Dane CKE · termin główny 2026 · małopolskie

Edukacja w powiecie oświęcimskim: wyniki egzaminów 2026

Każde liceum w powiecie oświęcimskim, w którym maturę pisała ponad setka osób, ma w 2026 roku niższą średnią trzech matur niż rok wcześniej. I LO im. ks. Stanisława Konarskiego spadło w rankingu województwa z 22. na 36. miejsce. Ósmoklasiści poprawili za to każdy przedmiot, z matematyki z 52,2% do 57,6%.

  • 1421ósmoklasistów
  • 1648maturzystów
  • 9gmin w powiecie
  • 8 + 7licea + technika
Wyniki 2026 powiat, województwo, Polska

Matura poniżej Małopolski, ósmoklasiści w górę

Polskimatura podstawowa, 1648 os.−1,4
Powiat57,5%
Województwo61,8%
Polska58,9%
Matematykamatura podstawowa, 1647 os.−1,1
Powiat57,9%
Województwo62,1%
Polska59,0%
Matematykaegzamin ósmoklasisty, 1421 os.+2,9
Powiat57,6%
Województwo60,7%
Polska54,8%
Średni wynik procentowy, termin główny 2026. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.

Artykuł do przedruku

Tekst dla lokalnej gazety albo portalu, napisany z wyników powiatu oświęcimskiego i gotowy do publikacji. Liczby w nim pochodzą z tabel niżej.

Powiat oświęcimski · edukacja · wyniki egzaminów 2026

Matura 2026 w powiecie oświęcimskim: duże licea niżej niż rok temu, ósmoklasiści w górę

Każde liceum w powiecie oświęcimskim, w którym maturę pisała ponad setka osób, ma w tym roku niższą średnią trzech matur obowiązkowych niż w 2025 roku. To średnia z polskiego, matematyki i angielskiego na poziomie podstawowym. W I LO im. ks. Stanisława Konarskiego w Oświęcimiu spadła z 83,5% do 78,5%, a w Salezjańskim Publicznym LO z 79,5% do 74,4%.

Tak wynika z danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z terminu głównego, które zbiera Mapa Wyników Egzaminów. W rankingu liceów 2026 I LO im. ks. Stanisława Konarskiego jest 36. w województwie małopolskim i 339. w Polsce. Rok wcześniej było 22. w województwie i 207. w kraju.

Salezjańskie Publiczne LO spadło z 40. na 64. miejsce w województwie, a I LO im. Stanisława Wyspiańskiego z 41. na 55. W tym liceum w Kętach średnia wyniosła 76,0%, rok wcześniej 79,4%. II LO w Kętach ma 65,4% (rok wcześniej 68,1%), a II LO Mistrzostwa Sportowego w Oświęcimiu, największe w powiecie, bo maturę pisało tam 306 osób, 61,2% (rok wcześniej 63,1%).

Matura podstawowa poniżej Polski

Cały powiat napisał polski podstawowy na 57,5%, przy 59,7% rok wcześniej. Średnia Polski z tego egzaminu to 58,9%, a Małopolski 61,8%. Matematyka podstawowa wyszła na 57,9%, rok wcześniej na 60,7% (Polska 59,0%). Lepiej niż kraj powiat wypadł z angielskiego podstawowego: 79,0% przy 78,4%, szósty wynik wśród 22 powiatów i miast w województwie. Maturę z polskiego pisało w powiecie 1648 osób, z czego 1058 w liceach i 527 w technikach.

Rozszerzoną matematykę pisały 474 osoby, ze średnią 31,6%, przy 37,1% w Polsce. Najwyżej z niej wypadło I LO im. ks. Stanisława Konarskiego: 50,5% przy 100 zdających. Polski rozszerzony spadł w powiecie z 52,7% do 42,3%. Biologię rozszerzoną pisało 368 osób, ze średnią 39,5% (Polska 40,7%).

Najwyżej z techników jest Technikum nr 1 w Oświęcimiu: 65,4%, 24. miejsce w województwie i 167. w Polsce w rankingu techników. Rok wcześniej było 12. w województwie. Na 25. miejscu w województwie, tak jak rok wcześniej, jest Salezjańskie Publiczne Technikum, ze średnią 65,2%. W Technikum nr 2, w którym maturę pisało 121 osób, średnia spadła z 65,3% do 60,8%, a Technikum w Kętach poprawiło się z 51,7% do 55,0%.

