Dane CKE · termin główny 2026 · wielkopolskie

Edukacja w powiecie ostrowskim: wyniki egzaminów 2026

Ósmoklasiści z powiatu ostrowskiego napisali angielski na 70,8%, szósty wynik w Wielkopolsce. Na maturze powiat jest niżej: matematyka podstawowa wyszła na 53,2% (Polska 59,0%), a rozszerzona na 22,9%, przy średniej Polski 37,1%. Najwyżej z liceów jest I LO im. ks. J. Kompałły i W. Lipskiego, 31. w rankingu województwa.

  • 1531ósmoklasistów
  • 1628maturzystów
  • 8gmin w powiecie
  • 7 + 6licea + technika
Wyniki 2026 powiat, województwo, Polska

Ósmoklasiści blisko średniej, matura niżej

Matematykaegzamin ósmoklasisty, 1531 os.−3,0
Powiat51,8%
Województwo52,6%
Polska54,8%
Angielskiegzamin ósmoklasisty, 1558 os.−1,8
Powiat70,8%
Województwo70,3%
Polska72,6%
Matematykamatura rozszerzona, 496 os.−14,2
Powiat22,9%
Województwo32,5%
Polska37,1%
Średni wynik procentowy, termin główny 2026. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.

Artykuł do przedruku

Tekst dla lokalnej gazety albo portalu, napisany z wyników powiatu ostrowskiego i gotowy do publikacji. Liczby w nim pochodzą z tabel niżej.

Powiat ostrowski · edukacja · wyniki egzaminów 2026

Matura 2026 w powiecie ostrowskim: rozszerzona matematyka 14,2 punktu poniżej średniej Polski

Maturzyści z powiatu ostrowskiego napisali w tym roku rozszerzoną matematykę średnio na 22,9%. Średnia Polski wyniosła 37,1%, a województwa wielkopolskiego 32,5%. W Wielkopolsce niższy wynik z tego egzaminu ma tylko siedem z 34 powiatów i miast na prawach powiatu.

Tak wynika z danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z terminu głównego, które zbiera Mapa Wyników Egzaminów. Rozszerzoną matematykę pisało w szkołach powiatu 496 osób. Na poziomie podstawowym powiat też jest poniżej średnich. Z polskiego wyszło 58,2% (Polska 58,9%), z matematyki 53,2% (Polska 59,0%, Wielkopolska 55,8%), a z angielskiego 73,5% (Polska 78,4%). Maturę z polskiego pisało 1628 osób, z czego 1073 w liceach i 501 w technikach. Lepiej od średniej Polski wypadł tylko polski rozszerzony: 45,1% przy 43,9% w kraju. Biologię rozszerzoną pisało 377 osób, ze średnią 36,9% (Polska 40,7%), a chemię 153 osoby, ze średnią 32,0% (Polska 40,8%). Angielski rozszerzony, który pisało 1176 osób, wyszedł na 65,0%, o 5,1 punktu lepiej niż rok wcześniej, ale wciąż poniżej Polski (69,2%).

Najwyżej I LO w Ostrowie

Najlepsze z liceów powiatu jest I LO im. ks. J. Kompałły i W. Lipskiego w Ostrowie Wielkopolskim. Średnia trzech matur obowiązkowych, czyli polskiego, matematyki i angielskiego na poziomie podstawowym, wyniosła tam 77,6%. W rankingu liceów 2026 I LO jest 31. w województwie wielkopolskim i 396. w Polsce. Rok wcześniej była 47. w województwie. Rozszerzoną matematykę pisało w I LO 185 osób, ze średnią 33,1%, czyli też poniżej średniej Polski.

IV LO im. Fryderyka Chopina ma średnią trzech matur 70,0%, a III LO 68,9%. III LO miało rok wcześniej 72,9% i spadło w rankingu województwa z 62. na 77. miejsce. II LO im. Władysława Reymonta ma 58,2%.

Wśród techników najwyżej jest Technikum nr 1 im. Waldemara Gostomczyka: 67,3% ze średniej trzech matur, 9. miejsce wśród 131 techników w województwie i 121. w Polsce. Rok wcześniej było 4. w województwie. Z matematyki podstawowej Technikum nr 1 ma 67,8%, więcej niż każde liceum w powiecie poza I LO.

Najniższą średnią trzech matur w powiecie ma LO w Przygodzicach. Maturę pisało tam 106 osób, średnia wyniosła 40,9%, a z matematyki podstawowej 26,3%.

