Dane CKE · termin główny 2026 · podkarpackie

Edukacja w powiecie mieleckim: wyniki egzaminów 2026

Maturzyści z powiatu mieleckiego napisali polski rozszerzony na 33,4%. To o 10,1 punktu mniej niż rok wcześniej, a średnia Polski wyniosła 43,9%. Z innych egzaminów powiat jest w czołówce Podkarpacia: angielski podstawowy na maturze ma 79,2%, trzeci wynik w województwie. II LO im. Mikołaja Kopernika jest 9. w rankingu województwa.

  • 1259ósmoklasistów
  • 1138maturzystów
  • 10gmin w powiecie
  • 7 + 4licea + technika
Wyniki 2026 powiat, województwo, Polska

Polski rozszerzony odstaje od reszty

Polskimatura rozszerzona, 234 os.−10,4
Powiat33,4%
Województwo41,6%
Polska43,9%
Angielskimatura podstawowa, 1134 os.+0,8
Powiat79,2%
Województwo75,9%
Polska78,4%
Polskiegzamin ósmoklasisty, 1259 os.+3,5
Powiat68,3%
Województwo67,1%
Polska64,8%
Średni wynik procentowy, termin główny 2026. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.

Artykuł do przedruku

Tekst dla lokalnej gazety albo portalu, napisany z wyników powiatu mieleckiego i gotowy do publikacji. Liczby w nim pochodzą z tabel niżej.

Powiat mielecki · edukacja · wyniki egzaminów 2026

Matura 2026 w powiecie mieleckim: polski rozszerzony 33,4%, o 10,1 punktu mniej niż rok wcześniej

Maturzyści z powiatu mieleckiego napisali w tym roku polski na poziomie rozszerzonym średnio na 33,4%. Rok wcześniej średnia powiatu wynosiła 43,5%, a w całej Polsce w tym roku 43,9%. W żadnym innym przedmiocie różnica do średniej Polski nie jest w powiecie tak duża.

Dane pochodzą z terminu głównego matury i egzaminu ósmoklasisty 2026, które Centralna Komisja Egzaminacyjna publikuje na Mapie Wyników Egzaminów. Polski podstawowy pisało w powiecie 1138 maturzystów, a rozszerzony 234 osoby. Wśród 25 powiatów i miast na prawach powiatu na Podkarpaciu powiat mielecki jest z tego egzaminu 15.

Polski w liceach

Najwyższy wynik z polskiego rozszerzonego ma II LO im. Mikołaja Kopernika: 43,5% przy 52 zdających. W I LO im. Stanisława Konarskiego, gdzie ten egzamin pisało najwięcej osób w powiecie (84), średnia wyniosła 34,7%. III LO ma 33,3%, a V LO 25,0%.

Na poziomie podstawowym wynik z polskiego jest inny: 60,2%, więcej niż w Polsce (58,9%) i na Podkarpaciu (58,1%). To szósty wynik w województwie. II LO ma z polskiego podstawowego 71,2%, a I LO 65,9%.

Matematyka i angielski powyżej średniej

Pozostałe przedmioty obowiązkowe maturzyści z powiatu napisali lepiej od średniej kraju. Matematyka podstawowa wyszła na 61,6% (Polska 59,0%), angielski podstawowy na 79,2% (Polska 78,4%). Z angielskiego to trzeci wynik na Podkarpaciu. Angielski rozszerzony pisało 921 osób, średnio na 69,2%, tyle samo co w całej Polsce.

Rozszerzoną matematykę pisało 358 osób, ze średnią 33,9%, mniej niż w Polsce (37,1%), ale więcej niż rok wcześniej w powiecie (29,2%). Fizyka rozszerzona wyszła na 42,6%, a informatyka na 41,0%, obie powyżej średniej kraju. Biologię rozszerzoną pisało 259 osób, ze średnią 38,2%; rok wcześniej było to 47,9%.

W rankingu liceów 2026, liczonym ze średniej trzech matur obowiązkowych, II LO im. Mikołaja Kopernika jest 9. w województwie podkarpackim i 197. w Polsce. Rok wcześniej było 6. w województwie. Rozszerzoną matematykę pisało w II LO 135 osób, ze średnią 49,2%, a fizykę 60 osób, ze średnią 60,0%.

