Dane CKE · termin główny 2026 · lubelskie

Edukacja w powiecie hrubieszowskim: wyniki egzaminów 2026

Maturzyści z powiatu hrubieszowskiego napisali matematykę podstawową na 62,9%, a rozszerzoną na 46,7%. Z obu poziomów to trzeci wynik w województwie lubelskim. Ósmoklasiści napisali matematykę na 40,6%, przy średniej Polski 54,8%.

  • 448ósmoklasistów
  • 402maturzystów
  • 8gmin w powiecie
  • 2 + 1licea + technika
Wyniki 2026 powiat, województwo, Polska

Matematyka na maturze w czołówce województwa

Matematykamatura podstawowa, 402 os.+3,9
Powiat62,9%
Województwo58,3%
Polska59,0%
Matematykamatura rozszerzona, 79 os.+9,6
Powiat46,7%
Województwo38,0%
Polska37,1%
Matematykaegzamin ósmoklasisty, 448 os.−14,2
Powiat40,6%
Województwo53,6%
Polska54,8%
Średni wynik procentowy, termin główny 2026. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.

Egzamin ósmoklasisty 2026 w powiecie hrubieszowskim

Powiat hrubieszowski na tle województwa i Polski

Matematyka448 os. w 2026−14,2
Powiat40,6%
Województwo53,6%
Polska54,8%
w 2025: 38,0% · 24. miejsce na 24 w województwie
Polski453 os. w 2026−5,9
Powiat58,9%
Województwo66,6%
Polska64,8%
w 2025: 59,2% · 24. miejsce na 24 w województwie
Angielski452 os. w 2026−12,7
Powiat59,9%
Województwo71,0%
Polska72,6%
w 2025: 61,1% · 23. miejsce na 24 w województwie
Egzamin ósmoklasisty 2026: średni wynik procentowy szkół w każdej gminie powiatu hrubieszowskiego, według matematyki, i zmiana z matematyki od 2025 roku w punktach procentowych. Gmina miejsko-wiejska ma jedną średnią dla miasta i wsi. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
GminaMatematykaPolskiAngielskiOd 2025
Uchaniegmina wiejska, 29 os.46,3%59,3%54,2%+6,1
Hrubieszówgmina wiejska, 63 os.42,5%60,4%57,7%+4,8
Hrubieszówmiasto, 170 os.40,7%56,4%61,7%+1,7
Werbkowicegmina wiejska, 77 os.40,2%59,6%63,8%+5,2
Mirczegmina wiejska, 34 os.40,1%58,4%54,9%+3,5
Dołhobyczówgmina wiejska, 28 os.39,9%66,0%58,9%−8,5
Horodłogmina wiejska, 20 os.39,0%58,9%55,0%+10,4
Trzeszczanygmina wiejska, 27 os.32,9%61,6%59,6%−6,6
Powiat hrubieszowski40,6%58,9%59,9%+2,6
Województwo53,6%66,6%71,0%+3,9
Polska54,8%64,8%72,6%+4,6

Szkoły podstawowe: średnia z trzech egzaminów

Egzamin ósmoklasisty 2026: szkoły podstawowe w powiecie hrubieszowskim z najwyższą średnią z trzech przedmiotów (matematyka, polski, angielski). Porównujemy szkoły, w których matematykę i polski pisało co najmniej 25 osób, a angielski co najmniej 15; takich szkół jest 4, pokazujemy 4 pierwszych. Zdających: egzamin z matematyki. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaMatematykaPolskiAngielskiŚrednia trzechZdających
SP nr 2 im. Kardynała Stefana WyszyńskiegoHrubieszów42,2%63,0%62,5%55,9%49
SP im. Marszałka Józefa PiłsudskiegoWerbkowice41,2%59,1%66,2%55,5%40
SP nr 3 im. mjr. H. Dobrzańskiego HubalaHrubieszów40,9%57,0%67,3%55,1%50
SP nr 1 im. Bolesława PrusaHrubieszów39,4%51,4%57,2%49,4%71
Średnia powiatu hrubieszowskiego, wszystkie szkoły40,6%58,9%59,9%53,1%448

