Dane CKE · termin główny 2026 · mazowieckie

Edukacja w powiecie gostynińskim: wyniki egzaminów 2026

Ósmoklasiści z gminy Sanniki poprawili od 2025 roku wszystkie trzy egzaminy bardziej niż pozostałe gminy powiatu gostynińskiego. Angielski napisali na 65,4% (rok wcześniej 49,1%), matematykę na 48,0% (42,1%), a polski na 60,2% (56,3%). Cały powiat jest z angielskiego 17. na Mazowszu, a w 2025 roku był 25.

  • 366ósmoklasistów
  • 205maturzystów
  • 5gmin w powiecie
  • 1 + 1licea + technika
Wyniki 2026 powiat, województwo, Polska

Angielski ósmoklasistów w górę

Angielskiegzamin ósmoklasisty, 363 os.−2,5
Powiat70,2%
Województwo76,5%
Polska72,6%
Matematykaegzamin ósmoklasisty, 366 os.−7,6
Powiat47,2%
Województwo59,6%
Polska54,8%
Angielskimatura podstawowa, 205 os.−3,2
Powiat75,2%
Województwo81,0%
Polska78,4%
Średni wynik procentowy, termin główny 2026. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.

Egzamin ósmoklasisty 2026 w powiecie gostynińskim

Powiat gostyniński na tle województwa i Polski

Matematyka366 os. w 2026−7,6
Powiat47,2%
Województwo59,6%
Polska54,8%
w 2025: 43,9% · 35. miejsce na 42 w województwie
Polski366 os. w 2026−3,3
Powiat61,5%
Województwo68,5%
Polska64,8%
w 2025: 60,5% · 33. miejsce na 42 w województwie
Angielski363 os. w 2026−2,5
Powiat70,2%
Województwo76,5%
Polska72,6%
w 2025: 63,0% · 17. miejsce na 42 w województwie
Egzamin ósmoklasisty 2026: średni wynik procentowy szkół w każdej gminie powiatu gostynińskiego, według matematyki, i zmiana z matematyki od 2025 roku w punktach procentowych. Gmina miejsko-wiejska ma jedną średnią dla miasta i wsi. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
GminaMatematykaPolskiAngielskiOd 2025
Pacynagmina wiejska, 18 os.49,5%66,1%62,5%+2,6
Gostyninmiasto, 188 os.49,2%62,4%77,9%+3,4
Sannikigmina miejsko-wiejska, 48 os.48,0%60,2%65,4%+5,9
Gostyningmina wiejska, 85 os.43,5%60,6%62,6%+3,2
Szczawin Kościelnygmina wiejska, 27 os.41,6%57,4%53,4%−1,8
Powiat gostyniński47,2%61,5%70,2%+3,2
Województwo59,6%68,5%76,5%+4,5
Polska54,8%64,8%72,6%+4,6

Szkoły podstawowe: średnia z trzech egzaminów

Egzamin ósmoklasisty 2026: szkoły podstawowe w powiecie gostynińskim z najwyższą średnią z trzech przedmiotów (matematyka, polski, angielski). Porównujemy szkoły, w których matematykę i polski pisało co najmniej 25 osób, a angielski co najmniej 15; takich szkół jest 4, pokazujemy 4 pierwszych. Zdających: egzamin z matematyki. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaMatematykaPolskiAngielskiŚrednia trzechZdających
SP nr 1 im. Armii KrajowejGostynin55,6%64,6%75,3%65,2%61
SP nr 5 im. Księcia Mazowieckiego Siemowita IVGostynin50,0%61,6%75,4%62,3%48
SP nr 3 im. Obrońców WesterplatteGostynin43,8%61,1%81,4%62,1%79
SP im. Fryderyka ChopinaSanniki48,0%60,2%65,4%57,8%48
Średnia powiatu gostynińskiego, wszystkie szkoły47,2%61,5%70,2%59,6%366

