Dane CKE · termin główny 2026 · dolnośląskie

Edukacja w powiecie lubińskim: wyniki egzaminów 2026

Ósmoklasiści z powiatu lubińskiego napisali matematykę na 55,3%, a angielski na 74,3%. W obu przedmiotach to więcej niż średnia Polski i trzeci wynik w województwie dolnośląskim. Słabiej wypadł polski: 62,9% w podstawówkach i 54,2% na maturze.

  • 1053ósmoklasistów
  • 1052maturzystów
  • 4gmin w powiecie
  • 5 + 3licea + technika
Wyniki 2026 powiat, województwo, Polska

Matematyka i angielski ponad średnią Polski

Matematykaegzamin ósmoklasisty, 1053 os.+0,6
Powiat55,3%
Województwo52,8%
Polska54,8%
Angielskiegzamin ósmoklasisty, 1078 os.+1,7
Powiat74,3%
Województwo72,6%
Polska72,6%
Polskimatura podstawowa, 1052 os.−4,7
Powiat54,2%
Województwo56,6%
Polska58,9%
Średni wynik procentowy, termin główny 2026. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.

Artykuł do przedruku

Tekst dla lokalnej gazety albo portalu, napisany z wyników powiatu lubińskiego i gotowy do publikacji. Liczby w nim pochodzą z tabel niżej.

Powiat lubiński · edukacja · wyniki egzaminów 2026

Ósmoklasiści z powiatu lubińskiego trzeci na Dolnym Śląsku z matematyki i angielskiego

Uczniowie ósmych klas z powiatu lubińskiego napisali w tym roku egzamin z matematyki średnio na 55,3%. Średnia Polski wyniosła 54,8%, a województwa dolnośląskiego 52,8%. Z angielskiego powiat ma 74,3%, przy 72,6% w Polsce i tyle samo w województwie. W obu przedmiotach wśród 30 powiatów i miast na prawach powiatu na Dolnym Śląsku wyżej są tylko dwa.

Tak wynika z danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z terminu głównego, zebranych na Mapie Wyników Egzaminów. Egzamin ósmoklasisty pisało w powiecie 1053 uczniów. Z matematyki wynik poszedł w górę z 49,6% do 55,3%, a w całej Polsce z 50,1% do 54,8%. Rok wcześniej powiat był czwarty w województwie.

Z polskiego wyniki są niższe. Ósmoklasiści napisali go na 62,9%, tak samo jak rok wcześniej, przy średniej Polski 64,8%. Na maturze polski podstawowy wyszedł w powiecie na 54,2%, o 4,7 punktu mniej niż średnia kraju (58,9%). To 16. wynik wśród 30 powiatów i miast w województwie.

Ścinawa najwyżej z matematyki

Powiat lubiński ma cztery gminy. Najwyższą średnią z matematyki ma Ścinawa: 58,6%, a rok wcześniej 47,7%. Szkoły w Lubinie napisały matematykę na 56,6%, a angielski na 77,1%, najwięcej w powiecie. W gminie wiejskiej Lubin matematyka wyszła na 49,8%, a w Rudnej na 47,5%. Rudna to jedyna gmina, w której wynik z matematyki był niższy niż rok wcześniej (48,5%).

Wśród szkół podstawowych najwyższą średnią z trzech egzaminów ma Społeczna SP im. Rady Europy w Lubinie: 79,4%. Angielski uczniowie tej szkoły napisali na 94,1%. Kolejne są Salezjańska SP im. św. Dominika Savio (74,9%) i SP im. Jana Brzechwy w Szklarach Górnych w gminie Lubin (71,7%). W SP nr 14 im. gen. Broni Stanisława Maczka egzamin z matematyki pisało 117 uczniów. Średnia z trzech egzaminów wyniosła tam 70,6%, a z samej matematyki 62,4%. Najniższą średnią z trzech egzaminów w powiecie ma SP nr 5 w Lubinie, 43,6%, a z matematyki 32,0%.

