Dane CKE · termin główny 2026 · mazowieckie

Edukacja w powiecie mińskim: wyniki egzaminów 2026

Ósmoklasiści z miasta Mińsk Mazowiecki napisali matematykę na 63,4%, a z gminy wiejskiej o tej samej nazwie na 50,5%. Gmina wiejska jako jedyna w powiecie mińskim ma niższe wyniki niż rok wcześniej we wszystkich trzech przedmiotach. Cały powiat poprawił matematykę z 54,4% do 59,5%.

  • 1893ósmoklasistów
  • 1450maturzystów
  • 13gmin w powiecie
  • 11 + 5licea + technika
Wyniki 2026 powiat, województwo, Polska

Ósmoklasiści ponad Polską, matura niżej

Matematykaegzamin ósmoklasisty, 1893 os.+4,8
Powiat59,5%
Województwo59,6%
Polska54,8%
Polskiegzamin ósmoklasisty, 1892 os.+2,2
Powiat67,0%
Województwo68,5%
Polska64,8%
Polskimatura podstawowa, 1450 os.−2,7
Powiat56,2%
Województwo61,5%
Polska58,9%
Średni wynik procentowy, termin główny 2026. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.

Artykuł do przedruku

Tekst dla lokalnej gazety albo portalu, napisany z wyników powiatu mińskiego i gotowy do publikacji. Liczby w nim pochodzą z tabel niżej.

Powiat miński · edukacja · wyniki egzaminów 2026

Powiat miński: gmina Mińsk Mazowiecki jedyna ze spadkiem we wszystkich przedmiotach egzaminu ósmoklasisty

Ósmoklasiści z wiejskiej gminy Mińsk Mazowiecki napisali tegoroczny egzamin gorzej niż rok wcześniej ze wszystkich trzech przedmiotów. Z matematyki średnia spadła z 52,8% do 50,5%, z polskiego z 69,2% do 61,0%, a z angielskiego z 73,5% do 67,7%. To jedyna z trzynastu gmin powiatu mińskiego, w której wynik zmalał w każdym przedmiocie.

Tak wynika z danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z terminu głównego 2026, które zbiera Mapa Wyników Egzaminów. Miasto Mińsk Mazowiecki, odrębna gmina miejska, poprawiło w tym czasie matematykę z 60,1% do 63,4%, a polski z 69,1% do 71,7%. W mieście egzamin pisało 480 uczniów, w gminie wiejskiej 201.

W całym powiecie egzamin ósmoklasisty pisało 1893 uczniów. Średnia z matematyki wyniosła 59,5%, prawie tyle co średnia województwa mazowieckiego (59,6%) i o 4,8 punktu więcej niż średnia Polski. Rok wcześniej powiat miał z matematyki 54,4%, a cała Polska 50,1%. Z polskiego powiat ma 67,0%, mniej niż województwo (68,5%), a z angielskiego 73,5%, przy 71,0% rok wcześniej.

Cegłów i Sulejówek w górę

Najwyższą średnią z matematyki w powiecie ma gmina Cegłów: 64,5%. Rok wcześniej ósmoklasiści z Cegłowa mieli 42,0%, najmniej w powiecie. Egzamin pisało tam 67 uczniów, więc wynik kilku osób mocno zmienia średnią. Mocno poprawiły się też Sulejówek, z 52,8% do 63,3%, Jakubów, z 46,9% do 60,0%, i Kałuszyn, z 46,7% do 58,4%. Najniższą średnią z matematyki ma gmina Dobre: 45,0%. Z angielskiego Cegłów poprawił się z 55,2% do 75,7%, a z polskiego najbardziej spadł wynik w gminie Mrozy: z 72,7% do 61,6%.

Wśród szkół podstawowych z co najmniej 25 zdającymi najwyższą średnią z trzech egzaminów (matematyka, polski i angielski) ma Publiczna Salezjańska SP im. św. Dominika Savio w Mińsku Mazowieckim: 85,8%. Druga jest SP nr 1 im. Pierwszego Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego w Sulejówku (77,5%), trzecia SP nr 5 im. Józefa Wybickiego w Mińsku (75,7%). Najniższą średnią w tym zestawieniu ma SP im. ks. A. Tyszki w Janowie w gminie Mińsk Mazowiecki: 54,4%.

Matura poniżej średnich

Na maturze powiat miński wypadł słabiej niż na egzaminie ósmoklasisty. Z polskiego podstawowego wyszło 56,2%, przy średniej Polski 58,9% i Mazowsza 61,5%. Rok wcześniej powiat miał z polskiego podstawowego 55,0%. Wśród 41 powiatów i miast w województwie to 31. wynik. Matematyka podstawowa wyszła na 58,0% (Polska 59,0%), a angielski podstawowy na 75,2% (Polska 78,4%). Maturę z polskiego pisało 1450 osób, z czego 962 w liceach i 443 w technikach.

