Dębica64,1%73,0%77,9%71,7%38
SP nr 11 z oddziałami integracyjnymi im. 5 Pułku Strzelców Konnych Armii KrajowejDębica63,8%68,8%79,9%70,8%70
Publiczna SP nr 5 im. Edmunda BojanowskiegoDębica56,5%68,6%76,1%67,1%97
Publiczna SP nr 9 im. Dębickich SaperówDębica56,8%67,5%76,3%66,9%99
Publiczna SP nr 3 im. Generała Tadeusza Bora-KomorowskiegoDębica60,0%64,7%75,5%66,7%43
Publiczna SPPilzno56,4%63,7%77,3%65,8%76
SP nr 6Dębica55,3%62,1%72,7%63,4%35
Publiczna SP im. Wandy ChotomskiejPustynia, gmina Dębica59,3%67,7%61,5%62,9%29
SP nr 12 im. Armii KrajowejDębica49,8%63,1%73,7%62,2%27
SP nr 1 im. ks. Franciszka BlachnickiegoJodłowa53,8%62,9%67,7%61,5%25
Średnia powiatu dębickiego, wszystkie szkoły54,6%64,3%70,1%63,0%1372

Licea i technika w powiecie dębickim: matura 2026

Matura 2026, termin główny: licea i technika w powiecie dębickim, w których polski pisało co najmniej 20 osób, według średniej trzech matur obowiązkowych na poziomie podstawowym (polski, matematyka, angielski). Kreska: mniej niż 20 zdających. Miejsce liceum w rankingu liceów 2026 (96 liceów w województwie, 1841 w Polsce), a technikum w rankingu techników liczonym tą samą metodą (80 techników w województwie, 1372 w Polsce). Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaZdającychPolski PMatematyka PAngielski PMatematyka RŚrednia trzech maturMiejsce w rankingu
II LO im. księdza Jana Twardowskiegoliceum, Dębica15575,6%80,5%90,1%52,6%89 os.82,1%2025: 86,6%7. w woj.189. w Polsce
III LOliceum, Dębica10969,2%75,1%90,1%43,4%29 os.78,1%2025: 78,1%15. w woj.366. w Polsce
Technikum nr 2technikum, Dębica10967,6%76,1%82,8%41,3%43 os.75,5%2025: 72,1%1. w woj.28. w Polsce
I LO im. Króla Władysława Jagiełłyliceum, Dębica22562,5%66,2%82,4%35,6%30 os.70,4%2025: 68,3%38. w woj.782. w Polsce
LO im. Sebastiana Petrycegoliceum, Pilzno3161,0%44,9%75,3%–60,4%2025: 55,9%63. w woj.1276. w Polsce
LO Mistrzostwa Sportowego Igloopol Dębicaliceum, Dębica3354,3%54,4%67,3%–58,7%2025: 56,5%67. w woj.1351. w Polsce
Technikum nr 3 w Zespole Szkół Ekonomicznychtechnikum, Dębica15852,2%52,5%67,1%–57,3%2025: 53,5%24. w woj.524. w Polsce
LO im. Bartosza Głowackiegoliceum, Jodłowa2149,9%44,0%72,0%–55,3%2025: 58,8%80. w woj.1479. w Polsce
Technikum nr 4technikum, Dębica4040,7%43,9%58,1%–47,6%2025: 50,1%69. w woj.1123. w Polsce
Technikum nr 1technikum, Dębica8740,7%32,1%56,4%–43,1%2025: 45,2%77. w woj.1285. w Polsce
Szkoły dla dorosłych, branżowe i mniejsze (3)
Bez porównań, bo to szkoły dla dorosłych, branżowe II stopnia albo z mniej niż 20 zdającymi. Ich wyniki liczą się do średniej powiatu dębickiego w tabeli porównania niżej. Zdających: matura z polskiego 2026.
SzkołaZdających
LO dla Dorosłych Sigmaliceum, Dębica18
LO w ZS Zawodowychliceum, Pustków-Osiedle, gmina Dębica17
Technikum w Brzostkutechnikum, Klecie, gmina Brzostek11

