Dane CKE · termin główny 2026 · mazowieckie

Edukacja w powiecie płońskim: wyniki egzaminów 2026

Najbardziej w powiecie płońskim poprawili matematykę ósmoklasiści z gminy Czerwińsk nad Wisłą: z 35,2% do 49,9%. Najwyżej są gmina wiejska Płońsk (57,5%) i miasto Płońsk (56,1%), jedyne powyżej średniej Polski (54,8%). Sochocin i Dzierzążnia mają wynik niższy niż przed rokiem.

  • 756ósmoklasistów
  • 710maturzystów
  • 12gmin w powiecie
  • 5 + 3licea + technika
Wyniki 2026 powiat, województwo, Polska

Ósmoklasiści w górę, ale poniżej średniej Polski

Matematykaegzamin ósmoklasisty, 756 os.−4,7
Powiat50,0%
Województwo59,6%
Polska54,8%
Polskiegzamin ósmoklasisty, 756 os.−2,4
Powiat62,4%
Województwo68,5%
Polska64,8%
Matematykamatura podstawowa, 709 os.+1,0
Powiat60,0%
Województwo62,4%
Polska59,0%
Średni wynik procentowy, termin główny 2026. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.

Egzamin ósmoklasisty 2026 w powiecie płońskim

Powiat płoński na tle województwa i Polski

Matematyka756 os. w 2026−4,7
Powiat50,0%
Województwo59,6%
Polska54,8%
w 2025: 44,4% · 27. miejsce na 42 w województwie
Polski756 os. w 2026−2,4
Powiat62,4%
Województwo68,5%
Polska64,8%
w 2025: 63,8% · 28. miejsce na 42 w województwie
Angielski748 os. w 2026−6,1
Powiat66,5%
Województwo76,5%
Polska72,6%
w 2025: 62,3% · 29. miejsce na 42 w województwie
Egzamin ósmoklasisty 2026: średni wynik procentowy szkół w każdej gminie powiatu płońskiego, według matematyki, i zmiana z matematyki od 2025 roku w punktach procentowych. Gmina miejsko-wiejska ma jedną średnią dla miasta i wsi. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
GminaMatematykaPolskiAngielskiOd 2025
Płońskgmina wiejska, 38 os.57,5%69,5%75,8%+9,1
Płońskmiasto, 255 os.56,1%66,3%72,0%+8,3
Naruszewogmina wiejska, 48 os.53,1%66,9%64,5%+10,7
Baboszewogmina wiejska, 66 os.52,5%63,9%70,6%+12,1
Czerwińsk nad Wisłągmina wiejska, 61 os.49,9%62,5%62,1%+14,7
Raciążmiasto, 48 os.46,8%55,6%63,2%+7,9
Załuskigmina wiejska, 49 os.45,0%60,8%65,5%+1,8
Joniecgmina wiejska, 16 os.44,8%65,9%61,2%−4,4
Dzierzążniagmina wiejska, 26 os.43,8%58,9%57,9%−6,7
Nowe Miastogmina wiejska, 28 os.42,9%50,1%62,1%−1,1
Raciążgmina wiejska, 61 os.41,3%54,0%55,9%−0,8
Sochocingmina wiejska, 60 os.37,4%57,9%59,6%−5,9
Powiat płoński50,0%62,4%66,5%+5,6
Województwo59,6%68,5%76,5%+4,5
Polska54,8%64,8%72,6%+4,6

Szkoły podstawowe: średnia z trzech egzaminów

Egzamin ósmoklasisty 2026: szkoły podstawowe w powiecie płońskim z najwyższą średnią z trzech przedmiotów (matematyka, polski, angielski). Porównujemy szkoły, w których matematykę i polski pisało co najmniej 25 osób, a angielski co najmniej 15; takich szkół jest 9, pokazujemy 9 pierwszych. Zdających: egzamin z matematyki. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaMatematykaPolskiAngielskiŚrednia trzechZdających
SP nr 3 im. Stanisława WyspiańskiegoPłońsk62,7%65,0%77,4%68,4%60
SP nr 1 im. Bolesława ChrobregoPłońsk59,2%67,0%75,5%67,2%37
SP nr 2 im. Jana Walerego JędrzejewiczaPłońsk55,4%66,1%71,6%64,4%101
SP im. Józefa WybickiegoBaboszewo52,0%62,9%71,5%62,1%43
SP im. Władysława Jagiełły w Czerwińsku nad WisłąCzerwińsk nad Wisłą51,9%64,7%68,3%61,6%35
SP nr 4 im. Papieża Jana Pawła IIPłońsk48,3%67,5%64,8%60,2%57
SP im. Stanisława KonarskiegoRaciąż46,8%55,6%63,2%55,2%48
SP im. mjr. Henryka SucharskiegoSochocin41,0%59,0%60,8%53,6%46
SPNowe Miasto42,9%50,1%62,1%51,7%28
Średnia powiatu płońskiego, wszystkie szkoły50,0%62,4%66,5%59,7%756

