Dane CKE · termin główny 2026 · małopolskie

Edukacja w powiecie myślenickim: wyniki egzaminów 2026

Ósmoklasiści z powiatu myślenickiego napisali matematykę na 62,5%, czwarty wynik wśród 22 powiatów i miast Małopolski. Na maturze matematyka podstawowa wyszła na 57,3%, poniżej średniej Polski (59,0%), i to 14. miejsce w województwie. Polski jest mocny na obu egzaminach: u ósmoklasistów szósty w Małopolsce, na maturze czwarty.

  • 1514ósmoklasistów
  • 1158maturzystów
  • 9gmin w powiecie
  • 5 + 6licea + technika
Wyniki 2026 powiat, województwo, Polska

Matematyka: mocna w podstawówkach, słabsza na maturze

Matematykaegzamin ósmoklasisty, 1514 os.+7,7
Powiat62,5%
Województwo60,7%
Polska54,8%
Matematykamatura podstawowa, 1158 os.−1,8
Powiat57,3%
Województwo62,1%
Polska59,0%
Polskimatura podstawowa, 1158 os.+6,0
Powiat64,8%
Województwo61,8%
Polska58,9%
Średni wynik procentowy, termin główny 2026. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.

Egzamin ósmoklasisty 2026 w powiecie myślenickim

Powiat myślenicki na tle województwa i Polski

Matematyka1514 os. w 2026+7,7
Powiat62,5%
Województwo60,7%
Polska54,8%
w 2025: 56,0% · 4. miejsce na 22 w województwie
Polski1515 os. w 2026+5,5
Powiat70,3%
Województwo69,3%
Polska64,8%
w 2025: 66,0% · 6. miejsce na 22 w województwie
Angielski1535 os. w 2026+2,3
Powiat74,9%
Województwo75,4%
Polska72,6%
w 2025: 70,6% · 7. miejsce na 22 w województwie
Egzamin ósmoklasisty 2026: średni wynik procentowy szkół w każdej gminie powiatu myślenickiego, według matematyki, i zmiana z matematyki od 2025 roku w punktach procentowych. Gmina miejsko-wiejska ma jedną średnią dla miasta i wsi. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
GminaMatematykaPolskiAngielskiOd 2025
Sieprawgmina wiejska, 105 os.73,9%72,3%81,4%+7,1
Myślenicegmina miejsko-wiejska, 537 os.64,2%72,2%78,3%+8,3
Dobczycegmina miejsko-wiejska, 198 os.63,2%71,9%78,9%+6,7
Wiśniowagmina wiejska, 88 os.62,6%66,5%66,1%+14,2
Lubieńgmina wiejska, 116 os.61,2%70,2%74,1%+4,9
Sułkowicegmina miejsko-wiejska, 171 os.60,3%70,4%73,3%+2,2
Raciechowicegmina wiejska, 69 os.58,5%70,4%72,0%+8,9
Tokarniagmina wiejska, 120 os.56,6%65,2%68,3%+7,3
Pcimgmina wiejska, 110 os.55,2%64,2%64,2%−3,6
Powiat myślenicki62,5%70,3%74,9%+6,5
Województwo60,7%69,3%75,4%+4,4
Polska54,8%64,8%72,6%+4,6

