Dane CKE · termin główny 2026 · dolnośląskie

Edukacja w powiecie głogowskim: wyniki egzaminów 2026

Maturzyści z powiatu głogowskiego napisali rozszerzoną historię na 50,6%, rok wcześniej na 40,5%. To drugi wynik w województwie dolnośląskim, a geografia rozszerzona (42,7%) jest trzecia. Słabiej wyszły przedmioty ścisłe: fizyka rozszerzona spadła z 46,0% do 30,8%.

  • 887ósmoklasistów
  • 988maturzystów
  • 6gmin w powiecie
  • 6 + 6licea + technika
Wyniki 2026 powiat, województwo, Polska

Historia i geografia wysoko, fizyka niżej

Historiamatura rozszerzona, 48 os.+3,4
Powiat50,6%
Województwo45,5%
Polska47,2%
Geografiamatura rozszerzona, 199 os.+2,1
Powiat42,7%
Województwo39,3%
Polska40,6%
Fizykamatura rozszerzona, 55 os.−11,0
Powiat30,8%
Województwo38,4%
Polska41,8%
Średni wynik procentowy, termin główny 2026. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.

Egzamin ósmoklasisty 2026 w powiecie głogowskim

Powiat głogowski na tle województwa i Polski

Matematyka887 os. w 2026−6,8
Powiat48,0%
Województwo52,8%
Polska54,8%
w 2025: 44,2% · 13. miejsce na 30 w województwie
Polski887 os. w 2026−3,5
Powiat61,3%
Województwo63,2%
Polska64,8%
w 2025: 60,0% · 11. miejsce na 30 w województwie
Angielski906 os. w 2026−1,0
Powiat71,6%
Województwo72,6%
Polska72,6%
w 2025: 69,0% · 8. miejsce na 30 w województwie
Egzamin ósmoklasisty 2026: średni wynik procentowy szkół w każdej gminie powiatu głogowskiego, według matematyki, i zmiana z matematyki od 2025 roku w punktach procentowych. Gmina miejsko-wiejska ma jedną średnią dla miasta i wsi. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
GminaMatematykaPolskiAngielskiOd 2025
Żukowicegmina wiejska, 24 os.52,3%67,8%62,2%+5,3
Jerzmanowagmina wiejska, 86 os.50,6%63,6%76,1%+7,7
Głogówgmina wiejska, 48 os.48,5%64,2%69,7%+14,3
Głogówmiasto, 669 os.48,3%61,2%72,2%+2,8
Pęcławgmina wiejska, 21 os.45,9%53,0%63,9%+8,9
Kotlagmina wiejska, 39 os.33,6%55,2%63,4%−4,5
Powiat głogowski48,0%61,3%71,6%+3,7
Województwo52,8%63,2%72,6%+5,2
Polska54,8%64,8%72,6%+4,6

Szkoły podstawowe: średnia z trzech egzaminów

Egzamin ósmoklasisty 2026: szkoły podstawowe w powiecie głogowskim z najwyższą średnią z trzech przedmiotów (matematyka, polski, angielski). Porównujemy szkoły, w których matematykę i polski pisało co najmniej 25 osób, a angielski co najmniej 15; takich szkół jest 14, pokazujemy 10 pierwszych. Zdających: egzamin z matematyki. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaMatematykaPolskiAngielskiŚrednia trzechZdających
SP Aslan im. C. S. LewisaGłogów78,4%75,3%87,1%80,3%31
SP nr 10 im. Mikołaja KopernikaGłogów55,4%65,3%77,1%65,9%88
SP im. Jana Pawła IIJerzmanowa52,2%67,2%76,4%65,3%48
SP nr 12 z oddziałami integracyjnymi im. Kawalerów Orderu UśmiechuGłogów51,6%64,8%78,1%64,8%95
SP nr 14 im. Henryka III GłogowskiegoGłogów50,4%61,2%80,0%63,9%73
SP nr 7 im. Stanisława StaszicaGłogów48,5%60,2%83,0%63,9%53
SP nr 3 im. Noblistów PolskichGłogów48,4%64,5%73,9%62,2%93
SP im. Henryka SienkiewiczaJaczów, gmina Jerzmanowa48,5%59,0%75,8%61,1%38
SP nr 9 im. Polskich OdkrywcówGłogów47,6%54,7%69,5%57,3%29
SP nr 8 z oddziałami integracyjnymi im. Jana z GłogowaGłogów42,5%53,4%64,6%53,5%46
Średnia powiatu głogowskiego, wszystkie szkoły48,0%61,3%71,6%60,3%887

