Dane CKE · termin główny 2026 · dolnośląskie

Edukacja w powiecie oławskim: wyniki egzaminów 2026

Ósmoklasiści z powiatu oławskiego napisali polski na 65,0%, to trzeci wynik na Dolnym Śląsku. Z matematyki powiat ma 54,6% i jest czwarty. Najbardziej poprawiła się gmina Domaniów, w której matematyka wzrosła z 31,6% do 46,4%.

  • 744ósmoklasistów
  • 472maturzystów
  • 4gmin w powiecie
  • 3 + 2licea + technika
Wyniki 2026 powiat, województwo, Polska

Ósmoklasiści w czołówce województwa

Polskiegzamin ósmoklasisty, 744 os.+0,2
Powiat65,0%
Województwo63,2%
Polska64,8%
Matematykaegzamin ósmoklasisty, 744 os.−0,1
Powiat54,6%
Województwo52,8%
Polska54,8%
Angielskiegzamin ósmoklasisty, 841 os.+0,9
Powiat73,6%
Województwo72,6%
Polska72,6%
Średni wynik procentowy, termin główny 2026. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.

Egzamin ósmoklasisty 2026 w powiecie oławskim

Powiat oławski na tle województwa i Polski

Matematyka744 os. w 2026−0,1
Powiat54,6%
Województwo52,8%
Polska54,8%
w 2025: 50,5% · 4. miejsce na 30 w województwie
Polski744 os. w 2026+0,2
Powiat65,0%
Województwo63,2%
Polska64,8%
w 2025: 63,8% · 3. miejsce na 30 w województwie
Angielski841 os. w 2026+0,9
Powiat73,6%
Województwo72,6%
Polska72,6%
w 2025: 70,6% · 5. miejsce na 30 w województwie
Egzamin ósmoklasisty 2026: średni wynik procentowy szkół w każdej gminie powiatu oławskiego, według matematyki, i zmiana z matematyki od 2025 roku w punktach procentowych. Gmina miejsko-wiejska ma jedną średnią dla miasta i wsi. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
GminaMatematykaPolskiAngielskiOd 2025
Oławamiasto, 344 os.56,9%64,0%73,8%−0,5
Oławagmina wiejska, 107 os.54,1%62,8%69,7%+5,4
Jelcz-Laskowicegmina miejsko-wiejska, 239 os.53,5%67,2%74,3%+7,1
Domaniówgmina wiejska, 54 os.46,4%66,5%76,1%+14,7
Powiat oławski54,6%65,0%73,6%+4,2
Województwo52,8%63,2%72,6%+5,2
Polska54,8%64,8%72,6%+4,6

Szkoły podstawowe: średnia z trzech egzaminów

Egzamin ósmoklasisty 2026: szkoły podstawowe w powiecie oławskim z najwyższą średnią z trzech przedmiotów (matematyka, polski, angielski). Porównujemy szkoły, w których matematykę i polski pisało co najmniej 25 osób, a angielski co najmniej 15; takich szkół jest 15, pokazujemy 10 pierwszych. Zdających: egzamin z matematyki. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaMatematykaPolskiAngielskiŚrednia trzechZdających
SP im. Kawalerów Orderu UśmiechuMarcinkowice, gmina Oława73,7%71,3%80,4%75,1%31
Gminna SP im. Polskich NoblistówOława64,9%69,3%77,7%70,7%31
Publiczna SP im. Maratończyków PolskichMiłoszyce, gmina Jelcz-Laskowice51,3%77,1%82,5%70,3%44
SP nr 2 im. Marii Skłodowskiej-CurieJelcz-Laskowice59,6%67,9%81,1%69,6%75
SP nr 3 im. Orląt LwowskichOława55,0%70,3%80,0%68,4%41
SP nr 1 im. Bolesława ChrobregoOława62,1%66,8%75,7%68,2%28
SP nr 4 im. Jana Pawła IIOława59,2%66,6%77,9%67,9%50
SP nr 5 im. Kawalerów Orderu UśmiechuOława55,8%63,2%80,2%66,4%40
SP im. Adama MickiewiczaWierzbno, gmina Domaniów49,0%70,8%78,0%65,9%37
SP im. Bronisława MalinowskiegoBystrzyca, gmina Oława53,2%67,6%74,7%65,2%34
Średnia powiatu oławskiego, wszystkie szkoły54,6%65,0%73,6%64,4%744

