Dane CKE · termin główny 2026 · podkarpackie

Edukacja w powiecie lubaczowskim: wyniki egzaminów 2026

Ósmoklasiści z powiatu lubaczowskiego napisali polski na 65,5%, o 0,7 punktu więcej niż średnia Polski. Z matematyki mają 47,5%, najmniej wśród 25 powiatów i miast Podkarpacia. Najwyższy wynik z polskiego w powiecie ma gmina Wielkie Oczy: 74,8%.

  • 502ósmoklasistów
  • 310maturzystów
  • 8gmin w powiecie
  • 1 + 1licea + technika
Wyniki 2026 powiat, województwo, Polska

Polski ponad średnią kraju, matematyka niżej

Polskiegzamin ósmoklasisty, 502 os.+0,7
Powiat65,5%
Województwo67,1%
Polska64,8%
Matematykaegzamin ósmoklasisty, 502 os.−7,2
Powiat47,5%
Województwo56,0%
Polska54,8%
Angielskiegzamin ósmoklasisty, 503 os.−3,3
Powiat69,3%
Województwo72,5%
Polska72,6%
Średni wynik procentowy, termin główny 2026. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.

Egzamin ósmoklasisty 2026 w powiecie lubaczowskim

Powiat lubaczowski na tle województwa i Polski

Matematyka502 os. w 2026−7,2
Powiat47,5%
Województwo56,0%
Polska54,8%
w 2025: 43,5% · 25. miejsce na 25 w województwie
Polski502 os. w 2026+0,7
Powiat65,5%
Województwo67,1%
Polska64,8%
w 2025: 64,3% · 17. miejsce na 25 w województwie
Angielski503 os. w 2026−3,3
Powiat69,3%
Województwo72,5%
Polska72,6%
w 2025: 65,4% · 17. miejsce na 25 w województwie
Egzamin ósmoklasisty 2026: średni wynik procentowy szkół w każdej gminie powiatu lubaczowskiego, według matematyki, i zmiana z matematyki od 2025 roku w punktach procentowych. Gmina miejsko-wiejska ma jedną średnią dla miasta i wsi. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
GminaMatematykaPolskiAngielskiOd 2025
Narolgmina miejsko-wiejska, 71 os.52,4%65,3%73,7%+2,7
Oleszycegmina miejsko-wiejska, 65 os.50,0%62,6%67,8%+15,8
Horyniec-Zdrójgmina wiejska, 38 os.48,6%73,2%62,4%−7,5
Lubaczówmiasto, 138 os.47,2%65,7%73,3%+4,9
Wielkie Oczygmina wiejska, 26 os.46,8%74,8%75,9%+12,4
Lubaczówgmina wiejska, 83 os.45,1%64,0%68,7%+3,9
Cieszanówgmina miejsko-wiejska, 57 os.44,3%60,7%61,1%−9,0
Stary Dzikówgmina wiejska, 24 os.43,4%67,4%63,3%−0,3
Powiat lubaczowski47,5%65,5%69,3%+4,0
Województwo56,0%67,1%72,5%+4,3
Polska54,8%64,8%72,6%+4,6

Szkoły podstawowe: średnia z trzech egzaminów

Egzamin ósmoklasisty 2026: szkoły podstawowe w powiecie lubaczowskim z najwyższą średnią z trzech przedmiotów (matematyka, polski, angielski). Porównujemy szkoły, w których matematykę i polski pisało co najmniej 25 osób, a angielski co najmniej 15; takich szkół jest 7, pokazujemy 7 pierwszych. Zdających: egzamin z matematyki. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaMatematykaPolskiAngielskiŚrednia trzechZdających
SP im. św. Brata AlbertaNarol62,8%70,8%80,3%71,3%37
SP nr 2 im. ObrońcóLubaczów50,0%66,7%79,1%65,3%74
SP im. Marszałka Józefa PiłsudskiegoHoryniec-Zdrój48,6%73,2%62,4%61,4%38
SP nr 1 im. gen. Stanisława DąbkaLubaczów45,4%66,5%69,0%60,3%60
SP im. Jana Pawła IIOleszyce45,4%63,7%68,3%59,1%35
SP im. Marii KonopnickiejMłodów, gmina Lubaczów39,1%54,8%61,2%51,7%26
SP im. płk. Bronisławy Wysłouchowej z Szabatowskich w CieszanowieNowe Sioło, gmina Cieszanów41,0%57,5%55,5%51,3%40
Średnia powiatu lubaczowskiego, wszystkie szkoły47,5%65,5%69,3%60,8%502

