Dane CKE · termin główny 2026 · opolskie

Edukacja w powiecie nyskim: wyniki egzaminów 2026

Ósmoklasiści z powiatu nyskiego napisali matematykę na 48,5%, a rok wcześniej na 42,1%. Średnia poszła w górę w każdej z dziewięciu gmin, najbardziej w Głuchołazach (z 38,9% do 50,0%), a w całej Polsce wzrosła w tym czasie z 50,1% do 54,8%. Na maturze powiat ma najwyższą w województwie opolskim średnią z polskiego podstawowego: 59,4%.

  • 1041ósmoklasistów
  • 843maturzystów
  • 9gmin w powiecie
  • 7 + 4licea + technika
Wyniki 2026 powiat, województwo, Polska

Ósmoklasiści w górę, matura z polskiego najwyżej

Matematykaegzamin ósmoklasisty, 1041 os.−6,3
Powiat48,5%
Województwo52,2%
Polska54,8%
Angielskiegzamin ósmoklasisty, 1046 os.−1,6
Powiat71,0%
Województwo71,0%
Polska72,6%
Polskimatura podstawowa, 843 os.+0,5
Powiat59,4%
Województwo55,8%
Polska58,9%
Średni wynik procentowy, termin główny 2026. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.

Egzamin ósmoklasisty 2026 w powiecie nyskim

Powiat nyski na tle województwa i Polski

Matematyka1041 os. w 2026−6,3
Powiat48,5%
Województwo52,2%
Polska54,8%
w 2025: 42,1% · 9. miejsce na 12 w województwie
Polski1040 os. w 2026−4,0
Powiat60,8%
Województwo62,6%
Polska64,8%
w 2025: 59,6% · 8. miejsce na 12 w województwie
Angielski1046 os. w 2026−1,6
Powiat71,0%
Województwo71,0%
Polska72,6%
w 2025: 66,2% · 4. miejsce na 12 w województwie
Egzamin ósmoklasisty 2026: średni wynik procentowy szkół w każdej gminie powiatu nyskiego, według matematyki, i zmiana z matematyki od 2025 roku w punktach procentowych. Gmina miejsko-wiejska ma jedną średnią dla miasta i wsi. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
GminaMatematykaPolskiAngielskiOd 2025
Pakosławicegmina wiejska, 29 os.52,2%59,6%76,8%+9,0
Łambinowicegmina wiejska, 60 os.51,0%57,7%70,8%+3,5
Nysagmina miejsko-wiejska, 468 os.51,0%61,1%74,7%+3,9
Głuchołazygmina miejsko-wiejska, 153 os.50,0%61,1%70,0%+11,0
Korfantówgmina miejsko-wiejska, 74 os.45,8%59,2%69,1%+6,9
Kamiennikgmina wiejska, 22 os.45,3%62,2%55,2%+5,4
Otmuchówgmina miejsko-wiejska, 106 os.44,7%59,4%65,6%+6,7
Skoroszycegmina wiejska, 41 os.41,4%67,6%67,4%+7,2
Paczkówgmina miejsko-wiejska, 88 os.40,9%60,6%65,1%+7,7
Powiat nyski48,5%60,8%71,0%+6,3
Województwo52,2%62,6%71,0%+4,3
Polska54,8%64,8%72,6%+4,6

