Dane CKE · termin główny 2026 · mazowieckie

Edukacja w powiecie ostrowskim: wyniki egzaminów 2026

Maturzyści z powiatu ostrowskiego napisali polski podstawowy na 58,2%, o 5,0 punktu lepiej niż rok wcześniej, choć w Polsce wynik z tego egzaminu lekko spadł. U ósmoklasistów polski poszedł w dół, z 62,5% do 56,3%. To najniższa średnia z polskiego wśród 42 powiatów i miast Mazowsza.

  • 614ósmoklasistów
  • 550maturzystów
  • 11gmin w powiecie
  • 3 + 4licea + technika
Wyniki 2026 powiat, województwo, Polska

Polski w dwie strony

Polskimatura podstawowa, 550 os.−0,6
Powiat58,2%
Województwo61,5%
Polska58,9%
Polskiegzamin ósmoklasisty, 613 os.−8,5
Powiat56,3%
Województwo68,5%
Polska64,8%
Matematykaegzamin ósmoklasisty, 614 os.−5,8
Powiat49,0%
Województwo59,6%
Polska54,8%
Średni wynik procentowy, termin główny 2026. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.

Egzamin ósmoklasisty 2026 w powiecie ostrowskim

Powiat ostrowski na tle województwa i Polski

Matematyka614 os. w 2026−5,8
Powiat49,0%
Województwo59,6%
Polska54,8%
w 2025: 44,0% · 32. miejsce na 42 w województwie
Polski613 os. w 2026−8,5
Powiat56,3%
Województwo68,5%
Polska64,8%
w 2025: 62,5% · 42. miejsce na 42 w województwie
Angielski617 os. w 2026−7,5
Powiat65,2%
Województwo76,5%
Polska72,6%
w 2025: 64,0% · 34. miejsce na 42 w województwie
Egzamin ósmoklasisty 2026: średni wynik procentowy szkół w każdej gminie powiatu ostrowskiego, według matematyki, i zmiana z matematyki od 2025 roku w punktach procentowych. Gmina miejsko-wiejska ma jedną średnią dla miasta i wsi. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
GminaMatematykaPolskiAngielskiOd 2025
Boguty-Piankigmina wiejska, 20 os.71,7%57,6%67,4%+22,1
Brokgmina miejsko-wiejska, 26 os.58,6%57,4%66,8%+13,7
Wąsewogmina wiejska, 31 os.56,0%62,3%65,8%+8,6
Ostrów Mazowieckamiasto, 203 os.52,7%59,0%73,1%+3,1
Nurgmina wiejska, 12 os.50,9%46,0%57,6%+10,1
Małkinia Górnagmina miejsko-wiejska, 88 os.48,4%55,6%62,4%–
Stary Lubotyńgmina wiejska, 24 os.48,3%61,8%65,8%+24,5
Andrzejewogmina wiejska, 41 os.45,1%55,7%56,2%−7,8
Ostrów Mazowieckagmina wiejska, 126 os.42,8%54,1%60,3%+1,7
Szulborze Wielkiegmina wiejska, 15 os.39,3%42,1%56,0%+8,2
Zaręby Kościelnegmina wiejska, 28 os.28,9%47,6%53,6%−11,8
Powiat ostrowski49,0%56,3%65,2%+5,0
Województwo59,6%68,5%76,5%+4,5
Polska54,8%64,8%72,6%+4,6

Szkoły podstawowe: średnia z trzech egzaminów

Egzamin ósmoklasisty 2026: szkoły podstawowe w powiecie ostrowskim z najwyższą średnią z trzech przedmiotów (matematyka, polski, angielski). Porównujemy szkoły, w których matematykę i polski pisało co najmniej 25 osób, a angielski co najmniej 15; takich szkół jest 7, pokazujemy 7 pierwszych. Zdających: egzamin z matematyki. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaMatematykaPolskiAngielskiŚrednia trzechZdających
SP nr 3 im. Janusza KorczakaOstrów Mazowiecka58,0%59,2%78,2%65,1%75
SP nr 2 im. Papieża Jana Pawła IIOstrów Mazowiecka54,4%59,5%76,5%63,5%51
SP nr 2 im. Fryderyka ChopinaMałkinia Górna55,6%58,0%71,8%61,8%41
Publiczna SP im. Marszałka Józefa PiłsudskiegoBrok58,6%57,4%66,8%60,9%26
SP nr 1 im. Tadeusza KościuszkiOstrów Mazowiecka44,4%58,1%62,6%55,0%60
Publiczna SP im. Płk.dypl.ludwika BociańskiegoKomorowo, gmina Ostrów Mazowiecka36,9%53,0%59,3%49,8%30
Publiczna SP im. Jana Pawła IIZaręby Kościelne28,9%47,6%53,6%43,4%28
Średnia powiatu ostrowskiego, wszystkie szkoły49,0%56,3%65,2%56,8%614

