Dane CKE · termin główny 2026 · warmińsko-mazurskie

Edukacja w powiecie iławskim: wyniki egzaminów 2026

Ósmoklasiści z powiatu iławskiego napisali matematykę na 48,5%, rok wcześniej na 41,3%. Z matematyki powiat jest szósty w województwie warmińsko-mazurskim, rok wcześniej był 14. Najwyżej jest gmina Zalewo, ze średnią 62,5%.

  • 931ósmoklasistów
  • 748maturzystów
  • 7gmin w powiecie
  • 4 + 3licea + technika
Wyniki 2026 powiat, województwo, Polska

Matematyka ósmoklasistów w górę

Matematykaegzamin ósmoklasisty, 931 os.−6,2
Powiat48,5%
Województwo49,4%
Polska54,8%
Polskiegzamin ósmoklasisty, 930 os.−4,7
Powiat60,2%
Województwo60,5%
Polska64,8%
Angielskiegzamin ósmoklasisty, 949 os.−5,9
Powiat66,8%
Województwo68,9%
Polska72,6%
Średni wynik procentowy, termin główny 2026. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.

Egzamin ósmoklasisty 2026 w powiecie iławskim

Powiat iławski na tle województwa i Polski

Matematyka931 os. w 2026−6,2
Powiat48,5%
Województwo49,4%
Polska54,8%
w 2025: 41,3% · 6. miejsce na 21 w województwie
Polski930 os. w 2026−4,7
Powiat60,2%
Województwo60,5%
Polska64,8%
w 2025: 56,5% · 10. miejsce na 21 w województwie
Angielski949 os. w 2026−5,9
Powiat66,8%
Województwo68,9%
Polska72,6%
w 2025: 63,0% · 11. miejsce na 21 w województwie
Egzamin ósmoklasisty 2026: średni wynik procentowy szkół w każdej gminie powiatu iławskiego, według matematyki, i zmiana z matematyki od 2025 roku w punktach procentowych. Gmina miejsko-wiejska ma jedną średnią dla miasta i wsi. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
GminaMatematykaPolskiAngielskiOd 2025
Zalewogmina miejsko-wiejska, 51 os.62,5%70,2%74,7%+22,4
Lubawagmina wiejska, 122 os.52,1%60,9%65,6%+3,5
Lubawamiasto, 129 os.50,3%60,6%70,3%+9,9
Kisielicegmina miejsko-wiejska, 54 os.49,2%60,0%52,5%+18,2
Iławamiasto, 345 os.48,1%62,3%72,3%+6,1
Suszgmina miejsko-wiejska, 122 os.44,0%54,9%56,8%+8,9
Iławagmina wiejska, 108 os.41,8%53,1%59,9%+0,8
Powiat iławski48,5%60,2%66,8%+7,2
Województwo49,4%60,5%68,9%+5,2
Polska54,8%64,8%72,6%+4,6

Szkoły podstawowe: średnia z trzech egzaminów

Egzamin ósmoklasisty 2026: szkoły podstawowe w powiecie iławskim z najwyższą średnią z trzech przedmiotów (matematyka, polski, angielski). Porównujemy szkoły, w których matematykę i polski pisało co najmniej 25 osób, a angielski co najmniej 15; takich szkół jest 9, pokazujemy 9 pierwszych. Zdających: egzamin z matematyki. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaMatematykaPolskiAngielskiŚrednia trzechZdających
SP im. K. I. GałczyńskiegoZalewo63,4%70,4%72,5%68,8%39
SP nr 5 z oddziałami integracyjnymi im. Polskich NoblistówIława57,0%68,1%79,2%68,1%67
SP nr 1 im. Mikołaja KopernikaIława52,8%65,3%74,4%64,2%101
SP im. Mikołaja KopernikaLubawa50,3%60,6%70,3%60,4%129
SP nr 4 im. Polskich PodróżnikówIława50,0%61,4%69,4%60,3%44
SP nr 2 z oddziałami integracyjnymi im. Marii KonopnickiejIława40,9%59,6%72,2%57,6%80
SP im. gen. Józefa BemaSusz44,5%53,5%56,6%51,6%80
SP nr 3 z oddziałami integracyjnymi im. Polskich OlimpijczykówIława37,1%53,8%62,8%51,2%53
SP im. Henryka SienkiewiczaKisielice41,8%54,2%46,0%47,3%37
Średnia powiatu iławskiego, wszystkie szkoły48,5%60,2%66,8%58,5%931

