Dane CKE · termin główny 2026 · podkarpackie

Edukacja w powiecie jasielskim: wyniki egzaminów 2026

Maturzyści z powiatu jasielskiego napisali rozszerzoną matematykę na 40,9%, a rok wcześniej na 29,8%. Średnia Polski z tego egzaminu wzrosła w tym czasie z 32,6% do 37,1%. Najwyższy wynik w powiecie ma IV LO im. Jana Pawła II w Jaśle: 60,0%.

  • 1034ósmoklasistów
  • 925maturzystów
  • 10gmin w powiecie
  • 5 + 5licea + technika
Wyniki 2026 powiat, województwo, Polska

Matematyka na maturze i u ósmoklasistów

Matematykamatura rozszerzona, 221 os.+3,8
Powiat40,9%
Województwo35,6%
Polska37,1%
Matematykamatura podstawowa, 924 os.−2,6
Powiat56,4%
Województwo59,6%
Polska59,0%
Matematykaegzamin ósmoklasisty, 1034 os.−0,4
Powiat54,4%
Województwo56,0%
Polska54,8%
Średni wynik procentowy, termin główny 2026. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.

Egzamin ósmoklasisty 2026 w powiecie jasielskim

Powiat jasielski na tle województwa i Polski

Matematyka1034 os. w 2026−0,4
Powiat54,4%
Województwo56,0%
Polska54,8%
w 2025: 49,3% · 16. miejsce na 25 w województwie
Polski1035 os. w 2026+2,3
Powiat67,1%
Województwo67,1%
Polska64,8%
w 2025: 64,0% · 9. miejsce na 25 w województwie
Angielski1039 os. w 2026−3,4
Powiat69,2%
Województwo72,5%
Polska72,6%
w 2025: 68,5% · 18. miejsce na 25 w województwie
Egzamin ósmoklasisty 2026: średni wynik procentowy szkół w każdej gminie powiatu jasielskiego, według matematyki, i zmiana z matematyki od 2025 roku w punktach procentowych. Gmina miejsko-wiejska ma jedną średnią dla miasta i wsi. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
GminaMatematykaPolskiAngielskiOd 2025
Jasłomiasto, 375 os.56,9%69,5%74,2%+7,0
Jasłogmina wiejska, 99 os.55,2%67,3%66,3%+5,3
Nowy Żmigródgmina wiejska, 84 os.55,0%68,5%65,8%+9,5
Skołyszyngmina wiejska, 123 os.54,4%64,7%68,4%+1,5
Tarnowiecgmina wiejska, 78 os.53,6%66,1%67,7%+4,5
Brzyskagmina wiejska, 72 os.53,5%64,3%65,4%+0,1
Dębowiecgmina wiejska, 82 os.52,3%63,5%66,7%+4,6
Kołaczycegmina miejsko-wiejska, 77 os.50,0%66,0%67,8%−0,4
Osiek Jasielskigmina wiejska, 34 os.45,2%64,1%58,5%+2,2
Krempnagmina wiejska, 10 os.44,9%67,2%61,9%+6,8
Powiat jasielski54,4%67,1%69,2%+5,1
Województwo56,0%67,1%72,5%+4,3
Polska54,8%64,8%72,6%+4,6

