Dane CKE · termin główny 2026 · małopolskie

Edukacja w powiecie gorlickim: wyniki egzaminów 2026

Maturzyści z powiatu gorlickiego napisali polski podstawowy na 66,0%, drugi wynik w Małopolsce, a matematykę podstawową na 62,0%, powyżej średniej Polski. Ósmoklasiści z powiatu są w województwie na 19. miejscu z polskiego i z matematyki, wśród 22 powiatów i miast.

  • 1120ósmoklasistów
  • 865maturzystów
  • 10gmin w powiecie
  • 4 + 6licea + technika
Wyniki 2026 powiat, województwo, Polska

Ósmoklasiści w dole tabeli, matura w czołówce

Matematykaegzamin ósmoklasisty, 1120 os.−1,2
Powiat53,5%
Województwo60,7%
Polska54,8%
Polskiegzamin ósmoklasisty, 1121 os.−0,1
Powiat64,7%
Województwo69,3%
Polska64,8%
Polskimatura podstawowa, 865 os.+7,1
Powiat66,0%
Województwo61,8%
Polska58,9%
Średni wynik procentowy, termin główny 2026. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.

Egzamin ósmoklasisty 2026 w powiecie gorlickim

Powiat gorlicki na tle województwa i Polski

Matematyka1120 os. w 2026−1,2
Powiat53,5%
Województwo60,7%
Polska54,8%
w 2025: 48,5% · 19. miejsce na 22 w województwie
Polski1121 os. w 2026−0,1
Powiat64,7%
Województwo69,3%
Polska64,8%
w 2025: 68,8% · 19. miejsce na 22 w województwie
Angielski1118 os. w 2026−4,7
Powiat67,9%
Województwo75,4%
Polska72,6%
w 2025: 63,5% · 17. miejsce na 22 w województwie
Egzamin ósmoklasisty 2026: średni wynik procentowy szkół w każdej gminie powiatu gorlickiego, według matematyki, i zmiana z matematyki od 2025 roku w punktach procentowych. Gmina miejsko-wiejska ma jedną średnią dla miasta i wsi. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
GminaMatematykaPolskiAngielskiOd 2025
Gorlicemiasto, 227 os.60,0%65,4%73,9%+9,6
Łużnagmina wiejska, 90 os.57,9%66,2%62,6%+10,0
Ropagmina wiejska, 60 os.54,4%65,8%65,9%+3,8
Gorlicegmina wiejska, 186 os.54,1%69,1%72,1%+4,8
Moszczenicagmina wiejska, 65 os.53,5%63,9%70,9%+5,9
Uście Gorlickiegmina wiejska, 89 os.52,9%65,6%66,6%+6,8
Bobowagmina miejsko-wiejska, 117 os.52,5%59,5%62,8%+4,8
Bieczgmina miejsko-wiejska, 156 os.50,2%63,8%65,8%+0,8
Sękowagmina wiejska, 47 os.45,8%65,4%68,6%−1,9
Lipinkigmina wiejska, 83 os.41,8%59,0%59,3%−0,3
Powiat gorlicki53,5%64,7%67,9%+5,0
Województwo60,7%69,3%75,4%+4,4
Polska54,8%64,8%72,6%+4,6

