Dane CKE · termin główny 2026 · mazowieckie

Edukacja w powiecie garwolińskim: wyniki egzaminów 2026

Ósmoklasiści z powiatu garwolińskiego napisali matematykę na 55,9%, a rok wcześniej na 50,2%. Na Mazowszu to 10. wynik z matematyki, a rok wcześniej powiat był 13. Najwyższą średnią ma gmina Górzno (66,8%), a najbardziej poprawiły się miasto Łaskarzew i Żelechów.

  • 1246ósmoklasistów
  • 1117maturzystów
  • 14gmin w powiecie
  • 6 + 4licea + technika
Wyniki 2026 powiat, województwo, Polska

Matematyka ósmoklasistów ponad średnią Polski

Matematykaegzamin ósmoklasisty, 1246 os.+1,2
Powiat55,9%
Województwo59,6%
Polska54,8%
Polskiegzamin ósmoklasisty, 1246 os.+2,6
Powiat67,4%
Województwo68,5%
Polska64,8%
Matematykamatura podstawowa, 1117 os.−2,1
Powiat56,9%
Województwo62,4%
Polska59,0%
Średni wynik procentowy, termin główny 2026. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.

Egzamin ósmoklasisty 2026 w powiecie garwolińskim

Powiat garwoliński na tle województwa i Polski

Matematyka1246 os. w 2026+1,2
Powiat55,9%
Województwo59,6%
Polska54,8%
w 2025: 50,2% · 10. miejsce na 42 w województwie
Polski1246 os. w 2026+2,6
Powiat67,4%
Województwo68,5%
Polska64,8%
w 2025: 68,7% · 12. miejsce na 42 w województwie
Angielski1243 os. w 2026−4,8
Powiat67,8%
Województwo76,5%
Polska72,6%
w 2025: 64,3% · 23. miejsce na 42 w województwie
Egzamin ósmoklasisty 2026: średni wynik procentowy szkół w każdej gminie powiatu garwolińskiego, według matematyki, i zmiana z matematyki od 2025 roku w punktach procentowych. Gmina miejsko-wiejska ma jedną średnią dla miasta i wsi. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
GminaMatematykaPolskiAngielskiOd 2025
Górznogmina wiejska, 83 os.66,8%74,7%72,9%+8,3
Garwolingmina wiejska, 125 os.62,2%73,1%70,4%+3,5
Łaskarzewgmina wiejska, 42 os.59,0%71,0%65,0%+12,5
Wilgagmina wiejska, 63 os.58,8%63,1%65,1%+11,9
Pilawagmina miejsko-wiejska, 140 os.58,2%68,6%69,0%+1,0
Garwolinmiasto, 279 os.57,3%70,0%76,0%+4,8
Miastków Kościelnygmina wiejska, 69 os.57,1%66,5%61,1%+1,7
Borowiegmina wiejska, 54 os.56,7%66,7%59,5%+9,0
Sobolewgmina wiejska, 93 os.52,9%65,6%61,4%+6,0
Żelechówgmina miejsko-wiejska, 90 os.52,6%63,9%61,2%+13,0
Łaskarzewmiasto, 42 os.51,5%65,2%73,1%+14,0
Maciejowicegmina miejsko-wiejska, 69 os.45,2%62,1%64,4%−3,6
Trojanówgmina wiejska, 62 os.44,4%57,5%61,8%+3,4
Parysówgmina wiejska, 35 os.39,5%54,3%55,0%−8,0
Powiat garwoliński55,9%67,4%67,8%+5,8
Województwo59,6%68,5%76,5%+4,5
Polska54,8%64,8%72,6%+4,6