Najbardziej poprawiła się historia rozszerzona: 49,1% wobec 37,6% rok wcześniej. Najsłabiej poszła chemia rozszerzona, 28,6%, przy średniej Polski 40,8%. Rozszerzoną matematykę pisały 462 osoby, ze średnią 33,9%. Angielski rozszerzony pisało 1046 osób, ze średnią 66,0% (Polska 69,2%).

Najwyżej w rankingu liceów 2026 jest LO w ZS Ekonomicznych w Mińsku Mazowieckim: 56. w województwie i 183. w Polsce, ze średnią trzech matur obowiązkowych 82,2%. Rok wcześniej było 84. w województwie. Największe liceum w powiecie, LO im. Polskiej Macierzy Szkolnej, w którym maturę pisały 224 osoby, ma średnią 77,3% i jest 113. w województwie. Rozszerzoną matematykę 115 maturzystów tej szkoły napisało na 50,5%. W Sulejówku LO im. Ignacego Jana Paderewskiego, w którym maturę pisało 146 osób, ma średnią 51,7%, a LO Benedykta 69,0%.

Najwyżej z techników jest Technikum im. Władysława Grabskiego w Zespole Szkół Ekonomicznych: 66,7%, 30. miejsce w województwie i 137. w Polsce w rankingu techników. Rok wcześniej było 16. w województwie. Technikum w ZS Zawodowych nr 2 im. Powstańców Warszawy, w którym maturę pisało 118 osób, ma średnią 57,7%.

Źródło: ProfTutoring.pl na podstawie danych CKE

Egzamin ósmoklasisty 2026 w powiecie mińskim

Powiat miński na tle województwa i Polski

Matematyka1893 os. w 2026+4,8
Powiat59,5%
Województwo59,6%
Polska54,8%
w 2025: 54,4% · 8. miejsce na 42 w województwie
Polski1892 os. w 2026+2,2
Powiat67,0%
Województwo68,5%
Polska64,8%
w 2025: 67,1% · 15. miejsce na 42 w województwie
Angielski1920 os. w 2026+0,8
Powiat73,5%
Województwo76,5%
Polska72,6%
w 2025: 71,0% · 13. miejsce na 42 w województwie
Egzamin ósmoklasisty 2026: średni wynik procentowy szkół w każdej gminie powiatu mińskiego, według matematyki, i zmiana z matematyki od 2025 roku w punktach procentowych. Gmina miejsko-wiejska ma jedną średnią dla miasta i wsi. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
GminaMatematykaPolskiAngielskiOd 2025
Cegłówgmina wiejska, 67 os.64,5%70,3%75,7%+22,5
Mińsk Mazowieckimiasto, 480 os.63,4%71,7%77,4%+3,3
Sulejówekmiasto, 337 os.63,3%69,3%79,7%+10,5
Halinówgmina miejsko-wiejska, 198 os.60,7%67,1%78,3%+2,6
Latowiczgmina miejsko-wiejska, 55 os.60,3%65,8%65,3%+4,2
Jakubówgmina wiejska, 60 os.60,0%67,7%70,8%+13,1
Stanisławówgmina miejsko-wiejska, 88 os.59,0%65,8%57,1%–
Kałuszyngmina miejsko-wiejska, 51 os.58,4%60,3%62,6%+11,7
Dębe Wielkiegmina wiejska, 119 os.57,8%62,6%74,1%+5,1
Mrozygmina miejsko-wiejska, 86 os.56,1%61,6%66,6%+0,4
Siennicagmina miejsko-wiejska, 89 os.54,1%62,9%71,3%+5,8
Mińsk Mazowieckigmina wiejska, 201 os.50,5%61,0%67,7%−2,3
Dobregmina miejsko-wiejska, 62 os.45,0%62,3%60,1%−2,1
Powiat miński59,5%67,0%73,5%+5,1
Województwo59,6%68,5%76,5%+4,5
Polska54,8%64,8%72,6%+4,6