Ósmoklasiści bliżej średniej

Egzamin ósmoklasisty wypadł w powiecie lepiej niż matura. Pisało go 1531 uczniów. Z matematyki średnia wyniosła 51,8%, o 5,5 punktu więcej niż rok wcześniej. W całej Polsce wynik z matematyki też poszedł w górę, z 50,1% do 54,8%. Z polskiego powiat ma 63,5%, a z angielskiego 70,8%, w obu przedmiotach więcej niż średnia Wielkopolski (62,6% i 70,3%).

Wśród 35 powiatów i miast na prawach powiatu w województwie to szósty wynik z angielskiego, ósmy z polskiego i czternasty z matematyki.

Najwyższą średnią z matematyki wśród gmin mają Nowe Skalmierzyce i Przygodzice, po 55,0%, a najniższą Sieroszewice, 44,6%. Sieroszewice to jedyna gmina powiatu, w której wynik z matematyki był niższy niż rok wcześniej (46,5%). Szkoły w samym Ostrowie Wielkopolskim napisały matematykę na 52,3%, polski na 63,6%, a angielski na 73,7%, najwyżej spośród ośmiu gmin powiatu.

Wśród szkół podstawowych najwyższą średnią z trzech egzaminów ma SP Spółdzielni Oświatowej Edukator w Ostrowie Wielkopolskim: 71,8%. Za nią są SP im. Ignacego Ulatowskiego w Gorzycach Wielkich (69,8%) i SP nr 7 im. gen. Józefa Bema w Ostrowie (68,8%). W zestawieniu jest 18 szkół, w których egzamin pisało co najmniej 25 osób. Najniższą średnią ma w nim SP nr 1 im. Marii Konopnickiej w Ostrowie Wielkopolskim: 48,6%.

Źródło: ProfTutoring.pl na podstawie danych CKE

Egzamin ósmoklasisty 2026 w powiecie ostrowskim

Powiat ostrowski na tle województwa i Polski

Matematyka1531 os. w 2026−3,0
Powiat51,8%
Województwo52,6%
Polska54,8%
w 2025: 46,3% · 14. miejsce na 35 w województwie
Polski1531 os. w 2026−1,3
Powiat63,5%
Województwo62,6%
Polska64,8%
w 2025: 60,8% · 8. miejsce na 35 w województwie
Angielski1558 os. w 2026−1,8
Powiat70,8%
Województwo70,3%
Polska72,6%
w 2025: 67,2% · 6. miejsce na 35 w województwie
Egzamin ósmoklasisty 2026: średni wynik procentowy szkół w każdej gminie powiatu ostrowskiego, według matematyki, i zmiana z matematyki od 2025 roku w punktach procentowych. Gmina miejsko-wiejska ma jedną średnią dla miasta i wsi. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
GminaMatematykaPolskiAngielskiOd 2025
Nowe Skalmierzycegmina miejsko-wiejska, 140 os.55,0%63,3%69,9%+7,1
Przygodzicegmina wiejska, 123 os.55,0%64,5%69,4%+8,6
Ostrów Wielkopolskimiasto, 710 os.52,3%63,6%73,7%+4,4
Odolanówgmina miejsko-wiejska, 146 os.51,4%62,1%67,1%+8,5
Ostrów Wielkopolskigmina wiejska, 188 os.51,3%64,6%71,1%+5,8
Sośniegmina wiejska, 48 os.49,4%68,2%70,4%+6,8
Raszkówgmina miejsko-wiejska, 113 os.47,7%63,4%63,8%+6,6
Sieroszewicegmina wiejska, 63 os.44,6%58,5%63,7%−1,8
Powiat ostrowski51,8%63,5%70,8%+5,5
Województwo52,6%62,6%70,3%+5,2
Polska54,8%64,8%72,6%+4,6