Szkoły podstawowe: średnia z trzech egzaminów

Egzamin ósmoklasisty 2026: szkoły podstawowe w powiecie jasielskim z najwyższą średnią z trzech przedmiotów (matematyka, polski, angielski). Porównujemy szkoły, w których matematykę i polski pisało co najmniej 25 osób, a angielski co najmniej 15; takich szkół jest 11, pokazujemy 10 pierwszych. Zdających: egzamin z matematyki. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaMatematykaPolskiAngielskiŚrednia trzechZdających
SP nr 2 z oddziałami dwujęzycznymiJasło62,1%72,0%81,8%71,9%77
SP nr 12 z oddziałami integracyjnymi im. Ignacego Łukasiewicza w Jaśle w Zespole Szkół Miejskich nr 3Jasło56,0%74,2%81,7%70,6%63
SP nr 1Jasło65,9%66,2%76,6%69,6%75
SP im. T. KościuszkiTarnowiec60,7%65,9%73,6%66,7%30
SP w Zespole Szkół PublicznychSkołyszyn60,1%64,4%73,5%66,0%41
SP nr 4Jasło54,6%71,0%71,2%65,6%75
SP im. Henryka SienkiewiczaBrzyska57,2%62,0%70,5%63,2%36
SP im. bł. ks. Władysława Findysza-MęczennikaNowy Żmigród52,8%69,0%67,1%63,0%36
SP im. prof. dr. Stanisława PawłowskiegoDębowiec52,1%59,6%71,1%61,0%26
Publiczna SP im. Tadeusza KościuszkiBieździedza, gmina Kołaczyce44,7%63,3%66,2%58,1%26
Średnia powiatu jasielskiego, wszystkie szkoły54,4%67,1%69,2%63,6%1034

Licea i technika w powiecie jasielskim: matura 2026

Matura 2026, termin główny: licea i technika w powiecie jasielskim, w których polski pisało co najmniej 20 osób, według średniej trzech matur obowiązkowych na poziomie podstawowym (polski, matematyka, angielski). Kreska: mniej niż 20 zdających. Miejsce liceum w rankingu liceów 2026 (96 liceów w województwie, 1841 w Polsce), a technikum w rankingu techników liczonym tą samą metodą (80 techników w województwie, 1372 w Polsce). Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaZdającychPolski PMatematyka PAngielski PMatematyka RŚrednia trzech maturMiejsce w rankingu
IV LO z oddziałami dwujęzycznymi i integracyjnymi im. Jana Pawła IIliceum, Jasło3675,6%94,4%94,1%60,0%31 os.88,0%2025: 84,7%1. w woj.33. w Polsce
I LO im. Króla Stanisława Leszczyńskiegoliceum, Jasło17171,1%74,8%91,2%54,9%67 os.79,0%2025: 78,4%13. w woj.312. w Polsce
II LO im. Ppłk Józefa Modrzejewskiegoliceum, Jasło13670,0%71,0%88,2%44,9%47 os.76,4%2025: 81,9%17. w woj.457. w Polsce
Technikum nr 4 z oddziałami integracyjnymi im. Jana Pawła IItechnikum, Jasło10958,8%66,1%79,0%27,1%32 os.68,0%2025: 72,0%4. w woj.103. w Polsce
LO im. Marii Skłodowskiej-Curieliceum, Kołaczyce13158,6%46,0%67,7%–57,4%2025: 58,0%75. w woj.1408. w Polsce
Technikum nr 5technikum, Jasło4053,4%45,5%60,8%–53,2%2025: 47,2%41. w woj.813. w Polsce
Technikum nr 3technikum, Jasło8857,0%40,5%60,0%–52,5%2025: 45,2%46. w woj.857. w Polsce
Technikum nr 1technikum, Jasło9945,5%45,8%66,2%–52,5%2025: 56,1%47. w woj.859. w Polsce
LO im. Mikołaja Kopernikaliceum, Nowy Żmigród2349,5%36,4%59,9%–48,6%2025: –91. w woj.1685. w Polsce
Technikum nr 2 im. Generała Józefa Halleratechnikum, Jasło3744,1%28,9%47,9%–40,3%2025: 42,7%80. w woj.1329. w Polsce
Szkoły dla dorosłych, branżowe i mniejsze (3)
Bez porównań, bo to szkoły dla dorosłych, branżowe II stopnia albo z mniej niż 20 zdającymi. Ich wyniki liczą się do średniej powiatu jasielskiego w tabeli porównania niżej. Zdających: matura z polskiego 2026.
SzkołaZdających
LO dla Dorosłych Żakliceum, Jasło30
LO z oddziałami sportowymiliceum, Trzcinica, gmina Jasło14
Branżowa Szkoła II stopnia nr 1szkoła branżowa II stopnia, Jasło8