Szkoły podstawowe: średnia z trzech egzaminów

Egzamin ósmoklasisty 2026: szkoły podstawowe w powiecie gorlickim z najwyższą średnią z trzech przedmiotów (matematyka, polski, angielski). Porównujemy szkoły, w których matematykę i polski pisało co najmniej 25 osób, a angielski co najmniej 15; takich szkół jest 18, pokazujemy 10 pierwszych. Zdających: egzamin z matematyki. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaMatematykaPolskiAngielskiŚrednia trzechZdających
SP nr 6Gorlice68,2%71,6%80,7%73,5%52
SP nr 2 im. Wacława PotockiegoBiecz69,0%76,8%73,3%73,0%25
SP im. gen. Władysława SikorskiegoRopica Polska, gmina Gorlice60,1%66,9%78,6%68,5%36
SP nr 3Gorlice59,5%68,9%71,1%66,5%34
SP im. Ignacego ŁukasiewiczaKobylanka, gmina Gorlice55,9%70,1%72,9%66,3%28
SP nr 1 im. ks. Stanisława KonarskiegoGorlice58,4%65,9%73,2%65,8%49
SP nr 1 im. Anny LeśkiewiczŁużna60,8%68,8%64,1%64,6%32
SP im. Bronisława WanataMoszczenica55,5%62,0%74,6%64,0%41
SP nr 5Gorlice57,6%63,1%70,0%63,6%51
SP im. Jana Pawła IIStróżówka, gmina Gorlice42,2%69,4%75,2%62,3%27
Średnia powiatu gorlickiego, wszystkie szkoły53,5%64,7%67,9%62,1%1120

Licea i technika w powiecie gorlickim: matura 2026

Matura 2026, termin główny: licea i technika w powiecie gorlickim, w których polski pisało co najmniej 20 osób, według średniej trzech matur obowiązkowych na poziomie podstawowym (polski, matematyka, angielski). Kreska: mniej niż 20 zdających. Miejsce liceum w rankingu liceów 2026 (158 liceów w województwie, 1841 w Polsce), a technikum w rankingu techników liczonym tą samą metodą (122 techników w województwie, 1372 w Polsce). Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaZdającychPolski PMatematyka PAngielski PMatematyka RŚrednia trzech maturMiejsce w rankingu
I LO im. Marcina Kromeraliceum, Gorlice24873,3%74,6%86,8%45,4%98 os.78,2%2025: 78,4%40. w woj.359. w Polsce
II LOliceum, Gorlice13574,0%73,0%82,5%40,4%51 os.76,5%2025: 73,8%50. w woj.451. w Polsce
LO im. Stanisława Wyspiańskiegoliceum, Biecz6072,8%58,2%78,2%–69,7%2025: 73,4%84. w woj.827. w Polsce
Technikum nr 1technikum, Gorlice11163,0%63,9%78,1%39,4%38 os.68,3%2025: 73,0%13. w woj.96. w Polsce
LO im. Henryka Sienkiewiczaliceum, Bobowa5463,1%57,9%67,7%–62,9%2025: 68,8%117. w woj.1156. w Polsce
Technikum nr 3technikum, Gorlice7660,1%49,9%56,8%–55,6%2025: 63,9%70. w woj.652. w Polsce
Technikum nr 2technikum, Gorlice3258,0%47,4%58,2%–54,5%2025: 50,5%78. w woj.722. w Polsce
Technikum nr 4technikum, Gorlice5558,2%45,4%59,2%–54,3%2025: 50,0%79. w woj.739. w Polsce
Technikumtechnikum, Bobowa2455,7%42,8%61,0%–53,2%2025: 49,2%89. w woj.817. w Polsce
Technikumtechnikum, Biecz2754,9%47,0%56,5%–52,8%2025: 59,3%91. w woj.838. w Polsce
Szkoły dla dorosłych, branżowe i mniejsze (4)
Bez porównań, bo to szkoły dla dorosłych, branżowe II stopnia albo z mniej niż 20 zdającymi. Ich wyniki liczą się do średniej powiatu gorlickiego w tabeli porównania niżej. Zdających: matura z polskiego 2026.
SzkołaZdających
Technikum nr 2technikum, Bobowa17
Technikum im. Jana Pawła IItechnikum, Hańczowa, gmina Uście Gorlickie9
Technikumtechnikum, Bystra, gmina Gorlice7
III LO dla Dorosłychliceum, Gorlice7

