Dane CKE · termin główny 2026 · dolnośląskie

Edukacja w powiecie lubańskim: wyniki egzaminów 2026

Ósmoklasiści z gminy Leśna napisali matematykę na 53,6%, najwięcej w powiecie lubańskim i o 11,6 punktu więcej niż rok wcześniej. W całej Polsce średnia z matematyki wzrosła w tym czasie z 50,1% do 54,8%. Cały powiat ma z matematyki 43,6%, 26. wynik wśród 30 powiatów i miast Dolnego Śląska.

  • 436ósmoklasistów
  • 425maturzystów
  • 7gmin w powiecie
  • 2 + 3licea + technika
Wyniki 2026 powiat, województwo, Polska

Ósmoklasiści i maturzyści na tle Polski

Matematykaegzamin ósmoklasisty, 436 os.−11,2
Powiat43,6%
Województwo52,8%
Polska54,8%
Polskiegzamin ósmoklasisty, 436 os.−6,3
Powiat58,5%
Województwo63,2%
Polska64,8%
Angielskimatura podstawowa, 399 os.−1,8
Powiat76,5%
Województwo79,8%
Polska78,4%
Średni wynik procentowy, termin główny 2026. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.

Egzamin ósmoklasisty 2026 w powiecie lubańskim

Powiat lubański na tle województwa i Polski

Matematyka436 os. w 2026−11,2
Powiat43,6%
Województwo52,8%
Polska54,8%
w 2025: 40,1% · 26. miejsce na 30 w województwie
Polski436 os. w 2026−6,3
Powiat58,5%
Województwo63,2%
Polska64,8%
w 2025: 59,7% · 23. miejsce na 30 w województwie
Angielski392 os. w 2026−8,5
Powiat64,1%
Województwo72,6%
Polska72,6%
w 2025: 63,7% · 26. miejsce na 30 w województwie
Egzamin ósmoklasisty 2026: średni wynik procentowy szkół w każdej gminie powiatu lubańskiego, według matematyki, i zmiana z matematyki od 2025 roku w punktach procentowych. Gmina miejsko-wiejska ma jedną średnią dla miasta i wsi. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
GminaMatematykaPolskiAngielskiOd 2025
Leśnagmina miejsko-wiejska, 53 os.53,6%62,2%71,8%+11,6
Lubańmiasto, 189 os.44,9%62,2%68,2%+4,4
Olszynagmina miejsko-wiejska, 54 os.44,2%61,1%54,8%+4,3
Siekierczyngmina wiejska, 36 os.42,0%47,1%66,7%+9,0
Świeradów-Zdrójmiasto, 48 os.40,4%52,0%51,2%+0,5
Lubańgmina wiejska, 45 os.35,7%53,3%64,6%−8,6
Platerówkagmina wiejska, 11 os.20,8%51,8%70,9%−1,7
Powiat lubański43,6%58,5%64,1%+3,5
Województwo52,8%63,2%72,6%+5,2
Polska54,8%64,8%72,6%+4,6

Szkoły podstawowe: średnia z trzech egzaminów

Egzamin ósmoklasisty 2026: szkoły podstawowe w powiecie lubańskim z najwyższą średnią z trzech przedmiotów (matematyka, polski, angielski). Porównujemy szkoły, w których matematykę i polski pisało co najmniej 25 osób, a angielski co najmniej 15; takich szkół jest 6, pokazujemy 6 pierwszych. Zdających: egzamin z matematyki. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaMatematykaPolskiAngielskiŚrednia trzechZdających
SP nr 1 im. Tadeusza KościuszkiLubań53,3%65,7%75,1%64,7%72
SP im. Jana Pawła IISmolnik, gmina Leśna51,7%60,5%70,9%61,0%47
SP nr 4 im. Kawalerów Orderu UśmiechuLubań42,2%61,3%69,9%57,8%73
SP im. Henryka SienkiewiczaSiekierczyn43,0%45,3%64,1%50,8%25
SP nr 2 im. Europejskich Dróg Świętego JakubaLubań35,4%58,1%57,4%50,3%44
SP nr 1 im. Marii Skłodowskiej-CurieŚwieradów-Zdrój39,8%49,1%40,0%43,0%32
Średnia powiatu lubańskiego, wszystkie szkoły43,6%58,5%64,1%55,4%436

