Dane CKE · termin główny 2026 · dolnośląskie

Edukacja w powiecie karkonoskim: wyniki egzaminów 2026

Ósmoklasiści z Piechowic napisali matematykę na 49,5%, a rok wcześniej na 34,3%. To największy skok wśród dziewięciu gmin powiatu karkonoskiego. Najwyższą średnią z matematyki ma Szklarska Poręba (55,0%). Cały powiat jest 12. w województwie z polskiego, a rok wcześniej był 18.

  • 428ósmoklasistów
  • 130maturzystów
  • 9gmin w powiecie
  • 2 + 0licea + technika
Wyniki 2026 powiat, województwo, Polska

Ósmoklasiści w górę ze wszystkich przedmiotów

Matematykaegzamin ósmoklasisty, 428 os.−8,0
Powiat46,7%
Województwo52,8%
Polska54,8%
Polskiegzamin ósmoklasisty, 427 os.−3,6
Powiat61,2%
Województwo63,2%
Polska64,8%
Angielskiegzamin ósmoklasisty, 424 os.−4,4
Powiat68,3%
Województwo72,6%
Polska72,6%
Średni wynik procentowy, termin główny 2026. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.

Egzamin ósmoklasisty 2026 w powiecie karkonoskim

Powiat karkonoski na tle województwa i Polski

Matematyka428 os. w 2026−8,0
Powiat46,7%
Województwo52,8%
Polska54,8%
w 2025: 40,2% · 16. miejsce na 30 w województwie
Polski427 os. w 2026−3,6
Powiat61,2%
Województwo63,2%
Polska64,8%
w 2025: 58,5% · 12. miejsce na 30 w województwie
Angielski424 os. w 2026−4,4
Powiat68,3%
Województwo72,6%
Polska72,6%
w 2025: 63,6% · 15. miejsce na 30 w województwie
Egzamin ósmoklasisty 2026: średni wynik procentowy szkół w każdej gminie powiatu karkonoskiego, według matematyki, i zmiana z matematyki od 2025 roku w punktach procentowych. Gmina miejsko-wiejska ma jedną średnią dla miasta i wsi. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
GminaMatematykaPolskiAngielskiOd 2025
Szklarska Porębamiasto, 43 os.55,0%61,1%64,9%+4,8
Jeżów Sudeckigmina wiejska, 53 os.51,1%62,0%69,5%+10,7
Piechowicemiasto, 39 os.49,5%65,9%70,7%+15,2
Stara Kamienicagmina wiejska, 37 os.49,0%61,2%72,9%+10,8
Mysłakowicegmina wiejska, 67 os.48,0%63,1%65,1%+6,9
Karpaczmiasto, 47 os.45,6%59,6%72,1%+5,7
Janowice Wielkiegmina wiejska, 25 os.43,5%64,7%71,8%+0,5
Podgórzyngmina wiejska, 52 os.42,5%58,5%68,5%+0,4
Kowarymiasto, 65 os.39,0%57,6%64,5%+7,2
Powiat karkonoski46,7%61,2%68,3%+6,6
Województwo52,8%63,2%72,6%+5,2
Polska54,8%64,8%72,6%+4,6

Szkoły podstawowe: średnia z trzech egzaminów

Egzamin ósmoklasisty 2026: szkoły podstawowe w powiecie karkonoskim z najwyższą średnią z trzech przedmiotów (matematyka, polski, angielski). Porównujemy szkoły, w których matematykę i polski pisało co najmniej 25 osób, a angielski co najmniej 15; takich szkół jest 6, pokazujemy 6 pierwszych. Zdających: egzamin z matematyki. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaMatematykaPolskiAngielskiŚrednia trzechZdających
SP z oddziałami integracyjnymiŁomnica, gmina Mysłakowice56,6%69,2%67,6%64,4%27
SPJeżów Sudecki51,9%61,5%68,8%60,7%39
SP im. Wandy RutkiewiczJanowice Wielkie43,5%64,7%71,8%60,0%25
SP im. Ratowników GórskichKarpacz43,7%57,4%67,5%56,2%38
SP nr 1Kowary40,4%61,8%65,2%55,8%45
SPMysłakowice42,2%59,0%63,6%54,9%40
Średnia powiatu karkonoskiego, wszystkie szkoły46,7%61,2%68,3%58,7%428