Licea i technika w powiecie lubaczowskim: matura 2026

Matura 2026, termin główny: licea i technika w powiecie lubaczowskim, w których polski pisało co najmniej 20 osób, według średniej trzech matur obowiązkowych na poziomie podstawowym (polski, matematyka, angielski). Kreska: mniej niż 20 zdających. Miejsce liceum w rankingu liceów 2026 (96 liceów w województwie, 1841 w Polsce), a technikum w rankingu techników liczonym tą samą metodą (80 techników w województwie, 1372 w Polsce). Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaZdającychPolski PMatematyka PAngielski PMatematyka RŚrednia trzech maturMiejsce w rankingu
LO im. Tadeusza Kościuszkiliceum, Lubaczów18766,1%60,1%78,3%26,8%80 os.68,2%2025: 67,7%43. w woj.898. w Polsce
Technikum w Zespole Szkół im. gen. Józefa Kustroniatechnikum, Lubaczów11152,8%44,4%63,7%11,2%22 os.53,6%2025: 55,6%39. w woj.783. w Polsce
Szkoły dla dorosłych, branżowe i mniejsze (1)
Bez porównań, bo to szkoły dla dorosłych, branżowe II stopnia albo z mniej niż 20 zdającymi. Ich wyniki liczą się do średniej powiatu lubaczowskiego w tabeli porównania niżej. Zdających: matura z polskiego 2026.
SzkołaZdających
Technikumtechnikum, Oleszyce9

Powiat lubaczowski na tle województwa i Polski

Egzamin ósmoklasisty i matura 2026 (termin główny): średni wynik procentowy powiatu lubaczowskiego, województwa podkarpackiego i Polski oraz zmiana od 2025 roku i różnica do Polski w punktach procentowych. Na maturze przedmioty, które pisało co najmniej 20 osób, ze wszystkich szkół (także dla dorosłych). Miejsce wśród powiatów i miast na prawach powiatu w województwie. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
EgzaminPowiat 2026Powiat 2025ZmianaWojewództwoPolskaRóżnica do PolskiMiejsce w woj.Zdających
Matematyka, egzamin ósmoklasisty47,5%43,5%+4,056,0%54,8%−7,225. z 25502
Polski, egzamin ósmoklasisty65,5%64,3%+1,267,1%64,8%+0,717. z 25502
Angielski, egzamin ósmoklasisty69,3%65,4%+3,972,5%72,6%−3,317. z 25503
Polski, matura podstawowa60,3%56,5%+3,858,1%58,9%+1,45. z 25310
Matematyka, matura podstawowa53,2%54,9%−1,759,6%59,0%−5,918. z 25311
Angielski, matura podstawowa71,3%68,6%+2,775,9%78,4%−7,119. z 25312
Matematyka, matura rozszerzona23,4%25,7%−2,335,6%37,1%−13,721. z 25102
Angielski, matura rozszerzona59,4%49,1%+10,366,2%69,2%−9,821. z 25240
Polski, matura rozszerzona46,1%41,0%+5,141,6%43,9%+2,28. z 2544
Biologia, matura rozszerzona38,3%46,1%−7,840,5%40,7%−2,412. z 2572
Chemia, matura rozszerzona29,4%48,7%−19,241,1%40,8%−11,319. z 2429
Geografia, matura rozszerzona34,3%35,3%−1,037,2%40,6%−6,216. z 2575

Artykuł do przedruku

Tekst dla lokalnej gazety albo portalu, napisany z wyników powiatu lubaczowskiego i gotowy do publikacji. Liczby w nim pochodzą z tabel wyżej.

Powiat lubaczowski · edukacja · wyniki egzaminów 2026

Egzamin ósmoklasisty 2026: lubaczowskie gminy mocne z polskiego, z matematyki poniżej średniej kraju

Ósmoklasiści z powiatu lubaczowskiego napisali tegoroczny egzamin z języka polskiego średnio na 65,5%, o 0,7 punktu więcej niż średnia Polski. Z matematyki ten sam rocznik ma 47,5%, najniższy wynik wśród 25 powiatów i miast województwa podkarpackiego. Spośród ośmiu gmin powiatu pięć jest z polskiego powyżej średniej kraju, a z matematyki żadna.

Liczby pochodzą z Mapy Wyników Egzaminów, na której Centralna Komisja Egzaminacyjna publikuje wyniki z terminu głównego 2026. W powiecie egzamin ósmoklasisty pisało 502 uczniów. Średnia województwa podkarpackiego wyniosła z polskiego 67,1%, a z matematyki 56,0%.

Z polskiego najwyżej Wielkie Oczy

Najwyższy wynik z polskiego ma gmina Wielkie Oczy: 74,8% przy 26 zdających. Rok wcześniej było tam 59,8%, najmniej w powiecie, a średnia Polski wzrosła w tym czasie z 63,6% do 64,8%. W Wielkich Oczach w górę poszły też angielski, z 59,2% do 75,9%, i matematyka, z 34,4% do 46,8%.