Szkoły podstawowe: średnia z trzech egzaminów

Egzamin ósmoklasisty 2026: szkoły podstawowe w powiecie nyskim z najwyższą średnią z trzech przedmiotów (matematyka, polski, angielski). Porównujemy szkoły, w których matematykę i polski pisało co najmniej 25 osób, a angielski co najmniej 15; takich szkół jest 12, pokazujemy 10 pierwszych. Zdających: egzamin z matematyki. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaMatematykaPolskiAngielskiŚrednia trzechZdających
SP nr 1 im. Kawalerów Orderu UśmiechuNysa60,0%68,1%80,1%69,4%71
SP nr 1 im. Krzysztofa Kamila BaczyńskiegoGłuchołazy65,1%69,5%72,3%68,9%41
SP nr 10 z oddziałami integracyjnymi im. J. H. DąbrowskiegoNysa58,3%66,5%79,7%68,2%80
Publiczna SP im. Bohaterów Walki z FaszyzmemŁambinowice53,5%60,9%73,6%62,7%32
SP nr 3 im. Kawalerów Orderu UśmiechuGłuchołazy51,8%60,6%75,2%62,5%26
SP nr 2 z oddziałami mistrzostwa sportowego im. Powstańców ŚląskichNysa48,9%60,5%72,8%60,7%53
SP nr 3 im. Janusza KorczakaNysa46,1%60,2%72,5%59,6%81
Publiczna SP nr 2 im. Józefa WybickiegoGłuchołazy42,5%61,1%72,2%58,6%48
SP nr 1Otmuchów45,6%58,6%66,2%56,8%73
SP nr 5 im. Marszałka Józefa PiłsudskiegoNysa49,5%49,5%69,9%56,3%68
Średnia powiatu nyskiego, wszystkie szkoły48,5%60,8%71,0%60,1%1041

Licea i technika w powiecie nyskim: matura 2026

Matura 2026, termin główny: licea i technika w powiecie nyskim, w których polski pisało co najmniej 20 osób, według średniej trzech matur obowiązkowych na poziomie podstawowym (polski, matematyka, angielski). Kreska: mniej niż 20 zdających. Miejsce liceum w rankingu liceów 2026 (38 liceów w województwie, 1841 w Polsce), a technikum w rankingu techników liczonym tą samą metodą (35 techników w województwie, 1372 w Polsce). Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaZdającychPolski PMatematyka PAngielski PMatematyka RŚrednia trzech maturMiejsce w rankingu
Katolickie LO Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickichliceum, Nysa2162,8%77,9%90,4%–77,0%2025: –4. w woj.427. w Polsce
I LO im. Jana III Sobieskiego Carolinumliceum, Nysa24067,5%66,2%88,0%28,0%93 os.73,9%2025: 73,2%9. w woj.605. w Polsce
II LOliceum, Nysa18263,3%62,0%85,1%28,8%57 os.70,1%2025: 72,1%14. w woj.801. w Polsce
Niepubliczne LOliceum, Głuchołazy2461,1%58,4%77,2%–65,6%2025: –24. w woj.1023. w Polsce
Technikum nr 1technikum, Nysa5457,9%56,7%75,5%17,3%20 os.63,4%2025: 68,2%5. w woj.224. w Polsce
Technikum nr 3technikum, Nysa4957,7%57,0%65,6%–60,1%2025: 63,4%9. w woj.354. w Polsce
Liceum Sztuk Plastycznychliceum, Nysa2454,2%41,4%84,0%–59,9%2025: ––
Technikum nr 2technikum, Nysa10251,2%45,3%70,8%–55,8%2025: 55,5%16. w woj.634. w Polsce
Technikum nr 4technikum, Nysa3063,5%37,1%58,1%–52,9%2025: –22. w woj.834. w Polsce
LOliceum, Otmuchów3250,5%26,0%61,4%–46,0%2025: 55,9%36. w woj.1731. w Polsce
Niepubliczne LO Medykliceum, Nysa2335,2%29,2%58,3%–40,9%2025: –38. w woj.1787. w Polsce
Szkoły dla dorosłych, branżowe i mniejsze (5)
Bez porównań, bo to szkoły dla dorosłych, branżowe II stopnia albo z mniej niż 20 zdającymi. Ich wyniki liczą się do średniej powiatu nyskiego w tabeli porównania niżej. Zdających: matura z polskiego 2026.
SzkołaZdających
LO dla Dorosłych Pascalliceum, Nysa21
LO im. Komisji Edukacji Narodowejliceum, Paczków14
Technikumtechnikum, Głuchołazy12
Technikumtechnikum, Otmuchów10
LO dla Dorosłychliceum, Paczków5

