Dane CKE · termin główny 2026 · podkarpackie

Edukacja w powiecie jarosławskim: wyniki egzaminów 2026

Maturzyści z powiatu jarosławskiego napisali polski podstawowy na 61,4%, drugi wynik na Podkarpaciu i więcej niż średnia Polski (58,9%). Z matematyki jest słabiej: na maturze podstawowej 56,1% przy 59,0% w Polsce, a ósmoklasiści z matematyki zajęli 21. miejsce wśród 25 powiatów i miast województwa.

  • 1019ósmoklasistów
  • 1086maturzystów
  • 11gmin w powiecie
  • 8 + 5licea + technika
Wyniki 2026 powiat, województwo, Polska

Polski mocny, matematyka słabsza

Polskimatura podstawowa, 1086 os.+2,5
Powiat61,4%
Województwo58,1%
Polska58,9%
Matematykamatura podstawowa, 1086 os.−3,0
Powiat56,1%
Województwo59,6%
Polska59,0%
Matematykaegzamin ósmoklasisty, 1019 os.−3,5
Powiat51,3%
Województwo56,0%
Polska54,8%
Średni wynik procentowy, termin główny 2026. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.

Artykuł do przedruku

Tekst dla lokalnej gazety albo portalu, napisany z wyników powiatu jarosławskiego i gotowy do publikacji. Liczby w nim pochodzą z tabel niżej.

Powiat jarosławski · edukacja · wyniki egzaminów 2026

Powiat jarosławski: polski na maturze drugi na Podkarpaciu, matematyka ósmoklasistów na 21. miejscu

Maturzyści z powiatu jarosławskiego napisali w tym roku polski na poziomie podstawowym średnio na 61,4%. To drugi wynik wśród 25 powiatów i miast na prawach powiatu w województwie podkarpackim. Średnia Polski wyniosła 58,9%, a całego Podkarpacia 58,1%, więc powiat wyprzedził oba te wyniki.

Rok wcześniej powiat miał z polskiego 57,6%. Polski podstawowy pisało w tym roku 1086 maturzystów, a rozszerzony 169. Na poziomie rozszerzonym średnia wyniosła 47,1%, przy 43,9% w Polsce. Dane pochodzą z terminu głównego egzaminów 2026, które Centralna Komisja Egzaminacyjna publikuje na Mapie Wyników Egzaminów.

Najwyżej II LO i I LO

Najwyższy wynik z polskiego podstawowego ma w powiecie II LO w Jarosławiu: 70,6% przy 190 zdających. W I LO im. Mikołaja Kopernika, które ma najwięcej maturzystów (245), polski wyszedł na 68,5%, a w Publicznym Katolickim LO im. Anny Jenke na 66,2%. Polski rozszerzony w II LO pisało 46 osób, ze średnią 61,3%.

W rankingu liceów 2026, liczonym ze średniej trzech matur obowiązkowych, II LO jest 24. w województwie podkarpackim i 587. w Polsce, a I LO im. Mikołaja Kopernika 29. w województwie i 619. w Polsce. I LO rok wcześniej było 24. w województwie. Katolickie LO im. Anny Jenke jest 35. w województwie.

Najwyżej z techników jest Technikum nr 2 im. Stefana Banacha: 9. miejsce wśród 80 techników w województwie i 253. w Polsce. Rok wcześniej Technikum nr 2 było 13. w województwie. Z matematyki podstawowej szkoła ma 62,1%, więcej niż średnia powiatu (56,1%). Technikum nr 6 awansowało w rankingu techników województwa z 42. na 12. miejsce. Najwięcej maturzystów wśród techników ma Technikum nr 5: 140 osób. Średnia trzech matur wyniosła tam 51,2%, a z matematyki podstawowej 40,8%. W liceach powiatu maturę z polskiego pisało 636 osób, w technikach 430.

Matematyka słabiej

Matematykę podstawową maturzyści z powiatu napisali na 56,1%, o 3,0 punktu poniżej średniej Polski (59,0%), i to 16. wynik w województwie. Rozszerzoną matematykę pisały 283 osoby, ze średnią 30,9% (Polska 37,1%). Najwyżej z tego egzaminu wypadło I LO im. Mikołaja Kopernika: 44,7% przy 84 zdających.

