Dane CKE · termin główny 2026 · lubelskie

Edukacja w powiecie łukowskim: wyniki egzaminów 2026

Ósmoklasiści z powiatu łukowskiego napisali angielski na 66,7%, 16. wynik w województwie lubelskim i 5,9 punktu mniej niż średnia Polski. Powyżej średniej kraju jest z angielskiego tylko miasto Łuków (74,9%). Matematyka wyszła na 54,8%, prawie tyle co w Polsce.

  • 1115ósmoklasistów
  • 826maturzystów
  • 11gmin w powiecie
  • 5 + 2licea + technika
Wyniki 2026 powiat, województwo, Polska

Angielski słabiej w podstawówkach, wyżej na maturze

Angielskiegzamin ósmoklasisty, 1111 os.−5,9
Powiat66,7%
Województwo71,0%
Polska72,6%
Matematykaegzamin ósmoklasisty, 1115 os.−0,0
Powiat54,8%
Województwo53,6%
Polska54,8%
Angielskimatura rozszerzona, 462 os.+2,3
Powiat71,5%
Województwo68,3%
Polska69,2%
Średni wynik procentowy, termin główny 2026. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.

Egzamin ósmoklasisty 2026 w powiecie łukowskim

Powiat łukowski na tle województwa i Polski

Matematyka1115 os. w 2026−0,0
Powiat54,8%
Województwo53,6%
Polska54,8%
w 2025: 50,6% · 7. miejsce na 24 w województwie
Polski1115 os. w 2026+1,1
Powiat65,9%
Województwo66,6%
Polska64,8%
w 2025: 64,0% · 8. miejsce na 24 w województwie
Angielski1111 os. w 2026−5,9
Powiat66,7%
Województwo71,0%
Polska72,6%
w 2025: 63,2% · 16. miejsce na 24 w województwie
Egzamin ósmoklasisty 2026: średni wynik procentowy szkół w każdej gminie powiatu łukowskiego, według matematyki, i zmiana z matematyki od 2025 roku w punktach procentowych. Gmina miejsko-wiejska ma jedną średnią dla miasta i wsi. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
GminaMatematykaPolskiAngielskiOd 2025
Trzebieszówgmina wiejska, 77 os.59,1%67,4%67,6%+11,5
Adamówgmina wiejska, 41 os.58,8%73,4%66,0%+6,6
Stoczek Łukowskigmina wiejska, 64 os.58,7%64,5%64,2%+5,0
Łukówmiasto, 312 os.58,4%68,1%74,9%+3,0
Serokomlagmina wiejska, 37 os.56,7%60,5%72,0%−0,7
Stoczek Łukowskimiasto, 27 os.56,5%66,0%56,7%−5,1
Staningmina wiejska, 100 os.53,6%64,2%64,0%+4,8
Łukówgmina wiejska, 200 os.52,9%66,3%65,9%+5,4
Wola Mysłowskagmina wiejska, 43 os.52,0%62,5%52,6%+3,2
Krzywdagmina wiejska, 146 os.48,8%62,4%62,2%+4,2
Wojcieszkówgmina wiejska, 68 os.47,1%64,8%57,4%+5,6
Powiat łukowski54,8%65,9%66,7%+4,1
Województwo53,6%66,6%71,0%+3,9
Polska54,8%64,8%72,6%+4,6