Licea i technika w powiecie głogowskim: matura 2026

Matura 2026, termin główny: licea i technika w powiecie głogowskim, w których polski pisało co najmniej 20 osób, według średniej trzech matur obowiązkowych na poziomie podstawowym (polski, matematyka, angielski). Kreska: mniej niż 20 zdających. Miejsce liceum w rankingu liceów 2026 (116 liceów w województwie, 1841 w Polsce), a technikum w rankingu techników liczonym tą samą metodą (100 techników w województwie, 1372 w Polsce). Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaZdającychPolski PMatematyka PAngielski PMatematyka RŚrednia trzech maturMiejsce w rankingu
LO Aslan im. C. S. Lewisaliceum, Głogów3172,8%84,8%96,2%–84,6%2025: 76,2%6. w woj.105. w Polsce
I LO im. Bolesława Krzywoustegoliceum, Głogów18267,2%75,4%91,2%46,8%71 os.77,9%2025: 80,3%23. w woj.379. w Polsce
II LO im. Mikołaja Kopernikaliceum, Głogów13165,0%62,1%88,6%16,5%38 os.71,9%2025: 71,0%39. w woj.710. w Polsce
Technikum nr 3technikum, Głogów11456,4%64,5%80,8%17,0%73 os.67,2%2025: 66,9%6. w woj.123. w Polsce
III LO im. Bohaterów Westerplatteliceum, Głogów9457,8%41,8%69,2%–56,3%2025: 54,3%93. w woj.1451. w Polsce
Technikum nr 4technikum, Głogów9647,0%41,0%72,2%7,4%21 os.53,4%2025: 55,0%49. w woj.805. w Polsce
Technikum nr 6technikum, Głogów5648,1%39,2%70,0%–52,5%2025: 48,6%56. w woj.861. w Polsce
Technikum nr 1technikum, Głogów5641,0%40,2%75,9%–52,4%2025: 51,9%57. w woj.866. w Polsce
IV LO im. ks. Jana Twardowskiegoliceum, Głogów3844,7%41,7%61,7%–49,4%2025: –109. w woj.1673. w Polsce
LO Mistrzostwa Sportowego Certusliceum, Głogów4144,1%36,6%61,1%–47,3%2025: 56,1%110. w woj.1711. w Polsce
Technikum nr 2technikum, Głogów4537,2%35,6%68,3%–47,0%2025: 53,9%84. w woj.1148. w Polsce
Technikum nr 5technikum, Głogów2333,0%35,6%62,0%–43,5%2025: 56,2%92. w woj.1279. w Polsce
Szkoły dla dorosłych, branżowe i mniejsze (4)
Bez porównań, bo to szkoły dla dorosłych, branżowe II stopnia albo z mniej niż 20 zdającymi. Ich wyniki liczą się do średniej powiatu głogowskiego w tabeli porównania niżej. Zdających: matura z polskiego 2026.
SzkołaZdających
LO dla Dorosłych Pascalliceum, Głogów32
Zaoczne LO dla Dorosłychliceum, Głogów23
LO dla Dorosłychliceum, Głogów11
LO dla Dorosłychliceum, Głogów10