Poniżej średniej kraju są też inne przedmioty, które w powiecie pisze dużo osób. Angielski podstawowy wyszedł na 73,5% (Polska 78,4%), angielski rozszerzony na 64,5% przy 798 zdających (Polska 69,2%), geografia rozszerzona na 31,5% przy 252 zdających (Polska 40,6%), a biologia rozszerzona na 38,8% przy 210 zdających (Polska 40,7%).

Egzamin ósmoklasisty z matematyki pisało w powiecie 1019 uczniów. Średnia wyniosła 51,3%. To 21. wynik na 25 w województwie, tak samo jak rok wcześniej, choć średnia powiatu wzrosła z 45,8%. W całej Polsce ósmoklasiści napisali matematykę na 54,8%, a na Podkarpaciu na 56,0%. Z polskiego powiat ma 66,2% (14. miejsce w województwie), a z angielskiego 71,0% (11. miejsce, rok wcześniej 17.).

Wśród jedenastu gmin powiatu najwyższy wynik z matematyki mają Chłopice: 61,5%, rok wcześniej 49,5%. W gminie Pruchnik średnia poszła w górę z 39,4% do 55,7%, a w gminie wiejskiej Radymno z 35,6% do 51,0%. Najniżej są Rokietnica (33,3%) i Roźwienica (40,0%). Szkoły w samym Jarosławiu mają 55,0%. Z angielskiego najwyżej w powiecie jest Jarosław (77,4%), a w gminie Pruchnik wynik z tego przedmiotu wzrósł z 51,5% do 73,1%.

Wśród szkół podstawowych najwyższą średnią z trzech egzaminów ma SP nr 4 im. Stefana Żeromskiego w Jarosławiu: 75,9%. Z polskiego uczniowie tej szkoły napisali 79,0%, a z matematyki 65,4%. Druga jest SP nr 1 im. św. Królowej Jadwigi (69,6%), trzecia SP im. Jana III Sobieskiego w Laszkach (67,1%).

Źródło: ProfTutoring.pl na podstawie danych CKE

Egzamin ósmoklasisty 2026 w powiecie jarosławskim

Powiat jarosławski na tle województwa i Polski

Matematyka1019 os. w 2026−3,5
Powiat51,3%
Województwo56,0%
Polska54,8%
w 2025: 45,8% · 21. miejsce na 25 w województwie
Polski1019 os. w 2026+1,4
Powiat66,2%
Województwo67,1%
Polska64,8%
w 2025: 64,1% · 14. miejsce na 25 w województwie
Angielski1029 os. w 2026−1,7
Powiat71,0%
Województwo72,5%
Polska72,6%
w 2025: 65,6% · 11. miejsce na 25 w województwie
Egzamin ósmoklasisty 2026: średni wynik procentowy szkół w każdej gminie powiatu jarosławskiego, według matematyki, i zmiana z matematyki od 2025 roku w punktach procentowych. Gmina miejsko-wiejska ma jedną średnią dla miasta i wsi. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
GminaMatematykaPolskiAngielskiOd 2025
Chłopicegmina wiejska, 52 os.61,5%65,8%66,4%+12,0
Pruchnikgmina miejsko-wiejska, 80 os.55,7%62,5%73,1%+16,4
Jarosławmiasto, 354 os.55,0%68,9%77,4%+1,1
Wiązownicagmina wiejska, 118 os.52,4%65,5%71,6%+3,1
Laszkigmina wiejska, 58 os.52,3%66,6%67,9%+12,0
Radymnogmina wiejska, 103 os.51,0%62,7%61,5%+15,4
Pawłosiówgmina wiejska, 33 os.49,8%69,9%73,9%+8,1
Jarosławgmina wiejska, 79 os.43,8%63,0%69,0%+2,4
Radymnomiasto, 53 os.41,9%63,5%66,2%−0,4
Roźwienicagmina wiejska, 52 os.40,0%67,7%64,4%+6,1
Rokietnicagmina wiejska, 37 os.33,3%66,3%56,1%−4,7
Powiat jarosławski51,3%66,2%71,0%+5,5
Województwo56,0%67,1%72,5%+4,3
Polska54,8%64,8%72,6%+4,6

