Dane CKE · termin główny 2026 · wielkopolskie

Edukacja w powiecie pilskim: wyniki egzaminów 2026

Maturzyści z powiatu pilskiego napisali angielski rozszerzony na 71,8%, a biologię rozszerzoną na 42,9%. W obu przedmiotach to drugi wynik w Wielkopolsce. Ósmoklasiści są niżej: z matematyki 48,3%, 24. miejsce wśród 35 powiatów i miast województwa.

  • 1243ósmoklasistów
  • 1265maturzystów
  • 9gmin w powiecie
  • 9 + 7licea + technika
Wyniki 2026 powiat, województwo, Polska

Rozszerzenia wysoko, egzamin ósmoklasisty niżej

Angielskimatura rozszerzona, 871 os.+2,6
Powiat71,8%
Województwo68,2%
Polska69,2%
Biologiamatura rozszerzona, 295 os.+2,2
Powiat42,9%
Województwo38,3%
Polska40,7%
Matematykaegzamin ósmoklasisty, 1243 os.−6,5
Powiat48,3%
Województwo52,6%
Polska54,8%
Średni wynik procentowy, termin główny 2026. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.

Artykuł do przedruku

Tekst dla lokalnej gazety albo portalu, napisany z wyników powiatu pilskiego i gotowy do publikacji. Liczby w nim pochodzą z tabel niżej.

Powiat pilski · edukacja · wyniki egzaminów 2026

Matura 2026 w powiecie pilskim: angielski i biologia rozszerzone drugie w Wielkopolsce

Maturzyści z powiatu pilskiego napisali w tym roku angielski i biologię na poziomie rozszerzonym lepiej niż prawie cała Wielkopolska. Angielski rozszerzony wyszedł im średnio na 71,8%, przy 69,2% w Polsce i 68,2% w województwie wielkopolskim. Z biologii rozszerzonej powiat ma 42,9%, przy 40,7% w Polsce i 38,3% w województwie. W obu przedmiotach wyżej w Wielkopolsce jest tylko jeden powiat albo miasto na prawach powiatu.

Tak wynika z danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z terminu głównego matury 2026, zebranych na Mapie Wyników Egzaminów. Angielski rozszerzony pisało w powiecie 871 osób, a biologię rozszerzoną 295. Rok wcześniej angielski wyszedł na 66,7%, a biologia na 46,8%. Biologia poszła w dół w całej Polsce, z 46,4% do 40,7%.

Z rozszerzonej matematyki powiat jest trzeci w województwie. Pisało ją 297 osób, średnia wyniosła 37,7%, o 8,8 punktu więcej niż rok wcześniej i trochę więcej niż średnia Polski (37,1%). Trzecie miejsce w Wielkopolsce powiat ma też z fizyki rozszerzonej (47,7% przy 63 zdających) i z informatyki rozszerzonej (46,2% przy 45 zdających).

Maturę z polskiego pisało w powiecie 1265 osób, z czego 776 w liceach i 466 w technikach. Na poziomie podstawowym powiat ma z polskiego 60,9% (Polska 58,9%), siódmy wynik w województwie, z matematyki 56,2% (Polska 59,0%), a z angielskiego 78,0% (Polska 78,4%).

Licea w Pile

Najwyżej w rankingu liceów 2026 z całego powiatu jest II LO STO w Pile. Średnia trzech matur obowiązkowych, czyli polskiego, matematyki i angielskiego na poziomie podstawowym, wyniosła tam 80,2%. II LO STO jest 19. w województwie i 261. w Polsce, a rok wcześniej było 6. w województwie. Maturę pisało tam 31 osób.

Najwięcej maturzystów ma I LO im. Marii Skłodowskiej-Curie: 288. Średnia trzech matur wyniosła tam 74,9%, a szkoła spadła w rankingu województwa z 35. na 51. miejsce. II LO im. Stanisława Staszica ma 76,7% i 36. miejsce w województwie, a LO Towarzystwa Salezjańskiego im. św. Jana Bosko 77,8% i 28. miejsce.

Z angielskiego rozszerzonego 80,3% ma LO Towarzystwa Salezjańskiego, gdzie pisało go 56 osób, a 80,1% I LO im. Marii Skłodowskiej-Curie, przy 237 zdających. W II LO im. Stanisława Staszica biologię rozszerzoną pisało 67 osób, ze średnią 54,0%. Matematykę rozszerzoną maturzyści z LO Towarzystwa Salezjańskiego napisali na 59,8%.

