Dane CKE · termin główny 2026 · opolskie

Edukacja w powiecie krapkowickim: wyniki egzaminów 2026

Ósmoklasiści z gminy Gogolin napisali matematykę na 56,9%, polski na 70,7%, a angielski na 75,7%. To najwyższe wyniki w powiecie krapkowickim we wszystkich trzech przedmiotach. Matematyka poszła w górę w każdej z pięciu gmin powiatu, a cały powiat jest z niej 4. w województwie opolskim.

  • 513ósmoklasistów
  • 158maturzystów
  • 5gmin w powiecie
  • 1 + 1licea + technika
Wyniki 2026 powiat, województwo, Polska

Matematyka w górę w każdej gminie

Matematykaegzamin ósmoklasisty, 513 os.−2,1
Powiat52,7%
Województwo52,2%
Polska54,8%
Polskiegzamin ósmoklasisty, 513 os.−0,5
Powiat64,3%
Województwo62,6%
Polska64,8%
Angielskiegzamin ósmoklasisty, 468 os.−1,9
Powiat70,7%
Województwo71,0%
Polska72,6%
Średni wynik procentowy, termin główny 2026. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.

Egzamin ósmoklasisty 2026 w powiecie krapkowickim

Powiat krapkowicki na tle województwa i Polski

Matematyka513 os. w 2026−2,1
Powiat52,7%
Województwo52,2%
Polska54,8%
w 2025: 47,1% · 4. miejsce na 12 w województwie
Polski513 os. w 2026−0,5
Powiat64,3%
Województwo62,6%
Polska64,8%
w 2025: 61,5% · 2. miejsce na 12 w województwie
Angielski468 os. w 2026−1,9
Powiat70,7%
Województwo71,0%
Polska72,6%
w 2025: 66,7% · 6. miejsce na 12 w województwie
Egzamin ósmoklasisty 2026: średni wynik procentowy szkół w każdej gminie powiatu krapkowickiego, według matematyki, i zmiana z matematyki od 2025 roku w punktach procentowych. Gmina miejsko-wiejska ma jedną średnią dla miasta i wsi. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
GminaMatematykaPolskiAngielskiOd 2025
Gogolingmina miejsko-wiejska, 111 os.56,9%70,7%75,7%+6,1
Krapkowicegmina miejsko-wiejska, 180 os.54,1%64,9%71,5%+5,0
Walcegmina wiejska, 46 os.51,5%63,4%61,9%+2,9
Zdzieszowicegmina miejsko-wiejska, 118 os.50,4%60,3%71,2%+5,3
Strzeleczkigmina miejsko-wiejska, 58 os.45,8%59,4%65,0%+6,0
Powiat krapkowicki52,7%64,3%70,7%+5,6
Województwo52,2%62,6%71,0%+4,3
Polska54,8%64,8%72,6%+4,6

Szkoły podstawowe: średnia z trzech egzaminów

Egzamin ósmoklasisty 2026: szkoły podstawowe w powiecie krapkowickim z najwyższą średnią z trzech przedmiotów (matematyka, polski, angielski). Porównujemy szkoły, w których matematykę i polski pisało co najmniej 25 osób, a angielski co najmniej 15; takich szkół jest 8, pokazujemy 8 pierwszych. Zdających: egzamin z matematyki. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaMatematykaPolskiAngielskiŚrednia trzechZdających
Publiczna SP nr 3 im. Jana BrzechwyGogolin63,5%74,3%81,2%73,0%33
ZSP nr 4 w Krapkowicach Publiczna SP nr 4 im. Jana BrzechwyKrapkowice56,6%71,9%85,1%71,2%32
Publiczna SP nr 2 im. Artura GadzińskiegoZdzieszowice55,1%64,2%76,0%65,1%33
Publiczna Sportowa SP nr 5 im. Janusza KorczakaKrapkowice58,3%66,2%64,1%62,9%43
Publiczna SP nr 2 im. Kornela MakuszyńskiegoGogolin49,9%71,0%67,6%62,8%29
Publiczna SP nr 1 im. Juliusza SłowackiegoKrapkowice46,9%58,8%72,7%59,5%49
Publiczna SP im. J Von EichendorffaWalce49,1%62,5%60,0%57,2%33
SP nr 3 im. Władysława SikorskiegoZdzieszowice42,4%51,2%65,2%52,9%54
Średnia powiatu krapkowickiego, wszystkie szkoły52,7%64,3%70,7%62,6%513