I LO im. Stanisława Konarskiego jest 22. w województwie i 562. w Polsce. Najwyżej z techników jest Technikum nr 3: 5. miejsce wśród 80 techników na Podkarpaciu i 172. w Polsce, rok wcześniej 8. w województwie. Maturzyści Technikum nr 3 napisali matematykę podstawową na 60,8%, a angielski podstawowy na 77,7%. W liceach powiatu maturę z polskiego pisało 721 osób, w technikach 389.

Ósmoklasiści w czołówce regionu

Egzamin ósmoklasisty pisało w powiecie 1259 uczniów. Z polskiego średnia wyniosła 68,3%, o 3,5 punktu więcej niż w Polsce, z matematyki 56,4%, a z angielskiego 74,1%. We wszystkich trzech przedmiotach powiat mieści się w szóstce województwa: jest piąty z polskiego, szósty z matematyki i z angielskiego. Z matematyki wynik powiatu wzrósł z 54,0% do 56,4%. W całej Polsce wzrost był większy, z 50,1% do 54,8%, a na Podkarpaciu z 51,7% do 56,0%.

Najwyższą średnią z matematyki wśród dziesięciu gmin powiatu mają Gawłuszowice, 68,0%, ale egzamin pisało tam tylko 24 uczniów. Szkoły w Mielcu mają 59,0%, a gmina wiejska Mielec 58,1%, rok wcześniej 62,0%. Najniżej jest Borowa: 41,0% wobec 48,8% przed rokiem. W gminie Padew Narodowa wynik z polskiego spadł z 74,8% do 63,1%.

Wśród szkół podstawowych najwyższą średnią z trzech egzaminów ma SP nr 3 im. Wojska Polskiego w Mielcu: 75,3%. Kolejne są SP nr 13 im. Jana Bytnara Rudego (73,6%) i SP nr 2 im. Tadeusza Kościuszki (73,2%), obie także w Mielcu. Uczniowie SP nr 3 napisali matematykę na 65,5%, polski na 76,3%, a angielski na 84,0%.

Źródło: ProfTutoring.pl na podstawie danych CKE

Egzamin ósmoklasisty 2026 w powiecie mieleckim

Powiat mielecki na tle województwa i Polski

Matematyka1259 os. w 2026+1,6
Powiat56,4%
Województwo56,0%
Polska54,8%
w 2025: 54,0% · 6. miejsce na 25 w województwie
Polski1259 os. w 2026+3,5
Powiat68,3%
Województwo67,1%
Polska64,8%
w 2025: 67,1% · 5. miejsce na 25 w województwie
Angielski1280 os. w 2026+1,5
Powiat74,1%
Województwo72,5%
Polska72,6%
w 2025: 71,2% · 6. miejsce na 25 w województwie
Egzamin ósmoklasisty 2026: średni wynik procentowy szkół w każdej gminie powiatu mieleckiego, według matematyki, i zmiana z matematyki od 2025 roku w punktach procentowych. Gmina miejsko-wiejska ma jedną średnią dla miasta i wsi. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
GminaMatematykaPolskiAngielskiOd 2025
Gawłuszowicegmina wiejska, 24 os.68,0%79,2%73,8%+12,7
Mielecmiasto, 543 os.59,0%69,1%79,3%+2,6
Mielecgmina wiejska, 124 os.58,1%70,3%72,7%−3,9
Padew Narodowagmina wiejska, 54 os.57,0%63,1%67,7%+0,3
Czermingmina wiejska, 69 os.56,8%65,5%75,3%+8,1
Przecławgmina miejsko-wiejska, 125 os.54,0%68,4%72,9%+1,4
Wadowice Górnegmina wiejska, 69 os.53,2%69,3%62,0%+8,0
Tuszów Narodowygmina wiejska, 72 os.52,9%66,4%68,1%−1,1
Radomyśl Wielkigmina miejsko-wiejska, 136 os.52,7%66,7%67,5%+4,6
Borowagmina wiejska, 43 os.41,0%64,7%71,4%−7,8
Powiat mielecki56,4%68,3%74,1%+2,4
Województwo56,0%67,1%72,5%+4,3
Polska54,8%64,8%72,6%+4,6