Ósmoklasiści: wszystkie gminy w górę

Odwrotnie wypadł egzamin ósmoklasisty. Pisało go w powiecie 1421 uczniów, a średnia z matematyki wzrosła z 52,2% do 57,6%, czyli o 5,4 punktu. W całej Polsce wzrost był mniejszy, z 50,1% do 54,8%. Z polskiego powiat ma 67,8%, a z angielskiego 73,5%, w obu przypadkach więcej niż rok wcześniej (65,9% i 70,1%). Z matematyki powiat ma mniej niż średnia Małopolski (60,7%) i jest 11. wśród 22 powiatów i miast w województwie.

Z matematyki poprawiła się każda z dziewięciu gmin powiatu. Najwyższą średnią ma Przeciszów, 61,2%, rok wcześniej 49,9%. Kęty, gdzie egzamin pisało 366 uczniów, mają 60,8% (rok wcześniej 52,5%). Najniżej jest miasto Oświęcim: 52,8%, poniżej średniej Polski (54,8%). Egzamin pisało tam 285 uczniów. Z polskiego najwyżej są Kęty (71,7%), a z angielskiego Przeciszów (79,1%). W Brzeszczach wynik z angielskiego spadł z 74,3% do 72,5%, a w gminie Zator z 74,4% do 70,7%.

Wśród szkół podstawowych z co najmniej 25 zdającymi najwyższą średnią z trzech egzaminów (matematyka, polski i angielski) ma SP nr 3 im. Bohaterów Westerplatte w Kętach: 81,0%. Za nią są SP nr 9 im. Orędowników Pokoju w Oświęcimiu (74,6%) i SP im. Tadeusza Kościuszki w Bielanach w gminie Kęty (74,2%). W zestawieniu jest 26 szkół.

Źródło: ProfTutoring.pl na podstawie danych CKE

Egzamin ósmoklasisty 2026 w powiecie oświęcimskim

Powiat oświęcimski na tle województwa i Polski

Matematyka1421 os. w 2026+2,9
Powiat57,6%
Województwo60,7%
Polska54,8%
w 2025: 52,2% · 11. miejsce na 22 w województwie
Polski1421 os. w 2026+3,0
Powiat67,8%
Województwo69,3%
Polska64,8%
w 2025: 65,9% · 11. miejsce na 22 w województwie
Angielski1442 os. w 2026+0,9
Powiat73,5%
Województwo75,4%
Polska72,6%
w 2025: 70,1% · 10. miejsce na 22 w województwie
Egzamin ósmoklasisty 2026: średni wynik procentowy szkół w każdej gminie powiatu oświęcimskiego, według matematyki, i zmiana z matematyki od 2025 roku w punktach procentowych. Gmina miejsko-wiejska ma jedną średnią dla miasta i wsi. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
GminaMatematykaPolskiAngielskiOd 2025
Przeciszówgmina wiejska, 64 os.61,2%68,1%79,1%+11,3
Kętygmina miejsko-wiejska, 366 os.60,8%71,7%73,1%+8,3
Osiekgmina wiejska, 78 os.58,6%70,7%76,5%+4,7
Oświęcimgmina wiejska, 197 os.58,5%67,9%75,3%+4,7
Chełmekgmina miejsko-wiejska, 88 os.58,2%66,2%77,9%+7,1
Polanka Wielkagmina wiejska, 40 os.57,8%66,1%78,0%+10,6
Brzeszczegmina miejsko-wiejska, 194 os.57,0%66,5%72,5%+2,4
Zatorgmina miejsko-wiejska, 109 os.55,7%67,5%70,7%+2,3
Oświęcimmiasto, 285 os.52,8%63,4%70,6%+2,4
Powiat oświęcimski57,6%67,8%73,5%+5,4
Województwo60,7%69,3%75,4%+4,4
Polska54,8%64,8%72,6%+4,6