Licea i technika w powiecie ostrowskim: matura 2026

Matura 2026, termin główny: licea i technika w powiecie ostrowskim, w których polski pisało co najmniej 20 osób, według średniej trzech matur obowiązkowych na poziomie podstawowym (polski, matematyka, angielski). Kreska: mniej niż 20 zdających. Miejsce liceum w rankingu liceów 2026 (334 liceów w województwie, 1841 w Polsce), a technikum w rankingu techników liczonym tą samą metodą (168 techników w województwie, 1372 w Polsce). Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaZdającychPolski PMatematyka PAngielski PMatematyka RŚrednia trzech maturMiejsce w rankingu
LO im. Mikołaja Kopernikaliceum, Ostrów Mazowiecka22369,7%66,8%87,3%36,7%88 os.74,6%2025: 73,7%137. w woj.565. w Polsce
II LO im. Powstańców Styczniowych w ZS nr 2liceum, Ostrów Mazowiecka3859,7%48,0%81,0%–62,9%2025: 57,8%246. w woj.1154. w Polsce
Technikum nr 1 im. rtm. Witolda Pileckiego w Zespole Szkół nr 1technikum, Ostrów Mazowiecka6049,5%46,6%62,4%–52,8%2025: 45,4%107. w woj.836. w Polsce
I LO im. rtm. Witolda Pileckiego w ZS nr 1liceum, Ostrów Mazowiecka3355,2%40,5%59,0%–51,6%2025: 41,7%310. w woj.1603. w Polsce
Technikum nr 2 im. Powstańców Styczniowych w Zespole Szkół nr 2technikum, Ostrów Mazowiecka8447,5%41,5%58,6%16,8%22 os.49,2%2025: 59,5%130. w woj.1057. w Polsce
Technikum nr 1 w Zespole Szkół im. Stanisława Staszicatechnikum, Małkinia Górna2042,2%31,4%57,6%–43,7%2025: 34,6%156. w woj.1274. w Polsce
Technikumtechnikum, Stare Lubiejewo, gmina Ostrów Mazowiecka3338,9%25,8%29,1%–31,3%2025: –167. w woj.1369. w Polsce

Powiat ostrowski na tle województwa i Polski

Egzamin ósmoklasisty i matura 2026 (termin główny): średni wynik procentowy powiatu ostrowskiego, województwa mazowieckiego i Polski oraz zmiana od 2025 roku i różnica do Polski w punktach procentowych. Na maturze przedmioty, które pisało co najmniej 20 osób, ze wszystkich szkół (także dla dorosłych). Miejsce wśród powiatów i miast na prawach powiatu w województwie. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
EgzaminPowiat 2026Powiat 2025ZmianaWojewództwoPolskaRóżnica do PolskiMiejsce w woj.Zdających
Matematyka, egzamin ósmoklasisty49,0%44,0%+5,059,6%54,8%−5,832. z 42614
Polski, egzamin ósmoklasisty56,3%62,5%−6,268,5%64,8%−8,542. z 42613
Angielski, egzamin ósmoklasisty65,2%64,0%+1,176,5%72,6%−7,534. z 42617
Polski, matura podstawowa58,2%53,2%+5,061,5%58,9%−0,619. z 41550
Matematyka, matura podstawowa52,7%51,7%+1,062,4%59,0%−6,335. z 41550
Angielski, matura podstawowa73,2%68,5%+4,781,0%78,4%−5,228. z 41550
Matematyka, matura rozszerzona29,3%27,1%+2,243,8%37,1%−7,832. z 41138
Angielski, matura rozszerzona64,0%56,2%+7,872,1%69,2%−5,227. z 41416
Polski, matura rozszerzona28,3%38,4%−10,047,4%43,9%−15,538. z 41133
Biologia, matura rozszerzona36,3%32,7%+3,643,1%40,7%−4,427. z 41123
Chemia, matura rozszerzona42,4%41,6%+0,843,1%40,8%+1,611. z 4056
Fizyka, matura rozszerzona43,2%53,3%−10,249,3%41,8%+1,419. z 3838
Geografia, matura rozszerzona33,0%30,6%+2,446,3%40,6%−7,535. z 41160
Historia, matura rozszerzona38,2%42,4%−4,250,3%47,2%−9,135. z 3943
WOS, matura rozszerzona42,0%––48,1%44,0%−2,017. z 3849

Artykuł do przedruku

Tekst dla lokalnej gazety albo portalu, napisany z wyników powiatu ostrowskiego i gotowy do publikacji. Liczby w nim pochodzą z tabel wyżej.

Powiat ostrowski · edukacja · wyniki egzaminów 2026

Polski 2026 w powiecie ostrowskim: maturzyści w górę o 5,0 punktu, ósmoklasiści w dół

Maturzyści z powiatu ostrowskiego napisali w tym roku polski na poziomie podstawowym średnio na 58,2%. Rok wcześniej mieli 53,2%. Ósmoklasiści z tego samego powiatu napisali polski na 56,3%, o 6,2 punktu słabiej niż w 2025 roku. Wśród 42 powiatów i miast województwa mazowieckiego to ostatnie miejsce z polskiego na egzaminie ósmoklasisty.