Szkoły podstawowe: średnia z trzech egzaminów

Egzamin ósmoklasisty 2026: szkoły podstawowe w powiecie mińskim z najwyższą średnią z trzech przedmiotów (matematyka, polski, angielski). Porównujemy szkoły, w których matematykę i polski pisało co najmniej 25 osób, a angielski co najmniej 15; takich szkół jest 27, pokazujemy 10 pierwszych. Zdających: egzamin z matematyki. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaMatematykaPolskiAngielskiŚrednia trzechZdających
Publiczna Salezjańska SP im. św. Dominika SavioMińsk Mazowiecki83,7%81,3%92,3%85,8%48
SP nr 1 im. Pierwszego Marszałka Polski Józefa PiłsudskiegoSulejówek73,4%76,4%82,7%77,5%67
SP nr 5 im. Józefa WybickiegoMińsk Mazowiecki72,3%74,3%80,5%75,7%81
SP nr 4 im. Janusza KorczakaSulejówek69,8%69,9%83,4%74,4%33
SP nr 3 im. Marszałka Józefa PiłsudskiegoSulejówek68,3%72,7%75,4%72,1%89
SP nr 6 im. Henryka SienkiewiczaMińsk Mazowiecki65,9%72,8%75,3%71,3%44
SP nr 3 im. Jana Pawła IIMińsk Mazowiecki59,5%70,5%82,7%70,9%61
SP im. Wołyńskiej Brygady KawaleriiDębe Wielkie65,2%66,5%77,7%69,8%61
SP im. Kornela MakuszyńskiegoHalinów61,1%69,3%78,6%69,7%109
SP im. Rodziny SażyńskichStara Niedziałka, gmina Mińsk Mazowiecki62,2%69,1%75,2%68,8%31
Średnia powiatu mińskiego, wszystkie szkoły59,5%67,0%73,5%66,7%1893

Licea i technika w powiecie mińskim: matura 2026

Matura 2026, termin główny: licea i technika w powiecie mińskim, w których polski pisało co najmniej 20 osób, według średniej trzech matur obowiązkowych na poziomie podstawowym (polski, matematyka, angielski). Kreska: mniej niż 20 zdających. Miejsce liceum w rankingu liceów 2026 (334 liceów w województwie, 1841 w Polsce), a technikum w rankingu techników liczonym tą samą metodą (168 techników w województwie, 1372 w Polsce). Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaZdającychPolski PMatematyka PAngielski PMatematyka RŚrednia trzech maturMiejsce w rankingu
LO w ZS Ekonomicznychliceum, Mińsk Mazowiecki11172,8%82,2%91,6%44,0%81 os.82,2%2025: 81,0%56. w woj.183. w Polsce
LO im. Polskiej Macierzy Szkolnejliceum, Mińsk Mazowiecki22466,7%76,1%88,9%50,5%115 os.77,3%2025: 79,9%113. w woj.415. w Polsce
Salezjańskie Liceum Ogólnokształcące im. ks. Augusta Czartoryskiegoliceum, Mińsk Mazowiecki2758,9%73,5%86,0%–72,8%2025: –153. w woj.660. w Polsce
Liceum Sztuk Plastycznych im. Elwiro Michała Andriollego w Zespole Szkół Ekonomicznychliceum, Mińsk Mazowiecki2071,8%54,7%87,2%–71,2%2025: 66,1%–
LO Benedyktaliceum, Sulejówek5966,6%55,7%84,7%–69,0%2025: 66,1%192. w woj.867. w Polsce
LO w ZS nr 1 im. Kazimierza Wielkiegoliceum, Mińsk Mazowiecki14261,8%63,6%77,7%37,5%39 os.67,7%2025: 69,5%201. w woj.919. w Polsce
Technikum im. Władysława Grabskiego w Zespole Szkół Ekonomicznychtechnikum, Mińsk Mazowiecki8758,0%65,7%76,3%23,3%33 os.66,7%2025: 71,8%30. w woj.137. w Polsce
Prywatne LO Edusolaliceum, Halinów2159,0%48,2%79,0%–62,1%2025: –250. w woj.1192. w Polsce
Technikum w Zespole Szkół nr 1 im. Kazimierza Wielkiegotechnikum, Mińsk Mazowiecki10553,4%59,6%69,2%24,3%61 os.60,7%2025: 61,8%51. w woj.322. w Polsce
LO w ZS im. Marii Skłodowskiej-Curieliceum, Mińsk Mazowiecki10354,9%54,2%72,4%13,6%23 os.60,5%2025: 62,0%262. w woj.1272. w Polsce
Technikum w ZS im. Marii Skłodowskiej Curietechnikum, Mińsk Mazowiecki6852,0%54,9%67,9%–58,3%2025: 57,8%66. w woj.451. w Polsce
Technikum w ZS Zawodowych nr 2 im. Powstańców Warszawytechnikum, Mińsk Mazowiecki11850,5%52,7%70,1%16,5%21 os.57,7%2025: 56,6%73. w woj.492. w Polsce
I LO Pul im. Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowejliceum, Dębe Wielkie3243,6%52,4%60,6%–52,2%2025: –306. w woj.1586. w Polsce
LO im. Ignacego Jana Paderewskiegoliceum, Sulejówek14644,8%39,0%71,3%15,7%27 os.51,7%2025: 53,9%308. w woj.1596. w Polsce
Technikum im. Zygmunta Glogera w Zespole Szkół Turystyczno-Gastronomicznychtechnikum, Mińsk Mazowiecki6546,8%30,7%54,4%–44,0%2025: 41,7%155. w woj.1268. w Polsce
ZS, LO im. Adama Mickiewiczaliceum, Mrozy5838,3%39,0%52,7%–43,4%2025: 49,7%326. w woj.1758. w Polsce
Szkoły dla dorosłych, branżowe i mniejsze (4)
Bez porównań, bo to szkoły dla dorosłych, branżowe II stopnia albo z mniej niż 20 zdającymi. Ich wyniki liczą się do średniej powiatu mińskiego w tabeli porównania niżej. Zdających: matura z polskiego 2026.
SzkołaZdających
LO dla Dorosłychliceum, Mińsk Mazowiecki23
LO dla Dorosłych Edukatorliceum, Mińsk Mazowiecki22
Prywatne LO Centrum Edukacyjneliceum, Sulejówek11
Prywatne LO Insygnialiceum, Sulejówek8

