Dane CKE · termin główny 2026 · mazowieckie

Edukacja w powiecie mławskim: wyniki egzaminów 2026

Technikum nr 2 im. Antoniny Mrozowskiej w Mławie awansowało w rankingu techników z 500. na 36. miejsce w Polsce, ze średnią trzech matur 73,6%. Cały powiat napisał maturę z matematyki podstawowej na 65,8%, o 6,8 punktu więcej niż średnia Polski. Ósmoklasiści mają z polskiego 65,4%, też powyżej średniej kraju.

  • 758ósmoklasistów
  • 593maturzystów
  • 10gmin w powiecie
  • 4 + 4licea + technika
Wyniki 2026 powiat, województwo, Polska

Matura podstawowa ponad średnią Polski

Matematykamatura podstawowa, 592 os.+6,8
Powiat65,8%
Województwo62,4%
Polska59,0%
Polskimatura podstawowa, 593 os.+5,4
Powiat64,3%
Województwo61,5%
Polska58,9%
Polskiegzamin ósmoklasisty, 759 os.+0,5
Powiat65,4%
Województwo68,5%
Polska64,8%
Średni wynik procentowy, termin główny 2026. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.

Egzamin ósmoklasisty 2026 w powiecie mławskim

Powiat mławski na tle województwa i Polski

Matematyka758 os. w 2026−5,5
Powiat49,3%
Województwo59,6%
Polska54,8%
w 2025: 47,6% · 30. miejsce na 42 w województwie
Polski759 os. w 2026+0,5
Powiat65,4%
Województwo68,5%
Polska64,8%
w 2025: 62,6% · 20. miejsce na 42 w województwie
Angielski794 os. w 2026−7,3
Powiat65,3%
Województwo76,5%
Polska72,6%
w 2025: 63,0% · 31. miejsce na 42 w województwie
Egzamin ósmoklasisty 2026: średni wynik procentowy szkół w każdej gminie powiatu mławskiego, według matematyki, i zmiana z matematyki od 2025 roku w punktach procentowych. Gmina miejsko-wiejska ma jedną średnią dla miasta i wsi. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
GminaMatematykaPolskiAngielskiOd 2025
Stupskgmina wiejska, 34 os.57,4%72,9%58,4%+3,9
Mławamiasto, 387 os.52,5%67,6%70,8%+3,0
Lipowiec Kościelnygmina wiejska, 41 os.52,0%66,9%68,0%+10,4
Wieczfnia Kościelnagmina wiejska, 35 os.51,9%63,3%66,1%+9,0
Wiśniewogmina wiejska, 59 os.48,5%67,8%65,1%+3,6
Radzanówgmina wiejska, 33 os.47,2%65,8%61,5%−13,7
Szydłowogmina wiejska, 33 os.46,7%65,8%66,1%−5,5
Dzierzgowogmina wiejska, 25 os.42,7%55,3%44,8%−1,2
Strzegowogmina wiejska, 66 os.37,2%58,1%49,9%−3,5
Szreńskgmina wiejska, 45 os.36,7%53,0%52,6%−1,8
Powiat mławski49,3%65,4%65,3%+1,6
Województwo59,6%68,5%76,5%+4,5
Polska54,8%64,8%72,6%+4,6