Powiat gorlicki na tle województwa i Polski

Egzamin ósmoklasisty i matura 2026 (termin główny): średni wynik procentowy powiatu gorlickiego, województwa małopolskiego i Polski oraz zmiana od 2025 roku i różnica do Polski w punktach procentowych. Na maturze przedmioty, które pisało co najmniej 20 osób, ze wszystkich szkół (także dla dorosłych). Miejsce wśród powiatów i miast na prawach powiatu w województwie. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
EgzaminPowiat 2026Powiat 2025ZmianaWojewództwoPolskaRóżnica do PolskiMiejsce w woj.Zdających
Matematyka, egzamin ósmoklasisty53,5%48,5%+5,060,7%54,8%−1,219. z 221120
Polski, egzamin ósmoklasisty64,7%68,8%−4,169,3%64,8%−0,119. z 221121
Angielski, egzamin ósmoklasisty67,9%63,5%+4,475,4%72,6%−4,717. z 221118
Polski, matura podstawowa66,0%62,4%+3,661,8%58,9%+7,12. z 22865
Matematyka, matura podstawowa62,0%61,5%+0,562,1%59,0%+3,06. z 22866
Angielski, matura podstawowa74,5%74,2%+0,379,5%78,4%−3,816. z 22855
Matematyka, matura rozszerzona36,9%36,6%+0,340,2%37,1%−0,26. z 22246
Angielski, matura rozszerzona66,2%60,2%+5,970,6%69,2%−3,114. z 22561
Polski, matura rozszerzona48,5%51,4%−2,948,1%43,9%+4,67. z 22162
Biologia, matura rozszerzona50,6%56,1%−5,543,6%40,7%+9,92. z 22192
Chemia, matura rozszerzona51,7%55,0%−3,244,5%40,8%+11,01. z 2278
Fizyka, matura rozszerzona59,7%70,2%−10,545,9%41,8%+17,91. z 2029
Geografia, matura rozszerzona42,8%39,0%+3,842,1%40,6%+2,26. z 22215
Historia, matura rozszerzona45,0%45,8%−0,854,4%47,2%−2,315. z 2229
WOS, matura rozszerzona54,3%––49,2%44,0%+10,33. z 2243

Artykuł do przedruku

Tekst dla lokalnej gazety albo portalu, napisany z wyników powiatu gorlickiego i gotowy do publikacji. Liczby w nim pochodzą z tabel wyżej.

Powiat gorlicki · edukacja · wyniki egzaminów 2026

Powiat gorlicki: maturzyści drudzy w Małopolsce z polskiego, ósmoklasiści na 19. miejscu

Maturzyści z powiatu gorlickiego napisali w maju polski na poziomie podstawowym średnio na 66,0%. To drugi wynik wśród 22 powiatów i miast województwa małopolskiego. Ósmoklasiści z powiatu gorlickiego są w tej tabeli dużo niżej: z polskiego i z matematyki na 19. miejscu.

Takie są wyniki Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z terminu głównego 2026, zebrane na Mapie Wyników Egzaminów. Maturę z polskiego pisało w powiecie 865 osób, a egzamin ósmoklasisty z polskiego 1121 uczniów.

Matura powyżej średniej kraju

Polski podstawowy poszedł w powiecie w górę z 62,4% do 66,0%, choć średnia Polski spadła w tym czasie z 59,4% do 58,9%. Średnia Małopolski z tego egzaminu wyniosła 61,8%. Matematykę podstawową maturzyści z powiatu napisali na 62,0%, o 3,0 punktu więcej niż średnia kraju i szósty wynik w województwie.

Najwyższe wyniki z polskiego mają licea. W II LO w Gorlicach polski podstawowy wyszedł na 74,0%, w I LO im. Marcina Kromera na 73,3%, a w LO im. Stanisława Wyspiańskiego w Bieczu na 72,8%. Wśród techników polski najlepiej napisało Technikum nr 1 w Gorlicach: 63,0%.

I LO im. Marcina Kromera ma średnią trzech matur obowiązkowych 78,2% i jest 40. wśród 158 liceów Małopolski oraz 359. w Polsce. II LO poprawiło średnią z 73,8% do 76,5% i przesunęło się w kraju z 660. na 451. miejsce. Technikum nr 1 jest 96. wśród 1372 techników w Polsce, a z matematyki podstawowej ma 63,9%.