I LO i II LO prawie równo

Na maturze najwyżej z powiatu jest I LO im. Mikołaja Kopernika w Lubinie. Średnia trzech matur obowiązkowych, czyli polskiego, matematyki i angielskiego na poziomie podstawowym, wyniosła tam 78,7%. W rankingu liceów 2026 I LO jest 20. w województwie dolnośląskim i 331. w Polsce, a rok wcześniej było 26. w województwie. Tuż za nim jest II LO w Lubinie: 78,3% i 22. miejsce w województwie, przy 234 maturzystach, najwięcej w powiecie.

Angielski podstawowy maturzyści z I LO napisali na 93,8%, a matematykę podstawową na 78,0%. Rozszerzoną matematykę pisały w I LO 102 osoby, ze średnią 41,5%, a w II LO 109 osób, ze średnią 40,4%.

Salezjańskie LO im. św. Jana Bosko poprawiło średnią trzech matur z 58,7% do 64,3% i awansowało w województwie z 85. na 69. miejsce. Wśród techników najwyżej jest Technikum nr 1 im. prof. Bolesława Krupińskiego: 56,3%, 32. miejsce wśród 100 techników w województwie i 585. w Polsce. Rok wcześniej było 47. w województwie. Technikum nr 2 ma 56,2% i spadło z 21. na 34. miejsce.

Z matematyki podstawowej cały powiat ma na maturze 59,8%, trzeci wynik w województwie i więcej niż średnia Polski (59,0%). Rozszerzoną matematykę pisały 364 osoby, ze średnią 27,7%, przy 37,1% w Polsce. Maturę z polskiego pisały w powiecie 1052 osoby, z czego 673 w liceach i 334 w technikach.

Angielski rozszerzony pisały w powiecie 892 osoby, średnio na 69,1%, o 7,3 punktu więcej niż rok wcześniej. Z historii rozszerzonej powiat ma 43,5%, a rok wcześniej miał 32,7%, ale ten egzamin pisało tylko 67 osób.

Źródło: ProfTutoring.pl na podstawie danych CKE

Egzamin ósmoklasisty 2026 w powiecie lubińskim

Powiat lubiński na tle województwa i Polski

Matematyka1053 os. w 2026+0,6
Powiat55,3%
Województwo52,8%
Polska54,8%
w 2025: 49,6% · 3. miejsce na 30 w województwie
Polski1053 os. w 2026−1,9
Powiat62,9%
Województwo63,2%
Polska64,8%
w 2025: 62,9% · 6. miejsce na 30 w województwie
Angielski1078 os. w 2026+1,7
Powiat74,3%
Województwo72,6%
Polska72,6%
w 2025: 71,4% · 3. miejsce na 30 w województwie
Egzamin ósmoklasisty 2026: średni wynik procentowy szkół w każdej gminie powiatu lubińskiego, według matematyki, i zmiana z matematyki od 2025 roku w punktach procentowych. Gmina miejsko-wiejska ma jedną średnią dla miasta i wsi. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
GminaMatematykaPolskiAngielskiOd 2025
Ścinawagmina miejsko-wiejska, 92 os.58,6%64,2%68,4%+10,9
Lubinmiasto, 760 os.56,6%63,9%77,1%+6,4
Lubingmina wiejska, 117 os.49,8%59,0%69,8%+2,9
Rudnagmina wiejska, 84 os.47,5%58,4%62,0%−1,0
Powiat lubiński55,3%62,9%74,3%+5,7
Województwo52,8%63,2%72,6%+5,2
Polska54,8%64,8%72,6%+4,6