Powiat dębicki na tle województwa i Polski

Egzamin ósmoklasisty i matura 2026 (termin główny): średni wynik procentowy powiatu dębickiego, województwa podkarpackiego i Polski oraz zmiana od 2025 roku i różnica do Polski w punktach procentowych. Na maturze przedmioty, które pisało co najmniej 20 osób, ze wszystkich szkół (także dla dorosłych). Miejsce wśród powiatów i miast na prawach powiatu w województwie. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
EgzaminPowiat 2026Powiat 2025ZmianaWojewództwoPolskaRóżnica do PolskiMiejsce w woj.Zdających
Matematyka, egzamin ósmoklasisty54,6%50,6%+4,056,0%54,8%−0,214. z 251372
Polski, egzamin ósmoklasisty64,3%63,9%+0,467,1%64,8%−0,521. z 251371
Angielski, egzamin ósmoklasisty70,1%68,1%+2,072,5%72,6%−2,615. z 251387
Polski, matura podstawowa59,8%52,9%+6,958,1%58,9%+0,910. z 251018
Matematyka, matura podstawowa62,1%62,4%−0,459,6%59,0%+3,04. z 251018
Angielski, matura podstawowa76,9%76,1%+0,875,9%78,4%−1,56. z 251015
Matematyka, matura rozszerzona41,0%32,2%+8,835,6%37,1%+3,91. z 25231
Angielski, matura rozszerzona66,0%61,8%+4,266,2%69,2%−3,212. z 25763
Polski, matura rozszerzona48,6%42,1%+6,541,6%43,9%+4,86. z 25181
Biologia, matura rozszerzona41,8%46,5%−4,740,5%40,7%+1,18. z 25193
Chemia, matura rozszerzona39,2%51,3%−12,141,1%40,8%−1,510. z 2484
Fizyka, matura rozszerzona28,0%30,1%−2,237,7%41,8%−13,813. z 2132
Geografia, matura rozszerzona36,0%40,2%−4,237,2%40,6%−4,614. z 25245
Historia, matura rozszerzona49,5%46,1%+3,346,3%47,2%+2,26. z 2431
Informatyka, matura rozszerzona47,5%43,9%+3,637,5%39,7%+7,93. z 1929

Artykuł do przedruku

Tekst dla lokalnej gazety albo portalu, napisany z wyników powiatu dębickiego i gotowy do publikacji. Liczby w nim pochodzą z tabel wyżej.

Powiat dębicki · edukacja · wyniki egzaminów 2026

Matura 2026: Technikum nr 2 w Dębicy najlepsze wśród techników Podkarpacia, 28. w Polsce

Technikum nr 2 w Dębicy jest na 1. miejscu wśród 80 techników województwa podkarpackiego w rankingu policzonym z matury 2026. W Polsce, wśród 1372 techników, ma 28. miejsce. Rok wcześniej Technikum nr 2 było 2. w województwie i 58. w kraju.

Ranking techników liczy się tak samo jak ranking liceów, ze średniej trzech matur obowiązkowych: polskiego, matematyki i angielskiego na poziomie podstawowym. Technikum nr 2 ma z nich średnią 75,5%, a rok wcześniej miało 72,1%. Maturę z polskiego pisało tam 109 osób. Dane to wyniki Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z terminu głównego, zebrane na Mapie Wyników Egzaminów.

Z matematyki wyżej niż III LO

Z matematyki podstawowej maturzyści Technikum nr 2 napisali średnio 76,1%. To więcej niż w III LO w Dębicy (75,1%) i w I LO im. Króla Władysława Jagiełły (66,2%). Wyżej w powiecie jest tylko II LO im. księdza Jana Twardowskiego: 80,5%.

Technikum nr 2 ma z angielskiego podstawowego 82,8%, a z polskiego podstawowego 67,6%. Rozszerzoną matematykę pisały tam 43 osoby, ze średnią 41,3%, wyższą niż średnia Polski z tego egzaminu (37,1%). Uczniowie Technikum nr 2 zdawali też angielski rozszerzony (80 osób, średnia 73,2%) i informatykę (16 osób, średnia 47,1%).