Szkoły podstawowe: średnia z trzech egzaminów

Egzamin ósmoklasisty 2026: szkoły podstawowe w powiecie myślenickim z najwyższą średnią z trzech przedmiotów (matematyka, polski, angielski). Porównujemy szkoły, w których matematykę i polski pisało co najmniej 25 osób, a angielski co najmniej 15; takich szkół jest 24, pokazujemy 10 pierwszych. Zdających: egzamin z matematyki. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaMatematykaPolskiAngielskiŚrednia trzechZdających
SP nr 3 im. Jana Pawła IIMyślenice70,9%80,5%88,5%80,0%66
SP im. Tadeusza KościuszkiSiepraw76,3%73,8%84,1%78,1%53
SP nr 2 im. Jana Pawła IIDobczyce69,8%74,8%88,1%77,6%67
SP nr 2 im. Bohaterów WesterplatteMyślenice67,4%76,5%85,5%76,5%91
SP im. ks. Jana TwardowskiegoJawornik, gmina Myślenice75,3%71,6%79,7%75,5%30
SP nr 1 im. księdza Kardynała Stefana Wyszyńskiego Prymasa TysiącleciaTokarnia66,7%75,2%80,9%74,3%25
SP nr 2 im. Stefana Kardynała WyszyńskiegoSułkowice68,0%73,5%80,1%73,8%37
SP im. Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała WyszyńskiegoZakliczyn, gmina Siepraw69,7%71,4%75,2%72,1%25
SP nr 4 im. św. Jadwigi KrólowejMyślenice64,4%71,3%79,9%71,9%32
SP nr 1 im. Krzysztofa Kamila BaczyńskiegoDobczyce66,1%70,2%77,4%71,2%37
Średnia powiatu myślenickiego, wszystkie szkoły62,5%70,3%74,9%69,2%1514

Licea i technika w powiecie myślenickim: matura 2026

Matura 2026, termin główny: licea i technika w powiecie myślenickim, w których polski pisało co najmniej 20 osób, według średniej trzech matur obowiązkowych na poziomie podstawowym (polski, matematyka, angielski). Kreska: mniej niż 20 zdających. Miejsce liceum w rankingu liceów 2026 (158 liceów w województwie, 1841 w Polsce), a technikum w rankingu techników liczonym tą samą metodą (122 techników w województwie, 1372 w Polsce). Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaZdającychPolski PMatematyka PAngielski PMatematyka RŚrednia trzech maturMiejsce w rankingu
I LO im. Tadeusza Kościuszkiliceum, Myślenice33276,0%75,5%87,7%41,0%188 os.79,8%2025: 79,1%33. w woj.280. w Polsce
II LOliceum, Myślenice12073,8%71,7%89,6%40,7%38 os.78,4%2025: 76,2%37. w woj.348. w Polsce
Niepubliczne LO Liceoliceum, Myślenice2370,4%58,3%86,0%–71,6%2025: –76. w woj.720. w Polsce
Technikum Turystyczno-Gastronomicznetechnikum, Myślenice8863,4%53,6%74,8%–63,9%2025: 63,2%28. w woj.209. w Polsce
Technikum nr 2technikum, Myślenice6257,2%51,0%80,6%10,4%30 os.62,9%2025: 63,2%31. w woj.239. w Polsce
IV LOliceum, Myślenice5166,7%44,0%70,5%–60,4%2025: 59,7%126. w woj.1275. w Polsce
Technikum nr 1technikum, Myślenice15361,4%52,4%64,1%7,4%23 os.59,3%2025: 52,1%46. w woj.396. w Polsce
I LOliceum, Dobczyce12357,3%39,6%65,6%–54,2%2025: 57,8%142. w woj.1523. w Polsce
Technikum nr 1technikum, Dobczyce10756,0%41,8%64,7%6,9%20 os.54,2%2025: 56,4%81. w woj.749. w Polsce
Technikum im. Karola Wojtyłytechnikum, Sułkowice3249,9%46,1%61,3%–52,5%2025: 50,3%93. w woj.860. w Polsce
Technikum, Lubień 20technikum, Lubień2345,9%44,2%59,7%–49,9%2025: 40,6%105. w woj.1017. w Polsce
Szkoły dla dorosłych, branżowe i mniejsze (3)
Bez porównań, bo to szkoły dla dorosłych, branżowe II stopnia albo z mniej niż 20 zdającymi. Ich wyniki liczą się do średniej powiatu myślenickiego w tabeli porównania niżej. Zdających: matura z polskiego 2026.
SzkołaZdających
Społeczne LO dla Dorosłychliceum, Myślenice13
Społeczna Branżowa Szkoła II stopniaszkoła branżowa II stopnia, Myślenice11
LO dla Dorosłychliceum, Sułkowice7