Licea i technika w powiecie karkonoskim: matura 2026

Matura 2026, termin główny: licea i technika w powiecie karkonoskim, w których polski pisało co najmniej 20 osób, według średniej trzech matur obowiązkowych na poziomie podstawowym (polski, matematyka, angielski). Kreska: mniej niż 20 zdających. Miejsce liceum w rankingu liceów 2026 (116 liceów w województwie, 1841 w Polsce), a technikum w rankingu techników liczonym tą samą metodą (100 techników w województwie, 1372 w Polsce). Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaZdającychPolski PMatematyka PAngielski PMatematyka RŚrednia trzech maturMiejsce w rankingu
LO z oddziałami mistrzostwa sportowego im. J. I. Sztaudyngeraliceum, Szklarska Poręba3347,8%41,6%61,7%–50,4%2025: –107. w woj.1641. w Polsce
LO Szkoła Mistrzostwa Sportowegoliceum, Karpacz4442,0%30,4%57,0%–43,1%2025: –112. w woj.1761. w Polsce
Szkoły dla dorosłych, branżowe i mniejsze (5)
Bez porównań, bo to szkoły dla dorosłych, branżowe II stopnia albo z mniej niż 20 zdającymi. Ich wyniki liczą się do średniej powiatu karkonoskiego w tabeli porównania niżej. Zdających: matura z polskiego 2026.
SzkołaZdających
LOliceum, Kowary12
Technikum w Zespole Szkół Technicznych i Licealnychtechnikum, Piechowice12
Technikum-Szkoła Mistrzostwa Sportowegotechnikum, Karpacz11
LOliceum, Piechowice9
LOliceum, Stara Kamienica9

Powiat karkonoski na tle województwa i Polski

Egzamin ósmoklasisty i matura 2026 (termin główny): średni wynik procentowy powiatu karkonoskiego, województwa dolnośląskiego i Polski oraz zmiana od 2025 roku i różnica do Polski w punktach procentowych. Na maturze przedmioty, które pisało co najmniej 20 osób, ze wszystkich szkół (także dla dorosłych). Miejsce wśród powiatów i miast na prawach powiatu w województwie. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
EgzaminPowiat 2026Powiat 2025ZmianaWojewództwoPolskaRóżnica do PolskiMiejsce w woj.Zdających
Matematyka, egzamin ósmoklasisty46,7%40,2%+6,652,8%54,8%−8,016. z 30428
Polski, egzamin ósmoklasisty61,2%58,5%+2,763,2%64,8%−3,612. z 30427
Angielski, egzamin ósmoklasisty68,3%63,6%+4,772,6%72,6%−4,415. z 30424
Polski, matura podstawowa42,7%47,7%−5,056,6%58,9%−16,230. z 30130
Matematyka, matura podstawowa34,7%41,5%−6,857,9%59,0%−24,330. z 30130
Angielski, matura podstawowa59,2%72,5%−13,379,8%78,4%−19,230. z 30126
Angielski, matura rozszerzona51,7%53,3%−1,670,0%69,2%−17,629. z 3073
Polski, matura rozszerzona11,4%25,6%−14,236,6%43,9%−32,530. z 3027
Biologia, matura rozszerzona18,8%23,2%−4,439,4%40,7%−22,029. z 3038
Geografia, matura rozszerzona31,8%––39,3%40,6%−8,817. z 2930

Artykuł do przedruku

Tekst dla lokalnej gazety albo portalu, napisany z wyników powiatu karkonoskiego i gotowy do publikacji. Liczby w nim pochodzą z tabel wyżej.

Powiat karkonoski · edukacja · wyniki egzaminów 2026

Egzamin ósmoklasisty 2026: Piechowice z największym skokiem w powiecie karkonoskim

Ósmoklasiści z Piechowic napisali w tym roku egzamin z matematyki średnio na 49,5%. Rok wcześniej mieli 34,3%, więc wynik wzrósł o 15,2 punktu, najbardziej wśród dziewięciu gmin powiatu karkonoskiego. W całej Polsce średnia z matematyki wzrosła w tym czasie z 50,1% do 54,8%.

Tak wynika z danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z terminu głównego 2026, zebranych w Mapie Wyników Egzaminów. W Piechowicach egzamin pisało 39 uczniów. Poprawili też polski, z 55,0% do 65,9%, i angielski, z 59,0% do 70,7%. To najwyższy wynik z polskiego w powiecie.

Szklarska Poręba najwyżej z matematyki

Najwyższą średnią z matematyki w powiecie ma Szklarska Poręba: 55,0%, trochę więcej niż średnia Polski (54,8%). Żadna inna gmina powiatu nie przekroczyła średniej kraju. Za Szklarską Porębą są Jeżów Sudecki (51,1%, rok wcześniej 40,5%), Piechowice i Stara Kamienica (49,0%, rok wcześniej 38,2%). Najwięcej uczniów, 67, pisało egzamin w gminie Mysłakowice, z matematyką 48,0%.

