Dane CKE · termin główny 2026 · lubelskie

Edukacja w powiecie lubartowskim: wyniki egzaminów 2026

Ósmoklasiści z gminy wiejskiej Lubartów napisali matematykę na 68,0%, najwięcej w powiecie lubartowskim. Rok wcześniej mieli 51,2%. Dwie szkoły z tej gminy, w Łucce-Kolonii i Skrobowie-Kolonii, są w czołówce szkół podstawowych powiatu, a cały powiat jest trzeci w województwie lubelskim z matematyki i polskiego.

  • 854ósmoklasistów
  • 626maturzystów
  • 13gmin w powiecie
  • 2 + 2licea + technika
Wyniki 2026 powiat, województwo, Polska

Ósmoklasiści ponad średnią województwa

Matematykaegzamin ósmoklasisty, 854 os.+2,0
Powiat56,8%
Województwo53,6%
Polska54,8%
Polskiegzamin ósmoklasisty, 854 os.+4,4
Powiat69,2%
Województwo66,6%
Polska64,8%
Matematykamatura podstawowa, 626 os.+1,9
Powiat60,9%
Województwo58,3%
Polska59,0%
Średni wynik procentowy, termin główny 2026. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.

Egzamin ósmoklasisty 2026 w powiecie lubartowskim

Powiat lubartowski na tle województwa i Polski

Matematyka854 os. w 2026+2,0
Powiat56,8%
Województwo53,6%
Polska54,8%
w 2025: 51,7% · 3. miejsce na 24 w województwie
Polski854 os. w 2026+4,4
Powiat69,2%
Województwo66,6%
Polska64,8%
w 2025: 63,1% · 3. miejsce na 24 w województwie
Angielski854 os. w 2026−1,7
Powiat70,9%
Województwo71,0%
Polska72,6%
w 2025: 68,3% · 9. miejsce na 24 w województwie
Egzamin ósmoklasisty 2026: średni wynik procentowy szkół w każdej gminie powiatu lubartowskiego, według matematyki, i zmiana z matematyki od 2025 roku w punktach procentowych. Gmina miejsko-wiejska ma jedną średnią dla miasta i wsi. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
GminaMatematykaPolskiAngielskiOd 2025
Lubartówgmina wiejska, 99 os.68,0%73,9%80,9%+16,8
Lubartówmiasto, 258 os.60,7%68,7%80,1%+0,1
Sernikigmina wiejska, 44 os.60,2%70,3%70,7%+4,1
Ostrówekgmina wiejska, 40 os.59,0%70,5%61,9%+1,9
Abramówgmina wiejska, 29 os.57,3%74,7%76,8%+8,5
Firlejgmina wiejska, 58 os.56,5%67,8%66,1%+8,7
Ostrów Lubelskigmina miejsko-wiejska, 50 os.54,1%73,6%70,2%+5,7
Jeziorzanygmina wiejska, 16 os.53,1%72,8%58,2%+9,1
Kockgmina miejsko-wiejska, 62 os.51,1%69,7%61,5%+6,2
Niedźwiadagmina wiejska, 49 os.50,2%72,4%62,6%+5,7
Kamionkagmina wiejska, 71 os.48,0%63,8%64,0%+2,0
Michówgmina wiejska, 58 os.47,9%60,8%57,6%+11,7
Uścimówgmina wiejska, 20 os.40,1%65,2%50,9%−0,7
Powiat lubartowski56,8%69,2%70,9%+5,1
Województwo53,6%66,6%71,0%+3,9
Polska54,8%64,8%72,6%+4,6

Szkoły podstawowe: średnia z trzech egzaminów

Egzamin ósmoklasisty 2026: szkoły podstawowe w powiecie lubartowskim z najwyższą średnią z trzech przedmiotów (matematyka, polski, angielski). Porównujemy szkoły, w których matematykę i polski pisało co najmniej 25 osób, a angielski co najmniej 15; takich szkół jest 9, pokazujemy 9 pierwszych. Zdających: egzamin z matematyki. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaMatematykaPolskiAngielskiŚrednia trzechZdających
SP im. Ziemi LubartowskiejŁucka-Kolonia, gmina Lubartów72,1%73,6%79,0%74,9%27
SP nr 4 im. Jana Pawła IILubartów62,2%75,3%87,2%74,9%43
SP im. 27 Wdp AKSkrobów-Kolonia, gmina Lubartów62,7%73,9%83,4%73,3%30
SP nr 1 im. ks. Jana TwardowskiegoLubartów57,9%72,7%76,2%69,0%78
SP nr 3 im. Piotra FirlejaLubartów61,9%64,3%80,0%68,7%137
SP im. Bohaterów WesterplatteMichów57,1%69,3%66,0%64,1%39
SP im. Janusza KorczakaFirlej56,1%67,0%66,7%63,3%43
SP im. gen. Fr. KleebergaKock49,0%70,5%62,5%60,7%51
SPKamionka48,3%64,0%63,9%58,7%57
Średnia powiatu lubartowskiego, wszystkie szkoły56,8%69,2%70,9%65,6%854