Szkoły podstawowe: średnia z trzech egzaminów

Egzamin ósmoklasisty 2026: szkoły podstawowe w powiecie łukowskim z najwyższą średnią z trzech przedmiotów (matematyka, polski, angielski). Porównujemy szkoły, w których matematykę i polski pisało co najmniej 25 osób, a angielski co najmniej 15; takich szkół jest 15, pokazujemy 10 pierwszych. Zdających: egzamin z matematyki. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaMatematykaPolskiAngielskiŚrednia trzechZdających
SP im. Henryka SienkiewiczaAdamów65,2%76,4%73,3%71,7%26
SP nr 4 z oddziałami integracyjnymi im. Bronisława ChącińskiegoŁuków63,2%70,9%76,1%70,1%62
SP nr 2 z oddziałami dwujęzycznymi im. ks. Stanisława KonarskiegoŁuków66,3%69,7%73,3%69,8%58
SP nr 1 im. ks. Grzegorza PiramowiczaŁuków60,1%68,5%80,3%69,7%93
SP im. Króla Władysława JagiełłyTrzebieszów Drugi, gmina Trzebieszów63,8%67,9%70,1%67,2%28
Publiczna SPStanin56,7%73,1%67,9%65,9%28
SP nr 3 im. Józefa PiłsudskiegoŁuków54,6%66,6%76,3%65,9%32
SP im. Marii KonopnickiejSerokomla58,6%60,3%72,9%63,9%31
SPKrynka, gmina Łuków57,0%62,3%65,7%61,7%31
SPWojcieszków48,1%67,8%65,2%60,4%26
Średnia powiatu łukowskiego, wszystkie szkoły54,8%65,9%66,7%62,5%1115

Licea i technika w powiecie łukowskim: matura 2026

Matura 2026, termin główny: licea i technika w powiecie łukowskim, w których polski pisało co najmniej 20 osób, według średniej trzech matur obowiązkowych na poziomie podstawowym (polski, matematyka, angielski). Kreska: mniej niż 20 zdających. Miejsce liceum w rankingu liceów 2026 (100 liceów w województwie, 1841 w Polsce), a technikum w rankingu techników liczonym tą samą metodą (73 techników w województwie, 1372 w Polsce). Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaZdającychPolski PMatematyka PAngielski PMatematyka RŚrednia trzech maturMiejsce w rankingu
IV LO im. Jana Pawła IIliceum, Łuków16070,9%81,0%88,1%60,2%61 os.80,0%2025: 85,3%10. w woj.269. w Polsce
I LO im. Tadeusza Kościuszkiliceum, Łuków24167,5%73,5%82,6%47,8%103 os.74,6%2025: 77,0%24. w woj.566. w Polsce
Technikum nr 3technikum, Łuków18361,4%54,4%70,8%14,7%35 os.62,2%2025: 65,1%8. w woj.265. w Polsce
Technikum nr 1technikum, Łuków7242,9%58,1%66,5%–55,8%2025: 59,7%22. w woj.632. w Polsce
LOliceum, Radoryż Smolany, gmina Krzywda5747,1%47,9%60,7%–51,9%2025: 43,1%79. w woj.1591. w Polsce
LO im. Batalionów Chłopskichliceum, Adamów3952,3%39,8%58,5%–50,2%2025: 56,4%82. w woj.1644. w Polsce
LO z oddziałami integracyjnymi im. Generała Józefa Dwernickiegoliceum, Stoczek Łukowski2247,4%33,2%––––
Szkoły dla dorosłych, branżowe i mniejsze (3)
Bez porównań, bo to szkoły dla dorosłych, branżowe II stopnia albo z mniej niż 20 zdającymi. Ich wyniki liczą się do średniej powiatu łukowskiego w tabeli porównania niżej. Zdających: matura z polskiego 2026.
SzkołaZdających
LO dla Dorosłych Edukacji Innowacyjnejliceum, Łuków24
Technikum nr 2technikum, Łuków13
Technikum z oddziałami integracyjnymitechnikum, Stoczek Łukowski12