Licea i technika w powiecie iławskim: matura 2026

Matura 2026, termin główny: licea i technika w powiecie iławskim, w których polski pisało co najmniej 20 osób, według średniej trzech matur obowiązkowych na poziomie podstawowym (polski, matematyka, angielski). Kreska: mniej niż 20 zdających. Miejsce liceum w rankingu liceów 2026 (70 liceów w województwie, 1841 w Polsce), a technikum w rankingu techników liczonym tą samą metodą (49 techników w województwie, 1372 w Polsce). Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaZdającychPolski PMatematyka PAngielski PMatematyka RŚrednia trzech maturMiejsce w rankingu
I LO im. Stefana Żeromskiegoliceum, Iława22656,0%68,7%85,2%36,5%83 os.70,0%2025: 74,8%25. w woj.812. w Polsce
Akademicki Zespół Placówek Oświatowych - LOliceum, Fijewo, gmina Lubawa2056,5%57,5%82,3%–65,5%2025: –34. w woj.1028. w Polsce
LO im. Władysława Broniewskiegoliceum, Lubawa5954,9%56,6%81,3%–64,3%2025: 62,8%38. w woj.1082. w Polsce
Technikum nr 1technikum, Iława14749,9%50,6%70,4%7,8%43 os.57,0%2025: 61,2%16. w woj.542. w Polsce
Technikumtechnikum, Lubawa7846,5%46,3%64,5%–52,4%2025: 60,5%30. w woj.862. w Polsce
Technikum nr 2technikum, Iława6731,6%38,1%58,2%–42,6%2025: 45,3%49. w woj.1293. w Polsce
I LO Cn-B im. Polskich Spadochroniarzyliceum, Iława5933,5%33,3%58,8%–41,9%2025: 37,4%68. w woj.1775. w Polsce
Szkoły dla dorosłych, branżowe i mniejsze (8)
Bez porównań, bo to szkoły dla dorosłych, branżowe II stopnia albo z mniej niż 20 zdającymi. Ich wyniki liczą się do średniej powiatu iławskiego w tabeli porównania niżej. Zdających: matura z polskiego 2026.
SzkołaZdających
Branżowa Szkoła II stopniaszkoła branżowa II stopnia, Iława27
Technikumtechnikum, Susz13
LO dla Dorosłychliceum, Iława12
LO dla Dorosłychliceum, Iława9
Zaoczne LO dla Dorosłychliceum, Iława9
LO dla Dorosłychliceum, Iława8
LO dla Dorosłych Alfaliceum, Iława7
LO dla Dorosłychliceum, Lubawa7

Powiat iławski na tle województwa i Polski

Egzamin ósmoklasisty i matura 2026 (termin główny): średni wynik procentowy powiatu iławskiego, województwa warmińsko-mazurskiego i Polski oraz zmiana od 2025 roku i różnica do Polski w punktach procentowych. Na maturze przedmioty, które pisało co najmniej 20 osób, ze wszystkich szkół (także dla dorosłych). Miejsce wśród powiatów i miast na prawach powiatu w województwie. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
EgzaminPowiat 2026Powiat 2025ZmianaWojewództwoPolskaRóżnica do PolskiMiejsce w woj.Zdających
Matematyka, egzamin ósmoklasisty48,5%41,3%+7,249,4%54,8%−6,26. z 21931
Polski, egzamin ósmoklasisty60,2%56,5%+3,760,5%64,8%−4,710. z 21930
Angielski, egzamin ósmoklasisty66,8%63,0%+3,768,9%72,6%−5,911. z 21949
Polski, matura podstawowa46,0%47,9%−1,955,2%58,9%−12,920. z 21748
Matematyka, matura podstawowa50,5%51,9%−1,456,6%59,0%−8,519. z 21746
Angielski, matura podstawowa70,5%65,4%+5,175,9%78,4%−7,919. z 21738
Matematyka, matura rozszerzona23,9%19,6%+4,430,0%37,1%−13,214. z 21171
Angielski, matura rozszerzona61,7%58,0%+3,767,5%69,2%−7,517. z 21506
Polski, matura rozszerzona24,3%28,1%−3,933,8%43,9%−19,618. z 21131
Biologia, matura rozszerzona36,4%36,3%+0,137,5%40,7%−4,38. z 21118
Chemia, matura rozszerzona34,0%33,5%+0,535,0%40,8%−6,85. z 2049
Fizyka, matura rozszerzona29,8%45,2%−15,436,1%41,8%−12,010. z 1842
Geografia, matura rozszerzona34,8%30,6%+4,235,7%40,6%−5,710. z 21248
Historia, matura rozszerzona38,7%32,8%+5,941,8%47,2%−8,511. z 1956
WOS, matura rozszerzona61,8%––42,1%44,0%+17,81. z 1826

Artykuł do przedruku

Tekst dla lokalnej gazety albo portalu, napisany z wyników powiatu iławskiego i gotowy do publikacji. Liczby w nim pochodzą z tabel wyżej.

Powiat iławski · edukacja · wyniki egzaminów 2026

Egzamin ósmoklasisty 2026: powiat iławski szósty w województwie z matematyki

Ósmoklasiści z powiatu iławskiego napisali w tym roku egzamin z matematyki średnio na 48,5%. Rok wcześniej średnia wynosiła 41,3%. Z matematyki powiat awansował w województwie warmińsko-mazurskim z 14. na 6. miejsce wśród 21 powiatów i miast na prawach powiatu.