Wśród techników najwyżej jest Technikum nr 4 w Pile, ze średnią trzech matur 63,0%, 24. w województwie i 235. w Polsce. Rok wcześniej było 39. w województwie. Technikum nr 1 jest 25. w województwie, a Technikum nr 3 jest 33.

Ósmoklasiści poniżej średniej

Egzamin ósmoklasisty wypadł w powiecie słabiej. Pisało go 1243 uczniów. Z matematyki średnia wyniosła 48,3%, przy 52,6% w Wielkopolsce i 54,8% w Polsce. Rok wcześniej powiat miał 44,8%, a cała Polska 50,1%, więc wynik poszedł w górę wolniej niż w kraju. W województwie powiat jest na 24. miejscu, a rok wcześniej był na 14.

Z polskiego powiat ma 59,3%, 27. wynik w województwie, a z angielskiego 68,1%, 10. wynik.

Najwyższą średnią z matematyki wśród dziewięciu gmin powiatu ma Miasteczko Krajeńskie, 55,7%, ale egzamin pisało tam tylko 27 uczniów. Szydłowo ma 51,5%, a rok wcześniej miało 40,0%. Najniżej jest gmina Wysoka, 40,3%. W gminie Ujście wynik z matematyki spadł z 52,6% do 45,8%. Piła jako gmina miejska ma z matematyki 50,6%, a z angielskiego 71,8%, najwięcej spośród gmin powiatu.

Wśród szkół podstawowych najwyższą średnią z trzech egzaminów ma SP nr 12 im. Janusza Korczaka w Pile: 71,9%. Z matematyki uczniowie tej szkoły mają 65,2%. Dalej są SP nr 6 im. Lotników Polskich (66,5%) i SP nr 11 im. Królowej Jadwigi (66,2%), w której egzamin pisało 100 uczniów.

Źródło: ProfTutoring.pl na podstawie danych CKE

Egzamin ósmoklasisty 2026 w powiecie pilskim

Powiat pilski na tle województwa i Polski

Matematyka1243 os. w 2026−6,5
Powiat48,3%
Województwo52,6%
Polska54,8%
w 2025: 44,8% · 24. miejsce na 35 w województwie
Polski1244 os. w 2026−5,5
Powiat59,3%
Województwo62,6%
Polska64,8%
w 2025: 58,7% · 27. miejsce na 35 w województwie
Angielski1253 os. w 2026−4,5
Powiat68,1%
Województwo70,3%
Polska72,6%
w 2025: 67,8% · 10. miejsce na 35 w województwie
Egzamin ósmoklasisty 2026: średni wynik procentowy szkół w każdej gminie powiatu pilskiego, według matematyki, i zmiana z matematyki od 2025 roku w punktach procentowych. Gmina miejsko-wiejska ma jedną średnią dla miasta i wsi. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
GminaMatematykaPolskiAngielskiOd 2025
Miasteczko Krajeńskiegmina miejsko-wiejska, 27 os.55,7%59,1%67,4%+8,9
Szydłowogmina wiejska, 72 os.51,5%61,8%71,2%+11,5
Piłamiasto, 657 os.50,6%60,2%71,8%+3,0
Kaczorygmina wiejska, 72 os.49,1%59,2%64,7%+10,8
Ujściegmina miejsko-wiejska, 57 os.45,8%57,7%60,8%−6,8
Wyrzyskgmina miejsko-wiejska, 156 os.44,1%58,1%63,3%+2,1
Łobżenicagmina miejsko-wiejska, 100 os.43,2%56,8%60,7%+8,7
Białośliwiegmina wiejska, 50 os.42,5%57,7%68,1%+1,0
Wysokagmina miejsko-wiejska, 52 os.40,3%55,6%55,8%+0,3
Powiat pilski48,3%59,3%68,1%+3,5
Województwo52,6%62,6%70,3%+5,2
Polska54,8%64,8%72,6%+4,6

