Dane CKE · termin główny 2026 · mazowieckie

Edukacja w powiecie grójeckim: wyniki egzaminów 2026

Ósmoklasiści z powiatu grójeckiego napisali matematykę na 55,2%, rok wcześniej na 49,2%, i awansowali w województwie z 16. na 12. miejsce. Najwyżej jest gmina Goszczyn (63,5%), a najbardziej poprawiło się Nowe Miasto nad Pilicą: z 34,0% do 53,9%.

  • 948ósmoklasistów
  • 658maturzystów
  • 10gmin w powiecie
  • 4 + 5licea + technika
Wyniki 2026 powiat, województwo, Polska

Ósmoklasiści powyżej średniej Polski

Matematykaegzamin ósmoklasisty, 948 os.+0,5
Powiat55,2%
Województwo59,6%
Polska54,8%
Polskiegzamin ósmoklasisty, 948 os.+4,7
Powiat69,5%
Województwo68,5%
Polska64,8%
Matematykamatura podstawowa, 657 os.−1,5
Powiat57,6%
Województwo62,4%
Polska59,0%
Średni wynik procentowy, termin główny 2026. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.

Egzamin ósmoklasisty 2026 w powiecie grójeckim

Powiat grójecki na tle województwa i Polski

Matematyka948 os. w 2026+0,5
Powiat55,2%
Województwo59,6%
Polska54,8%
w 2025: 49,2% · 12. miejsce na 42 w województwie
Polski948 os. w 2026+4,7
Powiat69,5%
Województwo68,5%
Polska64,8%
w 2025: 66,0% · 5. miejsce na 42 w województwie
Angielski962 os. w 2026−1,3
Powiat71,4%
Województwo76,5%
Polska72,6%
w 2025: 68,0% · 15. miejsce na 42 w województwie
Egzamin ósmoklasisty 2026: średni wynik procentowy szkół w każdej gminie powiatu grójeckiego, według matematyki, i zmiana z matematyki od 2025 roku w punktach procentowych. Gmina miejsko-wiejska ma jedną średnią dla miasta i wsi. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
GminaMatematykaPolskiAngielskiOd 2025
Goszczyngmina wiejska, 38 os.63,5%75,1%72,3%+17,5
Belsk Dużygmina wiejska, 78 os.60,8%73,9%73,8%+6,8
Pniewygmina wiejska, 47 os.59,3%77,2%66,1%−2,1
Jasieniecgmina wiejska, 71 os.57,8%69,3%76,2%+4,8
Grójecgmina miejsko-wiejska, 276 os.56,6%70,5%76,7%+7,7
Warkagmina miejsko-wiejska, 173 os.56,1%69,6%70,3%+5,1
Nowe Miasto nad Pilicągmina miejsko-wiejska, 52 os.53,9%71,1%65,0%+19,8
Błędówgmina wiejska, 52 os.51,9%65,5%64,2%−0,3
Chynówgmina wiejska, 100 os.51,6%65,1%64,4%−1,4
Mogielnicagmina miejsko-wiejska, 61 os.38,4%58,7%66,8%−0,3
Powiat grójecki55,2%69,5%71,4%+6,0
Województwo59,6%68,5%76,5%+4,5
Polska54,8%64,8%72,6%+4,6

