Dane CKE · termin główny 2026 · opolskie

Edukacja w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim: wyniki egzaminów 2026

Technikum nr 4 przy Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Kędzierzynie-Koźlu jest 4. wśród 35 techników województwa opolskiego, a rok wcześniej było 8. Średnia trzech matur obowiązkowych wyniosła tam 63,4%, a z matematyki podstawowej szkoła wypadła lepiej niż I LO im. Henryka Sienkiewicza. Cały powiat ma z angielskiego podstawowego 80,6%, drugi wynik w województwie.

  • 664ósmoklasistów
  • 647maturzystów
  • 6gmin w powiecie
  • 2 + 4licea + technika
Wyniki 2026 powiat, województwo, Polska

Matura w powiecie na tle województwa i Polski

Matematykamatura podstawowa, 647 os.−2,1
Powiat57,0%
Województwo56,7%
Polska59,0%
Angielskimatura podstawowa, 614 os.+2,2
Powiat80,6%
Województwo77,5%
Polska78,4%
Matematykaegzamin ósmoklasisty, 664 os.−3,4
Powiat51,3%
Województwo52,2%
Polska54,8%
Średni wynik procentowy, termin główny 2026. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.

Egzamin ósmoklasisty 2026 w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim

Powiat kędzierzyńsko-kozielski na tle województwa i Polski

Matematyka664 os. w 2026−3,4
Powiat51,3%
Województwo52,2%
Polska54,8%
w 2025: 46,0% · 5. miejsce na 12 w województwie
Polski665 os. w 2026−4,4
Powiat60,4%
Województwo62,6%
Polska64,8%
w 2025: 59,0% · 9. miejsce na 12 w województwie
Angielski628 os. w 2026−1,7
Powiat70,9%
Województwo71,0%
Polska72,6%
w 2025: 68,1% · 5. miejsce na 12 w województwie
Egzamin ósmoklasisty 2026: średni wynik procentowy szkół w każdej gminie powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego, według matematyki, i zmiana z matematyki od 2025 roku w punktach procentowych. Gmina miejsko-wiejska ma jedną średnią dla miasta i wsi. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
GminaMatematykaPolskiAngielskiOd 2025
Polska Cerekiewgmina wiejska, 19 os.58,1%62,6%71,0%−8,1
Reńska Wieśgmina wiejska, 57 os.54,1%66,2%66,9%+6,7
Kędzierzyn-Koźlemiasto, 427 os.53,1%59,4%73,0%+8,2
Pawłowiczkigmina wiejska, 61 os.49,4%61,5%65,3%+6,7
Bierawagmina wiejska, 62 os.43,1%59,3%71,3%−6,3
Cisekgmina wiejska, 38 os.39,5%61,7%52,4%−3,2
Powiat kędzierzyńsko-kozielski51,3%60,4%70,9%+5,3
Województwo52,2%62,6%71,0%+4,3
Polska54,8%64,8%72,6%+4,6

Szkoły podstawowe: średnia z trzech egzaminów

Egzamin ósmoklasisty 2026: szkoły podstawowe w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim z najwyższą średnią z trzech przedmiotów (matematyka, polski, angielski). Porównujemy szkoły, w których matematykę i polski pisało co najmniej 25 osób, a angielski co najmniej 15; takich szkół jest 7, pokazujemy 7 pierwszych. Zdających: egzamin z matematyki. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaMatematykaPolskiAngielskiŚrednia trzechZdających
SP nr 19 im. Bronisława MalinowskiegoKędzierzyn-Koźle60,8%65,3%77,8%68,0%65
Publiczna SP nr 9 im. Jurija GagarinaKędzierzyn-Koźle55,3%64,0%84,5%67,9%68
SP nr 11 im. Władysława BroniewskiegoKędzierzyn-Koźle63,4%69,2%70,7%67,8%44
SP nr 15 im. Jana KochanowskiegoKędzierzyn-Koźle54,6%57,2%74,2%62,0%31
SP nr 6 im. Marii Skłodowskiej-CurieKędzierzyn-Koźle49,6%57,6%72,9%60,1%40
SP nr 12 im. Kadeta Zygmunta KuczyńskiegoKędzierzyn-Koźle39,8%55,5%77,5%57,6%42
Publiczna SP nr 5 im. Adama MickiewiczaKędzierzyn-Koźle51,8%52,3%68,0%57,4%43
Średnia powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego, wszystkie szkoły51,3%60,4%70,9%60,9%664

Licea i technika w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim: matura 2026