Powiat myślenicki na tle województwa i Polski

Egzamin ósmoklasisty i matura 2026 (termin główny): średni wynik procentowy powiatu myślenickiego, województwa małopolskiego i Polski oraz zmiana od 2025 roku i różnica do Polski w punktach procentowych. Na maturze przedmioty, które pisało co najmniej 20 osób, ze wszystkich szkół (także dla dorosłych). Miejsce wśród powiatów i miast na prawach powiatu w województwie. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
EgzaminPowiat 2026Powiat 2025ZmianaWojewództwoPolskaRóżnica do PolskiMiejsce w woj.Zdających
Matematyka, egzamin ósmoklasisty62,5%56,0%+6,560,7%54,8%+7,74. z 221514
Polski, egzamin ósmoklasisty70,3%66,0%+4,369,3%64,8%+5,56. z 221515
Angielski, egzamin ósmoklasisty74,9%70,6%+4,375,4%72,6%+2,37. z 221535
Polski, matura podstawowa64,8%59,7%+5,161,8%58,9%+6,04. z 221158
Matematyka, matura podstawowa57,3%58,5%−1,262,1%59,0%−1,814. z 221158
Angielski, matura podstawowa75,8%73,3%+2,479,5%78,4%−2,613. z 221147
Matematyka, matura rozszerzona30,5%25,4%+5,140,2%37,1%−6,614. z 22346
Angielski, matura rozszerzona69,6%59,7%+9,970,6%69,2%+0,47. z 22796
Polski, matura rozszerzona41,9%47,0%−5,148,1%43,9%−1,917. z 22156
Biologia, matura rozszerzona38,4%41,4%−3,143,6%40,7%−2,416. z 22234
Chemia, matura rozszerzona38,4%33,9%+4,444,5%40,8%−2,412. z 2272
Fizyka, matura rozszerzona32,7%35,2%−2,545,9%41,8%−9,114. z 2051
Geografia, matura rozszerzona39,4%38,0%+1,442,1%40,6%−1,19. z 22233
Historia, matura rozszerzona51,5%41,8%+9,754,4%47,2%+4,210. z 2241
WOS, matura rozszerzona44,5%––49,2%44,0%+0,59. z 2258

Artykuł do przedruku

Tekst dla lokalnej gazety albo portalu, napisany z wyników powiatu myślenickiego i gotowy do publikacji. Liczby w nim pochodzą z tabel wyżej.

Powiat myślenicki · edukacja · wyniki egzaminów 2026

Matematyka w powiecie myślenickim: ósmoklasiści czwarci w Małopolsce, maturzyści na 14. miejscu

Ósmoklasiści z powiatu myślenickiego napisali w maju matematykę średnio na 62,5%. Wyżej w Małopolsce są tylko trzy z 22 powiatów i miast na prawach powiatu. Maturzystom z tego samego powiatu matematyka poszła słabiej: podstawowa wyszła na 57,3%, poniżej średniej Polski (59,0%), i z tego egzaminu powiat jest 14. w województwie.

Liczby pochodzą z wyników Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, które Centrum Informatyczne Edukacji publikuje w Mapie Wyników Egzaminów. Egzamin ósmoklasisty z matematyki pisało w powiecie 1514 uczniów, a maturę z matematyki 1158 osób. Maturę z polskiego zdawało w liceach 649 osób, a w technikach 465.

Ósmoklasiści lepsi niż przed rokiem

Rok wcześniej powiat był z matematyki szósty w województwie, ze średnią 56,0%. Wynik wzrósł więc o 6,5 punktu, a w całej Polsce średnia poszła w górę z 50,1% do 54,8%. Lepiej niż w 2025 roku wypadł też polski: 70,3% wobec 66,0%, gdy średnia Polski wzrosła z 63,6% do 64,8%. Angielski poszedł w górę z 70,6% do 74,9%, a w kraju z 69,7% do 72,6%. Z polskiego powiat był w 2025 roku 12. w Małopolsce, a teraz jest 6. Awansował też z angielskiego: od 2025 roku z 10. na 7. miejsce w województwie.