Technikum nr 3 z 39. na 24. miejsce

W rankingu województwa awansowało też Technikum nr 3 w Zespole Szkół Ekonomicznych, z 39. na 24. miejsce. Średnia z trzech matur obowiązkowych wzrosła tam z 53,5% do 57,3%, a w Polsce szkoła jest 524. wśród techników, przy 828. rok wcześniej.

Technikum nr 3 ma najwięcej maturzystów spośród techników powiatu: polski pisało tam 158 osób. Angielski rozszerzony zdawało w tej szkole 101 uczniów, ze średnią 52,0%. We wszystkich technikach powiatu maturę z polskiego pisało 405 osób, w liceach 591.

Cały powiat ma z matematyki podstawowej 62,1%, czwarty wynik na Podkarpaciu i o 3,0 punktu więcej niż średnia Polski. Z angielskiego podstawowego maturzyści z powiatu napisali 76,9%, szósty wynik w województwie.

Licea: II LO na 7. miejscu w województwie

Najwyższą średnią trzech matur w powiecie ma II LO im. księdza Jana Twardowskiego: 82,1%. Daje to 7. miejsce wśród 96 liceów Podkarpacia i 189. w Polsce. Rok wcześniej II LO było 2. w województwie, a jego średnia wynosiła 86,6%.

III LO ma średnią 78,1%, taką samą jak rok wcześniej, a w kraju przesunęło się z 437. na 366. miejsce. I LO im. Króla Władysława Jagiełły, gdzie maturę pisało 225 osób, najwięcej w powiecie, poprawiło średnią z 68,3% do 70,4% i jest 38. w województwie.

Ósmoklasiści bliżej średniej Polski

Egzamin ósmoklasisty z matematyki uczniowie z powiatu dębickiego napisali na 54,6%, prawie tyle co średnia Polski (54,8%). Rok wcześniej powiat miał z matematyki 50,6%, a cała Polska 50,1%. Najbardziej poprawiła się gmina Jodłowa: z 45,3% do 56,1%.

Gmina wiejska Dębica poprawiła matematykę z 48,8% do 56,4%, a miasto Dębica z 53,6% do 56,5%. Jodłowa, miasto i gmina wiejska Dębica mają z matematyki więcej niż średnia Polski. Z polskiego ósmoklasiści z powiatu mają 64,3%, a z angielskiego 70,1%.

Najwyższą średnią z trzech egzaminów wśród szkół podstawowych ma SP z oddziałami integracyjnymi im. Marii Skłodowskiej-Curie w Pustkowie-Osiedlu: 71,7%. Za nią jest SP nr 11 z oddziałami integracyjnymi im. 5 Pułku Strzelców Konnych Armii Krajowej w Dębicy (70,8%), w której angielski wyszedł na 79,9%.

Źródło: ProfTutoring.pl na podstawie danych CKE

Skąd są te liczby

Wszystkie wyniki pochodzą z Mapy Wyników Egzaminów, którą prowadzi Centrum Informatyczne Edukacji na podstawie danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. To średnie wyniki procentowe z terminu głównego egzaminu ósmoklasisty i matury w 2026 i 2025 roku. Średnią powiatu dębickiego, województwa i gmin podaje Mapa; średnią Polski liczymy z województw, ważąc je liczbą zdających.

Średnia trzech matur to średnia z polskiego, matematyki i angielskiego na poziomie podstawowym. Z niej liczymy ranking liceów 2026 i w ten sam sposób ranking techników. Do rankingu trafia szkoła, w której każdy z tych egzaminów pisało co najmniej 20 osób. Szkoły podstawowe porównujemy przy co najmniej 25 zdających, bo w mniejszej szkole jeden wynik mocno zmienia średnią.

Opracowanie: ProfTutoring (Professional Tutoring sp. z o.o.). Błąd w danych albo pytanie o metodę: kontakt@proftutoring.pl.

Aktualizacja: 3 listopada 2026Źródła: Mapa Wyników Egzaminów (Centrum Informatyczne Edukacji, dane CKE)Ranking liceów 2026ProfTutoring to marka Professional Tutoring sp. z o.o.