Szkoły podstawowe: średnia z trzech egzaminów

Egzamin ósmoklasisty 2026: szkoły podstawowe w powiecie jarosławskim z najwyższą średnią z trzech przedmiotów (matematyka, polski, angielski). Porównujemy szkoły, w których matematykę i polski pisało co najmniej 25 osób, a angielski co najmniej 15; takich szkół jest 11, pokazujemy 10 pierwszych. Zdających: egzamin z matematyki. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaMatematykaPolskiAngielskiŚrednia trzechZdających
SP nr 4 im. Stefana ŻeromskiegoJarosław65,4%79,0%83,3%75,9%47
SP nr 1 im. św. Królowej JadwigiJarosław53,2%73,8%81,7%69,6%41
SP im. Jana III SobieskiegoLaszki58,3%71,2%71,7%67,1%29
SP nr 5 im. Baśki PuzonJarosław50,6%70,4%79,1%66,7%57
SP im. Jana KochanowskiegoSzówsko, gmina Wiązownica58,3%62,8%75,4%65,5%43
SP nr 10 im. Wojska PolskiegoJarosław54,0%65,7%75,5%65,1%47
SP nr 1 im. ks. Bronisława MarkiewiczaPruchnik56,1%63,8%74,1%64,7%49
SP nr 2 im. ks. Stanisława KonarskiegoJarosław53,8%60,4%77,5%63,9%49
SP nr 11 z oddziałami integracyjnymi im. Adama MickiewiczaJarosław49,1%63,9%75,8%62,9%47
SP im. Bohaterów Września 1939 R.Radymno41,9%63,5%66,2%57,2%53
Średnia powiatu jarosławskiego, wszystkie szkoły51,3%66,2%71,0%62,8%1019

Licea i technika w powiecie jarosławskim: matura 2026

Matura 2026, termin główny: licea i technika w powiecie jarosławskim, w których polski pisało co najmniej 20 osób, według średniej trzech matur obowiązkowych na poziomie podstawowym (polski, matematyka, angielski). Kreska: mniej niż 20 zdających. Miejsce liceum w rankingu liceów 2026 (96 liceów w województwie, 1841 w Polsce), a technikum w rankingu techników liczonym tą samą metodą (80 techników w województwie, 1372 w Polsce). Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaZdającychPolski PMatematyka PAngielski PMatematyka RŚrednia trzech maturMiejsce w rankingu
II LOliceum, Jarosław19070,6%67,1%84,9%30,0%98 os.74,2%2025: 75,8%24. w woj.587. w Polsce
I LO im. Mikołaja Kopernikaliceum, Jarosław24568,5%66,5%86,2%44,7%84 os.73,7%2025: 75,7%29. w woj.619. w Polsce
Publiczne Katolickie LO im. Anny Jenkeliceum, Jarosław3566,2%68,4%79,0%–71,2%2025: –35. w woj.740. w Polsce
Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Stanisława Wyspiańskiegoliceum, Jarosław4363,5%51,5%85,9%–67,0%2025: 69,4%–
VI LOliceum, Jarosław3464,3%53,9%73,1%–63,8%2025: 67,6%51. w woj.1110. w Polsce
Technikum nr 2 im. Stefana Banachatechnikum, Jarosław10955,8%62,1%69,7%16,9%43 os.62,5%2025: 63,2%9. w woj.253. w Polsce
Technikum nr 6technikum, Jarosław2656,8%63,2%64,0%–61,3%2025: 53,1%12. w woj.300. w Polsce
IV LOliceum, Jarosław3658,1%50,8%65,2%–58,0%2025: 47,9%73. w woj.1384. w Polsce
LO Mistrzostwa Sportowego im. Książąt Czartoryskichliceum, Jarosław2258,0%47,6%65,3%–57,0%2025: –77. w woj.1421. w Polsce
VIII LOliceum, Jarosław3158,0%44,4%66,7%–56,4%2025: 58,8%79. w woj.1449. w Polsce
Technikum nr 3technikum, Jarosław8857,0%47,5%58,8%–54,4%2025: 51,9%35. w woj.730. w Polsce
Technikum nr 5technikum, Jarosław14052,8%40,8%60,0%–51,2%2025: 53,7%55. w woj.942. w Polsce
Technikum nr 1technikum, Jarosław3647,4%35,7%55,9%–46,3%2025: 42,9%71. w woj.1179. w Polsce
Szkoły dla dorosłych, branżowe i mniejsze (3)
Bez porównań, bo to szkoły dla dorosłych, branżowe II stopnia albo z mniej niż 20 zdającymi. Ich wyniki liczą się do średniej powiatu jarosławskiego w tabeli porównania niżej. Zdających: matura z polskiego 2026.
SzkołaZdających
LO dla Dorosłychliceum, Jarosław20
Technikum nr 4technikum, Jarosław16
Technikumtechnikum, Radymno15