Powiat jasielski na tle województwa i Polski

Egzamin ósmoklasisty i matura 2026 (termin główny): średni wynik procentowy powiatu jasielskiego, województwa podkarpackiego i Polski oraz zmiana od 2025 roku i różnica do Polski w punktach procentowych. Na maturze przedmioty, które pisało co najmniej 20 osób, ze wszystkich szkół (także dla dorosłych). Miejsce wśród powiatów i miast na prawach powiatu w województwie. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
EgzaminPowiat 2026Powiat 2025ZmianaWojewództwoPolskaRóżnica do PolskiMiejsce w woj.Zdających
Matematyka, egzamin ósmoklasisty54,4%49,3%+5,156,0%54,8%−0,416. z 251034
Polski, egzamin ósmoklasisty67,1%64,0%+3,167,1%64,8%+2,39. z 251035
Angielski, egzamin ósmoklasisty69,2%68,5%+0,872,5%72,6%−3,418. z 251039
Polski, matura podstawowa59,1%60,8%−1,758,1%58,9%+0,311. z 25925
Matematyka, matura podstawowa56,4%57,1%−0,759,6%59,0%−2,615. z 25924
Angielski, matura podstawowa74,0%73,0%+0,975,9%78,4%−4,411. z 25922
Matematyka, matura rozszerzona40,9%29,8%+11,135,6%37,1%+3,83. z 25221
Angielski, matura rozszerzona67,2%59,6%+7,766,2%69,2%−2,07. z 25638
Polski, matura rozszerzona41,4%43,2%−1,841,6%43,9%−2,512. z 25142
Biologia, matura rozszerzona34,2%46,9%−12,740,5%40,7%−6,521. z 25146
Chemia, matura rozszerzona38,7%35,2%+3,641,1%40,8%−2,012. z 2468
Fizyka, matura rozszerzona16,6%37,4%−20,837,7%41,8%−25,219. z 2126
Geografia, matura rozszerzona33,5%32,6%+0,937,2%40,6%−7,018. z 25330
Historia, matura rozszerzona56,4%40,1%+16,346,3%47,2%+9,21. z 2439
WOS, matura rozszerzona44,8%––44,0%44,0%+0,811. z 2150

Artykuł do przedruku

Tekst dla lokalnej gazety albo portalu, napisany z wyników powiatu jasielskiego i gotowy do publikacji. Liczby w nim pochodzą z tabel wyżej.

Powiat jasielski · edukacja · wyniki egzaminów 2026

Matura 2026: matematyka rozszerzona w powiecie jasielskim z 29,8% na 40,9%

Maturzyści z powiatu jasielskiego napisali w tym roku matematykę na poziomie rozszerzonym średnio na 40,9%. Rok wcześniej średnia z tego egzaminu wynosiła w powiecie 29,8%. To wzrost o 11,1 punktu, a średnia Polski poszła w górę o 4,5 punktu, z 32,6% do 37,1%.

Z rozszerzonej matematyki powiat jest teraz trzeci wśród 25 powiatów i miast województwa podkarpackiego, a średnia województwa wyniosła 35,6%. Rozszerzenie pisało w powiecie 221 maturzystów. Dane pochodzą z Mapy Wyników Egzaminów, gdzie Centralna Komisja Egzaminacyjna publikuje wyniki z terminu głównego.

IV LO z rozszerzoną matematyką na 60,0%

Najwyższy wynik z rozszerzonej matematyki ma IV LO z oddziałami dwujęzycznymi i integracyjnymi im. Jana Pawła II w Jaśle: 60,0% przy 31 zdających. W I LO im. Króla Stanisława Leszczyńskiego rozszerzenie pisało 67 osób, ze średnią 54,9%, a w II LO im. Ppłk Józefa Modrzejewskiego 47 osób, ze średnią 44,9%.

Każde z tych liceów ma z rozszerzonej matematyki więcej niż średnia Polski (37,1%). W IV LO rozszerzenie wybrało 31 z 36 maturzystów. Z matematyki podstawowej IV LO napisało maturę na 94,4%, a I LO im. Króla Stanisława Leszczyńskiego na 74,8%. Wśród techników rozszerzoną matematykę najliczniej zdawano w Technikum nr 4 im. Jana Pawła II: 32 osoby, ze średnią 27,1%.