Licea i technika w powiecie oławskim: matura 2026

Matura 2026, termin główny: licea i technika w powiecie oławskim, w których polski pisało co najmniej 20 osób, według średniej trzech matur obowiązkowych na poziomie podstawowym (polski, matematyka, angielski). Kreska: mniej niż 20 zdających. Miejsce liceum w rankingu liceów 2026 (116 liceów w województwie, 1841 w Polsce), a technikum w rankingu techników liczonym tą samą metodą (100 techników w województwie, 1372 w Polsce). Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaZdającychPolski PMatematyka PAngielski PMatematyka RŚrednia trzech maturMiejsce w rankingu
LO nr I im. Jana III Sobieskiegoliceum, Oława18355,7%78,0%91,2%43,7%90 os.75,0%2025: 76,3%33. w woj.540. w Polsce
LO nr IIliceum, Oława5942,7%52,2%79,9%–58,2%2025: 60,0%86. w woj.1366. w Polsce
Technikum nr 2technikum, Oława9243,3%54,9%72,2%16,9%27 os.56,8%2025: 60,0%30. w woj.550. w Polsce
Technikum nr 1technikum, Oława6947,6%48,6%69,5%–55,2%2025: 54,2%42. w woj.676. w Polsce
LOliceum, Jelcz-Laskowice4239,5%43,0%72,5%–51,7%2025: –102. w woj.1601. w Polsce
Szkoły dla dorosłych, branżowe i mniejsze (2)
Bez porównań, bo to szkoły dla dorosłych, branżowe II stopnia albo z mniej niż 20 zdającymi. Ich wyniki liczą się do średniej powiatu oławskiego w tabeli porównania niżej. Zdających: matura z polskiego 2026.
SzkołaZdających
Technikumtechnikum, Jelcz-Laskowice14
LO dla Dorosłych Eurekaliceum, Oława13

Powiat oławski na tle województwa i Polski

Egzamin ósmoklasisty i matura 2026 (termin główny): średni wynik procentowy powiatu oławskiego, województwa dolnośląskiego i Polski oraz zmiana od 2025 roku i różnica do Polski w punktach procentowych. Na maturze przedmioty, które pisało co najmniej 20 osób, ze wszystkich szkół (także dla dorosłych). Miejsce wśród powiatów i miast na prawach powiatu w województwie. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
EgzaminPowiat 2026Powiat 2025ZmianaWojewództwoPolskaRóżnica do PolskiMiejsce w woj.Zdających
Matematyka, egzamin ósmoklasisty54,6%50,5%+4,252,8%54,8%−0,14. z 30744
Polski, egzamin ósmoklasisty65,0%63,8%+1,263,2%64,8%+0,23. z 30744
Angielski, egzamin ósmoklasisty73,6%70,6%+3,072,6%72,6%+0,95. z 30841
Polski, matura podstawowa47,5%49,8%−2,256,6%58,9%−11,327. z 30472
Matematyka, matura podstawowa60,5%58,1%+2,457,9%59,0%+1,52. z 30473
Angielski, matura podstawowa80,1%79,4%+0,779,8%78,4%+1,72. z 30462
Matematyka, matura rozszerzona35,5%28,7%+6,835,2%37,1%−1,65. z 28133
Angielski, matura rozszerzona67,8%63,6%+4,270,0%69,2%−1,57. z 30389
Polski, matura rozszerzona41,4%30,9%+10,536,6%43,9%−2,54. z 3086
Biologia, matura rozszerzona35,6%25,1%+10,539,4%40,7%−5,114. z 3080
Chemia, matura rozszerzona45,0%30,0%+15,037,4%40,8%+4,32. z 2724
Fizyka, matura rozszerzona29,6%54,1%−24,538,4%41,8%−12,213. z 2548
Geografia, matura rozszerzona45,8%34,4%+11,439,3%40,6%+5,22. z 29114
Historia, matura rozszerzona47,2%35,4%+11,845,5%47,2%−0,05. z 2930
WOS, matura rozszerzona50,9%––39,0%44,0%+6,92. z 2569

Artykuł do przedruku

Tekst dla lokalnej gazety albo portalu, napisany z wyników powiatu oławskiego i gotowy do publikacji. Liczby w nim pochodzą z tabel wyżej.

Powiat oławski · edukacja · wyniki egzaminów 2026

Egzamin ósmoklasisty 2026: powiat oławski trzeci na Dolnym Śląsku z polskiego, czwarty z matematyki

Ósmoklasiści z powiatu oławskiego napisali w tym roku egzamin z polskiego średnio na 65,0%. To trzeci wynik wśród 30 powiatów i miast na prawach powiatu w województwie dolnośląskim. Z matematyki powiat jest czwarty, ze średnią 54,6%, a z angielskiego piąty, z wynikiem 73,6%.

Tak wynika z danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z terminu głównego, które zbiera Mapa Wyników Egzaminów. Egzamin z polskiego pisało w powiecie 744 uczniów. Średnia województwa dolnośląskiego wyniosła z polskiego 63,2%, z matematyki 52,8%, a z angielskiego 72,6%. Wyniki powiatu są bardzo blisko średnich Polski: z polskiego 65,0% przy 64,8% w kraju, z matematyki 54,6% przy 54,8%.