Szkoły podstawowe: średnia z trzech egzaminów

Egzamin ósmoklasisty 2026: szkoły podstawowe w powiecie mławskim z najwyższą średnią z trzech przedmiotów (matematyka, polski, angielski). Porównujemy szkoły, w których matematykę i polski pisało co najmniej 25 osób, a angielski co najmniej 15; takich szkół jest 9, pokazujemy 9 pierwszych. Zdających: egzamin z matematyki. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaMatematykaPolskiAngielskiŚrednia trzechZdających
SP nr 6 z oddziałami integracyjnymi im. Kornela MakuszyńskiegoMława53,0%72,7%69,0%64,9%57
SP nr 1 im. Hugona KołłątajaMława50,3%67,4%75,3%64,4%51
SP nr 2 im. Mikołaja KopernikaMława53,1%70,7%68,5%64,1%38
SP nr 3 im. dra Józefa OstaszewskiegoMława49,3%66,2%69,4%61,6%49
SP nr 7 im. Zuzanny MorawskiejMława49,2%65,4%68,7%61,1%98
SP im. Marszałka Józefa PiłsudskiegoWieczfnia Kościelna52,1%61,8%65,8%59,9%27
SP nr 4 im. Haliny RudnickiejMława51,0%61,5%66,3%59,6%67
SP im. św. Stanisława KostkiStrzegowo37,1%56,6%48,3%47,3%44
SP im. Tadeusza KuligowskiegoSzreńsk34,2%49,3%50,3%44,6%39
Średnia powiatu mławskiego, wszystkie szkoły49,3%65,4%65,3%60,0%758

Licea i technika w powiecie mławskim: matura 2026

Matura 2026, termin główny: licea i technika w powiecie mławskim, w których polski pisało co najmniej 20 osób, według średniej trzech matur obowiązkowych na poziomie podstawowym (polski, matematyka, angielski). Kreska: mniej niż 20 zdających. Miejsce liceum w rankingu liceów 2026 (334 liceów w województwie, 1841 w Polsce), a technikum w rankingu techników liczonym tą samą metodą (168 techników w województwie, 1372 w Polsce). Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaZdającychPolski PMatematyka PAngielski PMatematyka RŚrednia trzech maturMiejsce w rankingu
I LO im. Stanisława Wyspiańskiegoliceum, Mława14774,5%74,2%88,5%32,6%79 os.79,1%2025: 80,6%88. w woj.307. w Polsce
Technikum nr 2 im. Antoniny Mrozowskiejtechnikum, Mława5969,1%73,3%78,4%–73,6%2025: 58,4%10. w woj.36. w Polsce
LO Akademickiego Centrum Kształcenia przy Państwowej Akademii Nauk Stosowanych im. Ignacego Mościckiego w Ciechanowieliceum, Mława4358,8%72,9%82,2%–71,3%2025: 51,6%165. w woj.734. w Polsce
II LOliceum, Mława9068,6%69,8%74,9%34,0%24 os.71,1%2025: 70,9%168. w woj.743. w Polsce
Technikum nr 4technikum, Mława5160,5%64,4%63,2%–62,7%2025: 62,3%41. w woj.247. w Polsce
III LOliceum, Mława3859,0%48,1%59,9%–55,7%2025: –286. w woj.1467. w Polsce
Technikum nr 1 im. Jerzego Ciesielskiegotechnikum, Mława8049,0%48,1%63,3%–53,5%2025: 63,0%102. w woj.800. w Polsce
Technikum nr 3technikum, Mława2043,5%43,4%67,0%–51,3%2025: –117. w woj.937. w Polsce
Szkoły dla dorosłych, branżowe i mniejsze (4)
Bez porównań, bo to szkoły dla dorosłych, branżowe II stopnia albo z mniej niż 20 zdającymi. Ich wyniki liczą się do średniej powiatu mławskiego w tabeli porównania niżej. Zdających: matura z polskiego 2026.
SzkołaZdających
LO Żak dla Dorosłychliceum, Mława24
Katolickie LOliceum, Mława19
LOliceum, Radzanów13
LO im. Ppłk.torfaa. Załęskiegoliceum, Strzegowo9