Powiat jarosławski na tle województwa i Polski

Egzamin ósmoklasisty i matura 2026 (termin główny): średni wynik procentowy powiatu jarosławskiego, województwa podkarpackigo i Polski oraz zmiana od 2025 roku i różnica do Polski w punktach procentowych. Na maturze przedmioty, które pisało co najmniej 20 osób, ze wszystkich szkół (także dla dorosłych). Miejsce wśród powiatów i miast na prawach powiatu w województwie. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
EgzaminPowiat 2026Powiat 2025ZmianaWojewództwoPolskaRóżnica do PolskiMiejsce w woj.Zdających
Matematyka, egzamin ósmoklasisty51,3%45,8%+5,556,0%54,8%−3,521. z 251019
Polski, egzamin ósmoklasisty66,2%64,1%+2,167,1%64,8%+1,414. z 251019
Angielski, egzamin ósmoklasisty71,0%65,6%+5,472,5%72,6%−1,711. z 251029
Polski, matura podstawowa61,4%57,6%+3,758,1%58,9%+2,52. z 251086
Matematyka, matura podstawowa56,1%56,8%−0,759,6%59,0%−3,016. z 251086
Angielski, matura podstawowa73,5%71,4%+2,175,9%78,4%−4,912. z 251087
Matematyka, matura rozszerzona30,9%25,7%+5,335,6%37,1%−6,115. z 25283
Angielski, matura rozszerzona64,5%57,8%+6,766,2%69,2%−4,714. z 25798
Polski, matura rozszerzona47,1%53,8%−6,741,6%43,9%+3,27. z 25169
Biologia, matura rozszerzona38,8%43,0%−4,240,5%40,7%−2,011. z 25210
Chemia, matura rozszerzona33,5%31,8%+1,741,1%40,8%−7,317. z 2476
Fizyka, matura rozszerzona27,2%41,3%−14,137,7%41,8%−14,614. z 2160
Geografia, matura rozszerzona31,5%30,4%+1,137,2%40,6%−9,121. z 25252
Historia, matura rozszerzona41,8%47,7%−5,946,3%47,2%−5,417. z 2474
WOS, matura rozszerzona28,7%––44,0%44,0%−15,318. z 2163

Skąd są te liczby

Wszystkie wyniki pochodzą z Mapy Wyników Egzaminów, którą prowadzi Centrum Informatyczne Edukacji na podstawie danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. To średnie wyniki procentowe z terminu głównego egzaminu ósmoklasisty i matury w 2026 i 2025 roku. Średnią powiatu jarosławskiego, województwa i gmin podaje Mapa; średnią Polski liczymy z województw, ważąc je liczbą zdających.

Średnia trzech matur to średnia z polskiego, matematyki i angielskiego na poziomie podstawowym. Z niej liczymy ranking liceów 2026 i w ten sam sposób ranking techników. Do rankingu trafia szkoła, w której każdy z tych egzaminów pisało co najmniej 20 osób. Szkoły podstawowe porównujemy przy co najmniej 25 zdających, bo w mniejszej szkole jeden wynik mocno zmienia średnią.

Opracowanie: ProfTutoring (Professional Tutoring sp. z o.o.). Błąd w danych albo pytanie o metodę: kontakt@proftutoring.pl.

Aktualizacja: 3 listopada 2026Źródła: Mapa Wyników Egzaminów (Centrum Informatyczne Edukacji, dane CKE)Ranking liceów 2026ProfTutoring to marka Professional Tutoring sp. z o.o.