Licea i technika w powiecie gostynińskim: matura 2026

Matura 2026, termin główny: licea i technika w powiecie gostynińskim, w których polski pisało co najmniej 20 osób, według średniej trzech matur obowiązkowych na poziomie podstawowym (polski, matematyka, angielski). Kreska: mniej niż 20 zdających. Miejsce liceum w rankingu liceów 2026 (334 liceów w województwie, 1841 w Polsce), a technikum w rankingu techników liczonym tą samą metodą (168 techników w województwie, 1372 w Polsce). Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaZdającychPolski PMatematyka PAngielski PMatematyka RŚrednia trzech maturMiejsce w rankingu
LO im. Tadeusza Kościuszkiliceum, Gostynin12262,1%58,7%80,7%42,7%27 os.67,2%2025: 70,5%206. w woj.952. w Polsce
Technikumtechnikum, Gostynin5052,1%51,8%70,7%–58,2%2025: 57,4%68. w woj.457. w Polsce
Szkoły dla dorosłych, branżowe i mniejsze (2)
Bez porównań, bo to szkoły dla dorosłych, branżowe II stopnia albo z mniej niż 20 zdającymi. Ich wyniki liczą się do średniej powiatu gostynińskiego w tabeli porównania niżej. Zdających: matura z polskiego 2026.
SzkołaZdających
Technikumtechnikum, Gostynin17
LOliceum, Gostynin16

Powiat gostyniński na tle województwa i Polski

Egzamin ósmoklasisty i matura 2026 (termin główny): średni wynik procentowy powiatu gostynińskiego, województwa mazowieckiego i Polski oraz zmiana od 2025 roku i różnica do Polski w punktach procentowych. Na maturze przedmioty, które pisało co najmniej 20 osób, ze wszystkich szkół (także dla dorosłych). Miejsce wśród powiatów i miast na prawach powiatu w województwie. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
EgzaminPowiat 2026Powiat 2025ZmianaWojewództwoPolskaRóżnica do PolskiMiejsce w woj.Zdających
Matematyka, egzamin ósmoklasisty47,2%43,9%+3,259,6%54,8%−7,635. z 42366
Polski, egzamin ósmoklasisty61,5%60,5%+0,968,5%64,8%−3,333. z 42366
Angielski, egzamin ósmoklasisty70,2%63,0%+7,176,5%72,6%−2,517. z 42363
Polski, matura podstawowa57,6%60,0%−2,461,5%58,9%−1,224. z 41205
Matematyka, matura podstawowa55,2%59,3%−4,262,4%59,0%−3,929. z 41205
Angielski, matura podstawowa75,2%74,3%+0,881,0%78,4%−3,222. z 41205
Matematyka, matura rozszerzona29,2%25,8%+3,443,8%37,1%−7,934. z 4151
Angielski, matura rozszerzona64,3%59,9%+4,472,1%69,2%−5,024. z 41156
Polski, matura rozszerzona31,7%53,9%−22,247,4%43,9%−12,235. z 4139
Biologia, matura rozszerzona36,3%40,7%−4,443,1%40,7%−4,528. z 4141
Chemia, matura rozszerzona33,4%38,4%−5,143,1%40,8%−7,431. z 4023
Geografia, matura rozszerzona34,7%39,1%−4,546,3%40,6%−5,931. z 4136
Historia, matura rozszerzona47,1%49,2%−2,150,3%47,2%−0,115. z 3923

Artykuł do przedruku

Tekst dla lokalnej gazety albo portalu, napisany z wyników powiatu gostynińskiego i gotowy do publikacji. Liczby w nim pochodzą z tabel wyżej.

Powiat gostyniński · edukacja · wyniki egzaminów 2026

Egzamin ósmoklasisty 2026: Sanniki z największą poprawą w powiecie gostynińskim

Ósmoklasiści z gminy Sanniki napisali w tym roku egzamin z angielskiego średnio na 65,4%. Rok wcześniej mieli 49,1%. To największa poprawa wśród pięciu gmin powiatu gostynińskiego. Najbardziej w powiecie poszły tam w górę także wyniki z matematyki i polskiego.

Tak wynika z danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z terminu głównego 2026, zebranych w Mapie Wyników Egzaminów. Matematykę uczniowie z Sannik napisali na 48,0% (rok wcześniej 42,1%), a polski na 60,2% (56,3%). W całej Polsce średnia z matematyki wzrosła w tym czasie z 50,1% do 54,8%, z polskiego z 63,6% do 64,8%, a z angielskiego z 69,7% do 72,6%. Egzamin pisało w gminie 48 uczniów, wszyscy w SP im. Fryderyka Chopina w Sannikach.

