Dane CKE · termin główny 2026 · mazowieckie

Edukacja w powiecie grodziskim: wyniki egzaminów 2026

Ósmoklasiści z powiatu grodziskiego napisali angielski na 80,8%, czwarty wynik wśród 42 powiatów i miast Mazowsza. Na maturze angielski podstawowy wyszedł na 82,7%, trzeci w województwie. Każda z sześciu gmin powiatu ma z angielskiego na egzaminie ósmoklasisty więcej niż średnia Polski (72,6%).

  • 1226ósmoklasistów
  • 847maturzystów
  • 6gmin w powiecie
  • 6 + 3licea + technika
Wyniki 2026 powiat, województwo, Polska

Angielski na obu egzaminach

Angielskiegzamin ósmoklasisty, 1288 os.+8,1
Powiat80,8%
Województwo76,5%
Polska72,6%
Angielskimatura podstawowa, 833 os.+4,3
Powiat82,7%
Województwo81,0%
Polska78,4%
Angielskimatura rozszerzona, 679 os.+2,9
Powiat72,2%
Województwo72,1%
Polska69,2%
Średni wynik procentowy, termin główny 2026. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.

Egzamin ósmoklasisty 2026 w powiecie grodziskim

Powiat grodziski na tle województwa i Polski

Matematyka1226 os. w 2026+9,4
Powiat64,1%
Województwo59,6%
Polska54,8%
w 2025: 58,4% · 6. miejsce na 42 w województwie
Polski1226 os. w 2026+4,4
Powiat69,2%
Województwo68,5%
Polska64,8%
w 2025: 68,1% · 6. miejsce na 42 w województwie
Angielski1288 os. w 2026+8,1
Powiat80,8%
Województwo76,5%
Polska72,6%
w 2025: 78,4% · 4. miejsce na 42 w województwie
Egzamin ósmoklasisty 2026: średni wynik procentowy szkół w każdej gminie powiatu grodziskiego, według matematyki, i zmiana z matematyki od 2025 roku w punktach procentowych. Gmina miejsko-wiejska ma jedną średnią dla miasta i wsi. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
GminaMatematykaPolskiAngielskiOd 2025
Podkowa Leśnamiasto, 79 os.82,6%75,7%94,4%+2,8
Milanówekmiasto, 198 os.72,3%72,8%86,1%+3,5
Jaktorówgmina wiejska, 176 os.62,5%69,3%78,3%+5,8
Grodzisk Mazowieckigmina miejsko-wiejska, 629 os.61,3%67,4%79,2%+6,0
Żabia Wolagmina wiejska, 93 os.57,0%68,5%76,5%+3,4
Baranówgmina wiejska, 51 os.56,7%68,2%74,2%+12,8
Powiat grodziski64,1%69,2%80,8%+5,7
Województwo59,6%68,5%76,5%+4,5
Polska54,8%64,8%72,6%+4,6

Szkoły podstawowe: średnia z trzech egzaminów

Egzamin ósmoklasisty 2026: szkoły podstawowe w powiecie grodziskim z najwyższą średnią z trzech przedmiotów (matematyka, polski, angielski). Porównujemy szkoły, w których matematykę i polski pisało co najmniej 25 osób, a angielski co najmniej 15; takich szkół jest 18, pokazujemy 10 pierwszych. Zdających: egzamin z matematyki. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaMatematykaPolskiAngielskiŚrednia trzechZdających
SP nr 2 im. św. Teresy od Dzieciątka JezusPodkowa Leśna87,8%86,6%95,1%89,8%28
Społeczna SP Milanowskiego Towarzystwa EdukacyjnegoMilanówek84,8%75,1%96,2%85,4%36
SP im. Bohaterów WarszawyPodkowa Leśna79,8%69,8%94,0%81,2%51
SP nr 2 im. Armii KrajowejMilanówek76,6%77,1%84,9%79,6%36
SP im. Józefa JagielskiegoMiędzyborów, gmina Jaktorów67,2%73,2%84,4%74,9%97
SP im. Fryderyka ChopinaKsiążenice, gmina Grodzisk Mazowiecki69,4%69,3%85,9%74,8%83
SP nr 1 im. ks. Piotra SkargiMilanówek65,9%67,8%82,8%72,2%53
SP nr 2 im. M. KonopnickiejGrodzisk Mazowiecki61,5%73,8%78,0%71,1%108
SP nr 5 im. Leonida TeligiGrodzisk Mazowiecki65,9%66,7%76,7%69,8%91
SP nr 1 im. Henryka SienkiewiczaGrodzisk Mazowiecki62,3%66,4%78,3%69,0%77
Średnia powiatu grodziskiego, wszystkie szkoły64,1%69,2%80,8%71,4%1226