Licea i technika w powiecie krapkowickim: matura 2026

Matura 2026, termin główny: licea i technika w powiecie krapkowickim, w których polski pisało co najmniej 20 osób, według średniej trzech matur obowiązkowych na poziomie podstawowym (polski, matematyka, angielski). Kreska: mniej niż 20 zdających. Miejsce liceum w rankingu liceów 2026 (38 liceów w województwie, 1841 w Polsce), a technikum w rankingu techników liczonym tą samą metodą (35 techników w województwie, 1372 w Polsce). Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaZdającychPolski PMatematyka PAngielski PMatematyka RŚrednia trzech maturMiejsce w rankingu
LOliceum, Krapkowice9756,6%52,6%80,9%–63,3%2025: 60,5%25. w woj.1141. w Polsce
Technikumtechnikum, Krapkowice5751,7%39,4%58,5%–49,9%2025: 49,2%27. w woj.1020. w Polsce

Powiat krapkowicki na tle województwa i Polski

Egzamin ósmoklasisty i matura 2026 (termin główny): średni wynik procentowy powiatu krapkowickiego, województwa opolskiego i Polski oraz zmiana od 2025 roku i różnica do Polski w punktach procentowych. Na maturze przedmioty, które pisało co najmniej 20 osób, ze wszystkich szkół (także dla dorosłych). Miejsce wśród powiatów i miast na prawach powiatu w województwie. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
EgzaminPowiat 2026Powiat 2025ZmianaWojewództwoPolskaRóżnica do PolskiMiejsce w woj.Zdających
Matematyka, egzamin ósmoklasisty52,7%47,1%+5,652,2%54,8%−2,14. z 12513
Polski, egzamin ósmoklasisty64,3%61,5%+2,862,6%64,8%−0,52. z 12513
Angielski, egzamin ósmoklasisty70,7%66,7%+4,071,0%72,6%−1,96. z 12468
Polski, matura podstawowa54,8%45,0%+9,855,8%58,9%−4,17. z 12158
Matematyka, matura podstawowa47,5%45,6%+1,956,7%59,0%−11,510. z 12157
Angielski, matura podstawowa73,3%64,9%+8,477,5%78,4%−5,110. z 12137
Angielski, matura rozszerzona63,4%53,5%+9,966,5%69,2%−5,96. z 1298
Polski, matura rozszerzona25,6%35,1%−9,537,4%43,9%−18,311. z 1245
Biologia, matura rozszerzona28,9%43,2%−14,337,6%40,7%−11,811. z 1224

Artykuł do przedruku

Tekst dla lokalnej gazety albo portalu, napisany z wyników powiatu krapkowickiego i gotowy do publikacji. Liczby w nim pochodzą z tabel wyżej.

Powiat krapkowicki · edukacja · wyniki egzaminów 2026

Egzamin ósmoklasisty 2026: Gogolin na czele powiatu krapkowickiego, matematyka w górę we wszystkich gminach

Ósmoklasiści z gminy Gogolin mają najwyższe w powiecie krapkowickim wyniki ze wszystkich trzech egzaminów. Z matematyki napisali średnio 56,9%, z polskiego 70,7%, a z angielskiego 75,7%. Z matematyki i z polskiego Gogolin ma więcej niż średnia Polski, która wyniosła 54,8% i 64,8%.

Tak wynika z danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z terminu głównego, zebranych w Mapie Wyników Egzaminów. Egzamin z matematyki pisało w szkołach powiatu 513 uczniów, w tym 111 w gminie Gogolin i 180 w gminie Krapkowice.

Matematyka w górę w każdej gminie

Z matematyki wynik poprawiła każda z pięciu gmin powiatu. W Gogolinie średnia wzrosła z 50,8% do 56,9%, w Krapkowicach z 49,1% do 54,1%, w Zdzieszowicach z 45,1% do 50,4%, w Walcach z 48,6% do 51,5%, a w Strzeleczkach z 39,8% do 45,8%. W całej Polsce matematyka też poszła w górę, z 50,1% do 54,8%.

Cały powiat napisał matematykę na 52,7%, rok wcześniej na 47,1%. Średnia województwa opolskiego wyniosła 52,2%, więc powiat jest nad nią. Wśród 12 powiatów i miast na prawach powiatu w województwie powiat krapkowicki jest z matematyki 4., a rok wcześniej był 5.