Miasto Gostynin z angielskim ponad średnią Mazowsza

Egzamin z matematyki pisało w mieście Gostynin 188 uczniów, najwięcej w powiecie. Z angielskiego wynik poszedł tam w górę z 67,0% do 77,9%, więcej niż średnia województwa mazowieckiego (76,5%). Z matematyki miasto Gostynin ma 49,2% (rok wcześniej 45,8%), a z polskiego 62,4%. Wśród szkół podstawowych z co najmniej 25 zdającymi najwyższy wynik z angielskiego ma SP nr 3 im. Obrońców Westerplatte w Gostyninie: 81,4% przy 79 uczniach.

Słabiej niż rok wcześniej poszedł angielski w gminie wiejskiej Gostynin: 62,6%, przy 66,6% w 2025 roku. W gminie Szczawin Kościelny wyniki z trzech przedmiotów są niższe niż przed rokiem, a w Pacynie spadł polski, z 69,2% do 66,1%. Pacyna ma za to najwyższą w powiecie matematykę, 49,5%, choć egzamin pisało tam tylko 18 uczniów. Sanniki mają teraz z angielskiego więcej niż gmina wiejska Gostynin i Pacyna (62,5%), choć rok wcześniej były od obu wyraźnie niżej.

Powiat na tle Mazowsza

Cały powiat napisał angielski na 70,2%, a rok wcześniej na 63,0%. Wśród 42 powiatów i miast na prawach powiatu w województwie mazowieckim to 17. wynik, a w 2025 roku powiat był 25. Do średniej Polski brakuje mu 2,5 punktu. Z matematyki powiat ma 47,2% i 35. miejsce w województwie, a z polskiego 61,5% i 33. miejsce. Matematykę pisało 366 uczniów.

Szkoły podstawowe

W zestawieniu są cztery szkoły podstawowe, w których egzamin pisało co najmniej 25 osób. Najwyższą średnią z trzech egzaminów ma SP nr 1 im. Armii Krajowej w Gostyninie: 65,2%, z matematyką 55,6%, czyli powyżej średniej Polski. Za nią są SP nr 5 im. Księcia Mazowieckiego Siemowita IV (62,3%) i SP nr 3 im. Obrońców Westerplatte (62,1%), w której matematyka wyszła na 43,8%, a angielski na 81,4%. W gminie wiejskiej Gostynin, gdzie egzamin pisało 85 uczniów, matematyka wyszła na 43,5%, a rok wcześniej na 40,3%.

Matura: technikum wyżej w rankingu

Maturę z polskiego pisało w szkołach powiatu 205 osób, 138 w liceach i 67 w technikach. Na poziomie podstawowym powiat ma z polskiego 57,6% (Polska 58,9%), z matematyki 55,2% (Polska 59,0%), a z angielskiego 75,2% (Polska 78,4%).

Technikum w Gostyninie ma średnią trzech matur obowiązkowych 58,2%, a rok wcześniej miało 57,4%. W rankingu techników, liczonym tą samą metodą co ranking liceów, przeszło z 566. na 457. miejsce w Polsce i z 83. na 68. w województwie. Z matematyki podstawowej technikum ma 51,8%. LO im. Tadeusza Kościuszki w Gostyninie ma 67,2%, rok wcześniej 70,5%, i jest 952. wśród 1841 liceów w Polsce. W 2025 roku było 823.

Źródło: ProfTutoring.pl na podstawie danych CKE

Skąd są te liczby

Wszystkie wyniki pochodzą z Mapy Wyników Egzaminów, którą prowadzi Centrum Informatyczne Edukacji na podstawie danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. To średnie wyniki procentowe z terminu głównego egzaminu ósmoklasisty i matury w 2026 i 2025 roku. Średnią powiatu gostynińskiego, województwa i gmin podaje Mapa; średnią Polski liczymy z województw, ważąc je liczbą zdających.

Średnia trzech matur to średnia z polskiego, matematyki i angielskiego na poziomie podstawowym. Z niej liczymy ranking liceów 2026 i w ten sam sposób ranking techników. Do rankingu trafia szkoła, w której każdy z tych egzaminów pisało co najmniej 20 osób. Szkoły podstawowe porównujemy przy co najmniej 25 zdających, bo w mniejszej szkole jeden wynik mocno zmienia średnią.

Opracowanie: ProfTutoring (Professional Tutoring sp. z o.o.). Błąd w danych albo pytanie o metodę: kontakt@proftutoring.pl.

Aktualizacja: 3 listopada 2026Źródła: Mapa Wyników Egzaminów (Centrum Informatyczne Edukacji, dane CKE)Ranking liceów 2026ProfTutoring to marka Professional Tutoring sp. z o.o.