Szkoły podstawowe: średnia z trzech egzaminów

Egzamin ósmoklasisty 2026: szkoły podstawowe w powiecie lubińskim z najwyższą średnią z trzech przedmiotów (matematyka, polski, angielski). Porównujemy szkoły, w których matematykę i polski pisało co najmniej 25 osób, a angielski co najmniej 15; takich szkół jest 15, pokazujemy 10 pierwszych. Zdających: egzamin z matematyki. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaMatematykaPolskiAngielskiŚrednia trzechZdających
Społeczna SP im. Rady EuropyLubin68,4%75,7%94,1%79,4%39
Salezjańska SP im. św. Dominika SavioLubin67,7%67,8%89,2%74,9%54
SP im. Jana BrzechwySzklary Górne, gmina Lubin55,8%68,6%90,8%71,7%25
SP nr 14 im. gen. Broni Stanisława MaczkaLubin62,4%66,3%83,2%70,6%117
SP nr 10 im. gen. Władysława SikorskiegoLubin59,1%67,9%82,6%69,9%84
SP nr 8 im. Jana WyżykowskiegoLubin59,4%65,1%80,1%68,2%82
SP nr 3 z oddziałami integracyjnymiLubin59,2%66,9%75,4%67,2%64
SP nr 3 im. Bronisława MalinowskiegoŚcinawa58,4%63,9%67,5%63,3%84
SP nr 1 z oddziałami integracyjnymi im. Marii Skłodowskiej-CurieLubin51,6%59,9%76,0%62,5%53
Niepubliczna SP Szkoła Mistrzostwa Sportowego w Piłce Ręcznej MKS Zagłębie LubinLubin53,3%59,3%72,4%61,7%61
Średnia powiatu lubińskiego, wszystkie szkoły55,3%62,9%74,3%64,2%1053

Licea i technika w powiecie lubińskim: matura 2026

Matura 2026, termin główny: licea i technika w powiecie lubińskim, w których polski pisało co najmniej 20 osób, według średniej trzech matur obowiązkowych na poziomie podstawowym (polski, matematyka, angielski). Kreska: mniej niż 20 zdających. Miejsce liceum w rankingu liceów 2026 (116 liceów w województwie, 1841 w Polsce), a technikum w rankingu techników liczonym tą samą metodą (100 techników w województwie, 1372 w Polsce). Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaZdającychPolski PMatematyka PAngielski PMatematyka RŚrednia trzech maturMiejsce w rankingu
I LO im. Mikołaja Kopernikaliceum, Lubin20064,2%78,0%93,8%41,5%102 os.78,7%2025: 79,8%20. w woj.331. w Polsce
II LOliceum, Lubin23465,8%77,2%92,0%40,4%109 os.78,3%2025: 79,7%22. w woj.353. w Polsce
Salezjańskie LO im. św. Jana Boskoliceum, Lubin11261,3%52,0%79,6%–64,3%2025: 58,7%69. w woj.1079. w Polsce
Niepubliczne LO Szkoła Mistrzostwa Sportowego w Piłce Ręcznej MKS Zagłębie Lubinliceum, Lubin3743,2%59,1%72,0%–58,1%2025: 64,9%88. w woj.1377. w Polsce
Technikum nr 1 im. prof. Bolesława Krupińskiegotechnikum, Lubin13647,3%49,3%72,2%6,9%55 os.56,3%2025: 55,1%32. w woj.585. w Polsce
Technikum nr 2technikum, Lubin13542,2%51,7%74,7%7,9%33 os.56,2%2025: 60,8%34. w woj.593. w Polsce
III LOliceum, Lubin9047,1%50,6%70,2%9,1%31 os.56,0%2025: 54,3%94. w woj.1459. w Polsce
Technikum TEB Edukacjatechnikum, Lubin3044,4%28,9%70,0%–47,8%2025: 64,0%79. w woj.1115. w Polsce
Szkoły dla dorosłych, branżowe i mniejsze (6)
Bez porównań, bo to szkoły dla dorosłych, branżowe II stopnia albo z mniej niż 20 zdającymi. Ich wyniki liczą się do średniej powiatu lubińskiego w tabeli porównania niżej. Zdających: matura z polskiego 2026.
SzkołaZdających
Publiczne LO dla Dorosłych Pascalliceum, Lubin20
LO dla Dorosłych Żakliceum, Lubin15
Technikum MCKKtechnikum, Lubin15
Technikum im. Władysława Szaferatechnikum, Rudna10
Publiczne LO dla Dorosłychliceum, Lubin8
Technikum im. Władysława Stanisława Reymontatechnikum, Lubin8