Tak wynika z danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z terminu głównego 2026, zebranych w Mapie Wyników Egzaminów. W całej Polsce średnia z matury z polskiego podstawowego spadła w tym czasie z 59,4% do 58,9%, a z polskiego na egzaminie ósmoklasisty wzrosła z 63,6% do 64,8%. Maturę z polskiego pisało w szkołach powiatu 550 osób, 294 w liceach i 197 w technikach.

Matura: polski prawie na średniej Polski

Do średniej Polski z polskiego podstawowego (58,9%) maturzystom z powiatu brakuje już tylko 0,6 punktu. Średnia województwa mazowieckiego to 61,5%. Lepiej niż rok wcześniej poszedł też angielski podstawowy, z 68,5% do 73,2% (w Polsce z 78,1% do 78,4%), a matematyka podstawowa z 51,7% do 52,7%, choć w kraju spadła z 60,8% do 59,0%. Oba wyniki są niższe od średnich Polski.

Najwyżej z liceów jest LO im. Mikołaja Kopernika w Ostrowi Mazowieckiej, w którym maturę pisały 223 osoby. Polski podstawowy wyszedł tam na 69,7%, a średnia trzech matur obowiązkowych na 74,6%. LO im. Mikołaja Kopernika jest 137. w rankingu liceów województwa i 565. w Polsce. II LO im. Powstańców Styczniowych w Zespole Szkół nr 2 ma z polskiego 59,7%, a średnią trzech matur 62,9%, rok wcześniej 57,8%. Najwyżej z techników jest Technikum nr 1 im. rtm. Witolda Pileckiego w Zespole Szkół nr 1: 52,8% i 836. miejsce w Polsce.

Słabiej niż rok wcześniej wypadł polski rozszerzony. Pisały go 133 osoby, ze średnią 28,3%, a rok wcześniej powiat miał z tego egzaminu 38,4% (w Polsce średnia spadła z 46,2% do 43,9%). W LO im. Mikołaja Kopernika polski rozszerzony zdawało 65 osób, ze średnią 37,8%.

Ósmoklasiści: polski w dół w większości gmin

Z polskiego na egzaminie ósmoklasisty średnia spadła w większości gmin powiatu. W mieście Ostrów Mazowiecka polski wyszedł na 59,0%, a rok wcześniej na 66,1%. W gminie wiejskiej Ostrów Mazowiecka wynik zmalał z 57,6% do 54,1%, w Zarębach Kościelnych z 65,1% do 47,6%, a w Andrzejewie z 59,4% do 55,7%. Odwrotnie było w Starym Lubotyniu, gdzie polski wzrósł z 52,3% do 61,8%, a także w Broku i Bogutach-Piankach.

Matematykę ósmoklasiści z powiatu napisali lepiej niż rok wcześniej: 49,0% wobec 44,0%. Średnia Polski wzrosła w tym czasie z 50,1% do 54,8%. Najwyższą średnią z matematyki ma gmina Boguty-Pianki, 71,7% przy 20 zdających, a za nią są Brok (58,6%) i Wąsewo (56,0%). Najmocniej poprawił się Stary Lubotyń: z 23,8% do 48,3%. Angielski ósmoklasiści napisali na 65,2%, przy średniej Polski 72,6%.

Wśród szkół podstawowych z co najmniej 25 zdającymi najwyższą średnią trzech egzaminów ma SP nr 3 im. Janusza Korczaka w Ostrowi Mazowieckiej: 65,1%, z angielskim na poziomie 78,2%. Druga jest SP nr 2 im. Papieża Jana Pawła II (63,5%), a trzecia SP nr 2 im. Fryderyka Chopina w Małkini Górnej (61,8%). W Broku najwyżej jest Publiczna SP im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, z matematyką 58,6%.

Źródło: ProfTutoring.pl na podstawie danych CKE

Skąd są te liczby

Wszystkie wyniki pochodzą z Mapy Wyników Egzaminów, którą prowadzi Centrum Informatyczne Edukacji na podstawie danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. To średnie wyniki procentowe z terminu głównego egzaminu ósmoklasisty i matury w 2026 i 2025 roku. Średnią powiatu ostrowskiego, województwa i gmin podaje Mapa; średnią Polski liczymy z województw, ważąc je liczbą zdających.

Średnia trzech matur to średnia z polskiego, matematyki i angielskiego na poziomie podstawowym. Z niej liczymy ranking liceów 2026 i w ten sam sposób ranking techników. Do rankingu trafia szkoła, w której każdy z tych egzaminów pisało co najmniej 20 osób. Szkoły podstawowe porównujemy przy co najmniej 25 zdających, bo w mniejszej szkole jeden wynik mocno zmienia średnią.

Opracowanie: ProfTutoring (Professional Tutoring sp. z o.o.). Błąd w danych albo pytanie o metodę: kontakt@proftutoring.pl.

Aktualizacja: 3 listopada 2026Źródła: Mapa Wyników Egzaminów (Centrum Informatyczne Edukacji, dane CKE)Ranking liceów 2026ProfTutoring to marka Professional Tutoring sp. z o.o.