Z dziewięciu gmin powiatu matematyka poszła w górę w ośmiu. Najwięcej zyskała Wiśniowa: z 48,3% na 62,6%, czyli o 14,2 punktu. W gminie Myślenice, gdzie egzamin pisało 537 uczniów, średnia wzrosła z 55,9% do 64,2%, a w Raciechowicach z 49,7% do 58,5%. Najwyższy wynik w powiecie ma Siepraw, 73,9%, rok wcześniej 66,8%. Spadek był tylko w Pcimiu, z 58,9% do 55,2%.

Najwyżej szkoły z Myślenic i Sieprawia

Wśród szkół podstawowych, w których matematykę i polski pisało co najmniej 25 uczniów, najwyższą średnią z trzech egzaminów ma SP nr 3 im. Jana Pawła II w Myślenicach: 80,0%. Uczniowie tej szkoły napisali polski na 80,5%, a angielski na 88,5%. Najwyższą matematykę w tej grupie ma SP im. Tadeusza Kościuszki w Sieprawiu (76,3%), a za nią SP im. ks. Jana Twardowskiego w Jaworniku w gminie Myślenice (75,3%).

Na maturze polski wysoko, matematyka niżej

Polski podstawowy maturzyści z powiatu napisali na 64,8%, czwarty wynik w Małopolsce. Rok wcześniej mieli 59,7%, a średnia Polski z tego egzaminu lekko spadła, z 59,4% do 58,9%. Polski rozszerzony, który zdawało 156 osób, wyszedł słabiej: 41,9%, przy 43,9% w Polsce.

Inaczej jest z matematyką. Podstawowa wyszła w powiecie na 57,3%, przy 62,1% w województwie, a rozszerzona, którą pisało 346 osób, na 30,5%. Średnia Polski z rozszerzonej matematyki to 37,1%. Najwyższy wynik z matematyki podstawowej ma I LO im. Tadeusza Kościuszki w Myślenicach: 75,5% przy 332 zdających. W II LO w Myślenicach matematyka podstawowa wyszła na 71,7%, a w Technikum nr 1 w Myślenicach, gdzie maturę pisały 153 osoby, na 52,4%.

Mocno od 2025 roku poprawił się angielski rozszerzony: z 59,7% do 69,6%, przy wzroście w Polsce z 64,1% do 69,2%. Zdawało go w powiecie 796 osób. Historia rozszerzona wzrosła z 41,8% do 51,5%, przy zmianie w Polsce z 44,8% do 47,2%, ale zdawało ją tylko 41 maturzystów.

W rankingu liceów 2026, liczonym ze średniej trzech matur obowiązkowych, I LO im. Tadeusza Kościuszki ma 79,8%, 33. miejsce w województwie małopolskim i 280. w Polsce. II LO w Myślenicach ma 78,4% i jest 37. w województwie. Najwyżej z techników jest Technikum Turystyczno-Gastronomiczne w Myślenicach: 63,9% i 28. miejsce w województwie w rankingu techników.

Źródło: ProfTutoring.pl na podstawie danych CKE

Skąd są te liczby

Wszystkie wyniki pochodzą z Mapy Wyników Egzaminów, którą prowadzi Centrum Informatyczne Edukacji na podstawie danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. To średnie wyniki procentowe z terminu głównego egzaminu ósmoklasisty i matury w 2026 i 2025 roku. Średnią powiatu myślenickiego, województwa i gmin podaje Mapa; średnią Polski liczymy z województw, ważąc je liczbą zdających.

Średnia trzech matur to średnia z polskiego, matematyki i angielskiego na poziomie podstawowym. Z niej liczymy ranking liceów 2026 i w ten sam sposób ranking techników. Do rankingu trafia szkoła, w której każdy z tych egzaminów pisało co najmniej 20 osób. Szkoły podstawowe porównujemy przy co najmniej 25 zdających, bo w mniejszej szkole jeden wynik mocno zmienia średnią.

Opracowanie: ProfTutoring (Professional Tutoring sp. z o.o.). Błąd w danych albo pytanie o metodę: kontakt@proftutoring.pl.

Aktualizacja: 3 listopada 2026Źródła: Mapa Wyników Egzaminów (Centrum Informatyczne Edukacji, dane CKE)Ranking liceów 2026ProfTutoring to marka Professional Tutoring sp. z o.o.