Szkoły podstawowe: średnia z trzech egzaminów

Egzamin ósmoklasisty 2026: szkoły podstawowe w powiecie grójeckim z najwyższą średnią z trzech przedmiotów (matematyka, polski, angielski). Porównujemy szkoły, w których matematykę i polski pisało co najmniej 25 osób, a angielski co najmniej 15; takich szkół jest 12, pokazujemy 10 pierwszych. Zdających: egzamin z matematyki. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaMatematykaPolskiAngielskiŚrednia trzechZdających
Publiczna SPGoszczyn64,1%76,4%73,8%71,4%37
Publiczna SP nr 1Grójec63,1%71,0%77,9%70,7%116
Publiczna SP nr 2 im. Józefa WybickiegoGrójec54,4%73,6%82,3%70,1%91
Publiczna SP im. Kornela MakuszyńskiegoChynów57,9%76,7%74,8%69,8%26
SP nr 2 z oddziałami integracyjnymi im. Kazimierza PułaskiegoWarka55,5%75,4%75,9%68,9%63
Publiczna SP im. Jana Pawła IIBelsk Duży58,1%76,8%71,8%68,9%47
Publiczna SP im. Bajkopisarzy ŚwiataLesznowola, gmina Grójec58,8%67,9%79,6%68,8%30
Publiczna SP im. Juliana SuskiegoJasieniec57,0%68,7%77,7%67,8%59
Publiczna SP im. Kardynała Stefana WyszyńskiegoNowe Miasto nad Pilicą53,4%68,3%69,0%63,6%28
SP nr 1 im. Piotra WysockiegoWarka54,1%63,8%67,9%62,0%64
Średnia powiatu grójeckiego, wszystkie szkoły55,2%69,5%71,4%65,4%948

Licea i technika w powiecie grójeckim: matura 2026

Matura 2026, termin główny: licea i technika w powiecie grójeckim, w których polski pisało co najmniej 20 osób, według średniej trzech matur obowiązkowych na poziomie podstawowym (polski, matematyka, angielski). Kreska: mniej niż 20 zdających. Miejsce liceum w rankingu liceów 2026 (334 liceów w województwie, 1841 w Polsce), a technikum w rankingu techników liczonym tą samą metodą (168 techników w województwie, 1372 w Polsce). Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaZdającychPolski PMatematyka PAngielski PMatematyka RŚrednia trzech maturMiejsce w rankingu
LO im. Piotra Skargiliceum, Grójec13569,0%75,1%91,2%40,6%53 os.78,4%2025: 78,1%95. w woj.344. w Polsce
LO w Nowym Mieście nad Pilicąliceum, Nowe Miasto nad Pilicą7463,6%75,8%84,8%50,6%21 os.74,7%2025: 74,2%136. w woj.557. w Polsce
LO im. Piotra Wysockiegoliceum, Warka7368,3%69,6%73,9%36,8%35 os.70,6%2025: 72,8%171. w woj.770. w Polsce
Technikumtechnikum, Grójec8663,1%63,5%79,5%17,8%23 os.68,7%2025: 66,5%22. w woj.91. w Polsce
Technikumtechnikum, Jasieniec5158,6%41,2%57,9%–52,6%2025: 49,0%110. w woj.852. w Polsce
Publiczne LOliceum, Mogielnica2055,6%33,4%68,0%–52,3%2025: 70,6%305. w woj.1580. w Polsce
Technikumtechnikum, Warka6648,6%40,0%67,0%–51,9%2025: 58,8%112. w woj.897. w Polsce
Technikum im. Tomasza Nocznickiegotechnikum, Nowa Wieś, gmina Warka4152,7%40,1%57,0%–50,0%2025: 53,9%126. w woj.1013. w Polsce
Technikum im. Stanisława Konarskiego w Nowym Mieście nad Pilicą Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Kielcachtechnikum, Nowe Miasto nad Pilicą6737,1%44,3%54,0%–45,2%2025: 39,5%149. w woj.1229. w Polsce
Szkoły dla dorosłych, branżowe i mniejsze (4)
Bez porównań, bo to szkoły dla dorosłych, branżowe II stopnia albo z mniej niż 20 zdającymi. Ich wyniki liczą się do średniej powiatu grójeckiego w tabeli porównania niżej. Zdających: matura z polskiego 2026.
SzkołaZdających
LO dla Dorosłych Twpliceum, Grójec17
Niepubliczne LO dla Dorosłychliceum, Grójec14
Niepubliczne Technikumtechnikum, Grójec8
Niepubliczne LO dla Dorosłychliceum, Grójec5