Szkoły podstawowe: średnia z trzech egzaminów

Egzamin ósmoklasisty 2026: szkoły podstawowe w powiecie ostrowskim z najwyższą średnią z trzech przedmiotów (matematyka, polski, angielski). Porównujemy szkoły, w których matematykę i polski pisało co najmniej 25 osób, a angielski co najmniej 15; takich szkół jest 18, pokazujemy 10 pierwszych. Zdających: egzamin z matematyki. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaMatematykaPolskiAngielskiŚrednia trzechZdających
SP Spółdzielni Oświatowej EdukatorOstrów Wielkopolski61,0%74,4%80,1%71,8%75
SP im. Ignacego UlatowskiegoGorzyce Wielkie, gmina Ostrów Wielkopolski58,2%68,9%82,2%69,8%33
SP nr 7 im. gen. Józefa BemaOstrów Wielkopolski55,7%69,8%80,9%68,8%79
SP im. Orła BiałegoPrzygodzice63,1%69,4%70,4%67,6%28
SP nr 2 im. Ewarysta EstkowskiegoOstrów Wielkopolski47,8%73,9%77,7%66,4%38
Publiczna SP Sióstr SalezjanekOstrów Wielkopolski57,8%63,9%76,1%65,9%39
SP nr 5 im. Mieszka IOstrów Wielkopolski57,2%64,8%73,2%65,1%71
SP im. Adama MickiewiczaSkalmierzyce, gmina Nowe Skalmierzyce55,1%65,8%74,2%65,0%46
SP nr 6 im. Macieja RatajaOstrów Wielkopolski53,6%65,2%75,2%64,6%52
SP nr 11 im. Mirosława FericaOstrów Wielkopolski56,9%66,1%70,0%64,4%42
Średnia powiatu ostrowskiego, wszystkie szkoły51,8%63,5%70,8%62,1%1531

Licea i technika w powiecie ostrowskim: matura 2026

Matura 2026, termin główny: licea i technika w powiecie ostrowskim, w których polski pisało co najmniej 20 osób, według średniej trzech matur obowiązkowych na poziomie podstawowym (polski, matematyka, angielski). Kreska: mniej niż 20 zdających. Miejsce liceum w rankingu liceów 2026 (163 liceów w województwie, 1841 w Polsce), a technikum w rankingu techników liczonym tą samą metodą (131 techników w województwie, 1372 w Polsce). Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaZdającychPolski PMatematyka PAngielski PMatematyka RŚrednia trzech maturMiejsce w rankingu
I LO im. ks. J. Kompałły i W. Lipskiegoliceum, Ostrów Wielkopolski26068,2%75,3%89,3%33,1%185 os.77,6%2025: 77,3%31. w woj.396. w Polsce
IV LO im. Fryderyka Chopinaliceum, Ostrów Wielkopolski21867,8%57,2%85,1%16,4%36 os.70,0%2025: 70,2%73. w woj.808. w Polsce
III LOliceum, Ostrów Wielkopolski21866,0%61,0%79,8%28,5%59 os.68,9%2025: 72,9%77. w woj.874. w Polsce
Montessori Szkoła Życia Niepubliczne LO Fundacji Królowej św. Jadwigiliceum, Ostrów Wielkopolski2669,5%50,6%84,3%–68,2%2025: 67,7%79. w woj.900. w Polsce
Technikum nr 1 im. Waldemara Gostomczykatechnikum, Ostrów Wielkopolski18256,1%67,8%78,0%18,9%126 os.67,3%2025: 73,6%9. w woj.121. w Polsce
II LO im. Władysława Reymontaliceum, Ostrów Wielkopolski22557,3%46,6%70,6%6,9%34 os.58,2%2025: 57,2%123. w woj.1373. w Polsce
Technikum nr 5technikum, Ostrów Wielkopolski9952,6%48,8%64,8%–55,4%2025: 60,5%61. w woj.661. w Polsce
LO im. Władysława Jagiełłyliceum, Odolanów2053,1%37,6%67,9%–52,9%2025: –143. w woj.1563. w Polsce
Technikum TEB Edukacjatechnikum, Ostrów Wielkopolski2954,4%25,8%61,8%–47,3%2025: 45,8%106. w woj.1134. w Polsce
Technikum nr 4technikum, Ostrów Wielkopolski3043,8%41,4%54,2%–46,4%2025: 48,0%108. w woj.1173. w Polsce
Technikum nr 2technikum, Ostrów Wielkopolski7646,8%28,5%53,9%–43,1%2025: 50,4%122. w woj.1286. w Polsce
Technikum nr 3 im. Ernesta Malinowskiegotechnikum, Ostrów Wielkopolski6638,3%34,5%52,3%–41,7%2025: 47,7%123. w woj.1310. w Polsce
LOliceum, Przygodzice10644,2%26,3%52,1%–40,9%2025: 38,4%161. w woj.1788. w Polsce
Szkoły dla dorosłych, branżowe i mniejsze (6)
Bez porównań, bo to szkoły dla dorosłych, branżowe II stopnia albo z mniej niż 20 zdającymi. Ich wyniki liczą się do średniej powiatu ostrowskiego w tabeli porównania niżej. Zdających: matura z polskiego 2026.
SzkołaZdających
LO dla Dorosłych Żakliceum, Ostrów Wielkopolski20
Technikumtechnikum, Przygodzice19
Branżowa Szkoła II stopnia nr 1szkoła branżowa II stopnia, Ostrów Wielkopolski10
II LO dla Dorosłychliceum, Ostrów Wielkopolski8
IV LO dla Dorosłychliceum, Ostrów Wielkopolski8
LO dla Dorosłychliceum, Odolanów6