Powiat głogowski na tle województwa i Polski

Egzamin ósmoklasisty i matura 2026 (termin główny): średni wynik procentowy powiatu głogowskiego, województwa dolnośląskiego i Polski oraz zmiana od 2025 roku i różnica do Polski w punktach procentowych. Na maturze przedmioty, które pisało co najmniej 20 osób, ze wszystkich szkół (także dla dorosłych). Miejsce wśród powiatów i miast na prawach powiatu w województwie. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
EgzaminPowiat 2026Powiat 2025ZmianaWojewództwoPolskaRóżnica do PolskiMiejsce w woj.Zdających
Matematyka, egzamin ósmoklasisty48,0%44,2%+3,752,8%54,8%−6,813. z 30887
Polski, egzamin ósmoklasisty61,3%60,0%+1,463,2%64,8%−3,511. z 30887
Angielski, egzamin ósmoklasisty71,6%69,0%+2,672,6%72,6%−1,08. z 30906
Polski, matura podstawowa53,0%52,8%+0,256,6%58,9%−5,919. z 30988
Matematyka, matura podstawowa52,3%54,3%−2,057,9%59,0%−6,714. z 30981
Angielski, matura podstawowa76,8%79,0%−2,379,8%78,4%−1,612. z 30967
Matematyka, matura rozszerzona24,8%23,1%+1,735,2%37,1%−12,316. z 28252
Angielski, matura rozszerzona64,5%63,3%+1,270,0%69,2%−4,816. z 30770
Polski, matura rozszerzona30,9%40,2%−9,336,6%43,9%−13,019. z 30198
Biologia, matura rozszerzona36,5%41,1%−4,639,4%40,7%−4,210. z 30213
Chemia, matura rozszerzona33,8%44,9%−11,037,4%40,8%−6,914. z 2780
Fizyka, matura rozszerzona30,8%46,0%−15,238,4%41,8%−11,011. z 2555
Geografia, matura rozszerzona42,7%38,9%+3,839,3%40,6%+2,13. z 29199
Historia, matura rozszerzona50,6%40,5%+10,245,5%47,2%+3,42. z 2948
WOS, matura rozszerzona42,8%––39,0%44,0%−1,14. z 2545
Informatyka, matura rozszerzona30,6%22,4%+8,241,9%39,7%−9,110. z 2022

Artykuł do przedruku

Tekst dla lokalnej gazety albo portalu, napisany z wyników powiatu głogowskiego i gotowy do publikacji. Liczby w nim pochodzą z tabel wyżej.

Powiat głogowski · edukacja · wyniki egzaminów 2026

Matura 2026 w powiecie głogowskim: historia rozszerzona druga na Dolnym Śląsku, fizyka i chemia w dół

Maturzyści z powiatu głogowskiego napisali w tym roku rozszerzoną historię średnio na 50,6%. Wyższą średnią z tego egzaminu ma w województwie dolnośląskim tylko jeden powiat. Rok wcześniej historia rozszerzona wyszła w powiecie na 40,5%, a średnia Polski wzrosła w tym czasie z 44,8% do 47,2%.

Liczby pochodzą z wyników matury, które Centralna Komisja Egzaminacyjna publikuje na Mapie Wyników Egzaminów. Historię rozszerzoną pisało w powiecie 48 osób. Ich średnia jest o 3,4 punktu wyższa od średniej Polski i o 5,1 punktu wyższa od średniej województwa (45,5%).

Grupy w liceach są małe: w II LO im. Mikołaja Kopernika historię rozszerzoną zdawało 14 osób, ze średnią 63,4%, a w I LO im. Bolesława Krzywoustego też 14, ze średnią 45,0%.

Geografia i WOS w czołówce

Geografię rozszerzoną pisało 199 maturzystów, ze średnią 42,7%. To trzeci wynik na Dolnym Śląsku i o 3,8 punktu więcej niż rok wcześniej. Najwięcej osób zdawało ją w II LO im. Mikołaja Kopernika: 53, ze średnią 52,3%. I LO im. Bolesława Krzywoustego ma z geografii 55,2% przy 49 zdających.

Z wiedzy o społeczeństwie, którą zdawało 45 osób, powiat ma 42,8% i czwarte miejsce w województwie. Średnia Dolnego Śląska z tego przedmiotu wynosi 39,0%, a Polski 44,0%.