Powiat grójecki na tle województwa i Polski

Egzamin ósmoklasisty i matura 2026 (termin główny): średni wynik procentowy powiatu grójeckiego, województwa mazowieckiego i Polski oraz zmiana od 2025 roku i różnica do Polski w punktach procentowych. Na maturze przedmioty, które pisało co najmniej 20 osób, ze wszystkich szkół (także dla dorosłych). Miejsce wśród powiatów i miast na prawach powiatu w województwie. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
EgzaminPowiat 2026Powiat 2025ZmianaWojewództwoPolskaRóżnica do PolskiMiejsce w woj.Zdających
Matematyka, egzamin ósmoklasisty55,2%49,2%+6,059,6%54,8%+0,512. z 42948
Polski, egzamin ósmoklasisty69,5%66,0%+3,468,5%64,8%+4,75. z 42948
Angielski, egzamin ósmoklasisty71,4%68,0%+3,376,5%72,6%−1,315. z 42962
Polski, matura podstawowa57,8%57,6%+0,261,5%58,9%−1,123. z 41658
Matematyka, matura podstawowa57,6%56,7%+0,862,4%59,0%−1,525. z 41657
Angielski, matura podstawowa72,5%70,2%+2,481,0%78,4%−5,830. z 41647
Matematyka, matura rozszerzona33,1%25,6%+7,543,8%37,1%−4,020. z 41153
Angielski, matura rozszerzona65,3%60,0%+5,372,1%69,2%−3,920. z 41456
Polski, matura rozszerzona36,0%36,8%−0,747,4%43,9%−7,831. z 41119
Biologia, matura rozszerzona37,3%25,1%+12,243,1%40,7%−3,424. z 4188
Chemia, matura rozszerzona43,1%15,8%+27,343,1%40,8%+2,310. z 4032
Fizyka, matura rozszerzona27,2%43,3%−16,249,3%41,8%−14,635. z 3824
Geografia, matura rozszerzona41,1%37,0%+4,146,3%40,6%+0,516. z 41197
Historia, matura rozszerzona47,8%38,6%+9,250,3%47,2%+0,513. z 3935

Artykuł do przedruku

Tekst dla lokalnej gazety albo portalu, napisany z wyników powiatu grójeckiego i gotowy do publikacji. Liczby w nim pochodzą z tabel wyżej.

Powiat grójecki · edukacja · wyniki egzaminów 2026

Egzamin ósmoklasisty 2026: Goszczyn i Nowe Miasto nad Pilicą z największym skokiem z matematyki

Ósmoklasiści z gminy Nowe Miasto nad Pilicą napisali w tym roku egzamin z matematyki średnio na 53,9%. Rok wcześniej mieli 34,0%, najmniej w powiecie grójeckim. Goszczyn poprawił wynik z 46,0% do 63,5% i ma teraz najwyższą średnią wśród dziesięciu gmin powiatu.

Tak wynika z danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z terminu głównego 2026, zebranych w Mapie Wyników Egzaminów. Cały powiat napisał matematykę na 55,2%, wobec 49,2% rok wcześniej. Średnia Polski wzrosła w tym czasie z 50,1% do 54,8%, a województwa mazowieckiego z 55,0% do 59,6%. Wśród 42 powiatów i miast Mazowsza to 12. wynik z matematyki, a rok wcześniej powiat był 16. Egzamin pisało w szkołach powiatu 948 uczniów.

Grójec i Warka powyżej średniej kraju

Gmina Grójec, gdzie egzamin pisało 276 uczniów, ma z matematyki 56,6%, a rok wcześniej miała 48,9%. Warka poprawiła wynik z 51,0% do 56,1%, a Jasieniec z 53,0% do 57,8%. Drugi wynik w powiecie ma Belsk Duży: 60,8%. Goszczyn i Belsk Duży to jedyne gminy z matematyką powyżej średniej Mazowsza.

Słabiej niż przed rokiem wypadły Pniewy (59,3%, w 2025 roku 61,4%) i Chynów (51,6%, wcześniej 53,0%). Najniższą średnią ma Mogielnica: 38,4%, prawie tyle samo co rok wcześniej (38,7%). Prawie bez zmian jest też Błędów: 51,9% wobec 52,1%.