Szkoły podstawowe: średnia z trzech egzaminów

Egzamin ósmoklasisty 2026: szkoły podstawowe w powiecie oświęcimskim z najwyższą średnią z trzech przedmiotów (matematyka, polski, angielski). Porównujemy szkoły, w których matematykę i polski pisało co najmniej 25 osób, a angielski co najmniej 15; takich szkół jest 26, pokazujemy 10 pierwszych. Zdających: egzamin z matematyki. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaMatematykaPolskiAngielskiŚrednia trzechZdających
SP nr 3 im. Bohaterów WesterplatteKęty75,2%81,0%86,8%81,0%30
SP nr 9 im. Orędowników PokojuOświęcim72,0%72,3%79,6%74,6%38
SP im. Tadeusza KościuszkiBielany, gmina Kęty61,3%78,4%83,0%74,2%30
SP im. K. I. GałczyńskiegoJawiszowice, gmina Brzeszcze66,2%74,5%78,5%73,1%50
SPPiotrowice, gmina Przeciszów66,0%70,1%83,2%73,1%25
SP im. Komisji Edukacji NarodowejZaborze, gmina Oświęcim65,5%70,7%82,2%72,8%43
Niepubliczna SP Fundacji Królowej Świętej JadwigiKęty61,1%76,8%79,2%72,3%36
SP im. Henryka SienkiewiczaGrojec, gmina Oświęcim68,3%76,8%70,9%72,0%26
SP nr 1 im. św. Jana KantegoKęty65,3%72,6%77,0%71,6%60
SP z oddziałami integracyjnymi nr 4 im. Stanisława WyspiańskiegoOświęcim60,3%69,4%77,2%69,0%37
Średnia powiatu oświęcimskiego, wszystkie szkoły57,6%67,8%73,5%66,3%1421

Licea i technika w powiecie oświęcimskim: matura 2026

Matura 2026, termin główny: licea i technika w powiecie oświęcimskim, w których polski pisało co najmniej 20 osób, według średniej trzech matur obowiązkowych na poziomie podstawowym (polski, matematyka, angielski). Kreska: mniej niż 20 zdających. Miejsce liceum w rankingu liceów 2026 (158 liceów w województwie, 1841 w Polsce), a technikum w rankingu techników liczonym tą samą metodą (122 techników w województwie, 1372 w Polsce). Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaZdającychPolski PMatematyka PAngielski PMatematyka RŚrednia trzech maturMiejsce w rankingu
I LO im. ks. Stanisława Konarskiegoliceum, Oświęcim24669,3%74,8%91,4%50,5%100 os.78,5%2025: 83,5%36. w woj.339. w Polsce
I LO im. Stanisława Wyspiańskiegoliceum, Kęty15866,3%73,0%88,5%34,4%83 os.76,0%2025: 79,4%55. w woj.483. w Polsce
Salezjańskie Publiczne LOliceum, Oświęcim14366,1%71,2%86,0%43,4%75 os.74,4%2025: 79,5%64. w woj.575. w Polsce
Niepubliczne LO Fundacji Królowej Świętej Jadwigiliceum, Kęty5367,1%53,5%86,7%–69,1%2025: 73,9%87. w woj.861. w Polsce
Technikum nr 1technikum, Oświęcim8954,4%58,2%83,6%17,2%43 os.65,4%2025: 68,8%24. w woj.167. w Polsce
II LOliceum, Kęty10462,4%52,2%81,6%–65,4%2025: 68,1%103. w woj.1031. w Polsce
Salezjańskie Publiczne Technikumtechnikum, Oświęcim8259,2%58,4%77,9%23,6%27 os.65,2%2025: 65,4%25. w woj.175. w Polsce
II LO Mistrzostwa Sportowegoliceum, Oświęcim30655,3%49,8%78,4%14,8%52 os.61,2%2025: 63,1%123. w woj.1232. w Polsce
Technikum nr 2technikum, Oświęcim12149,9%58,8%73,6%18,4%37 os.60,8%2025: 65,3%40. w woj.317. w Polsce
Technikum nr IIItechnikum, Oświęcim8553,8%46,5%71,1%–57,1%2025: 63,3%58. w woj.535. w Polsce
Technikumtechnikum, Brzeszcze2749,9%51,9%68,5%–56,8%2025: 55,9%61. w woj.553. w Polsce
III LO Mistrzostwa Sportowegoliceum, Kęty2439,2%50,6%77,4%–55,7%2025: 43,9%139. w woj.1464. w Polsce
Technikumtechnikum, Kęty9145,2%51,8%68,1%17,6%22 os.55,0%2025: 51,7%74. w woj.689. w Polsce
Technikum dla Młodzieżytechnikum, Zator2348,0%47,8%58,3%–51,4%2025: –97. w woj.933. w Polsce
LO w Kętach Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Katowicachliceum, Kęty2438,8%34,0%49,9%–40,9%2025: –156. w woj.1789. w Polsce
Szkoły dla dorosłych, branżowe i mniejsze (3)
Bez porównań, bo to szkoły dla dorosłych, branżowe II stopnia albo z mniej niż 20 zdającymi. Ich wyniki liczą się do średniej powiatu oświęcimskiego w tabeli porównania niżej. Zdających: matura z polskiego 2026.
SzkołaZdających
LO dla Dorosłych Żakliceum, Oświęcim39
LO dla Dorosłychliceum, Oświęcim24
Technikum w Kętach Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Katowicachtechnikum, Kęty9