Szkoły podstawowe: średnia z trzech egzaminów

Egzamin ósmoklasisty 2026: szkoły podstawowe w powiecie pilskim z najwyższą średnią z trzech przedmiotów (matematyka, polski, angielski). Porównujemy szkoły, w których matematykę i polski pisało co najmniej 25 osób, a angielski co najmniej 15; takich szkół jest 18, pokazujemy 10 pierwszych. Zdających: egzamin z matematyki. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaMatematykaPolskiAngielskiŚrednia trzechZdających
SP nr 12 z oddziałami integracyjnymi im. Janusza KorczakaPiła65,2%68,4%82,1%71,9%46
SP nr 6 im. Lotników PolskichPiła54,8%65,2%79,6%66,5%57
SP nr 11 im. Królowej JadwigiPiła54,4%66,6%77,6%66,2%100
SP nr 7 im. Adama MickiewiczaPiła54,9%63,0%75,8%64,6%53
SPSzydłowo52,1%61,6%76,4%63,4%51
SP im. św. Jana Pawła IIKaczory52,6%62,6%71,3%62,2%48
SP im. Kmdra Bolesława RomanowskiegoMiasteczko Krajeńskie55,7%59,1%67,4%60,7%27
SP im. Stanisława StaszicaOsiek nad Notecią, gmina Wyrzysk49,5%56,0%67,2%57,6%52
SP im. Wiktora KajiBiałośliwie42,5%57,7%68,1%56,1%50
SP nr 3 im. Jana BrzechwyPiła44,2%51,7%72,2%56,1%60
Średnia powiatu pilskiego, wszystkie szkoły48,3%59,3%68,1%58,6%1243

Licea i technika w powiecie pilskim: matura 2026

Matura 2026, termin główny: licea i technika w powiecie pilskim, w których polski pisało co najmniej 20 osób, według średniej trzech matur obowiązkowych na poziomie podstawowym (polski, matematyka, angielski). Kreska: mniej niż 20 zdających. Miejsce liceum w rankingu liceów 2026 (163 liceów w województwie, 1841 w Polsce), a technikum w rankingu techników liczonym tą samą metodą (131 techników w województwie, 1372 w Polsce). Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaZdającychPolski PMatematyka PAngielski PMatematyka RŚrednia trzech maturMiejsce w rankingu
II LO STOliceum, Piła3170,5%77,6%92,6%–80,2%2025: 87,6%19. w woj.261. w Polsce
LO Towarzystwa Salezjańskiego im. św. Jana Boskoliceum, Piła6672,0%73,2%88,2%59,8%32 os.77,8%2025: 78,7%28. w woj.383. w Polsce
II LO im. Stanisława Staszicaliceum, Piła21770,8%72,6%86,8%43,6%83 os.76,7%2025: 77,9%36. w woj.438. w Polsce
I LO im. Marii Skłodowskiej-Curieliceum, Piła28869,0%66,3%89,3%51,9%63 os.74,9%2025: 78,6%51. w woj.546. w Polsce
LO Mistrzostwa Sportowegoliceum, Piła2263,3%63,8%75,9%–67,7%2025: –82. w woj.920. w Polsce
Technikum nr 4technikum, Piła7860,9%54,0%74,2%–63,0%2025: 59,7%24. w woj.235. w Polsce
Technikum nr 1technikum, Piła8252,9%58,6%76,2%19,6%53 os.62,6%2025: 63,8%25. w woj.252. w Polsce
Technikum nr 3technikum, Piła11757,7%50,9%72,2%–60,3%2025: 57,7%33. w woj.346. w Polsce
LO im. Tadeusza Kościuszkiliceum, Łobżenica2157,1%50,5%73,0%–60,2%2025: 67,6%115. w woj.1288. w Polsce
Technikum nr 2technikum, Piła5046,1%32,4%72,0%–50,1%2025: 53,0%88. w woj.999. w Polsce
Technikum Zawodowetechnikum, Piła4953,2%34,9%61,6%–49,9%2025: 47,9%89. w woj.1018. w Polsce
III LOliceum, Piła3244,2%36,7%64,2%–48,4%2025: –150. w woj.1691. w Polsce
Technikum TEB Edukacjatechnikum, Piła2340,6%25,7%72,8%–46,4%2025: –109. w woj.1177. w Polsce
LOliceum, Piła5749,9%33,0%55,5%–46,1%2025: 54,0%153. w woj.1727. w Polsce
Technikum nr 5technikum, Piła3749,8%29,5%55,7%–45,0%2025: 51,3%119. w woj.1235. w Polsce
Zaoczne LO Cosinusliceum, Piła4243,3%22,8%61,9%–42,7%2025: 36,5%159. w woj.1765. w Polsce
Szkoły dla dorosłych, branżowe i mniejsze (3)
Bez porównań, bo to szkoły dla dorosłych, branżowe II stopnia albo z mniej niż 20 zdającymi. Ich wyniki liczą się do średniej powiatu pilskiego w tabeli porównania niżej. Zdających: matura z polskiego 2026.
SzkołaZdających
LO dla Dorosłych Żakliceum, Piła19
Technikumtechnikum, Brzostowo, gmina Miasteczko Krajeńskie18
Technikumtechnikum, Wyrzysk12