Powiat nyski na tle województwa i Polski

Egzamin ósmoklasisty i matura 2026 (termin główny): średni wynik procentowy powiatu nyskiego, województwa opolskiego i Polski oraz zmiana od 2025 roku i różnica do Polski w punktach procentowych. Na maturze przedmioty, które pisało co najmniej 20 osób, ze wszystkich szkół (także dla dorosłych). Miejsce wśród powiatów i miast na prawach powiatu w województwie. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
EgzaminPowiat 2026Powiat 2025ZmianaWojewództwoPolskaRóżnica do PolskiMiejsce w woj.Zdających
Matematyka, egzamin ósmoklasisty48,5%42,1%+6,352,2%54,8%−6,39. z 121041
Polski, egzamin ósmoklasisty60,8%59,6%+1,162,6%64,8%−4,08. z 121040
Angielski, egzamin ósmoklasisty71,0%66,2%+4,971,0%72,6%−1,64. z 121046
Polski, matura podstawowa59,4%58,0%+1,455,8%58,9%+0,51. z 12843
Matematyka, matura podstawowa55,0%55,9%−0,956,7%59,0%−4,14. z 12843
Angielski, matura podstawowa78,3%78,4%−0,177,5%78,4%−0,03. z 12833
Matematyka, matura rozszerzona25,6%21,5%+4,131,5%37,1%−11,58. z 12221
Angielski, matura rozszerzona69,3%63,2%+6,166,5%69,2%+0,03. z 12632
Polski, matura rozszerzona36,8%37,4%−0,637,4%43,9%−7,13. z 12175
Biologia, matura rozszerzona37,8%45,4%−7,637,6%40,7%−2,94. z 12197
Chemia, matura rozszerzona35,8%39,1%−3,436,3%40,8%−5,07. z 1271
Fizyka, matura rozszerzona36,5%52,6%−16,131,2%41,8%−5,32. z 1145
Geografia, matura rozszerzona39,0%35,3%+3,737,2%40,6%−1,62. z 12214
Historia, matura rozszerzona52,0%55,0%−3,044,2%47,2%+4,82. z 1237
WOS, matura rozszerzona56,1%––43,8%44,0%+12,21. z 1252
Informatyka, matura rozszerzona28,8%35,7%−6,933,0%39,7%−10,96. z 928

Artykuł do przedruku

Tekst dla lokalnej gazety albo portalu, napisany z wyników powiatu nyskiego i gotowy do publikacji. Liczby w nim pochodzą z tabel wyżej.

Powiat nyski · edukacja · wyniki egzaminów 2026

Egzamin ósmoklasisty 2026: matematyka w górę w każdej gminie powiatu nyskiego

Ósmoklasiści z powiatu nyskiego napisali w tym roku egzamin z matematyki średnio na 48,5%. Rok wcześniej mieli 42,1%. Średnia poszła w górę w każdej z dziewięciu gmin powiatu, a najbardziej w Głuchołazach, gdzie wzrosła z 38,9% do 50,0%.

Tak wynika z danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z terminu głównego, które zbiera Mapa Wyników Egzaminów. Matematykę pisało w powiecie 1041 uczniów. Średnia Polski z tego egzaminu wzrosła w tym czasie z 50,1% do 54,8%, a województwa opolskiego z 47,9% do 52,2%. Powiat poprawił się więc szybciej niż kraj, ale wciąż jest poniżej obu średnich. Wśród 12 powiatów i miast województwa ma z matematyki dziewiąty wynik, a rok wcześniej miał jedenasty.

Największy skok w Głuchołazach

Egzamin z matematyki pisało w Głuchołazach 153 ósmoklasistów, a ich średnia wzrosła o 11,0 punktu, najwięcej w powiecie. Gmina poprawiła też angielski, z 62,2% do 70,0%, i polski, z 57,6% do 61,1%. Najwyższy w powiecie wynik z matematyki wśród szkół podstawowych z co najmniej 25 zdającymi ma Publiczna SP nr 1 im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Głuchołazach: 65,1% przy 41 uczniach.

Pakosławice, gdzie egzamin pisało 29 uczniów, poprawiły matematykę z 43,2% do 52,2% i mają teraz najwyższą średnią w powiecie. Gmina Nysa, w której pisało najwięcej uczniów (468), podniosła wynik z 47,1% do 51,0%. Tyle samo mają Łambinowice, które rok wcześniej miały 47,4%.