Matematyka poszła w górę we wszystkich gminach powiatu, choć nie wszędzie tak samo. W Podgórzynie (42,5%) i w Janowicach Wielkich (43,5%) wynik prawie się nie zmienił. Janowice Wielkie poprawiły za to polski z 52,5% do 64,7% i angielski z 51,2% do 71,8%, choć egzamin pisało tam tylko 25 uczniów. Najniższą średnią z matematyki mają Kowary: 39,0%, przy 31,7% rok wcześniej. Szklarska Poręba ma za to słabszy angielski: 64,9%, a rok wcześniej 76,7%.

Najwyższy wynik z angielskiego ma Stara Kamienica: 72,9%, rok wcześniej 59,8%. Tuż za nią są Karpacz (72,1%) i Janowice Wielkie (71,8%). Z polskiego za Piechowicami są Janowice Wielkie (64,7%) i Mysłakowice (63,1%), a Kowary mają 57,6%.

Szkoły podstawowe

W zestawieniu szkół podstawowych z co najmniej 25 zdającymi najwyższą średnią z trzech egzaminów ma SP z oddziałami integracyjnymi w Łomnicy w gminie Mysłakowice: 64,4%, z polskim na poziomie 69,2%. Druga jest SP w Jeżowie Sudeckim (60,7%), a trzecia SP im. Wandy Rutkiewicz w Janowicach Wielkich (60,0%). SP im. Ratowników Górskich w Karpaczu ma 56,2%, a SP nr 1 w Kowarach 55,8%.

Powiat wyżej w województwie

Cały powiat napisał matematykę na 46,7%, o 6,6 punktu lepiej niż rok wcześniej. Średnia województwa dolnośląskiego wzrosła w tym czasie o 5,2 punktu, do 52,8%. Z polskiego powiat ma 61,2% (rok wcześniej 58,5%), a z angielskiego 68,3% (63,6%). Wśród 30 powiatów i miast na prawach powiatu w województwie z polskiego to 12. wynik. Z angielskiego powiat jest 15., a z matematyki 16. Rok wcześniej powiat był z polskiego i matematyki 18., a z angielskiego 21.

Na maturze powiat wypada dużo słabiej. Maturę z polskiego pisało w jego szkołach 130 osób, 107 w liceach i 23 w technikach. Polski podstawowy wyszedł na 42,7%, matematyka podstawowa na 34,7%, a angielski podstawowy na 59,2%, najmniej wśród 30 powiatów i miast Dolnego Śląska. Angielski rozszerzony pisały 73 osoby, ze średnią 51,7%. Szkoły Jeleniej Góry, miasta na prawach powiatu, są w osobnym zestawieniu.

W tabeli liceów są dwie szkoły mistrzostwa sportowego, w których maturę pisało co najmniej 20 osób. Wyżej jest LO z oddziałami mistrzostwa sportowego im. J. I. Sztaudyngera w Szklarskiej Porębie: średnia trzech matur obowiązkowych 50,4% i 107. miejsce w rankingu liceów województwa. Rozszerzoną geografię 14 maturzystów tej szkoły napisało na 41,9%, więcej niż średnia Polski (40,6%).

Źródło: ProfTutoring.pl na podstawie danych CKE

Skąd są te liczby

Wszystkie wyniki pochodzą z Mapy Wyników Egzaminów, którą prowadzi Centrum Informatyczne Edukacji na podstawie danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. To średnie wyniki procentowe z terminu głównego egzaminu ósmoklasisty i matury w 2026 i 2025 roku. Średnią powiatu karkonoskiego, województwa i gmin podaje Mapa; średnią Polski liczymy z województw, ważąc je liczbą zdających.

Średnia trzech matur to średnia z polskiego, matematyki i angielskiego na poziomie podstawowym. Z niej liczymy ranking liceów 2026 i w ten sam sposób ranking techników. Do rankingu trafia szkoła, w której każdy z tych egzaminów pisało co najmniej 20 osób. Szkoły podstawowe porównujemy przy co najmniej 25 zdających, bo w mniejszej szkole jeden wynik mocno zmienia średnią.

Opracowanie: ProfTutoring (Professional Tutoring sp. z o.o.). Błąd w danych albo pytanie o metodę: kontakt@proftutoring.pl.

Aktualizacja: 3 listopada 2026Źródła: Mapa Wyników Egzaminów (Centrum Informatyczne Edukacji, dane CKE)Ranking liceów 2026ProfTutoring to marka Professional Tutoring sp. z o.o.