Rozszerzoną matematykę wybrał w powiecie mniej więcej co czwarty maturzysta: pisało ją 221 osób, a podstawową 924. Największe z jasielskich liceów, I LO im. Króla Stanisława Leszczyńskiego, miało na maturze z matematyki podstawowej 171 zdających.

Podstawowa matematyka poniżej średniej kraju

Matematykę podstawową, którą zdaje każdy maturzysta, uczniowie z powiatu napisali na 56,4%. Średnia Polski wyniosła 59,0%, a województwa 59,6%. Rok wcześniej powiat miał z niej 57,1%, a cała Polska 60,8%. Powiat jest z niej 15. w województwie. Z polskiego podstawowego powiat ma 59,1%, prawie tyle co średnia Polski (58,9%).

Inne rozszerzenia poszły za to w górę. Angielski rozszerzony wzrósł z 59,6% do 67,2%, przy wzroście w Polsce z 64,1% do 69,2%. Historię rozszerzoną zdawało 39 osób, ze średnią 56,4%, najwyższą w województwie, a rok wcześniej powiat miał z niej 40,1%. Chemia rozszerzona wzrosła z 35,2% do 38,7%, choć w Polsce spadła z 42,8% do 40,8%.

Ósmoklasiści też lepiej z matematyki

Egzamin ósmoklasisty z matematyki uczniowie z powiatu jasielskiego napisali na 54,4%, a rok wcześniej na 49,3%. Średnia Polski wzrosła w tym czasie z 50,1% do 54,8%. Powiat jest z matematyki 16. wśród 25 powiatów i miast Podkarpacia.

Najbardziej poprawiła się gmina Nowy Żmigród: z 45,4% do 55,0%. Miasto Jasło ma 56,9%, rok wcześniej 49,8%, a gmina wiejska Jasło 55,2%. Najwyższy wynik z matematyki w mieście ma SP nr 1: 65,9%, a SP nr 2 z oddziałami dwujęzycznymi 62,1%.

Z polskiego ósmoklasiści z powiatu mają 67,1%, tyle samo co średnia województwa, i 9. miejsce na Podkarpaciu. Rok wcześniej byli z polskiego 17. w województwie. Najwyższą średnią z trzech egzaminów ma SP nr 2 z oddziałami dwujęzycznymi w Jaśle: 71,9%.

W mieście Jasło w górę poszedł też polski, z 64,7% do 69,5%. SP nr 12 z oddziałami integracyjnymi im. Ignacego Łukasiewicza napisała polski na 74,2%, a SP nr 4 na 71,0%. Angielski ósmoklasiści z powiatu napisali na 69,2%, mniej niż średnia Polski (72,6%), co daje 18. miejsce w województwie.

Źródło: ProfTutoring.pl na podstawie danych CKE

Skąd są te liczby

Wszystkie wyniki pochodzą z Mapy Wyników Egzaminów, którą prowadzi Centrum Informatyczne Edukacji na podstawie danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. To średnie wyniki procentowe z terminu głównego egzaminu ósmoklasisty i matury w 2026 i 2025 roku. Średnią powiatu jasielskiego, województwa i gmin podaje Mapa; średnią Polski liczymy z województw, ważąc je liczbą zdających.

Średnia trzech matur to średnia z polskiego, matematyki i angielskiego na poziomie podstawowym. Z niej liczymy ranking liceów 2026 i w ten sam sposób ranking techników. Do rankingu trafia szkoła, w której każdy z tych egzaminów pisało co najmniej 20 osób. Szkoły podstawowe porównujemy przy co najmniej 25 zdających, bo w mniejszej szkole jeden wynik mocno zmienia średnią.

Opracowanie: ProfTutoring (Professional Tutoring sp. z o.o.). Błąd w danych albo pytanie o metodę: kontakt@proftutoring.pl.

Aktualizacja: 3 listopada 2026Źródła: Mapa Wyników Egzaminów (Centrum Informatyczne Edukacji, dane CKE)Ranking liceów 2026ProfTutoring to marka Professional Tutoring sp. z o.o.