Dane CKE · termin główny 2026 · wielkopolskie

Edukacja w powiecie ostrzeszowskim: wyniki egzaminów 2026

Ósmoklasiści z powiatu ostrzeszowskiego napisali matematykę na 53,3%, o 6,8 punktu lepiej niż rok wcześniej i więcej niż średnia Wielkopolski (52,6%). Rok wcześniej powiat był z matematyki poniżej średniej województwa. Najbardziej poprawił się Doruchów, z 38,1% do 54,8%, a najwyższą średnią ma Czajków (61,4%).

  • 592ósmoklasistów
  • 454maturzystów
  • 7gmin w powiecie
  • 2 + 2licea + technika
Wyniki 2026 powiat, województwo, Polska

Matematyka ósmoklasistów ponad średnią regionu

Matematykaegzamin ósmoklasisty, 592 os.−1,5
Powiat53,3%
Województwo52,6%
Polska54,8%
Polskiegzamin ósmoklasisty, 592 os.−2,6
Powiat62,2%
Województwo62,6%
Polska64,8%
Matematykamatura podstawowa, 453 os.−1,0
Powiat58,1%
Województwo55,8%
Polska59,0%
Średni wynik procentowy, termin główny 2026. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.

Egzamin ósmoklasisty 2026 w powiecie ostrzeszowskim

Powiat ostrzeszowski na tle województwa i Polski

Matematyka592 os. w 2026−1,5
Powiat53,3%
Województwo52,6%
Polska54,8%
w 2025: 46,5% · 10. miejsce na 35 w województwie
Polski592 os. w 2026−2,6
Powiat62,2%
Województwo62,6%
Polska64,8%
w 2025: 59,5% · 14. miejsce na 35 w województwie
Angielski604 os. w 2026−7,1
Powiat65,5%
Województwo70,3%
Polska72,6%
w 2025: 60,8% · 22. miejsce na 35 w województwie
Egzamin ósmoklasisty 2026: średni wynik procentowy szkół w każdej gminie powiatu ostrzeszowskiego, według matematyki, i zmiana z matematyki od 2025 roku w punktach procentowych. Gmina miejsko-wiejska ma jedną średnią dla miasta i wsi. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
GminaMatematykaPolskiAngielskiOd 2025
Czajkówgmina wiejska, 29 os.61,4%65,3%70,8%+12,5
Mikstatgmina miejsko-wiejska, 69 os.57,7%56,6%60,2%+2,1
Kraszewicegmina wiejska, 33 os.55,8%65,3%68,8%+4,3
Doruchówgmina wiejska, 56 os.54,8%67,8%65,0%+16,7
Ostrzeszówgmina miejsko-wiejska, 254 os.53,6%62,8%69,3%+9,0
Grabów nad Prosnągmina miejsko-wiejska, 78 os.50,0%62,2%63,3%+2,8
Kobyla Góragmina wiejska, 73 os.45,9%58,4%57,0%−1,0
Powiat ostrzeszowski53,3%62,2%65,5%+6,8
Województwo52,6%62,6%70,3%+5,2
Polska54,8%64,8%72,6%+4,6

Szkoły podstawowe: średnia z trzech egzaminów

Egzamin ósmoklasisty 2026: szkoły podstawowe w powiecie ostrzeszowskim z najwyższą średnią z trzech przedmiotów (matematyka, polski, angielski). Porównujemy szkoły, w których matematykę i polski pisało co najmniej 25 osób, a angielski co najmniej 15; takich szkół jest 9, pokazujemy 9 pierwszych. Zdających: egzamin z matematyki. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaMatematykaPolskiAngielskiŚrednia trzechZdających
SP im. M. FalskiegoKraszewice60,5%67,8%71,6%66,6%25
SP im. Janusza KorczakaCzajków61,4%65,3%70,8%65,8%29
SPRojów, gmina Ostrzeszów58,0%63,3%74,1%65,1%53
SPDoruchów55,9%68,0%68,0%64,0%44
SP nr 2 im. Marii DąbrowskiejOstrzeszów56,0%64,8%68,5%63,1%80
SP im. Tadeusza KościuszkiKobyla Góra56,6%62,3%66,8%61,9%35
SP im. Unicef w Grabowie nad ProsnąGrabów nad Prosną49,7%64,0%68,3%60,6%62
SP im. Ewarysta EstkowskiegoMikstat60,1%58,6%61,2%59,9%53
SP nr 1 im. Henryka SienkiewiczaOstrzeszów49,8%59,7%61,9%57,1%55
Średnia powiatu ostrzeszowskiego, wszystkie szkoły53,3%62,2%65,5%60,3%592