Drugi wynik z polskiego ma gmina Horyniec-Zdrój: 73,2%, rok wcześniej 67,9%. Egzamin pisało tam 38 uczniów, wszyscy z SP im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Średnią Polski z polskiego przekraczają jeszcze Stary Dzików (67,4%), miasto Lubaczów (65,7%) i Narol (65,3%).

Słabiej niż rok wcześniej polski wypadł w gminie wiejskiej Lubaczów (z 67,2% do 64,0%) i w Cieszanowie (z 64,4% do 60,7%). Oleszyce mają z polskiego 62,6%, a w 2025 roku miały 60,4%.

Matematyka: każda gmina poniżej średniej Polski

Z matematyki najwyżej w powiecie jest Narol: 52,4%, rok wcześniej 49,8%. Średnia Polski wzrosła w tym czasie z 50,1% do 54,8%, a województwa podkarpackiego z 51,7% do 56,0%, więc nawet najlepsza gmina powiatu zostaje poniżej obu tych średnich.

Największy skok zrobiły Oleszyce: z 34,2% do 50,0%, czyli o 15,8 punktu. Wielkie Oczy poprawiły matematykę o 12,4 punktu, a miasto Lubaczów z 42,3% do 47,2%. Matematyka spadła w trzech z ośmiu gmin. W gminie Horyniec-Zdrój wynik zmalał z 56,1% do 48,6%, w Cieszanowie z 53,3% do 44,3%, a w Starym Dzikowie został prawie bez zmian (43,4%).

Cały powiat poprawił matematykę z 43,5% do 47,5%, ale w województwie nadal jest na ostatnim, 25. miejscu, tak samo jak przed rokiem. Z angielskiego ósmoklasiści z powiatu mają 69,3%, przy średniej Polski 72,6%.

Szkoły podstawowe z najwyższymi wynikami

Wśród szkół podstawowych, w których egzamin pisało co najmniej 25 uczniów, najwyższą średnią z trzech przedmiotów ma SP im. św. Brata Alberta w Narolu: 71,3%. Matematykę ta szkoła napisała na 62,8%, jako jedyna w tym zestawieniu powyżej średniej Polski, a angielski na 80,3%.

Druga jest SP nr 2 im. Obrońców Lubaczowa (65,3%), w której matematykę pisało 74 uczniów, najwięcej w powiecie. Angielski uczniowie tej szkoły napisali na 79,1%. SP nr 1 im. gen. Stanisława Dąbka w Lubaczowie napisała polski na 66,5%, a matematykę na 45,4%.

SP im. Jana Pawła II w Oleszycach, gdzie egzamin pisało 35 uczniów, ma z polskiego 63,7%, a z matematyki 45,4%, mniej niż cała gmina Oleszyce (50,0%).

Na maturze polski też wyżej

Jedyne liceum z powiatu w rankingu to LO im. Tadeusza Kościuszki w Lubaczowie. Średnia jego trzech matur obowiązkowych wyniosła 68,2%, co daje 43. miejsce wśród 96 liceów Podkarpacia. Maturę z polskiego pisało w LO im. Tadeusza Kościuszki 187 osób.

Maturzyści z całego powiatu napisali polski podstawowy na 60,3%, powyżej średniej Polski (58,9%), a matematykę podstawową na 53,2%, przy średniej kraju 59,0%.

Źródło: ProfTutoring.pl na podstawie danych CKE

Skąd są te liczby

Wszystkie wyniki pochodzą z Mapy Wyników Egzaminów, którą prowadzi Centrum Informatyczne Edukacji na podstawie danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. To średnie wyniki procentowe z terminu głównego egzaminu ósmoklasisty i matury w 2026 i 2025 roku. Średnią powiatu lubaczowskiego, województwa i gmin podaje Mapa; średnią Polski liczymy z województw, ważąc je liczbą zdających.

Średnia trzech matur to średnia z polskiego, matematyki i angielskiego na poziomie podstawowym. Z niej liczymy ranking liceów 2026 i w ten sam sposób ranking techników. Do rankingu trafia szkoła, w której każdy z tych egzaminów pisało co najmniej 20 osób. Szkoły podstawowe porównujemy przy co najmniej 25 zdających, bo w mniejszej szkole jeden wynik mocno zmienia średnią.

Opracowanie: ProfTutoring (Professional Tutoring sp. z o.o.). Błąd w danych albo pytanie o metodę: kontakt@proftutoring.pl.

Aktualizacja: 3 listopada 2026Źródła: Mapa Wyników Egzaminów (Centrum Informatyczne Edukacji, dane CKE)Ranking liceów 2026ProfTutoring to marka Professional Tutoring sp. z o.o.