Powiat oświęcimski na tle województwa i Polski

Egzamin ósmoklasisty i matura 2026 (termin główny): średni wynik procentowy powiatu oświęcimskiego, województwa małopolskigo i Polski oraz zmiana od 2025 roku i różnica do Polski w punktach procentowych. Na maturze przedmioty, które pisało co najmniej 20 osób, ze wszystkich szkół (także dla dorosłych). Miejsce wśród powiatów i miast na prawach powiatu w województwie. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
EgzaminPowiat 2026Powiat 2025ZmianaWojewództwoPolskaRóżnica do PolskiMiejsce w woj.Zdających
Matematyka, egzamin ósmoklasisty57,6%52,2%+5,460,7%54,8%+2,911. z 221421
Polski, egzamin ósmoklasisty67,8%65,9%+1,869,3%64,8%+3,011. z 221421
Angielski, egzamin ósmoklasisty73,5%70,1%+3,475,4%72,6%+0,910. z 221442
Polski, matura podstawowa57,5%59,7%−2,261,8%58,9%−1,417. z 221648
Matematyka, matura podstawowa57,9%60,7%−2,862,1%59,0%−1,113. z 221647
Angielski, matura podstawowa79,0%78,8%+0,279,5%78,4%+0,76. z 221642
Matematyka, matura rozszerzona31,6%26,6%+5,040,2%37,1%−5,513. z 22474
Angielski, matura rozszerzona68,5%65,3%+3,270,6%69,2%−0,78. z 221276
Polski, matura rozszerzona42,3%52,7%−10,448,1%43,9%−1,516. z 22309
Biologia, matura rozszerzona39,5%40,4%−0,943,6%40,7%−1,313. z 22368
Chemia, matura rozszerzona36,4%37,6%−1,244,5%40,8%−4,416. z 22141
Fizyka, matura rozszerzona39,0%41,2%−2,245,9%41,8%−2,812. z 2071
Geografia, matura rozszerzona37,9%40,0%−2,142,1%40,6%−2,711. z 22410
Historia, matura rozszerzona48,2%44,4%+3,854,4%47,2%+1,011. z 2290
WOS, matura rozszerzona41,0%––49,2%44,0%−2,912. z 2263
Informatyka, matura rozszerzona40,1%34,5%+5,543,3%39,7%+0,49. z 1925

Skąd są te liczby

Wszystkie wyniki pochodzą z Mapy Wyników Egzaminów, którą prowadzi Centrum Informatyczne Edukacji na podstawie danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. To średnie wyniki procentowe z terminu głównego egzaminu ósmoklasisty i matury w 2026 i 2025 roku. Średnią powiatu oświęcimskiego, województwa i gmin podaje Mapa; średnią Polski liczymy z województw, ważąc je liczbą zdających.

Średnia trzech matur to średnia z polskiego, matematyki i angielskiego na poziomie podstawowym. Z niej liczymy ranking liceów 2026 i w ten sam sposób ranking techników. Do rankingu trafia szkoła, w której każdy z tych egzaminów pisało co najmniej 20 osób. Szkoły podstawowe porównujemy przy co najmniej 25 zdających, bo w mniejszej szkole jeden wynik mocno zmienia średnią.

Opracowanie: ProfTutoring (Professional Tutoring sp. z o.o.). Błąd w danych albo pytanie o metodę: kontakt@proftutoring.pl.

Aktualizacja: 3 listopada 2026Źródła: Mapa Wyników Egzaminów (Centrum Informatyczne Edukacji, dane CKE)Ranking liceów 2026ProfTutoring to marka Professional Tutoring sp. z o.o.