Szkoły podstawowe: średnia z trzech egzaminów

Egzamin ósmoklasisty 2026: szkoły podstawowe w powiecie garwolińskim z najwyższą średnią z trzech przedmiotów (matematyka, polski, angielski). Porównujemy szkoły, w których matematykę i polski pisało co najmniej 25 osób, a angielski co najmniej 15; takich szkół jest 16, pokazujemy 10 pierwszych. Zdających: egzamin z matematyki. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaMatematykaPolskiAngielskiŚrednia trzechZdających
SP im. Orła BiałegoMichałówka, gmina Garwolin66,4%76,5%79,5%74,2%51
Publiczna SP im. Władysława JóźwickiegoGórzno67,3%74,5%74,3%72,0%52
Publiczna SP im. H. SienkiewiczaPilawa63,7%69,8%75,4%69,6%79
Publiczna SP nr 2 im. 1 Pułku Strzelców KonnychGarwolin59,9%70,5%75,8%68,7%108
SP nr 1Łaskarzew56,3%65,6%80,0%67,3%27
Publiczna SP nr 5 im. Janusza KorczakaGarwolin55,4%70,1%75,6%67,0%94
Publiczna SP nr 1 im. Marii KonopnickiejGarwolin59,4%69,4%70,8%66,5%46
Publiczna SP im. Henryka SienkiewiczaSobolew56,2%65,5%65,1%62,3%45
SP im. ks. Bronisława MarkiewiczaRuda Talubska, gmina Garwolin54,6%68,0%63,2%61,9%31
SP im. Romualda TrauguttaŻelechów54,3%65,1%65,3%61,6%62
Średnia powiatu garwolińskiego, wszystkie szkoły55,9%67,4%67,8%63,7%1246

Licea i technika w powiecie garwolińskim: matura 2026

Matura 2026, termin główny: licea i technika w powiecie garwolińskim, w których polski pisało co najmniej 20 osób, według średniej trzech matur obowiązkowych na poziomie podstawowym (polski, matematyka, angielski). Kreska: mniej niż 20 zdających. Miejsce liceum w rankingu liceów 2026 (334 liceów w województwie, 1841 w Polsce), a technikum w rankingu techników liczonym tą samą metodą (168 techników w województwie, 1372 w Polsce). Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaZdającychPolski PMatematyka PAngielski PMatematyka RŚrednia trzech maturMiejsce w rankingu
Katolickie LO im. Cypriana Kamila Norwidaliceum, Garwolin4968,5%79,4%89,7%–79,2%2025: 81,3%86. w woj.303. w Polsce
I LO im. Marszałka Józefa Piłsudskiegoliceum, Garwolin24566,9%78,0%89,3%45,8%106 os.78,1%2025: 77,4%101. w woj.369. w Polsce
Niepubliczne LO z oddziałami integracyjnymiliceum, Garwolin2756,4%46,0%84,6%–62,3%2025: –248. w woj.1180. w Polsce
II LOliceum, Garwolin16158,0%53,8%73,6%15,4%33 os.61,8%2025: 56,2%252. w woj.1209. w Polsce
LO im. Tadeusza Kościuszkiliceum, Sobolew10552,4%52,7%70,7%24,4%31 os.58,6%2025: 65,8%275. w woj.1353. w Polsce
LO im. Joachima Lelewelaliceum, Żelechów7461,0%48,8%64,7%–58,2%2025: 61,5%277. w woj.1370. w Polsce
Technikum nr 1technikum, Garwolin12553,0%52,4%69,0%18,2%36 os.58,2%2025: 61,3%69. w woj.462. w Polsce
Technikumtechnikum, Żelechów7450,4%52,0%58,4%–53,6%2025: 61,8%101. w woj.784. w Polsce
Technikum nr 2technikum, Garwolin13945,4%46,6%58,3%16,3%20 os.50,1%2025: 46,6%124. w woj.1006. w Polsce
Technikumtechnikum, Miętne, gmina Garwolin7335,6%30,4%45,8%1,9%27 os.37,3%2025: 38,7%165. w woj.1352. w Polsce
Szkoły dla dorosłych, branżowe i mniejsze (3)
Bez porównań, bo to szkoły dla dorosłych, branżowe II stopnia albo z mniej niż 20 zdającymi. Ich wyniki liczą się do średniej powiatu garwolińskiego w tabeli porównania niżej. Zdających: matura z polskiego 2026.
SzkołaZdających
LOliceum, Łaskarzew16
Branżowa Szkoła II stopniaszkoła branżowa II stopnia, Garwolin15
LO dla Dorosłych Wiedza.plliceum, Garwolin13