Licea i technika w powiecie grodziskim: matura 2026

Matura 2026, termin główny: licea i technika w powiecie grodziskim, w których polski pisało co najmniej 20 osób, według średniej trzech matur obowiązkowych na poziomie podstawowym (polski, matematyka, angielski). Kreska: mniej niż 20 zdających. Miejsce liceum w rankingu liceów 2026 (334 liceów w województwie, 1841 w Polsce), a technikum w rankingu techników liczonym tą samą metodą (168 techników w województwie, 1372 w Polsce). Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaZdającychPolski PMatematyka PAngielski PMatematyka RŚrednia trzech maturMiejsce w rankingu
Społeczne LO nr 5 STOliceum, Milanówek3880,5%89,5%97,2%74,5%22 os.89,1%2025: 89,9%14. w woj.24. w Polsce
LO Mistrzostwa Sportowego Legii Warszawaliceum, Urszulin, gmina Grodzisk Mazowiecki2673,3%72,2%89,9%–78,5%2025: –92. w woj.340. w Polsce
LOliceum, Grodzisk Mazowiecki12268,7%64,8%82,8%–72,1%2025: 76,0%163. w woj.702. w Polsce
Niepubliczne LO Fundacji Królowej Świętej Jadwigiliceum, Grodzisk Mazowiecki8764,1%55,6%90,0%31,3%26 os.69,9%2025: 72,5%187. w woj.817. w Polsce
LOliceum, Milanówek20561,2%60,4%85,5%42,4%44 os.69,0%2025: 75,4%191. w woj.866. w Polsce
LOliceum, Milanówek3667,8%50,5%84,7%–67,7%2025: –202. w woj.921. w Polsce
Technikumtechnikum, Milanówek6058,1%58,8%73,6%–63,5%2025: 65,5%38. w woj.219. w Polsce
Technikumtechnikum, Grodzisk Mazowiecki10257,0%52,6%77,6%10,2%27 os.62,4%2025: 58,7%43. w woj.258. w Polsce
Technikum nr 1technikum, Grodzisk Mazowiecki5154,3%48,8%69,1%–57,4%2025: 61,7%75. w woj.517. w Polsce
Szkoły dla dorosłych, branżowe i mniejsze (3)
Bez porównań, bo to szkoły dla dorosłych, branżowe II stopnia albo z mniej niż 20 zdającymi. Ich wyniki liczą się do średniej powiatu grodziskiego w tabeli porównania niżej. Zdających: matura z polskiego 2026.
SzkołaZdających
LO dla Dorosłychliceum, Grodzisk Mazowiecki88
Podkowiańskie LO nr 60liceum, Podkowa Leśna17
Niepubliczne Tenisowe LO z oddziałami mistrzostwa sportowegoliceum, Kozerki, gmina Grodzisk Mazowiecki15