Matematyka poszła w powiecie w górę z 50,5% do 54,6%. W całej Polsce wzrost był podobny, z 50,1% do 54,8%. Rok wcześniej powiat był z matematyki trzeci w województwie, a z polskiego i angielskiego miał te same miejsca co teraz.

Domaniów z największym skokiem

Najwyżej z matematyki są szkoły z miasta Oława: 56,9%, prawie tyle samo co rok wcześniej (57,3%). Gmina wiejska Oława ma 54,1%, a rok wcześniej miała 48,6%. W gminie Jelcz-Laskowice matematyka wzrosła z 46,4% do 53,5%. Gmina Jelcz-Laskowice ma też najwyższy w powiecie wynik z polskiego: 67,2%.

Największą zmianę widać w gminie Domaniów. Ósmoklasiści napisali tam matematykę na 46,4%, a rok wcześniej na 31,6%. W gminie Domaniów angielski poszedł w górę z 59,3% do 76,1%, a polski z 56,8% do 66,5%. Egzamin z matematyki pisało w gminie Domaniów 54 uczniów, więc wynik jednego rocznika może się tam mocno różnić od poprzedniego.

Cały powiat napisał angielski na 73,6%, rok wcześniej na 70,6%. W Polsce angielski wzrósł z 69,7% do 72,6%. Po gminie Domaniów najwyżej z angielskiego są gmina Jelcz-Laskowice (74,3%) i miasto Oława (73,8%). Najwięcej uczniów, 344, pisało egzamin z matematyki w szkołach miasta Oława.

Szkoły podstawowe

Najwyższą średnią z trzech egzaminów ma SP im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Marcinkowicach w gminie Oława: 75,1%. Uczniowie tej szkoły napisali matematykę na 73,7%. Za nią są Gminna SP im. Polskich Noblistów w Oławie (70,7%) i Publiczna SP im. Maratończyków Polskich w Miłoszycach (70,3%). Szkoła w Miłoszycach ma z polskiego 77,1%, a z angielskiego 82,5%.

SP nr 2 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Jelczu-Laskowicach ma średnią 69,6%, a SP nr 3 im. Orląt Lwowskich w Oławie 68,4%. Niewiele niżej są SP nr 1 im. Bolesława Chrobrego (68,2%) i SP nr 4 im. Jana Pawła II (67,9%), obie z Oławy. W zestawieniu jest 15 szkół, w których egzamin pisało co najmniej 25 uczniów.

Na maturze w dwie strony

Maturzyści z powiatu oławskiego napisali matematykę podstawową na 60,5%, a angielski podstawowy na 80,1%. Z obu przedmiotów to drugi wynik w województwie. Polski podstawowy wyszedł słabiej, na 47,5%, przy średniej Polski 58,9%. Maturę z polskiego pisało w powiecie 472 osoby.

Najwyżej z liceów jest LO nr I im. Jana III Sobieskiego w Oławie. Średnia trzech matur obowiązkowych wyniosła tam 75,0%, a z matematyki podstawowej 78,0%. W rankingu liceów 2026 LO nr I im. Jana III Sobieskiego jest 33. w województwie dolnośląskim i 540. w Polsce. Rozszerzoną matematykę pisało w LO nr I 90 osób, ze średnią 43,7%.

Z przedmiotów rozszerzonych powiat jest drugi w województwie z geografii (45,8%) i chemii (45,0%). Geografię rozszerzoną pisało w powiecie 114 osób, a chemię 24. Polski rozszerzony wyszedł na 41,4%, rok wcześniej na 30,9%, przy średniej Polski 43,9%.

Źródło: ProfTutoring.pl na podstawie danych CKE

Skąd są te liczby

Wszystkie wyniki pochodzą z Mapy Wyników Egzaminów, którą prowadzi Centrum Informatyczne Edukacji na podstawie danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. To średnie wyniki procentowe z terminu głównego egzaminu ósmoklasisty i matury w 2026 i 2025 roku. Średnią powiatu oławskiego, województwa i gmin podaje Mapa; średnią Polski liczymy z województw, ważąc je liczbą zdających.

Średnia trzech matur to średnia z polskiego, matematyki i angielskiego na poziomie podstawowym. Z niej liczymy ranking liceów 2026 i w ten sam sposób ranking techników. Do rankingu trafia szkoła, w której każdy z tych egzaminów pisało co najmniej 20 osób. Szkoły podstawowe porównujemy przy co najmniej 25 zdających, bo w mniejszej szkole jeden wynik mocno zmienia średnią.

Opracowanie: ProfTutoring (Professional Tutoring sp. z o.o.). Błąd w danych albo pytanie o metodę: kontakt@proftutoring.pl.

Aktualizacja: 3 listopada 2026Źródła: Mapa Wyników Egzaminów (Centrum Informatyczne Edukacji, dane CKE)Ranking liceów 2026ProfTutoring to marka Professional Tutoring sp. z o.o.