Szkoły podstawowe: średnia z trzech egzaminów

Egzamin ósmoklasisty 2026: szkoły podstawowe w powiecie mieleckim z najwyższą średnią z trzech przedmiotów (matematyka, polski, angielski). Porównujemy szkoły, w których matematykę i polski pisało co najmniej 25 osób, a angielski co najmniej 15; takich szkół jest 15, pokazujemy 10 pierwszych. Zdających: egzamin z matematyki. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaMatematykaPolskiAngielskiŚrednia trzechZdających
SP nr 3 im. Wojska PolskiegoMielec65,5%76,3%84,0%75,3%60
SP nr 13 im. Jana Bytnara RudegoMielec64,0%71,1%85,7%73,6%56
SP nr 2 im. Tadeusza KościuszkiMielec60,3%73,0%86,3%73,2%59
SP nr 8 z oddziałami integracyjnymi w ZSO nr 1 im. St. Sierż. Pilota Stanisława DziałowskiegoMielec61,4%68,5%81,4%70,4%69
SP nr 11 z oddziałami integracyjnymi im. św. Jana Pawła IIMielec57,6%69,7%82,7%70,0%78
SP nr 1 im. Władysława SzaferaMielec56,2%70,1%83,7%70,0%37
SP im. Walerii Szalay-GroelePrzecław57,4%71,8%76,7%68,6%59
SP im. gen. W. Sikorskiego w Tuszowie Narodowym z Filią w GrochowemTuszów Narodowy58,2%69,5%68,9%65,5%28
SP nr 6 im. Żwirki i Wigury z oddziałami integracyjnymi i sportowymiMielec61,6%64,4%70,3%65,4%53
SP nr 7 im. Ignacego ŁukasiewiczaMielec54,8%65,5%72,5%64,2%53
Średnia powiatu mieleckiego, wszystkie szkoły56,4%68,3%74,1%66,3%1259

Licea i technika w powiecie mieleckim: matura 2026

Matura 2026, termin główny: licea i technika w powiecie mieleckim, w których polski pisało co najmniej 20 osób, według średniej trzech matur obowiązkowych na poziomie podstawowym (polski, matematyka, angielski). Kreska: mniej niż 20 zdających. Miejsce liceum w rankingu liceów 2026 (96 liceów w województwie, 1841 w Polsce), a technikum w rankingu techników liczonym tą samą metodą (80 techników w województwie, 1372 w Polsce). Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaZdającychPolski PMatematyka PAngielski PMatematyka RŚrednia trzech maturMiejsce w rankingu
II LO im. Mikołaja Kopernikaliceum, Mielec23371,2%81,9%92,5%49,2%135 os.81,9%2025: 84,1%9. w woj.197. w Polsce
I LO im. Stanisława Konarskiegoliceum, Mielec22165,9%71,1%86,9%38,6%79 os.74,6%2025: 75,5%22. w woj.562. w Polsce
V LOliceum, Mielec8959,6%58,3%85,1%–67,7%2025: 70,5%44. w woj.922. w Polsce
Technikum nr 3technikum, Mielec18157,3%60,8%77,7%18,6%92 os.65,3%2025: 65,4%5. w woj.172. w Polsce
III LOliceum, Mielec9162,0%43,7%76,3%–60,7%2025: 66,1%61. w woj.1262. w Polsce
Technikum nr 2technikum, Mielec6055,2%56,9%65,3%–59,2%2025: 57,1%18. w woj.404. w Polsce
Niepubliczne LOliceum, Mielec2949,4%46,4%78,8%–58,2%2025: –71. w woj.1369. w Polsce
Technikum nr 4technikum, Mielec3351,1%50,0%72,6%–57,9%2025: 60,1%21. w woj.479. w Polsce
Technikum nr 1technikum, Mielec8652,8%47,2%68,1%–56,0%2025: 56,9%27. w woj.617. w Polsce
Niepubliczne Liceum Mistrzostwa Sportowego im. Grzegorza Latoliceum, Mielec2846,4%48,9%64,0%–53,1%2025: ––
I Liceum Mistrzostwa Sportowego Stal Mielecliceum, Mielec3048,0%48,3%59,0%–51,8%2025: ––
Szkoły dla dorosłych, branżowe i mniejsze (4)
Bez porównań, bo to szkoły dla dorosłych, branżowe II stopnia albo z mniej niż 20 zdającymi. Ich wyniki liczą się do średniej powiatu mieleckiego w tabeli porównania niżej. Zdających: matura z polskiego 2026.
SzkołaZdających
Technikumtechnikum, Rzemień, gmina Przecław16
III LO dla Dorosłychliceum, Mielec15
Niepubliczne LO dla Dorosłychliceum, Mielec13
Technikumtechnikum, Radomyśl Wielki13