Powiat grodziski na tle województwa i Polski

Egzamin ósmoklasisty i matura 2026 (termin główny): średni wynik procentowy powiatu grodziskiego, województwa mazowieckiego i Polski oraz zmiana od 2025 roku i różnica do Polski w punktach procentowych. Na maturze przedmioty, które pisało co najmniej 20 osób, ze wszystkich szkół (także dla dorosłych). Miejsce wśród powiatów i miast na prawach powiatu w województwie. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
EgzaminPowiat 2026Powiat 2025ZmianaWojewództwoPolskaRóżnica do PolskiMiejsce w woj.Zdających
Matematyka, egzamin ósmoklasisty64,1%58,4%+5,759,6%54,8%+9,46. z 421226
Polski, egzamin ósmoklasisty69,2%68,1%+1,168,5%64,8%+4,46. z 421226
Angielski, egzamin ósmoklasisty80,8%78,4%+2,376,5%72,6%+8,14. z 421288
Polski, matura podstawowa62,2%59,1%+3,161,5%58,9%+3,314. z 41847
Matematyka, matura podstawowa61,4%67,2%−5,862,4%59,0%+2,412. z 41846
Angielski, matura podstawowa82,7%85,2%−2,581,0%78,4%+4,33. z 41833
Matematyka, matura rozszerzona39,1%34,8%+4,443,8%37,1%+2,112. z 41164
Angielski, matura rozszerzona72,2%70,1%+2,072,1%69,2%+2,98. z 41679
Polski, matura rozszerzona46,2%61,0%−14,747,4%43,9%+2,416. z 41173
Biologia, matura rozszerzona37,6%47,4%−9,843,1%40,7%−3,123. z 41142
Chemia, matura rozszerzona33,2%37,7%−4,543,1%40,8%−7,632. z 4046
Fizyka, matura rozszerzona38,1%64,0%−25,949,3%41,8%−3,725. z 3830
Geografia, matura rozszerzona46,3%42,4%+3,946,3%40,6%+5,78. z 41222
Historia, matura rozszerzona47,4%38,8%+8,550,3%47,2%+0,214. z 3948
WOS, matura rozszerzona43,6%––48,1%44,0%−0,415. z 3871

Artykuł do przedruku

Tekst dla lokalnej gazety albo portalu, napisany z wyników powiatu grodziskiego i gotowy do publikacji. Liczby w nim pochodzą z tabel wyżej.

Powiat grodziski · edukacja · wyniki egzaminów 2026

Angielski w powiecie grodziskim: czwarte miejsce na Mazowszu u ósmoklasistów, trzecie na maturze

Ósmoklasiści z powiatu grodziskiego napisali w maju egzamin z angielskiego średnio na 80,8%. Na Mazowszu, które ma 42 powiaty i miasta na prawach powiatu, wyższy wynik mają tylko trzy z nich. Średnia Mazowsza z angielskiego to 76,5%, a Polski 72,6%.

Liczby pochodzą z wyników Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z terminu głównego 2026, które zbiera Mapa Wyników Egzaminów. Angielski pisało w powiecie 1288 ósmoklasistów. Rok wcześniej średnia powiatu z angielskiego wynosiła 78,4%, a powiat był szósty w województwie. Średnia Polski z angielskiego poszła w tym czasie w górę z 69,7% do 72,6%.

Podkowa Leśna z 94,4%

Wszystkie gminy powiatu mają z angielskiego więcej niż średnia Polski. Najwyżej jest miasto Podkowa Leśna: 94,4%, rok wcześniej 92,7%. Drugi jest Milanówek z 86,1%. Gmina Grodzisk Mazowiecki, gdzie angielski pisało 680 ósmoklasistów, ma 79,2%, a Jaktorów 78,3%.

Najniższe wyniki z angielskiego mają Żabia Wola (76,5%) i Baranów (74,2%). Baranów poprawił się jednak najbardziej w powiecie: rok wcześniej jego ósmoklasiści mieli z angielskiego 65,5%. Żabia Wola jest jedyną gminą powiatu, w której ten egzamin wyszedł słabiej niż w 2025 roku. Wtedy miała 78,5%.

Wśród szkół podstawowych, w których angielski pisało co najmniej 25 uczniów, najwyższą średnią ma Społeczna Szkoła Podstawowa Milanowskiego Towarzystwa Edukacyjnego: 96,2%. Na kolejnych miejscach są SP nr 2 im. św. Teresy od Dzieciątka Jezus (95,1%) i SP im. Bohaterów Warszawy (94,0%), obie z Podkowy Leśnej. Najwyżej w gminie Grodzisk Mazowiecki jest SP im. Fryderyka Chopina w Książenicach (85,9%), a w gminie Jaktorów SP im. Józefa Jagielskiego w Międzyborowie (84,4%).