Powiat łukowski na tle województwa i Polski

Egzamin ósmoklasisty i matura 2026 (termin główny): średni wynik procentowy powiatu łukowskiego, województwa lubelskiego i Polski oraz zmiana od 2025 roku i różnica do Polski w punktach procentowych. Na maturze przedmioty, które pisało co najmniej 20 osób, ze wszystkich szkół (także dla dorosłych). Miejsce wśród powiatów i miast na prawach powiatu w województwie. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
EgzaminPowiat 2026Powiat 2025ZmianaWojewództwoPolskaRóżnica do PolskiMiejsce w woj.Zdających
Matematyka, egzamin ósmoklasisty54,8%50,6%+4,153,6%54,8%−0,07. z 241115
Polski, egzamin ósmoklasisty65,9%64,0%+2,066,6%64,8%+1,18. z 241115
Angielski, egzamin ósmoklasisty66,7%63,2%+3,671,0%72,6%−5,916. z 241111
Polski, matura podstawowa60,9%64,4%−3,555,0%58,9%+2,01. z 24826
Matematyka, matura podstawowa63,1%66,0%−2,958,3%59,0%+4,12. z 24826
Angielski, matura podstawowa74,8%74,3%+0,574,9%78,4%−3,66. z 24801
Matematyka, matura rozszerzona42,2%42,0%+0,238,0%37,1%+5,15. z 24223
Angielski, matura rozszerzona71,5%64,7%+6,868,3%69,2%+2,34. z 24462
Polski, matura rozszerzona37,1%51,5%−14,346,9%43,9%−6,715. z 24113
Biologia, matura rozszerzona49,5%53,8%−4,239,9%40,7%+8,81. z 24145
Chemia, matura rozszerzona48,9%50,1%−1,242,3%40,8%+8,21. z 23108
Fizyka, matura rozszerzona48,6%61,3%−12,740,6%41,8%+6,84. z 1957
Geografia, matura rozszerzona44,8%41,0%+3,837,6%40,6%+4,23. z 24179
Historia, matura rozszerzona39,8%54,2%−14,547,1%47,2%−7,515. z 2239
WOS, matura rozszerzona43,7%––40,9%44,0%−0,35. z 1859

Artykuł do przedruku

Tekst dla lokalnej gazety albo portalu, napisany z wyników powiatu łukowskiego i gotowy do publikacji. Liczby w nim pochodzą z tabel wyżej.

Powiat łukowski · edukacja · wyniki egzaminów 2026

Egzamin ósmoklasisty 2026: angielski w powiecie łukowskim 5,9 punktu poniżej średniej Polski

Ósmoklasiści z powiatu łukowskiego napisali w maju egzamin z angielskiego średnio na 66,7%. Średnia Polski wyniosła 72,6%, a województwa lubelskiego 71,0%. Wśród 24 powiatów i miast na prawach powiatu w województwie to 16. wynik.

Tak wynika z danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z terminu głównego, które zbiera Mapa Wyników Egzaminów. Angielski pisało w szkołach powiatu 1111 uczniów. Rok wcześniej średnia powiatu z angielskiego wynosiła 63,2%, więc wynik poszedł w górę, ale w całej Polsce też wzrósł, z 69,7% do 72,6%. Do średniej kraju brakuje powiatowi 5,9 punktu.

Lepiej powiat wypada z matematyki i polskiego. Matematyka wyszła na 54,8%, prawie dokładnie tyle co średnia Polski, a rok wcześniej na 50,6%. Średnia Polski z matematyki wzrosła w tym czasie z 50,1% do 54,8%. Z polskiego ósmoklasiści mieli 65,9%, o 1,1 punktu więcej niż średnia Polski, i to ósmy wynik w województwie. Rok wcześniej z polskiego powiat był 13.

Tylko miasto Łuków powyżej średniej Polski

W mieście Łuków ósmoklasiści napisali angielski na 74,9%. To jedyna gmina powiatu z wynikiem z angielskiego wyższym niż średnia Polski. Najbliżej tej średniej jest Serokomla, gdzie angielski wyszedł na 72,0%. W pozostałych gminach wyniki są niższe, od 67,6% w Trzebieszowie do 52,6% w Woli Mysłowskiej.