Licea i technika w powiecie lubańskim: matura 2026

Matura 2026, termin główny: licea i technika w powiecie lubańskim, w których polski pisało co najmniej 20 osób, według średniej trzech matur obowiązkowych na poziomie podstawowym (polski, matematyka, angielski). Kreska: mniej niż 20 zdających. Miejsce liceum w rankingu liceów 2026 (116 liceów w województwie, 1841 w Polsce), a technikum w rankingu techników liczonym tą samą metodą (100 techników w województwie, 1372 w Polsce). Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaZdającychPolski PMatematyka PAngielski PMatematyka RŚrednia trzech maturMiejsce w rankingu
Technikum w Zespole Szkół Ponadpodstawowych im. Adama Mickiewiczatechnikum, Lubań3860,8%61,6%79,1%–67,2%2025: 65,3%7. w woj.125. w Polsce
LO im. Adama Mickiewicza w ZS Ponadpodstawowych im. Adama Mickiewiczaliceum, Lubań23253,7%59,1%83,5%27,1%79 os.65,4%2025: 68,5%61. w woj.1029. w Polsce
LO w ZS Zawodowych i Ogólnokształcących im. Kombatantów Ziemi Lubańskiejliceum, Lubań3145,5%39,4%68,5%–51,1%2025: 53,2%104. w woj.1616. w Polsce
Technikum w Zespole Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących im. Kombatantów Ziemi Lubańskiejtechnikum, Lubań7846,2%34,6%66,9%–49,2%2025: 44,8%72. w woj.1053. w Polsce
Technikum im. Marii Konopnickiejtechnikum, Biedrzychowice, gmina Olszyna2251,9%39,0%––––
Szkoły dla dorosłych, branżowe i mniejsze (2)
Bez porównań, bo to szkoły dla dorosłych, branżowe II stopnia albo z mniej niż 20 zdającymi. Ich wyniki liczą się do średniej powiatu lubańskiego w tabeli porównania niżej. Zdających: matura z polskiego 2026.
SzkołaZdających
Technikum im. Stefana Drzewieckiego w Zespole Szkół Elektryczno-Mechanicznychtechnikum, Lubań12
Zaoczne LO dla Dorosłychliceum, Lubań10

Powiat lubański na tle województwa i Polski

Egzamin ósmoklasisty i matura 2026 (termin główny): średni wynik procentowy powiatu lubańskiego, województwa dolnośląskiego i Polski oraz zmiana od 2025 roku i różnica do Polski w punktach procentowych. Na maturze przedmioty, które pisało co najmniej 20 osób, ze wszystkich szkół (także dla dorosłych). Miejsce wśród powiatów i miast na prawach powiatu w województwie. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
EgzaminPowiat 2026Powiat 2025ZmianaWojewództwoPolskaRóżnica do PolskiMiejsce w woj.Zdających
Matematyka, egzamin ósmoklasisty43,6%40,1%+3,552,8%54,8%−11,226. z 30436
Polski, egzamin ósmoklasisty58,5%59,7%−1,263,2%64,8%−6,323. z 30436
Angielski, egzamin ósmoklasisty64,1%63,7%+0,472,6%72,6%−8,526. z 30392
Polski, matura podstawowa50,9%53,1%−2,356,6%58,9%−8,024. z 30425
Matematyka, matura podstawowa50,6%49,5%+1,157,9%59,0%−8,419. z 30425
Angielski, matura podstawowa76,5%74,8%+1,879,8%78,4%−1,813. z 30399
Matematyka, matura rozszerzona23,2%16,9%+6,435,2%37,1%−13,917. z 28107
Angielski, matura rozszerzona66,0%60,7%+5,370,0%69,2%−3,212. z 30289
Polski, matura rozszerzona33,9%38,4%−4,536,6%43,9%−10,014. z 30101
Biologia, matura rozszerzona30,9%29,1%+1,839,4%40,7%−9,823. z 3089
Chemia, matura rozszerzona28,0%21,6%+6,437,4%40,8%−12,719. z 2741
Fizyka, matura rozszerzona33,1%29,0%+4,138,4%41,8%−8,79. z 2539
Geografia, matura rozszerzona26,8%28,6%−1,839,3%40,6%−13,826. z 29122
Historia, matura rozszerzona27,2%35,7%−8,545,5%47,2%−20,128. z 2930
WOS, matura rozszerzona26,0%––39,0%44,0%−18,019. z 2525
Niemiecki, matura podstawowa51,2%35,6%+15,667,0%70,7%−19,515. z 1625

Artykuł do przedruku

Tekst dla lokalnej gazety albo portalu, napisany z wyników powiatu lubańskiego i gotowy do publikacji. Liczby w nim pochodzą z tabel wyżej.

Powiat lubański · edukacja · wyniki egzaminów 2026

Egzamin ósmoklasisty 2026: Leśna z matematyką o 11,6 punktu wyżej niż przed rokiem

Ósmoklasiści z gminy Leśna napisali w tym roku egzamin z matematyki średnio na 53,6%. To najwyższy wynik wśród siedmiu gmin powiatu lubańskiego. Rok wcześniej Leśna miała z matematyki 42,0%, a cały powiat 40,1%.

Tak wynika z danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z terminu głównego 2026, zebranych w Mapie Wyników Egzaminów. Egzamin pisało w Leśnej 53 uczniów. Poprawili też polski, z 59,3% do 62,2%, i angielski, z 52,7% do 71,8%. Średnia Polski z matematyki wzrosła w tym czasie z 50,1% do 54,8%, więc Leśna jest już blisko średniej kraju.