Powiat mielecki na tle województwa i Polski

Egzamin ósmoklasisty i matura 2026 (termin główny): średni wynik procentowy powiatu mieleckiego, województwa podkarpackigo i Polski oraz zmiana od 2025 roku i różnica do Polski w punktach procentowych. Na maturze przedmioty, które pisało co najmniej 20 osób, ze wszystkich szkół (także dla dorosłych). Miejsce wśród powiatów i miast na prawach powiatu w województwie. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
EgzaminPowiat 2026Powiat 2025ZmianaWojewództwoPolskaRóżnica do PolskiMiejsce w woj.Zdających
Matematyka, egzamin ósmoklasisty56,4%54,0%+2,456,0%54,8%+1,66. z 251259
Polski, egzamin ósmoklasisty68,3%67,1%+1,367,1%64,8%+3,55. z 251259
Angielski, egzamin ósmoklasisty74,1%71,2%+2,972,5%72,6%+1,56. z 251280
Polski, matura podstawowa60,2%60,2%+0,058,1%58,9%+1,36. z 251138
Matematyka, matura podstawowa61,6%63,0%−1,459,6%59,0%+2,57. z 251137
Angielski, matura podstawowa79,2%78,3%+0,975,9%78,4%+0,83. z 251134
Matematyka, matura rozszerzona33,9%29,2%+4,735,6%37,1%−3,212. z 25358
Angielski, matura rozszerzona69,2%62,3%+7,066,2%69,2%+0,03. z 25921
Polski, matura rozszerzona33,4%43,5%−10,141,6%43,9%−10,415. z 25234
Biologia, matura rozszerzona38,2%47,9%−9,640,5%40,7%−2,513. z 25259
Chemia, matura rozszerzona40,1%39,1%+1,041,1%40,8%−0,68. z 24110
Fizyka, matura rozszerzona42,6%42,6%+0,037,7%41,8%+0,85. z 2194
Geografia, matura rozszerzona38,2%36,2%+2,037,2%40,6%−2,38. z 25358
Historia, matura rozszerzona42,9%37,3%+5,646,3%47,2%−4,316. z 2498
WOS, matura rozszerzona50,2%––44,0%44,0%+6,26. z 2124
Informatyka, matura rozszerzona41,0%38,3%+2,737,5%39,7%+1,35. z 1950

Skąd są te liczby

Wszystkie wyniki pochodzą z Mapy Wyników Egzaminów, którą prowadzi Centrum Informatyczne Edukacji na podstawie danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. To średnie wyniki procentowe z terminu głównego egzaminu ósmoklasisty i matury w 2026 i 2025 roku. Średnią powiatu mieleckiego, województwa i gmin podaje Mapa; średnią Polski liczymy z województw, ważąc je liczbą zdających.

Średnia trzech matur to średnia z polskiego, matematyki i angielskiego na poziomie podstawowym. Z niej liczymy ranking liceów 2026 i w ten sam sposób ranking techników. Do rankingu trafia szkoła, w której każdy z tych egzaminów pisało co najmniej 20 osób. Szkoły podstawowe porównujemy przy co najmniej 25 zdających, bo w mniejszej szkole jeden wynik mocno zmienia średnią.

Opracowanie: ProfTutoring (Professional Tutoring sp. z o.o.). Błąd w danych albo pytanie o metodę: kontakt@proftutoring.pl.

Aktualizacja: 3 listopada 2026Źródła: Mapa Wyników Egzaminów (Centrum Informatyczne Edukacji, dane CKE)Ranking liceów 2026ProfTutoring to marka Professional Tutoring sp. z o.o.