Licea i technika w powiecie hrubieszowskim: matura 2026

Matura 2026, termin główny: licea i technika w powiecie hrubieszowskim, w których polski pisało co najmniej 20 osób, według średniej trzech matur obowiązkowych na poziomie podstawowym (polski, matematyka, angielski). Kreska: mniej niż 20 zdających. Miejsce liceum w rankingu liceów 2026 (100 liceów w województwie, 1841 w Polsce), a technikum w rankingu techników liczonym tą samą metodą (73 techników w województwie, 1372 w Polsce). Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaZdającychPolski PMatematyka PAngielski PMatematyka RŚrednia trzech maturMiejsce w rankingu
I LO im. ks. Stanisława Staszicaliceum, Hrubieszów18859,9%77,2%85,4%55,1%53 os.74,2%2025: 71,8%25. w woj.590. w Polsce
II LOliceum, Hrubieszów14847,1%51,7%61,0%–53,3%2025: 56,3%75. w woj.1552. w Polsce
Technikum nr 1technikum, Hrubieszów2041,4%34,3%–––2025: 39,0%–
Szkoły dla dorosłych, branżowe i mniejsze (4)
Bez porównań, bo to szkoły dla dorosłych, branżowe II stopnia albo z mniej niż 20 zdającymi. Ich wyniki liczą się do średniej powiatu hrubieszowskiego w tabeli porównania niżej. Zdających: matura z polskiego 2026.
SzkołaZdających
LOliceum, Horodło18
Technikum nr 2technikum, Hrubieszów13
Technikum Zakładu Doskonalenia Zawodowegotechnikum, Hrubieszów7
Branżowa Szkoła II stopnia nr 1szkoła branżowa II stopnia, Hrubieszów5

Powiat hrubieszowski na tle województwa i Polski

Egzamin ósmoklasisty i matura 2026 (termin główny): średni wynik procentowy powiatu hrubieszowskiego, województwa lubelskiego i Polski oraz zmiana od 2025 roku i różnica do Polski w punktach procentowych. Na maturze przedmioty, które pisało co najmniej 20 osób, ze wszystkich szkół (także dla dorosłych). Miejsce wśród powiatów i miast na prawach powiatu w województwie. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
EgzaminPowiat 2026Powiat 2025ZmianaWojewództwoPolskaRóżnica do PolskiMiejsce w woj.Zdających
Matematyka, egzamin ósmoklasisty40,6%38,0%+2,653,6%54,8%−14,224. z 24448
Polski, egzamin ósmoklasisty58,9%59,2%−0,366,6%64,8%−5,924. z 24453
Angielski, egzamin ósmoklasisty59,9%61,1%−1,271,0%72,6%−12,723. z 24452
Polski, matura podstawowa52,1%43,7%+8,455,0%58,9%−6,815. z 24402
Matematyka, matura podstawowa62,9%54,0%+9,058,3%59,0%+3,93. z 24402
Angielski, matura podstawowa72,6%73,3%−0,774,9%78,4%−5,811. z 24369
Matematyka, matura rozszerzona46,7%30,9%+15,838,0%37,1%+9,63. z 2479
Angielski, matura rozszerzona71,0%63,9%+7,268,3%69,2%+1,85. z 24237
Polski, matura rozszerzona34,2%41,0%−6,946,9%43,9%−9,718. z 2477
Biologia, matura rozszerzona36,5%48,9%−12,439,9%40,7%−4,213. z 2485
Chemia, matura rozszerzona36,0%41,3%−5,242,3%40,8%−4,713. z 2325
Geografia, matura rozszerzona39,7%41,5%−1,937,6%40,6%−0,97. z 24148
Historia, matura rozszerzona47,6%41,8%+5,947,1%47,2%+0,47. z 2226
WOS, matura rozszerzona31,2%––40,9%44,0%−12,714. z 1842

Artykuł do przedruku

Tekst dla lokalnej gazety albo portalu, napisany z wyników powiatu hrubieszowskiego i gotowy do publikacji. Liczby w nim pochodzą z tabel wyżej.

Powiat hrubieszowski · edukacja · wyniki egzaminów 2026

Matura 2026: powiat hrubieszowski trzeci w Lubelskiem z matematyki podstawowej i rozszerzonej

Maturzyści z powiatu hrubieszowskiego napisali w tym roku matematykę podstawową średnio na 62,9%, a rozszerzoną na 46,7%. Z obu poziomów to trzeci wynik wśród 24 powiatów i miast województwa lubelskiego. Średnia Polski wyniosła 59,0% z matematyki podstawowej i 37,1% z rozszerzonej.

Tak wynika z danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z terminu głównego 2026, które zbiera Mapa Wyników Egzaminów. Rok wcześniej powiat miał z matematyki podstawowej 54,0%, a z rozszerzonej 30,9%. W tym czasie średnia Polski z matematyki podstawowej spadła z 60,8% do 59,0%, a z rozszerzonej wzrosła z 32,6% do 37,1%. Matematykę rozszerzoną pisało w powiecie 79 osób, a średnia województwa lubelskiego wyniosła 38,0%.

Najwyżej I LO w Hrubieszowie

Najwyższe wyniki z matematyki ma I LO im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie. Matematykę podstawową napisało tam 188 osób, ze średnią 77,2%, a rozszerzoną 53 osoby, ze średnią 55,1%. Średnia trzech matur obowiązkowych wyniosła w I LO 74,2%, rok wcześniej 71,8%. W rankingu liceów 2026 szkoła jest 25. w województwie lubelskim.