Polski piąty na Mazowszu

Z polskiego ósmoklasiści z powiatu napisali egzamin na 69,5%, o 4,7 punktu więcej niż średnia Polski. Daje to piąte miejsce w województwie, a rok wcześniej powiat był 14. Najwyższy wynik z polskiego mają Pniewy (77,2%) i Goszczyn (75,1%).

Angielski powiat napisał na 71,4%, a rok wcześniej na 68,0%. Średnia Polski z angielskiego wzrosła w tym czasie z 69,7% do 72,6% i wciąż jest wyższa niż wynik powiatu. Najbardziej poprawił ten przedmiot Jasieniec, z 62,8% do 76,2%, a najwyższą średnią z angielskiego ma gmina Grójec: 76,7%.

Szkoły podstawowe

Wśród szkół podstawowych z co najmniej 25 zdającymi najwyższą średnią z trzech egzaminów ma Publiczna SP w Goszczynie: 71,4%, z matematyką 64,1%. Za nią są Publiczna SP nr 1 w Grójcu, w której egzamin pisało 116 uczniów (70,7%), i Publiczna SP nr 2 im. Józefa Wybickiego w Grójcu (70,1%), z angielskim na poziomie 82,3%.

Dalej jest Publiczna SP im. Kornela Makuszyńskiego w Chynowie (69,8%), a po niej z wynikiem 68,9% SP nr 2 im. Kazimierza Pułaskiego w Warce i Publiczna SP im. Jana Pawła II w Belsku Dużym. Publiczna SP im. Juliana Suskiego w Jasieńcu ma 67,8%, z angielskim na poziomie 77,7%.

Matura

Na maturze powiat ma z polskiego podstawowego 57,8%, z matematyki podstawowej 57,6%, a z angielskiego podstawowego 72,5%, we wszystkich trzech przedmiotach poniżej średnich Polski (58,9%, 59,0% i 78,4%). Maturę z polskiego pisało 658 osób, 302 w liceach i 319 w technikach. Matematyka rozszerzona wyszła na 33,1%, rok wcześniej na 25,6%, a w Polsce średnia wzrosła z 32,6% do 37,1%. Biologię rozszerzoną pisało 88 osób, ze średnią 37,3%, rok wcześniej 25,1%. Średnia Polski z biologii spadła w tym czasie z 46,4% do 40,7%.

LO w Nowym Mieście nad Pilicą ma średnią trzech matur obowiązkowych 74,7%, a z matematyki podstawowej 75,8%. To więcej niż w LO im. Piotra Skargi w Grójcu (75,1%), które jest najwyżej z liceów powiatu w rankingu. Tabela obejmuje cztery licea i pięć techników, w których maturę pisało co najmniej 20 osób.

Źródło: ProfTutoring.pl na podstawie danych CKE

Skąd są te liczby

Wszystkie wyniki pochodzą z Mapy Wyników Egzaminów, którą prowadzi Centrum Informatyczne Edukacji na podstawie danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. To średnie wyniki procentowe z terminu głównego egzaminu ósmoklasisty i matury w 2026 i 2025 roku. Średnią powiatu grójeckiego, województwa i gmin podaje Mapa; średnią Polski liczymy z województw, ważąc je liczbą zdających.

Średnia trzech matur to średnia z polskiego, matematyki i angielskiego na poziomie podstawowym. Z niej liczymy ranking liceów 2026 i w ten sam sposób ranking techników. Do rankingu trafia szkoła, w której każdy z tych egzaminów pisało co najmniej 20 osób. Szkoły podstawowe porównujemy przy co najmniej 25 zdających, bo w mniejszej szkole jeden wynik mocno zmienia średnią.

Opracowanie: ProfTutoring (Professional Tutoring sp. z o.o.). Błąd w danych albo pytanie o metodę: kontakt@proftutoring.pl.

Aktualizacja: 3 listopada 2026Źródła: Mapa Wyników Egzaminów (Centrum Informatyczne Edukacji, dane CKE)Ranking liceów 2026ProfTutoring to marka Professional Tutoring sp. z o.o.