Licea i technika w powiecie lubartowskim: matura 2026

Matura 2026, termin główny: licea i technika w powiecie lubartowskim, w których polski pisało co najmniej 20 osób, według średniej trzech matur obowiązkowych na poziomie podstawowym (polski, matematyka, angielski). Kreska: mniej niż 20 zdających. Miejsce liceum w rankingu liceów 2026 (100 liceów w województwie, 1841 w Polsce), a technikum w rankingu techników liczonym tą samą metodą (73 techników w województwie, 1372 w Polsce). Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaZdającychPolski PMatematyka PAngielski PMatematyka RŚrednia trzech maturMiejsce w rankingu
Technikum Zawodowe nr 2 w Zespole Szkół nr 2technikum, Lubartów7253,6%71,6%88,3%22,7%53 os.71,1%2025: 81,3%2. w woj.57. w Polsce
I LO w ZS nr 2liceum, Lubartów14960,1%67,5%82,7%50,3%47 os.70,1%2025: 72,3%37. w woj.803. w Polsce
II LO im. Piotra Firlejaliceum, Lubartów30061,4%59,8%82,6%30,6%80 os.67,9%2025: 73,0%45. w woj.905. w Polsce
Technikum Zawodowe w Rceztechnikum, Lubartów8438,9%49,2%55,0%–47,7%2025: 53,3%48. w woj.1120. w Polsce
Szkoły dla dorosłych, branżowe i mniejsze (3)
Bez porównań, bo to szkoły dla dorosłych, branżowe II stopnia albo z mniej niż 20 zdającymi. Ich wyniki liczą się do średniej powiatu lubartowskiego w tabeli porównania niżej. Zdających: matura z polskiego 2026.
SzkołaZdających
Szkoła Umiejętności w Lubartowie-Branżowa Szkoła II stopniaszkoła branżowa II stopnia, Lisów, gmina Lubartów8
I LO dla Dorosłych w Rcezliceum, Lubartów8
Technikum Zawodowe w Zespole Szkółtechnikum, Ostrów Lubelski5

Powiat lubartowski na tle województwa i Polski

Egzamin ósmoklasisty i matura 2026 (termin główny): średni wynik procentowy powiatu lubartowskiego, województwa lubelskiego i Polski oraz zmiana od 2025 roku i różnica do Polski w punktach procentowych. Na maturze przedmioty, które pisało co najmniej 20 osób, ze wszystkich szkół (także dla dorosłych). Miejsce wśród powiatów i miast na prawach powiatu w województwie. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
EgzaminPowiat 2026Powiat 2025ZmianaWojewództwoPolskaRóżnica do PolskiMiejsce w woj.Zdających
Matematyka, egzamin ósmoklasisty56,8%51,7%+5,153,6%54,8%+2,03. z 24854
Polski, egzamin ósmoklasisty69,2%63,1%+6,266,6%64,8%+4,43. z 24854
Angielski, egzamin ósmoklasisty70,9%68,3%+2,771,0%72,6%−1,79. z 24854
Polski, matura podstawowa56,1%61,0%−5,055,0%58,9%−2,88. z 24626
Matematyka, matura podstawowa60,9%65,7%−4,758,3%59,0%+1,95. z 24626
Angielski, matura podstawowa78,0%72,6%+5,474,9%78,4%−0,33. z 24621
Matematyka, matura rozszerzona31,4%30,8%+0,638,0%37,1%−5,713. z 24197
Angielski, matura rozszerzona72,1%63,8%+8,368,3%69,2%+2,83. z 24462
Polski, matura rozszerzona47,9%42,1%+5,846,9%43,9%+4,05. z 24138
Biologia, matura rozszerzona37,3%44,9%−7,639,9%40,7%−3,511. z 24112
Chemia, matura rozszerzona31,5%31,1%+0,342,3%40,8%−9,317. z 2341
Fizyka, matura rozszerzona32,0%43,5%−11,540,6%41,8%−9,811. z 1975
Geografia, matura rozszerzona29,0%33,9%−5,037,6%40,6%−11,620. z 24238
Historia, matura rozszerzona50,6%47,0%+3,647,1%47,2%+3,44. z 2238
WOS, matura rozszerzona45,4%––40,9%44,0%+1,53. z 1878
Informatyka, matura rozszerzona19,4%55,2%−35,836,0%39,7%−20,315. z 1833

Artykuł do przedruku

Tekst dla lokalnej gazety albo portalu, napisany z wyników powiatu lubartowskiego i gotowy do publikacji. Liczby w nim pochodzą z tabel wyżej.

Powiat lubartowski · edukacja · wyniki egzaminów 2026

Egzamin ósmoklasisty 2026: gmina Lubartów z najwyższą matematyką w powiecie lubartowskim

Ósmoklasiści z gminy wiejskiej Lubartów napisali w tym roku egzamin z matematyki średnio na 68,0%. Rok wcześniej mieli 51,2%. To najwyższy wynik wśród trzynastu gmin powiatu lubartowskiego. Średnia Polski wyniosła 54,8%, a województwa lubelskiego 53,6%.