Z polskiego ósmoklasiści z powiatu mają 64,3%, a z angielskiego 70,7%. Polski poszedł w górę najbardziej w Gogolinie, z 63,5% do 70,7%. Angielski najbardziej w Zdzieszowicach, z 61,3% do 71,2%.

Najlepsze szkoły podstawowe

Wśród szkół podstawowych, w których egzamin pisało co najmniej 25 osób, najwyższą średnią z trzech przedmiotów ma Publiczna SP nr 3 im. Jana Brzechwy w Gogolinie: 73,0%. Jej uczniowie napisali matematykę na 63,5%, polski na 74,3%, a angielski na 81,2%. Druga jest Publiczna SP nr 4 im. Jana Brzechwy w Krapkowicach, ze średnią 71,2%. Z angielskiego uczniowie SP nr 4 napisali 85,1%, najwięcej w tym zestawieniu.

Trzecia jest Publiczna SP nr 2 im. Artura Gadzińskiego w Zdzieszowicach (65,1%). W Publicznej Sportowej SP nr 5 im. Janusza Korczaka w Krapkowicach matematyka wyszła na 58,3%, drugi wynik z tego przedmiotu wśród dużych szkół powiatu.

W zestawieniu szkół podstawowych z co najmniej 25 zdającymi jest osiem szkół: trzy w Krapkowicach, dwie w Gogolinie, dwie w Zdzieszowicach i jedna w Walcach. W Walcach angielski wzrósł z 55,2% do 61,9%. W Strzeleczkach egzamin z matematyki pisało 58 uczniów, a wynik z angielskiego wyniósł tam 65,0%. W Zdzieszowicach polski wyszedł na 60,3%, rok wcześniej na 57,5%. W Krapkowicach z angielskiego ósmoklasiści mają 71,5%, rok wcześniej 69,6%.

Matura w Krapkowicach

Szkoły z maturą w powiecie to liceum i technikum w Krapkowicach. Maturę z polskiego pisało w powiecie 158 osób. Polski podstawowy wyszedł na 54,8%, rok wcześniej na 45,0%, a angielski podstawowy na 73,3%, rok wcześniej na 64,9%. Matematyka podstawowa wyniosła 47,5%, przy średniej Polski 59,0%.

LO w Krapkowicach ma średnią trzech matur obowiązkowych 63,3% i jest 25. wśród 38 liceów w województwie opolskim. Technikum w Krapkowicach ma 49,9% i 27. miejsce wśród 35 techników województwa.

Wśród przedmiotów rozszerzonych najwięcej maturzystów z powiatu wybrało rozszerzony angielski: 98 osób, ze średnią 63,4%, rok wcześniej 53,5%. W LO w Krapkowicach rozszerzony angielski pisało 69 osób, a średnia wyniosła tam 64,8%. Z rozszerzonej wiedzy o społeczeństwie, którą pisało 13 osób, powiat jest 5. w województwie.

Źródło: ProfTutoring.pl na podstawie danych CKE

Skąd są te liczby

Wszystkie wyniki pochodzą z Mapy Wyników Egzaminów, którą prowadzi Centrum Informatyczne Edukacji na podstawie danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. To średnie wyniki procentowe z terminu głównego egzaminu ósmoklasisty i matury w 2026 i 2025 roku. Średnią powiatu krapkowickiego, województwa i gmin podaje Mapa; średnią Polski liczymy z województw, ważąc je liczbą zdających.

Średnia trzech matur to średnia z polskiego, matematyki i angielskiego na poziomie podstawowym. Z niej liczymy ranking liceów 2026 i w ten sam sposób ranking techników. Do rankingu trafia szkoła, w której każdy z tych egzaminów pisało co najmniej 20 osób. Szkoły podstawowe porównujemy przy co najmniej 25 zdających, bo w mniejszej szkole jeden wynik mocno zmienia średnią.

Opracowanie: ProfTutoring (Professional Tutoring sp. z o.o.). Błąd w danych albo pytanie o metodę: kontakt@proftutoring.pl.

Aktualizacja: 3 listopada 2026Źródła: Mapa Wyników Egzaminów (Centrum Informatyczne Edukacji, dane CKE)Ranking liceów 2026ProfTutoring to marka Professional Tutoring sp. z o.o.