Maturzyści z I LO im. ks. Stanisława Staszica napisali angielski podstawowy na 85,4%. Angielski rozszerzony pisało w I LO 137 osób, ze średnią 80,3%. Geografię rozszerzoną I LO napisało na 55,1%, przy 54 zdających, a historię rozszerzoną na 53,4%.

Polski i angielski na maturze

Z polskiego podstawowego powiat ma 52,1%, o 8,4 punktu więcej niż rok wcześniej. Średnia Polski spadła w tym czasie z 59,4% do 58,9%. Powiat jest z polskiego wciąż poniżej średniej województwa lubelskiego (55,0%). Maturę z polskiego pisały 402 osoby, 354 w liceach i 40 w technikach.

Z angielskiego podstawowego wyszło 72,6%, a z rozszerzonego 71,0%. Angielski rozszerzony wypadł lepiej niż średnia Polski (69,2%). Powiat jest z niego 5. w województwie, a rok wcześniej miał 63,9%. Geografię rozszerzoną pisało w powiecie 148 osób, ze średnią 39,7%.

Mniejsze grupy zdawały inne rozszerzenia. Historię rozszerzoną 26 osób napisało na 47,6%, przy średniej Polski 47,2%. Fizykę rozszerzoną pisało 15 osób, ze średnią 41,1%, a powiat jest z niej 5. w województwie.

Ósmoklasiści daleko za średnią

Egzamin ósmoklasisty wypadł w powiecie wyraźnie słabiej niż matura. Uczniowie podstawówek napisali matematykę na 40,6%, a rok wcześniej na 38,0%. Średnia Polski wzrosła w tym czasie z 50,1% do 54,8%, a województwa lubelskiego z 49,7% do 53,6%. Egzamin z matematyki pisało 448 uczniów. Z polskiego ósmoklasiści mają 58,9%, a z angielskiego 59,9%.

Najwyższą średnią z matematyki wśród gmin ma Uchanie: 46,3%, rok wcześniej 40,1%. W gminie wiejskiej Hrubieszów matematyka wyszła na 42,5%, a w mieście Hrubieszów, gdzie egzamin pisało 170 uczniów, na 40,7%. Mocno poprawiło się Horodło, z 28,7% do 39,0%, a także Werbkowice, z 35,0% do 40,2%. Najwyższy wynik z polskiego ma gmina Dołhobyczów (66,0%), a z angielskiego Werbkowice (63,8%).

W gminie wiejskiej Hrubieszów polski wzrósł z 56,5% do 60,4%, a angielski z 49,2% do 57,7%. Egzamin z matematyki pisało w gminie wiejskiej Hrubieszów 63 uczniów. W Werbkowicach, gdzie pisało go 77 uczniów, angielski też poszedł w górę, z 62,6% do 63,8%.

Szkoły podstawowe

W zestawieniu szkół podstawowych z co najmniej 25 zdającymi są cztery szkoły. Najwyższą średnią z trzech egzaminów ma SP nr 2 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Hrubieszowie: 55,9%. Za nią są SP im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Werbkowicach (55,5%) i SP nr 3 im. mjr. H. Dobrzańskiego Hubala w Hrubieszowie (55,1%).

Źródło: ProfTutoring.pl na podstawie danych CKE

Skąd są te liczby

Wszystkie wyniki pochodzą z Mapy Wyników Egzaminów, którą prowadzi Centrum Informatyczne Edukacji na podstawie danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. To średnie wyniki procentowe z terminu głównego egzaminu ósmoklasisty i matury w 2026 i 2025 roku. Średnią powiatu hrubieszowskiego, województwa i gmin podaje Mapa; średnią Polski liczymy z województw, ważąc je liczbą zdających.

Średnia trzech matur to średnia z polskiego, matematyki i angielskiego na poziomie podstawowym. Z niej liczymy ranking liceów 2026 i w ten sam sposób ranking techników. Do rankingu trafia szkoła, w której każdy z tych egzaminów pisało co najmniej 20 osób. Szkoły podstawowe porównujemy przy co najmniej 25 zdających, bo w mniejszej szkole jeden wynik mocno zmienia średnią.

Opracowanie: ProfTutoring (Professional Tutoring sp. z o.o.). Błąd w danych albo pytanie o metodę: kontakt@proftutoring.pl.

Aktualizacja: 3 listopada 2026Źródła: Mapa Wyników Egzaminów (Centrum Informatyczne Edukacji, dane CKE)Ranking liceów 2026ProfTutoring to marka Professional Tutoring sp. z o.o.