Tak wynika z danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z terminu głównego 2026, zebranych w Mapie Wyników Egzaminów. W gminie Lubartów egzamin pisało 99 uczniów. W całej Polsce średnia z matematyki wzrosła od 2025 roku z 50,1% do 54,8%. Gmina wyprzedziła miasto Lubartów, w którym egzamin pisało 258 uczniów, a matematyka wyszła na 60,7%, tak samo jak rok wcześniej. Z angielskiego gmina Lubartów ma 80,9%, najwięcej w powiecie, a z polskiego 73,9%.

Dwie wiejskie szkoły w czołówce

Najwyższą średnią z trzech egzaminów wśród szkół podstawowych powiatu mają SP im. Ziemi Lubartowskiej w Łucce-Kolonii i SP nr 4 im. Jana Pawła II w Lubartowie, obie po 74,9%. Szkoła w Łucce-Kolonii, w gminie Lubartów, ma z matematyki 72,1% przy 27 zdających. SP nr 4 ma najwyższy w zestawieniu wynik z angielskiego, 87,2%.

Tuż za nimi jest SP im. 27 Wdp AK w Skrobowie-Kolonii, też w gminie Lubartów: 73,3%, z angielskim 83,4%. Najwięcej uczniów, 137, pisało egzamin w SP nr 3 im. Piotra Firleja w Lubartowie, ze średnią 68,7%. W zestawieniu jest dziewięć szkół, w których egzamin pisało co najmniej 25 osób.

Matematyka w górę prawie wszędzie

Poza gminą Lubartów najbardziej poprawiły matematykę Michów (z 36,2% na 47,9%), Jeziorzany (z 44,0% na 53,1%), Firlej (z 47,8% na 56,5%) i Abramów (z 48,8% na 57,3%). W Kocku matematyka wyszła na 51,1%, a rok wcześniej na 44,9%. Bez zmian zostało miasto Lubartów, a w Uścimowie średnia jest prawie taka sama jak rok wcześniej (40,1% wobec 40,8%).

Polski poszedł w górę w każdej gminie powiatu. Najwyższy wynik ma Abramów, 74,7%, a za nim gmina Lubartów (73,9%) i Ostrów Lubelski (73,6%). W Polsce średnia z polskiego wzrosła w tym czasie z 63,6% do 64,8%.

Trzecie miejsce w województwie

Cały powiat napisał matematykę na 56,8%, rok wcześniej na 51,7%, a polski na 69,2% (rok wcześniej 63,1%). W obu przedmiotach to trzeci wynik wśród 24 powiatów i miast na prawach powiatu w województwie lubelskim. Rok wcześniej powiat był z polskiego 15., a z matematyki 7. w województwie. Angielski wyszedł na 70,9%, poniżej średniej Polski (72,6%). Egzamin pisało 854 uczniów.

Matura: technikum wysoko w kraju

Maturę z polskiego pisało w szkołach powiatu 626 osób, 449 w liceach i 161 w technikach. Z matematyki podstawowej powiat ma 60,9%, więcej niż średnia Polski (59,0%), ale mniej niż rok wcześniej (65,7%). W Polsce ten wynik też spadł, z 60,8% do 59,0%. Angielski podstawowy wyszedł na 78,0%, trzeci wynik w województwie, a rok wcześniej powiat miał z niego 72,6%.

Najwyższą średnią trzech matur obowiązkowych ma Technikum Zawodowe nr 2 w Zespole Szkół nr 2 w Lubartowie: 71,1%, 2. miejsce wśród 73 techników województwa i 57. w Polsce. Rok wcześniej było w województwie na 1. miejscu. I LO w Zespole Szkół nr 2 ma 70,1% i 37. miejsce wśród 100 liceów województwa, a II LO im. Piotra Firleja, w którym maturę pisało 300 osób, ma 67,9%.

Źródło: ProfTutoring.pl na podstawie danych CKE

Skąd są te liczby

Wszystkie wyniki pochodzą z Mapy Wyników Egzaminów, którą prowadzi Centrum Informatyczne Edukacji na podstawie danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. To średnie wyniki procentowe z terminu głównego egzaminu ósmoklasisty i matury w 2026 i 2025 roku. Średnią powiatu lubartowskiego, województwa i gmin podaje Mapa; średnią Polski liczymy z województw, ważąc je liczbą zdających.

Średnia trzech matur to średnia z polskiego, matematyki i angielskiego na poziomie podstawowym. Z niej liczymy ranking liceów 2026 i w ten sam sposób ranking techników. Do rankingu trafia szkoła, w której każdy z tych egzaminów pisało co najmniej 20 osób. Szkoły podstawowe porównujemy przy co najmniej 25 zdających, bo w mniejszej szkole jeden wynik mocno zmienia średnią.

Opracowanie: ProfTutoring (Professional Tutoring sp. z o.o.). Błąd w danych albo pytanie o metodę: kontakt@proftutoring.pl.

Aktualizacja: 3 listopada 2026Źródła: Mapa Wyników Egzaminów (Centrum Informatyczne Edukacji, dane CKE)Ranking liceów 2026ProfTutoring to marka Professional Tutoring sp. z o.o.