Powiat garwoliński na tle województwa i Polski

Egzamin ósmoklasisty i matura 2026 (termin główny): średni wynik procentowy powiatu garwolińskiego, województwa mazowieckiego i Polski oraz zmiana od 2025 roku i różnica do Polski w punktach procentowych. Na maturze przedmioty, które pisało co najmniej 20 osób, ze wszystkich szkół (także dla dorosłych). Miejsce wśród powiatów i miast na prawach powiatu w województwie. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
EgzaminPowiat 2026Powiat 2025ZmianaWojewództwoPolskaRóżnica do PolskiMiejsce w woj.Zdających
Matematyka, egzamin ósmoklasisty55,9%50,2%+5,859,6%54,8%+1,210. z 421246
Polski, egzamin ósmoklasisty67,4%68,7%−1,368,5%64,8%+2,612. z 421246
Angielski, egzamin ósmoklasisty67,8%64,3%+3,676,5%72,6%−4,823. z 421243
Polski, matura podstawowa55,4%56,5%−1,161,5%58,9%−3,533. z 411117
Matematyka, matura podstawowa56,9%57,4%−0,462,4%59,0%−2,126. z 411117
Angielski, matura podstawowa71,3%71,0%+0,381,0%78,4%−7,133. z 411103
Matematyka, matura rozszerzona30,8%24,0%+6,843,8%37,1%−6,328. z 41299
Angielski, matura rozszerzona65,2%60,5%+4,872,1%69,2%−4,021. z 41764
Polski, matura rozszerzona47,8%54,2%−6,447,4%43,9%+3,912. z 41236
Biologia, matura rozszerzona40,6%43,4%−2,843,1%40,7%−0,218. z 41199
Chemia, matura rozszerzona41,6%37,9%+3,843,1%40,8%+0,913. z 4093
Fizyka, matura rozszerzona30,7%47,7%−17,049,3%41,8%−11,131. z 3860
Geografia, matura rozszerzona38,1%45,8%−7,646,3%40,6%−2,420. z 41271
Historia, matura rozszerzona51,4%44,7%+6,650,3%47,2%+4,110. z 3943
WOS, matura rozszerzona50,0%––48,1%44,0%+6,18. z 38135
Informatyka, matura rozszerzona29,0%28,6%+0,442,9%39,7%−10,624. z 3429

Artykuł do przedruku

Tekst dla lokalnej gazety albo portalu, napisany z wyników powiatu garwolińskiego i gotowy do publikacji. Liczby w nim pochodzą z tabel wyżej.

Powiat garwoliński · edukacja · wyniki egzaminów 2026

Egzamin ósmoklasisty 2026: matematyka w powiecie garwolińskim w górę, Górzno najwyżej

Ósmoklasiści z powiatu garwolińskiego napisali w tym roku egzamin z matematyki średnio na 55,9%. Rok wcześniej mieli 50,2%. Średnia Polski wzrosła w tym czasie z 50,1% do 54,8%, a województwa mazowieckiego z 55,0% do 59,6%. Wśród 42 powiatów i miast Mazowsza to 10. wynik z matematyki, a w 2025 roku powiat był 13.

Tak wynika z danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z terminu głównego, zebranych w Mapie Wyników Egzaminów. Matematykę pisało w szkołach powiatu 1246 uczniów. Wynik poszedł w górę w dwunastu z czternastu gmin.

Łaskarzew i Żelechów najbardziej w górę

Najmocniej poprawiło się miasto Łaskarzew: z 37,5% do 51,5%. Żelechów podniósł średnią z 39,5% do 52,6%, gmina wiejska Łaskarzew z 46,5% do 59,0%, a Wilga z 46,8% do 58,8%. Gmina Borowie poprawiła wynik z 47,7% do 56,7%.

Najwyższą średnią z matematyki ma gmina Górzno: 66,8%, a rok wcześniej 58,4%. Druga jest gmina wiejska Garwolin (62,2%). Pilawa, w której egzamin pisało 140 uczniów, ma 58,2%, prawie tyle samo co rok wcześniej (57,1%). Miasto Garwolin, w którym egzamin pisało 279 uczniów, ma 57,3%, rok wcześniej 52,5%. Niższy wynik niż przed rokiem mają tylko Maciejowice (45,2%, w 2025 roku 48,9%) i Parysów (39,5%, w 2025 roku 47,5%).