Rok do roku angielski poszedł w górę we wszystkich gminach powiatu poza dwiema. Najbardziej w Wojcieszkowie, z 47,5% do 57,4%, w Trzebieszowie, z 56,8% do 67,6%, i w Staninie, z 55,9% do 64,0%. Średnia kraju wzrosła w tym czasie z 69,7% do 72,6%. Spadek mają tylko Adamów (z 71,6% do 66,0%) i miasto Stoczek Łukowski (z 67,9% do 56,7%).

Szkoły z najwyższym angielskim

Wśród szkół podstawowych z co najmniej 25 zdającymi najwyższy wynik z angielskiego ma SP nr 1 im. ks. Grzegorza Piramowicza w Łukowie: 80,3% przy 93 uczniach. Za nią są SP nr 3 im. Józefa Piłsudskiego (76,3%) i SP nr 4 z oddziałami integracyjnymi im. Bronisława Chącińskiego (76,1%).

Poza miastem najwyżej z angielskiego jest SP im. Henryka Sienkiewicza w Adamowie (73,3%), a tuż za nią SP im. Marii Konopnickiej w Serokomli (72,9%). W SP nr 2 z oddziałami dwujęzycznymi im. ks. Stanisława Konarskiego angielski wyszedł na 73,3%, za to matematyka na 66,3%, najwyżej w powiecie wśród szkół z co najmniej 25 zdającymi.

Z matematyki najwyżej wśród gmin są Trzebieszów (59,1%), Adamów (58,8%) i gmina wiejska Stoczek Łukowski (58,7%), wszystkie trzy przed miastem Łuków (58,4%). Gmina Adamów ma też najwyższy w powiecie wynik z polskiego: 73,4%.

Na maturze angielski wyżej

Na maturze powiat łukowski wypada z angielskiego lepiej. Angielski rozszerzony, który pisały 462 osoby, wyszedł na 71,5%, o 2,3 punktu więcej niż średnia Polski i czwarty wynik w województwie. Rok wcześniej było 64,7%, a w Polsce średnia wzrosła z 64,1% do 69,2%. Najwyższe wyniki z angielskiego rozszerzonego mają I LO im. Tadeusza Kościuszki w Łukowie (79,5% przy 137 zdających) i IV LO im. Jana Pawła II (78,7% przy 128 zdających).

Angielski podstawowy maturzyści z powiatu napisali na 74,8%, przy 78,4% w Polsce. Najwyższą średnią trzech matur obowiązkowych ma w powiecie IV LO im. Jana Pawła II w Łukowie: 80,0% i 10. miejsce w rankingu liceów województwa. Wśród techników najwyżej jest Technikum nr 3 w Łukowie: 62,2% i 8. miejsce w województwie.

Źródło: ProfTutoring.pl na podstawie danych CKE

Skąd są te liczby

Wszystkie wyniki pochodzą z Mapy Wyników Egzaminów, którą prowadzi Centrum Informatyczne Edukacji na podstawie danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. To średnie wyniki procentowe z terminu głównego egzaminu ósmoklasisty i matury w 2026 i 2025 roku. Średnią powiatu łukowskiego, województwa i gmin podaje Mapa; średnią Polski liczymy z województw, ważąc je liczbą zdających.

Średnia trzech matur to średnia z polskiego, matematyki i angielskiego na poziomie podstawowym. Z niej liczymy ranking liceów 2026 i w ten sam sposób ranking techników. Do rankingu trafia szkoła, w której każdy z tych egzaminów pisało co najmniej 20 osób. Szkoły podstawowe porównujemy przy co najmniej 25 zdających, bo w mniejszej szkole jeden wynik mocno zmienia średnią.

Opracowanie: ProfTutoring (Professional Tutoring sp. z o.o.). Błąd w danych albo pytanie o metodę: kontakt@proftutoring.pl.

Aktualizacja: 3 listopada 2026Źródła: Mapa Wyników Egzaminów (Centrum Informatyczne Edukacji, dane CKE)Ranking liceów 2026ProfTutoring to marka Professional Tutoring sp. z o.o.