Licea i technika w powiecie ostrzeszowskim: matura 2026

Matura 2026, termin główny: licea i technika w powiecie ostrzeszowskim, w których polski pisało co najmniej 20 osób, według średniej trzech matur obowiązkowych na poziomie podstawowym (polski, matematyka, angielski). Kreska: mniej niż 20 zdających. Miejsce liceum w rankingu liceów 2026 (163 liceów w województwie, 1841 w Polsce), a technikum w rankingu techników liczonym tą samą metodą (131 techników w województwie, 1372 w Polsce). Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaZdającychPolski PMatematyka PAngielski PMatematyka RŚrednia trzech maturMiejsce w rankingu
I LO im. Marii Skłodowskiej-Curieliceum, Ostrzeszów13368,3%73,8%87,1%45,8%46 os.76,4%2025: 79,6%40. w woj.459. w Polsce
Technikum nr 2technikum, Ostrzeszów12957,2%60,0%77,6%14,2%50 os.64,9%2025: 61,1%17. w woj.180. w Polsce
II LOliceum, Ostrzeszów6163,7%43,4%74,2%–60,4%2025: 59,1%113. w woj.1274. w Polsce
Technikum nr 1technikum, Ostrzeszów12052,6%48,1%66,8%11,6%31 os.55,8%2025: 53,9%57. w woj.629. w Polsce
Szkoły dla dorosłych, branżowe i mniejsze (1)
Bez porównań, bo to szkoły dla dorosłych, branżowe II stopnia albo z mniej niż 20 zdającymi. Ich wyniki liczą się do średniej powiatu ostrzeszowskiego w tabeli porównania niżej. Zdających: matura z polskiego 2026.
SzkołaZdających
LO dla Dorosłychliceum, Ostrzeszów11

Powiat ostrzeszowski na tle województwa i Polski

Egzamin ósmoklasisty i matura 2026 (termin główny): średni wynik procentowy powiatu ostrzeszowskiego, województwa wielkopolskiego i Polski oraz zmiana od 2025 roku i różnica do Polski w punktach procentowych. Na maturze przedmioty, które pisało co najmniej 20 osób, ze wszystkich szkół (także dla dorosłych). Miejsce wśród powiatów i miast na prawach powiatu w województwie. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
EgzaminPowiat 2026Powiat 2025ZmianaWojewództwoPolskaRóżnica do PolskiMiejsce w woj.Zdających
Matematyka, egzamin ósmoklasisty53,3%46,5%+6,852,6%54,8%−1,510. z 35592
Polski, egzamin ósmoklasisty62,2%59,5%+2,762,6%64,8%−2,614. z 35592
Angielski, egzamin ósmoklasisty65,5%60,8%+4,770,3%72,6%−7,122. z 35604
Polski, matura podstawowa60,0%57,6%+2,459,5%58,9%+1,110. z 35454
Matematyka, matura podstawowa58,1%59,1%−1,055,8%59,0%−1,05. z 35453
Angielski, matura podstawowa76,6%74,4%+2,277,1%78,4%−1,88. z 35448
Matematyka, matura rozszerzona25,0%21,0%+3,932,5%37,1%−12,124. z 34129
Angielski, matura rozszerzona68,0%57,4%+10,668,2%69,2%−1,210. z 35310
Polski, matura rozszerzona40,0%52,2%−12,245,6%43,9%−3,925. z 3465
Biologia, matura rozszerzona40,3%50,9%−10,638,3%40,7%−0,57. z 3485
Chemia, matura rozszerzona47,2%49,0%−1,838,0%40,8%+6,42. z 3347
Fizyka, matura rozszerzona49,9%65,6%−15,740,1%41,8%+8,11. z 3136
Geografia, matura rozszerzona33,0%30,3%+2,739,3%40,6%−7,526. z 34112
Historia, matura rozszerzona45,3%37,9%+7,446,1%47,2%−1,917. z 3329

Artykuł do przedruku

Tekst dla lokalnej gazety albo portalu, napisany z wyników powiatu ostrzeszowskiego i gotowy do publikacji. Liczby w nim pochodzą z tabel wyżej.

Powiat ostrzeszowski · edukacja · wyniki egzaminów 2026

Egzamin ósmoklasisty 2026: matematyka w powiecie ostrzeszowskim ponad średnią Wielkopolski

Ósmoklasiści z powiatu ostrzeszowskiego napisali w tym roku egzamin z matematyki średnio na 53,3%. Średnia województwa wielkopolskiego wyniosła 52,6%, a Polski 54,8%. Rok wcześniej było odwrotnie: powiat miał z matematyki 46,5%, mniej niż średnia Wielkopolski (47,4%).

Tak wynika z danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z terminu głównego 2026, zebranych w Mapie Wyników Egzaminów. Matematykę pisało w powiecie 592 uczniów. Wynik powiatu poszedł w górę o 6,8 punktu, a średnia Polski z 50,1% do 54,8%. Wśród 35 powiatów i miast na prawach powiatu w województwie to dziesiąty wynik z matematyki.