Fizyka, chemia i polski rozszerzony w dół

Inaczej wyszły przedmioty ścisłe. Fizykę rozszerzoną 55 maturzystów z powiatu napisało na 30,8%, a rok wcześniej średnia wynosiła 46,0%. Średnia Polski z fizyki też spadła, ale mniej: z 51,8% do 41,8%. Chemia rozszerzona zeszła z 44,9% do 33,8%, a polski rozszerzony z 40,2% do 30,9%. Do średniej kraju (43,9%) brakuje mu 13,0 punktu.

Matematykę rozszerzoną pisały 252 osoby, ze średnią 24,8%, przy 37,1% w Polsce. Najwyższy wynik z tego egzaminu ma I LO im. Bolesława Krzywoustego: 46,8% przy 71 zdających. Biologię rozszerzoną zdawało 213 osób, ze średnią 36,5%, a w I LO pisały ją 83 osoby, ze średnią 49,9%.

Średnią trzech matur obowiązkowych, czyli polskiego, matematyki i angielskiego na poziomie podstawowym, najwyższą w powiecie ma LO Aslan im. C. S. Lewisa w Głogowie: 84,6%. I LO im. Bolesława Krzywoustego, w którym maturę pisały 182 osoby, ma 77,9% i 23. miejsce w województwie. Najwyżej z techników jest Technikum nr 3, ze średnią 67,2%.

Polski podstawowy wyszedł w powiecie na 53,0%, przy 58,9% w Polsce, i daje 19. miejsce w województwie. Matematyka podstawowa wyszła na 52,3%, a angielski podstawowy na 76,8%.

Ósmoklasiści: skok w gminie wiejskiej Głogów

Na egzaminie ósmoklasisty powiat ma z matematyki 48,0%, rok wcześniej 44,2%. Średnia Polski wzrosła w tym czasie z 50,1% do 54,8%, a powiat jest 13. wśród 30 powiatów i miast województwa. Najbardziej poprawiła się gmina wiejska Głogów: z 34,2% na 48,5%. Pęcław poprawił matematykę z 37,0% na 45,9%, a Jerzmanowa z 42,9% na 50,6%. Mniej niż rok wcześniej ma tylko Kotla: 33,6% wobec 38,1%.

W samym Głogowie, gdzie egzamin z matematyki pisało 669 uczniów, średnia wyniosła 48,3%. Angielski wyszedł w mieście na 72,2%. Najwyższą średnią z trzech egzaminów wśród szkół podstawowych z co najmniej 25 zdającymi ma SP Aslan im. C. S. Lewisa: 80,3%. Za nią są SP nr 10 im. Mikołaja Kopernika w Głogowie (65,9%) i SP im. Jana Pawła II w Jerzmanowej (65,3%).

Źródło: ProfTutoring.pl na podstawie danych CKE

Skąd są te liczby

Wszystkie wyniki pochodzą z Mapy Wyników Egzaminów, którą prowadzi Centrum Informatyczne Edukacji na podstawie danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. To średnie wyniki procentowe z terminu głównego egzaminu ósmoklasisty i matury w 2026 i 2025 roku. Średnią powiatu głogowskiego, województwa i gmin podaje Mapa; średnią Polski liczymy z województw, ważąc je liczbą zdających.

Średnia trzech matur to średnia z polskiego, matematyki i angielskiego na poziomie podstawowym. Z niej liczymy ranking liceów 2026 i w ten sam sposób ranking techników. Do rankingu trafia szkoła, w której każdy z tych egzaminów pisało co najmniej 20 osób. Szkoły podstawowe porównujemy przy co najmniej 25 zdających, bo w mniejszej szkole jeden wynik mocno zmienia średnią.

Opracowanie: ProfTutoring (Professional Tutoring sp. z o.o.). Błąd w danych albo pytanie o metodę: kontakt@proftutoring.pl.

Aktualizacja: 3 listopada 2026Źródła: Mapa Wyników Egzaminów (Centrum Informatyczne Edukacji, dane CKE)Ranking liceów 2026ProfTutoring to marka Professional Tutoring sp. z o.o.