Matura 2026, termin główny: licea i technika w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim, w których polski pisało co najmniej 20 osób, według średniej trzech matur obowiązkowych na poziomie podstawowym (polski, matematyka, angielski). Kreska: mniej niż 20 zdających. Miejsce liceum w rankingu liceów 2026 (38 liceów w województwie, 1841 w Polsce), a technikum w rankingu techników liczonym tą samą metodą (35 techników w województwie, 1372 w Polsce). Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaZdającychPolski PMatematyka PAngielski PMatematyka RŚrednia trzech maturMiejsce w rankingu
II LO im. Mikołaja Kopernikaliceum, Kędzierzyn-Koźle15662,8%69,0%87,5%38,1%57 os.73,1%2025: 76,4%10. w woj.651. w Polsce
I LO im. Henryka Sienkiewiczaliceum, Kędzierzyn-Koźle18864,2%60,1%84,9%17,3%50 os.69,7%2025: 72,0%16. w woj.825. w Polsce
Technikum nr 4 przy Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcącychtechnikum, Kędzierzyn-Koźle8448,5%60,2%81,5%31,2%21 os.63,4%2025: 60,7%4. w woj.223. w Polsce
Technikum nr 2technikum, Kędzierzyn-Koźle8041,9%57,0%81,0%19,0%26 os.59,9%2025: 59,5%10. w woj.362. w Polsce
Technikum nr 3technikum, Kędzierzyn-Koźle3955,4%38,2%67,2%–53,6%2025: 50,1%19. w woj.786. w Polsce
Technikum nr 1technikum, Kędzierzyn-Koźle7450,0%41,0%64,3%–51,8%2025: 59,1%25. w woj.901. w Polsce
Szkoły dla dorosłych, branżowe i mniejsze (2)
Bez porównań, bo to szkoły dla dorosłych, branżowe II stopnia albo z mniej niż 20 zdającymi. Ich wyniki liczą się do średniej powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego w tabeli porównania niżej. Zdających: matura z polskiego 2026.
SzkołaZdających
LO dla Dorosłych Żakliceum, Kędzierzyn-Koźle11
LO Wzdz w Opoluliceum, Kędzierzyn-Koźle11

Powiat kędzierzyńsko-kozielski na tle województwa i Polski

Egzamin ósmoklasisty i matura 2026 (termin główny): średni wynik procentowy powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego, województwa opolskiego i Polski oraz zmiana od 2025 roku i różnica do Polski w punktach procentowych. Na maturze przedmioty, które pisało co najmniej 20 osób, ze wszystkich szkół (także dla dorosłych). Miejsce wśród powiatów i miast na prawach powiatu w województwie. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
EgzaminPowiat 2026Powiat 2025ZmianaWojewództwoPolskaRóżnica do PolskiMiejsce w woj.Zdających
Matematyka, egzamin ósmoklasisty51,3%46,0%+5,352,2%54,8%−3,45. z 12664
Polski, egzamin ósmoklasisty60,4%59,0%+1,362,6%64,8%−4,49. z 12665
Angielski, egzamin ósmoklasisty70,9%68,1%+2,971,0%72,6%−1,75. z 12628
Polski, matura podstawowa55,9%56,1%−0,355,8%58,9%−3,05. z 12647
Matematyka, matura podstawowa57,0%57,9%−0,956,7%59,0%−2,13. z 12647
Angielski, matura podstawowa80,6%78,3%+2,377,5%78,4%+2,22. z 12614
Matematyka, matura rozszerzona24,8%21,9%+2,931,5%37,1%−12,39. z 12173
Angielski, matura rozszerzona69,5%65,5%+4,166,5%69,2%+0,32. z 12482
Polski, matura rozszerzona36,4%48,9%−12,537,4%43,9%−7,45. z 12118
Biologia, matura rozszerzona37,1%42,8%−5,737,6%40,7%−3,66. z 12140
Chemia, matura rozszerzona36,4%32,1%+4,336,3%40,8%−4,46. z 1252
Geografia, matura rozszerzona36,2%33,0%+3,237,2%40,6%−4,44. z 12155
Historia, matura rozszerzona52,9%37,0%+15,944,2%47,2%+5,71. z 1227
WOS, matura rozszerzona37,1%––43,8%44,0%−6,96. z 1242
Niemiecki, matura podstawowa65,8%53,0%+12,969,1%70,7%−4,95. z 931

Artykuł do przedruku

Tekst dla lokalnej gazety albo portalu, napisany z wyników powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego i gotowy do publikacji. Liczby w nim pochodzą z tabel wyżej.

Powiat kędzierzyńsko-kozielski · edukacja · wyniki egzaminów 2026

Matura 2026: Technikum nr 4 w Kędzierzynie-Koźlu czwarte wśród techników Opolszczyzny

Technikum nr 4 przy Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Kędzierzynie-Koźlu jest w tym roku 4. wśród 35 techników województwa opolskiego. Rok wcześniej Technikum nr 4 było 8. O miejscu decyduje średnia trzech matur obowiązkowych, czyli polskiego, matematyki i angielskiego na poziomie podstawowym. Technikum nr 4 ma z nich 63,4%, a w 2025 roku miało 60,7%.

Tak wynika z oficjalnych wyników matury 2026, które Centralna Komisja Egzaminacyjna publikuje na Mapie Wyników Egzaminów. Ranking techników liczony jest tą samą metodą co ranking liceów. Wśród 1372 techników w Polsce Technikum nr 4 jest 223., a rok wcześniej było 377.