Najniższą średnią z matematyki mają Paczków (40,9%) i Skoroszyce (41,4%), ale i tam wynik poszedł w górę, z 33,1% i 34,1%. Skoroszyce mają za to najwyższy w powiecie wynik z polskiego: 67,6%. Żadna z dziewięciu gmin nie przekroczyła z matematyki średniej Polski.

Szkoły podstawowe w Nysie i Głuchołazach

Najwyższą średnią z trzech egzaminów, czyli matematyki, polskiego i angielskiego, ma SP nr 1 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Nysie: 69,4%. Angielski uczniowie tej szkoły napisali na 80,1%. Niewiele mniej mają SP nr 1 im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Głuchołazach (68,9%) i SP nr 10 im. J. H. Dąbrowskiego w Nysie (68,2%). W zestawieniu jest 12 szkół, w których każdy z trzech egzaminów pisało co najmniej 25 osób.

Cały powiat ma z angielskiego 71,0%, o 1,6 punktu mniej niż średnia Polski, i czwarty wynik w województwie, a rok wcześniej był ósmy. Egzamin z polskiego ósmoklasiści napisali na 60,8%, o 4,0 punktu poniżej średniej kraju.

Matura: polski najwyżej w województwie

Na maturze powiat wypada lepiej na tle województwa. Polski podstawowy maturzyści napisali na 59,4%, najwyżej wśród 12 powiatów i miast Opolszczyzny i o 0,5 punktu więcej niż średnia Polski. Maturę z polskiego pisały 843 osoby, 560 w liceach i 257 w technikach. Angielski podstawowy wyszedł na 78,3%, trzeci wynik w województwie, a matematyka podstawowa na 55,0%, przy średniej Polski 59,0%.

Najlepszą średnią trzech matur obowiązkowych ma Katolickie LO Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Nysie: 77,0% przy 21 zdających. W rankingu liceów to 4. miejsce w województwie i 427. w Polsce. Najwięcej maturzystów, 240, ma I LO im. Jana III Sobieskiego Carolinum. Średnia wyniosła tam 73,9%, a liceum awansowało w województwie z 14. na 9. miejsce. II LO w Nysie ma 70,1%. Wśród techników najwyżej jest Technikum nr 1: 63,4% i 5. miejsce wśród 35 techników województwa.

Spośród przedmiotów rozszerzonych najlepiej na tle województwa wypadł WOS: 56,1% przy 52 zdających, pierwszy wynik na Opolszczyźnie. Geografię rozszerzoną pisało 214 osób, ze średnią 39,0%, drugą w województwie. Matematyka rozszerzona poszła w górę z 21,5% do 25,6%, a w Polsce z 32,6% do 37,1%, więc do średniej kraju wciąż brakuje 11,5 punktu.

Źródło: ProfTutoring.pl na podstawie danych CKE

Skąd są te liczby

Wszystkie wyniki pochodzą z Mapy Wyników Egzaminów, którą prowadzi Centrum Informatyczne Edukacji na podstawie danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. To średnie wyniki procentowe z terminu głównego egzaminu ósmoklasisty i matury w 2026 i 2025 roku. Średnią powiatu nyskiego, województwa i gmin podaje Mapa; średnią Polski liczymy z województw, ważąc je liczbą zdających.

Średnia trzech matur to średnia z polskiego, matematyki i angielskiego na poziomie podstawowym. Z niej liczymy ranking liceów 2026 i w ten sam sposób ranking techników. Do rankingu trafia szkoła, w której każdy z tych egzaminów pisało co najmniej 20 osób. Szkoły podstawowe porównujemy przy co najmniej 25 zdających, bo w mniejszej szkole jeden wynik mocno zmienia średnią.

Opracowanie: ProfTutoring (Professional Tutoring sp. z o.o.). Błąd w danych albo pytanie o metodę: kontakt@proftutoring.pl.

Aktualizacja: 3 listopada 2026Źródła: Mapa Wyników Egzaminów (Centrum Informatyczne Edukacji, dane CKE)Ranking liceów 2026ProfTutoring to marka Professional Tutoring sp. z o.o.