Powiat lubiński na tle województwa i Polski

Egzamin ósmoklasisty i matura 2026 (termin główny): średni wynik procentowy powiatu lubińskiego, województwa dolnośląskigo i Polski oraz zmiana od 2025 roku i różnica do Polski w punktach procentowych. Na maturze przedmioty, które pisało co najmniej 20 osób, ze wszystkich szkół (także dla dorosłych). Miejsce wśród powiatów i miast na prawach powiatu w województwie. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
EgzaminPowiat 2026Powiat 2025ZmianaWojewództwoPolskaRóżnica do PolskiMiejsce w woj.Zdających
Matematyka, egzamin ósmoklasisty55,3%49,6%+5,752,8%54,8%+0,63. z 301053
Polski, egzamin ósmoklasisty62,9%62,9%+0,063,2%64,8%−1,96. z 301053
Angielski, egzamin ósmoklasisty74,3%71,4%+2,972,6%72,6%+1,73. z 301078
Polski, matura podstawowa54,2%56,4%−2,256,6%58,9%−4,716. z 301052
Matematyka, matura podstawowa59,8%61,7%−2,057,9%59,0%+0,73. z 301052
Angielski, matura podstawowa79,7%79,9%−0,279,8%78,4%+1,44. z 301043
Matematyka, matura rozszerzona27,7%27,1%+0,635,2%37,1%−9,412. z 28364
Angielski, matura rozszerzona69,1%61,8%+7,370,0%69,2%−0,15. z 30892
Polski, matura rozszerzona38,0%41,1%−3,136,6%43,9%−5,97. z 30206
Biologia, matura rozszerzona34,4%44,4%−10,039,4%40,7%−6,319. z 30191
Chemia, matura rozszerzona26,9%42,4%−15,637,4%40,8%−13,922. z 2783
Fizyka, matura rozszerzona36,6%45,8%−9,138,4%41,8%−5,15. z 2588
Geografia, matura rozszerzona36,9%35,6%+1,239,3%40,6%−3,78. z 29330
Historia, matura rozszerzona43,5%32,7%+10,845,5%47,2%−3,86. z 2967
WOS, matura rozszerzona37,4%––39,0%44,0%−6,59. z 2559
Informatyka, matura rozszerzona37,4%29,8%+7,641,9%39,7%−2,27. z 2021

Skąd są te liczby

Wszystkie wyniki pochodzą z Mapy Wyników Egzaminów, którą prowadzi Centrum Informatyczne Edukacji na podstawie danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. To średnie wyniki procentowe z terminu głównego egzaminu ósmoklasisty i matury w 2026 i 2025 roku. Średnią powiatu lubińskiego, województwa i gmin podaje Mapa; średnią Polski liczymy z województw, ważąc je liczbą zdających.

Średnia trzech matur to średnia z polskiego, matematyki i angielskiego na poziomie podstawowym. Z niej liczymy ranking liceów 2026 i w ten sam sposób ranking techników. Do rankingu trafia szkoła, w której każdy z tych egzaminów pisało co najmniej 20 osób. Szkoły podstawowe porównujemy przy co najmniej 25 zdających, bo w mniejszej szkole jeden wynik mocno zmienia średnią.

Opracowanie: ProfTutoring (Professional Tutoring sp. z o.o.). Błąd w danych albo pytanie o metodę: kontakt@proftutoring.pl.

Aktualizacja: 3 listopada 2026Źródła: Mapa Wyników Egzaminów (Centrum Informatyczne Edukacji, dane CKE)Ranking liceów 2026ProfTutoring to marka Professional Tutoring sp. z o.o.