Gminy powiatu lubańskiego

Najwięcej ósmoklasistów, 189, pisało egzamin w mieście Lubań. Matematyka wyszła tam na 44,9% (rok wcześniej 40,5%), polski na 62,2%, a angielski na 68,2%. Wynik z polskiego miasto ma prawie taki sam jak Leśna. Olszyna poprawiła matematykę z 39,9% do 44,2%, a Siekierczyn z 33,0% do 42,0%.

Słabiej niż rok wcześniej wypadła gmina wiejska Lubań. Matematyka spadła tam z 44,3% do 35,7%, a polski z 59,1% do 53,3%. Świeradów-Zdrój ma z matematyki prawie tyle samo co rok wcześniej (40,4%), za to angielski obniżył się tam z 70,5% do 51,2%. W Siekierczynie polski spadł z 56,6% do 47,1%.

Cały powiat napisał matematykę na 43,6%, o 3,5 punktu lepiej niż rok wcześniej. Średnia województwa dolnośląskiego z matematyki to 52,8%. Wśród 30 powiatów i miast na prawach powiatu w województwie powiat lubański jest 26. z matematyki. Z polskiego powiat jest 23., a z angielskiego 26. Wynik z polskiego spadł z 59,7% do 58,5%, choć w Polsce poszedł w górę z 63,6% do 64,8%. Egzamin z matematyki pisało w powiecie 436 uczniów.

Szkoły podstawowe

W zestawieniu szkół podstawowych, w których egzamin pisało co najmniej 25 osób, najwyższą średnią z trzech egzaminów ma SP nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Lubaniu: 64,7%. Matematykę 72 uczniów tej szkoły napisało na 53,3%, a angielski na 75,1%. Druga jest SP im. Jana Pawła II w Smolniku w gminie Leśna (61,0%, z matematyki 51,7%), a trzecia SP nr 4 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Lubaniu (57,8%).

Matura w powiecie lubańskim

Maturzyści z powiatu napisali polski podstawowy na 50,9% (Polska 58,9%), matematykę podstawową na 50,6% (Polska 59,0%), a angielski podstawowy na 76,5% (Polska 78,4%). Maturę z polskiego pisało 425 osób, 263 w liceach i 150 w technikach. Z rozszerzeń najbliżej średniej kraju jest angielski: 66,0% przy 69,2% w Polsce. Rozszerzoną matematykę pisało w powiecie 107 osób, ze średnią 23,2% (Polska 37,1%), a biologię 89 osób, ze średnią 30,9% (Polska 40,7%).

W tabeli szkół z co najmniej 20 zdającymi są dwa licea i trzy technika, wszystkie z Lubania i gminy Olszyna. Najwyższą średnią trzech matur obowiązkowych, czyli polskiego, matematyki i angielskiego na poziomie podstawowym, ma Technikum w Zespole Szkół Ponadpodstawowych im. Adama Mickiewicza: 67,2%. W rankingu techników jest 7. w województwie (rok wcześniej było 13.) i 125. w Polsce.

Do tego samego zespołu należy LO im. Adama Mickiewicza w ZS Ponadpodstawowych im. Adama Mickiewicza, w którym maturę pisały 232 osoby, najwięcej w powiecie. Liceum ma 65,4% i jest 61. w rankingu liceów województwa, a rok wcześniej było 56. W całym powiecie chemię rozszerzoną pisało 41 osób, ze średnią 28,0%, a fizykę rozszerzoną 39 osób, ze średnią 33,1%.

Źródło: ProfTutoring.pl na podstawie danych CKE

Skąd są te liczby

Wszystkie wyniki pochodzą z Mapy Wyników Egzaminów, którą prowadzi Centrum Informatyczne Edukacji na podstawie danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. To średnie wyniki procentowe z terminu głównego egzaminu ósmoklasisty i matury w 2026 i 2025 roku. Średnią powiatu lubańskiego, województwa i gmin podaje Mapa; średnią Polski liczymy z województw, ważąc je liczbą zdających.

Średnia trzech matur to średnia z polskiego, matematyki i angielskiego na poziomie podstawowym. Z niej liczymy ranking liceów 2026 i w ten sam sposób ranking techników. Do rankingu trafia szkoła, w której każdy z tych egzaminów pisało co najmniej 20 osób. Szkoły podstawowe porównujemy przy co najmniej 25 zdających, bo w mniejszej szkole jeden wynik mocno zmienia średnią.

Opracowanie: ProfTutoring (Professional Tutoring sp. z o.o.). Błąd w danych albo pytanie o metodę: kontakt@proftutoring.pl.

Aktualizacja: 3 listopada 2026Źródła: Mapa Wyników Egzaminów (Centrum Informatyczne Edukacji, dane CKE)Ranking liceów 2026ProfTutoring to marka Professional Tutoring sp. z o.o.