Powiat miński na tle województwa i Polski

Egzamin ósmoklasisty i matura 2026 (termin główny): średni wynik procentowy powiatu mińskiego, województwa mazowieckigo i Polski oraz zmiana od 2025 roku i różnica do Polski w punktach procentowych. Na maturze przedmioty, które pisało co najmniej 20 osób, ze wszystkich szkół (także dla dorosłych). Miejsce wśród powiatów i miast na prawach powiatu w województwie. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
EgzaminPowiat 2026Powiat 2025ZmianaWojewództwoPolskaRóżnica do PolskiMiejsce w woj.Zdających
Matematyka, egzamin ósmoklasisty59,5%54,4%+5,159,6%54,8%+4,88. z 421893
Polski, egzamin ósmoklasisty67,0%67,1%−0,168,5%64,8%+2,215. z 421892
Angielski, egzamin ósmoklasisty73,5%71,0%+2,576,5%72,6%+0,813. z 421920
Polski, matura podstawowa56,2%55,0%+1,261,5%58,9%−2,731. z 411450
Matematyka, matura podstawowa58,0%59,7%−1,662,4%59,0%−1,023. z 411449
Angielski, matura podstawowa75,2%76,8%−1,581,0%78,4%−3,120. z 411426
Matematyka, matura rozszerzona33,9%27,7%+6,243,8%37,1%−3,218. z 41462
Angielski, matura rozszerzona66,0%62,3%+3,772,1%69,2%−3,217. z 411046
Polski, matura rozszerzona44,2%42,5%+1,647,4%43,9%+0,321. z 41245
Biologia, matura rozszerzona33,1%40,0%−7,043,1%40,7%−7,733. z 41301
Chemia, matura rozszerzona28,6%38,9%−10,343,1%40,8%−12,137. z 40118
Fizyka, matura rozszerzona40,6%48,2%−7,749,3%41,8%−1,222. z 38115
Geografia, matura rozszerzona35,0%37,6%−2,546,3%40,6%−5,529. z 41468
Historia, matura rozszerzona49,1%37,6%+11,450,3%47,2%+1,812. z 3997
WOS, matura rozszerzona45,5%––48,1%44,0%+1,512. z 3882
Informatyka, matura rozszerzona25,7%25,7%+0,042,9%39,7%−14,026. z 3448

Skąd są te liczby

Wszystkie wyniki pochodzą z Mapy Wyników Egzaminów, którą prowadzi Centrum Informatyczne Edukacji na podstawie danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. To średnie wyniki procentowe z terminu głównego egzaminu ósmoklasisty i matury w 2026 i 2025 roku. Średnią powiatu mińskiego, województwa i gmin podaje Mapa; średnią Polski liczymy z województw, ważąc je liczbą zdających.

Średnia trzech matur to średnia z polskiego, matematyki i angielskiego na poziomie podstawowym. Z niej liczymy ranking liceów 2026 i w ten sam sposób ranking techników. Do rankingu trafia szkoła, w której każdy z tych egzaminów pisało co najmniej 20 osób. Szkoły podstawowe porównujemy przy co najmniej 25 zdających, bo w mniejszej szkole jeden wynik mocno zmienia średnią.

Opracowanie: ProfTutoring (Professional Tutoring sp. z o.o.). Błąd w danych albo pytanie o metodę: kontakt@proftutoring.pl.

Aktualizacja: 3 listopada 2026Źródła: Mapa Wyników Egzaminów (Centrum Informatyczne Edukacji, dane CKE)Ranking liceów 2026ProfTutoring to marka Professional Tutoring sp. z o.o.