Powiat mławski na tle województwa i Polski

Egzamin ósmoklasisty i matura 2026 (termin główny): średni wynik procentowy powiatu mławskiego, województwa mazowieckiego i Polski oraz zmiana od 2025 roku i różnica do Polski w punktach procentowych. Na maturze przedmioty, które pisało co najmniej 20 osób, ze wszystkich szkół (także dla dorosłych). Miejsce wśród powiatów i miast na prawach powiatu w województwie. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
EgzaminPowiat 2026Powiat 2025ZmianaWojewództwoPolskaRóżnica do PolskiMiejsce w woj.Zdających
Matematyka, egzamin ósmoklasisty49,3%47,6%+1,659,6%54,8%−5,530. z 42758
Polski, egzamin ósmoklasisty65,4%62,6%+2,868,5%64,8%+0,520. z 42759
Angielski, egzamin ósmoklasisty65,3%63,0%+2,376,5%72,6%−7,331. z 42794
Polski, matura podstawowa64,3%64,3%+0,061,5%58,9%+5,44. z 41593
Matematyka, matura podstawowa65,8%62,2%+3,762,4%59,0%+6,86. z 41592
Angielski, matura podstawowa75,6%73,1%+2,581,0%78,4%−2,818. z 41586
Matematyka, matura rozszerzona29,5%22,2%+7,343,8%37,1%−7,631. z 41148
Angielski, matura rozszerzona60,7%52,6%+8,172,1%69,2%−8,638. z 41381
Polski, matura rozszerzona39,7%42,4%−2,747,4%43,9%−4,227. z 41109
Biologia, matura rozszerzona42,7%45,7%−3,043,1%40,7%+1,912. z 41107
Chemia, matura rozszerzona39,7%42,4%−2,643,1%40,8%−1,017. z 4038
Fizyka, matura rozszerzona32,3%37,3%−4,949,3%41,8%−9,428. z 3832
Geografia, matura rozszerzona36,8%28,1%+8,746,3%40,6%−3,824. z 41210
Historia, matura rozszerzona46,3%33,8%+12,550,3%47,2%−0,919. z 3939
WOS, matura rozszerzona55,9%––48,1%44,0%+11,93. z 3828
Informatyka, matura rozszerzona20,7%37,2%−16,542,9%39,7%−19,027. z 3426

Artykuł do przedruku

Tekst dla lokalnej gazety albo portalu, napisany z wyników powiatu mławskiego i gotowy do publikacji. Liczby w nim pochodzą z tabel wyżej.

Powiat mławski · edukacja · wyniki egzaminów 2026

Matura 2026 w Mławie: Technikum nr 2 z 500. na 36. miejsce wśród techników w Polsce

Technikum nr 2 im. Antoniny Mrozowskiej w Mławie jest w tym roku 36. wśród 1372 techników w Polsce. Rok wcześniej było 500. Średnia trzech matur obowiązkowych wzrosła w Technikum nr 2 z 58,4% do 73,6%, a w województwie mazowieckim szkoła przesunęła się z 74. na 10. miejsce wśród 168 techników.

Ranking techników liczony jest tą samą metodą co ranking liceów: ze średniej matur z polskiego, matematyki i angielskiego na poziomie podstawowym, z oficjalnych wyników Centralnej Komisji Egzaminacyjnej zebranych w Mapie Wyników Egzaminów. W Technikum nr 2 maturę pisało 59 osób. Matematyka podstawowa wyszła tam na 73,3%, polski na 69,1%, a angielski na 78,4%.

Technikum blisko najlepszego liceum

Z matematyki podstawowej Technikum nr 2 ma więcej niż II LO w Mławie (69,8%) i niewiele mniej niż I LO im. Stanisława Wyspiańskiego (74,2%). Lepszą średnią trzech matur ma w powiecie tylko I LO im. Stanisława Wyspiańskiego: 79,1%, 307. miejsce w Polsce i 88. w województwie. Rok wcześniej I LO było 315. w kraju.

Duży skok zrobiło też mławskie LO Akademickiego Centrum Kształcenia przy Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Ciechanowie. Jego średnia wzrosła z 51,6% do 71,3%, a miejsce w rankingu liceów w Polsce z 1429. na 734. II LO w Mławie ma 71,1% i 743. miejsce, prawie tyle samo co rok wcześniej (70,9%).

W drugą stronę poszło Technikum nr 1 im. Jerzego Ciesielskiego: średnia trzech matur spadła z 63,0% do 53,5%, a miejsce wśród techników w Polsce z 279. na 800. Technikum nr 4 ma 62,7% i 247. miejsce w kraju.