Powiat pilski na tle województwa i Polski

Egzamin ósmoklasisty i matura 2026 (termin główny): średni wynik procentowy powiatu pilskiego, województwa wielkopolskigo i Polski oraz zmiana od 2025 roku i różnica do Polski w punktach procentowych. Na maturze przedmioty, które pisało co najmniej 20 osób, ze wszystkich szkół (także dla dorosłych). Miejsce wśród powiatów i miast na prawach powiatu w województwie. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
EgzaminPowiat 2026Powiat 2025ZmianaWojewództwoPolskaRóżnica do PolskiMiejsce w woj.Zdających
Matematyka, egzamin ósmoklasisty48,3%44,8%+3,552,6%54,8%−6,524. z 351243
Polski, egzamin ósmoklasisty59,3%58,7%+0,562,6%64,8%−5,527. z 351244
Angielski, egzamin ósmoklasisty68,1%67,8%+0,370,3%72,6%−4,510. z 351253
Polski, matura podstawowa60,9%59,8%+1,159,5%58,9%+2,07. z 351265
Matematyka, matura podstawowa56,2%59,0%−2,855,8%59,0%−2,913. z 351266
Angielski, matura podstawowa78,0%78,0%−0,077,1%78,4%−0,46. z 351246
Matematyka, matura rozszerzona37,7%28,9%+8,832,5%37,1%+0,63. z 34297
Angielski, matura rozszerzona71,8%66,7%+5,168,2%69,2%+2,62. z 35871
Polski, matura rozszerzona46,7%49,5%−2,845,6%43,9%+2,916. z 34274
Biologia, matura rozszerzona42,9%46,8%−3,838,3%40,7%+2,22. z 34295
Chemia, matura rozszerzona39,2%46,0%−6,738,0%40,8%−1,59. z 33140
Fizyka, matura rozszerzona47,7%57,9%−10,240,1%41,8%+5,93. z 3163
Geografia, matura rozszerzona40,9%41,2%−0,339,3%40,6%+0,36. z 34235
Historia, matura rozszerzona46,0%50,8%−4,846,1%47,2%−1,214. z 3360
WOS, matura rozszerzona48,5%––39,6%44,0%+4,55. z 2929
Informatyka, matura rozszerzona46,2%41,4%+4,940,8%39,7%+6,53. z 2745

Skąd są te liczby

Wszystkie wyniki pochodzą z Mapy Wyników Egzaminów, którą prowadzi Centrum Informatyczne Edukacji na podstawie danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. To średnie wyniki procentowe z terminu głównego egzaminu ósmoklasisty i matury w 2026 i 2025 roku. Średnią powiatu pilskiego, województwa i gmin podaje Mapa; średnią Polski liczymy z województw, ważąc je liczbą zdających.

Średnia trzech matur to średnia z polskiego, matematyki i angielskiego na poziomie podstawowym. Z niej liczymy ranking liceów 2026 i w ten sam sposób ranking techników. Do rankingu trafia szkoła, w której każdy z tych egzaminów pisało co najmniej 20 osób. Szkoły podstawowe porównujemy przy co najmniej 25 zdających, bo w mniejszej szkole jeden wynik mocno zmienia średnią.

Opracowanie: ProfTutoring (Professional Tutoring sp. z o.o.). Błąd w danych albo pytanie o metodę: kontakt@proftutoring.pl.

Aktualizacja: 3 listopada 2026Źródła: Mapa Wyników Egzaminów (Centrum Informatyczne Edukacji, dane CKE)Ranking liceów 2026ProfTutoring to marka Professional Tutoring sp. z o.o.