W całej Polsce wynik z matematyki wzrósł z 50,1% do 54,8%, a w województwie warmińsko-mazurskim z 44,2% do 49,4%. W powiecie iławskim wzrost był większy, o 7,2 punktu. Egzamin z matematyki pisało w powiecie 931 uczniów. Liczby pochodzą z Mapy Wyników Egzaminów, w której są oficjalne wyniki Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

W górę w każdej gminie

Matematyka poszła w górę w każdej z siedmiu gmin powiatu. Najwyżej jest gmina Zalewo: 62,5%, a rok wcześniej 40,2%. W gminie Zalewo polski wzrósł z 52,8% do 70,2%, a angielski z 61,6% do 74,7%. Egzamin z matematyki pisało tam 51 uczniów, więc wynik jednego rocznika może się mocno różnić od poprzedniego.

W gminie Kisielice matematyka wzrosła z 31,0% do 49,2%, a w mieście Lubawa z 40,4% do 50,3%. Gmina wiejska Lubawa ma 52,1%, rok wcześniej 48,6%. W mieście Iława, gdzie egzamin z matematyki pisało 345 uczniów, wynik wzrósł z 42,0% do 48,1%. W gminie Susz matematyka poszła w górę z 35,0% do 44,0%. W gminie wiejskiej Iława wynik prawie się nie zmienił: 41,8%, rok wcześniej 41,1%. Z angielskiego powiat jest 11. w województwie, tak jak rok wcześniej.

Polski i angielski

Egzamin z polskiego ósmoklasiści z powiatu iławskiego napisali na 60,2%, a rok wcześniej na 56,5%. Średnia województwa wyniosła 60,5%, a Polski 64,8%. Z polskiego powiat jest dziesiąty w województwie, rok wcześniej był 17. Angielski wyszedł na 66,8%, przy średniej Polski 72,6%.

Najwyżej z angielskiego jest gmina Zalewo (74,7%), a za nią miasto Iława (72,3%) i miasto Lubawa (70,3%). W mieście Lubawa angielski wzrósł z 58,5% do 70,3%.

Szkoły podstawowe

Najwyższą średnią z trzech egzaminów ma SP im. K. I. Gałczyńskiego w Zalewie: 68,8%. Jej uczniowie napisali matematykę na 63,4%, a polski na 70,4%. Druga jest SP nr 5 z oddziałami integracyjnymi im. Polskich Noblistów w Iławie, ze średnią 68,1% i angielskim na 79,2%.

Dalej są SP nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Iławie (64,2%), SP im. Mikołaja Kopernika w Lubawie (60,4%) i SP nr 4 im. Polskich Podróżników w Iławie (60,3%). W zestawieniu jest 9 szkół, w których egzamin pisało co najmniej 25 uczniów.

Matura

Na maturze wyniki powiatu są niższe niż w województwie. Matematykę podstawową maturzyści napisali na 50,5%, polski na 46,0%, a angielski na 70,5%. Średnie województwa to 56,6%, 55,2% i 75,9%. Maturę z polskiego pisało w powiecie 748 osób.

Najwyżej z liceów jest I LO im. Stefana Żeromskiego w Iławie, 25. w województwie i 812. w Polsce. Średnia trzech matur obowiązkowych wyniosła tam 70,0%. LO im. Władysława Broniewskiego w Lubawie ma 64,3% i jest 38. w województwie.

Z techników najwyżej jest Technikum nr 1 w Iławie, 16. wśród techników województwa, ze średnią 57,0%. Biologię rozszerzoną 118 maturzystów z powiatu napisało na 36,4%, przy średniej Polski 40,7%. Angielski podstawowy wyszedł na 70,5%, rok wcześniej na 65,4%. Wyniki każdej gminy, szkoły podstawowej, liceum i technikum są w zestawieniu przygotowanym przez ProfTutoring.

Źródło: ProfTutoring.pl na podstawie danych CKE

Skąd są te liczby

Wszystkie wyniki pochodzą z Mapy Wyników Egzaminów, którą prowadzi Centrum Informatyczne Edukacji na podstawie danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. To średnie wyniki procentowe z terminu głównego egzaminu ósmoklasisty i matury w 2026 i 2025 roku. Średnią powiatu iławskiego, województwa i gmin podaje Mapa; średnią Polski liczymy z województw, ważąc je liczbą zdających.

Średnia trzech matur to średnia z polskiego, matematyki i angielskiego na poziomie podstawowym. Z niej liczymy ranking liceów 2026 i w ten sam sposób ranking techników. Do rankingu trafia szkoła, w której każdy z tych egzaminów pisało co najmniej 20 osób. Szkoły podstawowe porównujemy przy co najmniej 25 zdających, bo w mniejszej szkole jeden wynik mocno zmienia średnią.

Opracowanie: ProfTutoring (Professional Tutoring sp. z o.o.). Błąd w danych albo pytanie o metodę: kontakt@proftutoring.pl.

Aktualizacja: 3 listopada 2026Źródła: Mapa Wyników Egzaminów (Centrum Informatyczne Edukacji, dane CKE)Ranking liceów 2026ProfTutoring to marka Professional Tutoring sp. z o.o.