Gminy: Doruchów najbardziej w górę

Matematyka poprawiła się we wszystkich gminach poza Kobylą Górą, w której wynik został prawie taki sam jak rok wcześniej (45,9%, w 2025 roku 46,8%). Najwięcej zyskał Doruchów: z 38,1% do 54,8%, przy 56 zdających. Najwyższą średnią w powiecie ma Czajków, 61,4%, a rok wcześniej miał 48,9%.

W gminie Ostrzeszów, w której egzamin pisało 254 uczniów, matematyka wzrosła z 44,6% do 53,6%. Mikstat ma 57,7%, Kraszewice 55,8%, a Grabów nad Prosną 50,0%. Z polskiego najwyżej jest Doruchów (67,8%), a Kraszewice poprawiły polski z 56,2% do 65,3%.

Z angielskiego najwyżej jest Czajków, 70,8%, choć egzamin pisało tam tylko 29 uczniów. Gmina Ostrzeszów ma 69,3%, a najbardziej poprawiły się Kraszewice: z 56,2% do 68,8%. Najniżej z angielskiego jest Kobyla Góra, 57,0%, a Mikstat ma 60,2%. W Grabowie nad Prosną, gdzie egzamin pisało 78 uczniów, polski wyszedł na 62,2%, prawie tak samo jak rok wcześniej (62,4%).

Szkoły podstawowe

Wśród szkół podstawowych z co najmniej 25 zdającymi najwyższą średnią trzech egzaminów ma SP im. M. Falskiego w Kraszewicach: 66,6%. Za nią są SP im. Janusza Korczaka w Czajkowie (65,8%) i SP w Rojowie w gminie Ostrzeszów (65,1%).

Najwyższą matematykę w tym zestawieniu ma SP im. Janusza Korczaka w Czajkowie, 61,4%. Dalej są SP im. M. Falskiego w Kraszewicach (60,5%) i SP im. Ewarysta Estkowskiego w Mikstacie (60,1%). W samym Ostrzeszowie najwyżej jest SP nr 2 im. Marii Dąbrowskiej, z wynikiem 63,1% ze średniej trzech egzaminów. Z matematyki SP nr 2 im. Marii Dąbrowskiej ma 56,0%, a egzamin pisało tam 80 uczniów.

Egzamin z polskiego ósmoklasiści z powiatu napisali na 62,2%, rok wcześniej na 59,5%. Angielski wyszedł na 65,5%, o 4,7 punktu lepiej niż rok wcześniej, ale o 7,1 punktu poniżej średniej Polski. To najsłabszy z trzech przedmiotów w powiecie.

Matura: I LO i Technikum nr 2

Na maturze powiat ma z matematyki podstawowej 58,1%, z polskiego podstawowego 60,0%, a z angielskiego podstawowego 76,6%. Maturę z polskiego pisały 454 osoby, 194 w liceach i 249 w technikach, więc w technikach zdaje tu więcej osób niż w liceach.

Najwyżej z liceów jest I LO im. Marii Skłodowskiej-Curie w Ostrzeszowie: średnia trzech matur obowiązkowych 76,4%, 40. miejsce w województwie i 459. w Polsce. Z matematyki podstawowej szkoła ma 73,8%. II LO w Ostrzeszowie ma ze średniej trzech matur 60,4%.

Technikum nr 2 w Ostrzeszowie poprawiło średnią trzech matur z 61,1% do 64,9%. W rankingu techników Technikum nr 2 awansowało z 365. na 180. miejsce w Polsce. W województwie technikum przeszło z 32. na 17. miejsce. Z przedmiotów rozszerzonych w całym powiecie najlepiej wypadła fizyka: 49,9% przy 36 zdających, wyraźnie ponad średnią Polski (41,8%).

Źródło: ProfTutoring.pl na podstawie danych CKE

Skąd są te liczby

Wszystkie wyniki pochodzą z Mapy Wyników Egzaminów, którą prowadzi Centrum Informatyczne Edukacji na podstawie danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. To średnie wyniki procentowe z terminu głównego egzaminu ósmoklasisty i matury w 2026 i 2025 roku. Średnią powiatu ostrzeszowskiego, województwa i gmin podaje Mapa; średnią Polski liczymy z województw, ważąc je liczbą zdających.

Średnia trzech matur to średnia z polskiego, matematyki i angielskiego na poziomie podstawowym. Z niej liczymy ranking liceów 2026 i w ten sam sposób ranking techników. Do rankingu trafia szkoła, w której każdy z tych egzaminów pisało co najmniej 20 osób. Szkoły podstawowe porównujemy przy co najmniej 25 zdających, bo w mniejszej szkole jeden wynik mocno zmienia średnią.

Opracowanie: ProfTutoring (Professional Tutoring sp. z o.o.). Błąd w danych albo pytanie o metodę: kontakt@proftutoring.pl.

Aktualizacja: 3 listopada 2026Źródła: Mapa Wyników Egzaminów (Centrum Informatyczne Edukacji, dane CKE)Ranking liceów 2026ProfTutoring to marka Professional Tutoring sp. z o.o.