Matura podstawowa ponad średnią kraju

Cały powiat napisał maturę z matematyki podstawowej na 65,8%, o 6,8 punktu więcej niż średnia Polski (59,0%) i więcej niż średnia województwa mazowieckiego (62,4%). Polski podstawowy maturzyści z powiatu napisali na 64,3% (Polska 58,9%), a angielski podstawowy na 75,6%, poniżej średniej kraju (78,4%). Maturę z polskiego pisały 593 osoby, 359 w liceach i 210 w technikach.

Z przedmiotów rozszerzonych lepiej od średniej Polski wypadła biologia: 42,7% przy 107 zdających i 40,7% w kraju. Wiedzę o społeczeństwie 28 maturzystów napisało na 55,9%, trzeci wynik w województwie. Angielski rozszerzony, który pisało 381 osób, wyszedł na 60,7%, o 8,1 punktu lepiej niż rok wcześniej. Średnia Polski z tego egzaminu wzrosła w tym czasie z 64,1% do 69,2%. Matematykę rozszerzoną powiat napisał na 29,5%, przy średniej kraju 37,1%.

Ósmoklasiści: polski ponad średnią Polski

Egzamin ósmoklasisty z polskiego pisało w powiecie 759 uczniów, ze średnią 65,4%. To więcej niż średnia Polski (64,8%), a w województwie to 20. wynik z polskiego wśród 42 powiatów i miast. Rok wcześniej powiat był z polskiego 28. Matematykę ósmoklasiści napisali na 49,3%, rok wcześniej na 47,6%. Średnia Polski wzrosła w tym czasie z 50,1% do 54,8%. Angielski wyszedł na 65,3%, przy średniej kraju 72,6%.

Najwyższą średnią z matematyki wśród dziesięciu gmin powiatu ma gmina Stupsk: 57,4% przy 34 zdających. Miasto Mława, w którym egzamin pisało 387 uczniów, ma 52,5%. Najbardziej poprawiły matematykę gminy Lipowiec Kościelny, z 41,5% do 52,0%, i Wieczfnia Kościelna, z 42,9% do 51,9%. Słabiej niż rok wcześniej wypadł Radzanów, z 60,9% do 47,2%.

Wśród szkół podstawowych z co najmniej 25 zdającymi najwyższą średnią trzech egzaminów ma SP nr 6 z oddziałami integracyjnymi im. Kornela Makuszyńskiego w Mławie: 64,9%. Tuż za nią są SP nr 1 im. Hugona Kołłątaja (64,4%) i SP nr 2 im. Mikołaja Kopernika (64,1%), obie też w Mławie. Spoza miasta najwyżej jest SP im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Wieczfni Kościelnej, z matematyką na poziomie 52,1%.

Źródło: ProfTutoring.pl na podstawie danych CKE

Skąd są te liczby

Wszystkie wyniki pochodzą z Mapy Wyników Egzaminów, którą prowadzi Centrum Informatyczne Edukacji na podstawie danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. To średnie wyniki procentowe z terminu głównego egzaminu ósmoklasisty i matury w 2026 i 2025 roku. Średnią powiatu mławskiego, województwa i gmin podaje Mapa; średnią Polski liczymy z województw, ważąc je liczbą zdających.

Średnia trzech matur to średnia z polskiego, matematyki i angielskiego na poziomie podstawowym. Z niej liczymy ranking liceów 2026 i w ten sam sposób ranking techników. Do rankingu trafia szkoła, w której każdy z tych egzaminów pisało co najmniej 20 osób. Szkoły podstawowe porównujemy przy co najmniej 25 zdających, bo w mniejszej szkole jeden wynik mocno zmienia średnią.

Opracowanie: ProfTutoring (Professional Tutoring sp. z o.o.). Błąd w danych albo pytanie o metodę: kontakt@proftutoring.pl.

Aktualizacja: 3 listopada 2026Źródła: Mapa Wyników Egzaminów (Centrum Informatyczne Edukacji, dane CKE)Ranking liceów 2026ProfTutoring to marka Professional Tutoring sp. z o.o.