Powiat ostrowski na tle województwa i Polski

Egzamin ósmoklasisty i matura 2026 (termin główny): średni wynik procentowy powiatu ostrowskiego, województwa wielkopolskigo i Polski oraz zmiana od 2025 roku i różnica do Polski w punktach procentowych. Na maturze przedmioty, które pisało co najmniej 20 osób, ze wszystkich szkół (także dla dorosłych). Miejsce wśród powiatów i miast na prawach powiatu w województwie. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
EgzaminPowiat 2026Powiat 2025ZmianaWojewództwoPolskaRóżnica do PolskiMiejsce w woj.Zdających
Matematyka, egzamin ósmoklasisty51,8%46,3%+5,552,6%54,8%−3,014. z 351531
Polski, egzamin ósmoklasisty63,5%60,8%+2,862,6%64,8%−1,38. z 351531
Angielski, egzamin ósmoklasisty70,8%67,2%+3,670,3%72,6%−1,86. z 351558
Polski, matura podstawowa58,2%59,0%−0,859,5%58,9%−0,723. z 351628
Matematyka, matura podstawowa53,2%56,9%−3,755,8%59,0%−5,822. z 351628
Angielski, matura podstawowa73,5%77,1%−3,677,1%78,4%−4,919. z 351609
Matematyka, matura rozszerzona22,9%20,8%+2,132,5%37,1%−14,227. z 34496
Angielski, matura rozszerzona65,0%59,9%+5,168,2%69,2%−4,220. z 351176
Polski, matura rozszerzona45,1%49,2%−4,045,6%43,9%+1,318. z 34456
Biologia, matura rozszerzona36,9%50,7%−13,938,3%40,7%−3,918. z 34377
Chemia, matura rozszerzona32,0%37,4%−5,438,0%40,8%−8,818. z 33153
Fizyka, matura rozszerzona34,1%43,4%−9,340,1%41,8%−7,718. z 31112
Geografia, matura rozszerzona35,0%35,8%−0,939,3%40,6%−5,622. z 34350
Historia, matura rozszerzona40,8%41,6%−0,846,1%47,2%−6,426. z 3389
WOS, matura rozszerzona37,9%––39,6%44,0%−6,116. z 2946
Informatyka, matura rozszerzona30,6%37,2%−6,740,8%39,7%−9,119. z 2737

Skąd są te liczby

Wszystkie wyniki pochodzą z Mapy Wyników Egzaminów, którą prowadzi Centrum Informatyczne Edukacji na podstawie danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. To średnie wyniki procentowe z terminu głównego egzaminu ósmoklasisty i matury w 2026 i 2025 roku. Średnią powiatu ostrowskiego, województwa i gmin podaje Mapa; średnią Polski liczymy z województw, ważąc je liczbą zdających.

Średnia trzech matur to średnia z polskiego, matematyki i angielskiego na poziomie podstawowym. Z niej liczymy ranking liceów 2026 i w ten sam sposób ranking techników. Do rankingu trafia szkoła, w której każdy z tych egzaminów pisało co najmniej 20 osób. Szkoły podstawowe porównujemy przy co najmniej 25 zdających, bo w mniejszej szkole jeden wynik mocno zmienia średnią.

Opracowanie: ProfTutoring (Professional Tutoring sp. z o.o.). Błąd w danych albo pytanie o metodę: kontakt@proftutoring.pl.

Aktualizacja: 3 listopada 2026Źródła: Mapa Wyników Egzaminów (Centrum Informatyczne Edukacji, dane CKE)Ranking liceów 2026ProfTutoring to marka Professional Tutoring sp. z o.o.