Matura: trzecie miejsce z angielskiego podstawowego

Na maturze angielski na poziomie podstawowym pisały w powiecie 833 osoby. Średnia 82,7% jest o 4,3 punktu wyższa niż w Polsce i o 1,7 punktu wyższa niż na Mazowszu (81,0%). Wśród 41 powiatów i miast województwa to trzeci wynik z angielskiego podstawowego. Rok wcześniej angielski podstawowy wyszedł w powiecie wyżej, na 85,2%, a średnia Polski wynosiła wtedy 78,1%.

Najwyższy wynik z angielskiego podstawowego ma Społeczne LO nr 5 STO w Milanówku: 97,2%. Niepubliczne LO Fundacji Królowej Świętej Jadwigi w Grodzisku Mazowieckim napisało ten egzamin na 90,0%, a LO Mistrzostwa Sportowego Legii Warszawa w Urszulinie na 89,9%. LO w Milanówku, w którym maturę z polskiego pisało 205 osób, ma z angielskiego 85,5%, a LO w Grodzisku Mazowieckim 82,8%. Z techników najwyżej jest Technikum w Grodzisku Mazowieckim: 77,6%.

Rozszerzony angielski w Społecznym LO nr 5 STO

Angielski rozszerzony zdawało 679 maturzystów, ze średnią 72,2%. Rok wcześniej średnia z rozszerzonego angielskiego była niższa, 70,1%, a w Polsce wzrosła w tym czasie z 64,1% do 69,2%. Z tego egzaminu powiat jest ósmy w województwie. Rozszerzony angielski pisało w Społecznym LO nr 5 STO 38 osób, a ich średnia wyniosła 93,1%. Niepubliczne LO Fundacji Królowej Świętej Jadwigi ma z niego 81,3% przy 70 zdających.

Matematyka: ósmoklasiści w górę, matura w dół

Ósmoklasiści z powiatu napisali matematykę na 64,1%, a rok wcześniej mieli 58,4%. Średnia Polski z matematyki wzrosła w tym czasie z 50,1% do 54,8%. Powiat jest szósty w województwie z matematyki i z polskiego (69,2%). Na maturze matematyka podstawowa poszła w drugą stronę: spadła z 67,2% do 61,4%, a średnia Polski z 60,8% do 59,0%. Wynik powiatu z matematyki jest teraz niższy niż średnia województwa (62,4%).

Polski podstawowy na maturze wypadł lepiej niż rok wcześniej: 62,2% wobec 59,1%, gdy w Polsce średnia spadła z 59,4% do 58,9%. Najwyższą średnią trzech matur obowiązkowych w powiecie ma Społeczne LO nr 5 STO w Milanówku: 89,1%. To 24. miejsce w Polsce w rankingu 1841 liceów.

Źródło: ProfTutoring.pl na podstawie danych CKE

Skąd są te liczby

Wszystkie wyniki pochodzą z Mapy Wyników Egzaminów, którą prowadzi Centrum Informatyczne Edukacji na podstawie danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. To średnie wyniki procentowe z terminu głównego egzaminu ósmoklasisty i matury w 2026 i 2025 roku. Średnią powiatu grodziskiego, województwa i gmin podaje Mapa; średnią Polski liczymy z województw, ważąc je liczbą zdających.

Średnia trzech matur to średnia z polskiego, matematyki i angielskiego na poziomie podstawowym. Z niej liczymy ranking liceów 2026 i w ten sam sposób ranking techników. Do rankingu trafia szkoła, w której każdy z tych egzaminów pisało co najmniej 20 osób. Szkoły podstawowe porównujemy przy co najmniej 25 zdających, bo w mniejszej szkole jeden wynik mocno zmienia średnią.

Opracowanie: ProfTutoring (Professional Tutoring sp. z o.o.). Błąd w danych albo pytanie o metodę: kontakt@proftutoring.pl.

Aktualizacja: 3 listopada 2026Źródła: Mapa Wyników Egzaminów (Centrum Informatyczne Edukacji, dane CKE)Ranking liceów 2026ProfTutoring to marka Professional Tutoring sp. z o.o.