Matematyka lepiej niż w liceum

Najbardziej szkoła poprawiła matematykę i angielski. Matematykę podstawową 84 uczniów Technikum nr 4 napisało na 60,2%, rok wcześniej na 56,0%, choć w całej Polsce średnia z tego egzaminu spadła w tym czasie z 60,8% do 59,0%. To więcej niż w I LO im. Henryka Sienkiewicza (60,1%) i niż średnia województwa opolskiego (56,7%).

Angielski podstawowy Technikum nr 4 napisało na 81,5%, a rok wcześniej na 71,7%. Rozszerzoną matematykę pisało tam 21 uczniów, ze średnią 31,2%, a polski podstawowy wyszedł słabiej, na 48,5% (Polska 58,9%).

Pozostałe technika i licea

Za Technikum nr 4 jest Technikum nr 2: 59,9% i 10. miejsce w województwie. Uczniowie tej szkoły mają z angielskiego podstawowego 81,0%, a z rozszerzonego 72,0%, więcej niż w I LO im. Henryka Sienkiewicza. Średnią trzech matur poprawiło też Technikum nr 3, z 50,1% do 53,6%. W Technikum nr 1 średnia spadła z 59,1% do 51,8%, a szkoła przesunęła się w województwie z 10. na 25. miejsce.

Najwyżej z liceów jest II LO im. Mikołaja Kopernika: 73,1% ze średniej trzech matur, 10. miejsce w województwie i 651. w Polsce. Rok wcześniej II LO miało 76,4% i było 531. w kraju. Rozszerzoną matematykę 57 maturzystów tej szkoły napisało na 38,1%, więcej niż średnia Polski (37,1%). I LO im. Henryka Sienkiewicza ma średnią 69,7% i 16. miejsce w województwie.

Matura w całym powiecie

Cały powiat napisał maturę z angielskiego podstawowego na 80,6%, drugi wynik wśród 12 powiatów i miast Opolszczyzny, przy średniej Polski 78,4%. Drugi jest też angielski rozszerzony: 69,5% przy 482 zdających. Matematyka podstawowa wyszła na 57,0%, trzeci wynik w województwie, ale poniżej średniej kraju (59,0%). Polski podstawowy powiat napisał na 55,9%, przy 58,9% w Polsce. Maturę z polskiego pisało 647 osób, 355 w liceach i 277 w technikach. Historię rozszerzoną zdawało 27 osób, ze średnią 52,9%, najwyżej w województwie.

Ósmoklasiści: Kędzierzyn-Koźle w górę

Egzamin ósmoklasisty z matematyki pisało w powiecie 664 uczniów, ze średnią 51,3%. Rok wcześniej powiat miał z matematyki 46,0%, a w całej Polsce średnia wzrosła w tym czasie z 50,1% do 54,8%. To piąty wynik z matematyki w województwie. W mieście Kędzierzyn-Koźle, gdzie egzamin pisało 427 uczniów, matematyka poszła w górę z 44,9% do 53,1%. Spadła za to w Bierawie (z 49,5% do 43,1%), w gminie Cisek (z 42,7% do 39,5%) i w Polskiej Cerekwi (z 66,2% do 58,1%), choć ta ostatnia wciąż ma najwyższą średnią w powiecie, przed Reńską Wsią (54,1%).

Wśród szkół podstawowych, w których każdy egzamin pisało co najmniej 25 osób, najwyższą średnią z matematyki, polskiego i angielskiego ma SP nr 19 im. Bronisława Malinowskiego w Kędzierzynie-Koźlu: 68,0%. Najlepszy wynik z samej matematyki ma SP nr 11 im. Władysława Broniewskiego (63,4%), a z angielskiego Publiczna SP nr 9 im. Jurija Gagarina (84,5%). Egzamin z polskiego ósmoklasiści z powiatu napisali na 60,4%, o 4,4 punktu poniżej średniej Polski.

Źródło: ProfTutoring.pl na podstawie danych CKE

Skąd są te liczby

Wszystkie wyniki pochodzą z Mapy Wyników Egzaminów, którą prowadzi Centrum Informatyczne Edukacji na podstawie danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. To średnie wyniki procentowe z terminu głównego egzaminu ósmoklasisty i matury w 2026 i 2025 roku. Średnią powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego, województwa i gmin podaje Mapa; średnią Polski liczymy z województw, ważąc je liczbą zdających.

Średnia trzech matur to średnia z polskiego, matematyki i angielskiego na poziomie podstawowym. Z niej liczymy ranking liceów 2026 i w ten sam sposób ranking techników. Do rankingu trafia szkoła, w której każdy z tych egzaminów pisało co najmniej 20 osób. Szkoły podstawowe porównujemy przy co najmniej 25 zdających, bo w mniejszej szkole jeden wynik mocno zmienia średnią.

Opracowanie: ProfTutoring (Professional Tutoring sp. z o.o.). Błąd w danych albo pytanie o metodę: kontakt@proftutoring.pl.

Aktualizacja: 3 listopada 2026Źródła: Mapa Wyników Egzaminów (Centrum Informatyczne Edukacji, dane CKE)Ranking liceów 2026ProfTutoring to marka Professional Tutoring sp. z o.o.