Polski w dół

Słabiej niż przed rokiem wypadł polski. Powiat napisał go na 67,4%, wobec 68,7% w 2025 roku, i spadł w województwie z 7. na 12. miejsce. W Polsce średnia z polskiego wzrosła w tym czasie z 63,6% do 64,8%. Mimo spadku wynik powiatu jest o 2,6 punktu wyższy od średniej kraju.

Najbardziej polski spadł w Parysowie, z 66,2% do 54,3%, i w Maciejowicach, z 71,4% do 62,1%. Najwyższy wynik z polskiego ma Górzno: 74,7%. Angielski powiat napisał na 67,8%, rok wcześniej na 64,3%. Średnia Polski z angielskiego wzrosła w tym czasie z 69,7% do 72,6%, więc powiat jest z tego przedmiotu poniżej średniej kraju.

Z angielskiego najwyższą średnią w powiecie ma miasto Garwolin: 76,0%. Najbardziej poprawiło ten przedmiot miasto Łaskarzew, z 58,8% do 73,1%, a za nim Wilga, z 55,7% do 65,1%, i gmina wiejska Łaskarzew, z 56,3% do 65,0%. W Pilawie spadł za to polski, z 74,0% do 68,6%.

Szkoły podstawowe

Wśród szkół podstawowych, w których egzamin pisało co najmniej 25 osób, najwyższą średnią z trzech egzaminów ma SP im. Orła Białego w Michałówce w gminie Garwolin: 74,2%. Druga jest Publiczna SP im. Władysława Jóźwickiego w Górznie (72,0%), z matematyką na poziomie 67,3%. Dalej są Publiczna SP im. H. Sienkiewicza w Pilawie (69,6%) i Publiczna SP nr 2 w Garwolinie (68,7%), w której egzamin pisało 108 uczniów.

Matura

Na maturze powiat ma z matematyki podstawowej 56,9%, z polskiego podstawowego 55,4%, a z angielskiego podstawowego 71,3%, we wszystkich trzech przedmiotach mniej niż średnia Polski. Maturę z polskiego pisało 1117 osób, 677 w liceach i 411 w technikach. Matematyka rozszerzona poszła w górę z 24,0% do 30,8%, a w Polsce z 32,6% do 37,1%. Angielski rozszerzony, który pisało 764 maturzystów, wyszedł na 65,2%, rok wcześniej na 60,5%. Średnia Polski z tego egzaminu wzrosła w tym czasie z 64,1% do 69,2%.

Najwyżej z liceów jest Katolickie LO im. Cypriana Kamila Norwida w Garwolinie, z wynikiem 79,2% ze średniej trzech matur obowiązkowych. Tabela obejmuje sześć liceów i cztery technika z co najmniej 20 zdającymi.

Źródło: ProfTutoring.pl na podstawie danych CKE

Skąd są te liczby

Wszystkie wyniki pochodzą z Mapy Wyników Egzaminów, którą prowadzi Centrum Informatyczne Edukacji na podstawie danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. To średnie wyniki procentowe z terminu głównego egzaminu ósmoklasisty i matury w 2026 i 2025 roku. Średnią powiatu garwolińskiego, województwa i gmin podaje Mapa; średnią Polski liczymy z województw, ważąc je liczbą zdających.

Średnia trzech matur to średnia z polskiego, matematyki i angielskiego na poziomie podstawowym. Z niej liczymy ranking liceów 2026 i w ten sam sposób ranking techników. Do rankingu trafia szkoła, w której każdy z tych egzaminów pisało co najmniej 20 osób. Szkoły podstawowe porównujemy przy co najmniej 25 zdających, bo w mniejszej szkole jeden wynik mocno zmienia średnią.

Opracowanie: ProfTutoring (Professional Tutoring sp. z o.o.). Błąd w danych albo pytanie o metodę: kontakt@proftutoring.pl.

Aktualizacja: 3 listopada 2026Źródła: Mapa Wyników Egzaminów (Centrum Informatyczne Edukacji, dane CKE)Ranking liceów 2026ProfTutoring to marka Professional Tutoring sp. z o.o.