W powiecie są cztery licea i sześć techników, w których maturę pisało co najmniej 20 osób. Polski rozszerzony zdawały w powiecie 162 osoby, ze średnią 48,5%, przy 43,9% w Polsce i 48,1% w Małopolsce. Matematykę rozszerzoną powiat napisał na 36,9%, prawie tyle co średnia Polski (37,1%), i jest z niej szósty w województwie.

Ósmoklasiści: matematyka w górę, polski w dół

Na egzaminie ósmoklasisty uczniowie z powiatu napisali matematykę na 53,5%, a rok wcześniej na 48,5%. Średnia Polski wzrosła w tym czasie z 50,1% do 54,8%, a Małopolski wynosi 60,7%. Z polskiego wynik spadł z 68,8% do 64,7%, gdy w kraju poszedł w górę z 63,6% do 64,8%.

Polski ósmoklasistów poszedł w dół w każdej z dziesięciu gmin powiatu. Najwięcej straciły Lipinki, z 68,0% do 59,0%, i Bobowa, z 67,7% do 59,5%. Najwyższy wynik z polskiego ma gmina wiejska Gorlice: 69,1%.

Z matematyki najwięcej zyskały Łużna, z 47,9% do 57,9%, i miasto Gorlice, z 50,4% do 60,0%. To jedyne gminy powiatu z matematyką powyżej średniej Polski.

Gmina wiejska Gorlice, w której egzamin pisało 186 uczniów, ma z matematyki 54,1%, a z angielskiego 72,1%. Angielski poszedł w górę w całym powiecie: z 63,5% do 67,9%, a w Polsce z 69,7% do 72,6%.

Najlepsze szkoły podstawowe

Wśród szkół podstawowych z co najmniej 25 zdającymi najwyższą średnią z trzech egzaminów ma SP nr 6 w Gorlicach: 73,5%, z matematyką na 68,2%. Zaraz za nią jest SP nr 2 im. Wacława Potockiego w Bieczu (73,0%), z polskiego na 76,8%. SP nr 1 im. ks. Stanisława Konarskiego w Gorlicach, gdzie egzamin pisało 49 uczniów, ma średnią z trzech egzaminów 65,8%.

Z angielskiego ósmoklasiści z powiatu mają 67,9% i 17. miejsce w województwie, a maturzyści na poziomie podstawowym 74,5% i 16. miejsce. Średnia Polski z angielskiego na maturze podstawowej to 78,4%.

Źródło: ProfTutoring.pl na podstawie danych CKE

Skąd są te liczby

Wszystkie wyniki pochodzą z Mapy Wyników Egzaminów, którą prowadzi Centrum Informatyczne Edukacji na podstawie danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. To średnie wyniki procentowe z terminu głównego egzaminu ósmoklasisty i matury w 2026 i 2025 roku. Średnią powiatu gorlickiego, województwa i gmin podaje Mapa; średnią Polski liczymy z województw, ważąc je liczbą zdających.

Średnia trzech matur to średnia z polskiego, matematyki i angielskiego na poziomie podstawowym. Z niej liczymy ranking liceów 2026 i w ten sam sposób ranking techników. Do rankingu trafia szkoła, w której każdy z tych egzaminów pisało co najmniej 20 osób. Szkoły podstawowe porównujemy przy co najmniej 25 zdających, bo w mniejszej szkole jeden wynik mocno zmienia średnią.

Opracowanie: ProfTutoring (Professional Tutoring sp. z o.o.). Błąd w danych albo pytanie o metodę: kontakt@proftutoring.pl.

Aktualizacja: 3 listopada 2026Źródła: Mapa Wyników Egzaminów (Centrum Informatyczne Edukacji, dane CKE)Ranking liceów 2026ProfTutoring to marka Professional Tutoring sp. z o.o.