Licea i technika w powiecie płońskim: matura 2026

Matura 2026, termin główny: licea i technika w powiecie płońskim, w których polski pisało co najmniej 20 osób, według średniej trzech matur obowiązkowych na poziomie podstawowym (polski, matematyka, angielski). Kreska: mniej niż 20 zdających. Miejsce liceum w rankingu liceów 2026 (334 liceów w województwie, 1841 w Polsce), a technikum w rankingu techników liczonym tą samą metodą (168 techników w województwie, 1372 w Polsce). Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaZdającychPolski PMatematyka PAngielski PMatematyka RŚrednia trzech maturMiejsce w rankingu
I LO im. Henryka Sienkiewiczaliceum, Płońsk18671,2%76,0%86,1%46,1%75 os.77,8%2025: 77,7%104. w woj.384. w Polsce
Społeczne LO STOliceum, Raciąż4053,4%69,8%77,5%–66,9%2025: 45,0%208. w woj.968. w Polsce
III LOliceum, Płońsk12259,6%66,6%71,6%46,8%44 os.65,9%2025: 69,8%215. w woj.1005. w Polsce
LO im. mjra Henryka Dobrzańskiego Hubalaliceum, Raciąż6053,7%60,6%75,9%–63,4%2025: 66,4%243. w woj.1138. w Polsce
Technikum nr 2technikum, Płońsk6450,7%56,1%69,9%–58,9%2025: 56,5%62. w woj.424. w Polsce
II LOliceum, Płońsk7660,5%44,7%56,9%–54,0%2025: 55,2%296. w woj.1529. w Polsce
Technikumtechnikum, Raciąż2644,5%48,1%63,9%–52,2%2025: 62,1%111. w woj.877. w Polsce
Technikum nr 1technikum, Płońsk5346,3%47,1%59,9%–51,1%2025: 58,4%119. w woj.951. w Polsce
Szkoły dla dorosłych, branżowe i mniejsze (4)
Bez porównań, bo to szkoły dla dorosłych, branżowe II stopnia albo z mniej niż 20 zdającymi. Ich wyniki liczą się do średniej powiatu płońskiego w tabeli porównania niżej. Zdających: matura z polskiego 2026.
SzkołaZdających
LO dla Dorosłychliceum, Płońsk37
Technikum w Czerwińsku N/wisłątechnikum, Czerwińsk nad Wisłą18
Branżowa Szkoła II stopnia nr 1szkoła branżowa II stopnia, Płońsk7
LO dla Dorosłychliceum, Raciąż6

Powiat płoński na tle województwa i Polski

Egzamin ósmoklasisty i matura 2026 (termin główny): średni wynik procentowy powiatu płońskiego, województwa mazowieckiego i Polski oraz zmiana od 2025 roku i różnica do Polski w punktach procentowych. Na maturze przedmioty, które pisało co najmniej 20 osób, ze wszystkich szkół (także dla dorosłych). Miejsce wśród powiatów i miast na prawach powiatu w województwie. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
EgzaminPowiat 2026Powiat 2025ZmianaWojewództwoPolskaRóżnica do PolskiMiejsce w woj.Zdających
Matematyka, egzamin ósmoklasisty50,0%44,4%+5,659,6%54,8%−4,727. z 42756
Polski, egzamin ósmoklasisty62,4%63,8%−1,468,5%64,8%−2,428. z 42756
Angielski, egzamin ósmoklasisty66,5%62,3%+4,376,5%72,6%−6,129. z 42748
Polski, matura podstawowa56,9%54,8%+2,161,5%58,9%−2,028. z 41710
Matematyka, matura podstawowa60,0%64,0%−4,062,4%59,0%+1,016. z 41709
Angielski, matura podstawowa72,1%72,3%−0,281,0%78,4%−6,331. z 41697
Matematyka, matura rozszerzona40,2%34,3%+5,943,8%37,1%+3,111. z 41166
Angielski, matura rozszerzona61,1%62,3%−1,272,1%69,2%−8,136. z 41415
Polski, matura rozszerzona53,8%49,9%+3,947,4%43,9%+9,92. z 41167
Biologia, matura rozszerzona38,8%43,6%−4,843,1%40,7%−2,022. z 41111
Chemia, matura rozszerzona33,8%27,5%+6,343,1%40,8%−6,929. z 4047
Fizyka, matura rozszerzona55,1%61,2%−6,149,3%41,8%+13,38. z 3822
Geografia, matura rozszerzona33,9%35,5%−1,746,3%40,6%−6,733. z 41202
Historia, matura rozszerzona51,4%39,8%+11,650,3%47,2%+4,29. z 3933
WOS, matura rozszerzona45,3%––48,1%44,0%+1,313. z 3845

Artykuł do przedruku

Tekst dla lokalnej gazety albo portalu, napisany z wyników powiatu płońskiego i gotowy do publikacji. Liczby w nim pochodzą z tabel wyżej.

Powiat płoński · edukacja · wyniki egzaminów 2026

Egzamin ósmoklasisty 2026 w powiecie płońskim: matematyka w gminach w dwie strony

Ósmoklasiści z gminy Czerwińsk nad Wisłą napisali w tym roku egzamin z matematyki średnio na 49,9%. Rok wcześniej mieli 35,2%, najmniej w powiecie płońskim. Żadna inna gmina powiatu nie poprawiła matematyki tak mocno. Kilka gmin ma jednak wynik niższy niż w 2025 roku.

Tak wynika z danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z terminu głównego 2026, zebranych w Mapie Wyników Egzaminów. Matematykę pisało w całym powiecie 756 uczniów, a średnia wyniosła 50,0%, wobec 44,4% rok wcześniej. Średnia Polski wzrosła w tym czasie z 50,1% do 54,8%, więc powiat wciąż jest poniżej średniej kraju. Daje to 27. miejsce wśród 42 powiatów i miast województwa mazowieckiego.

Gdzie matematyka w górę

Za Czerwińskiem nad Wisłą najbardziej poprawiły się Baboszewo, z 40,4% do 52,5%, i Naruszewo, z 42,5% do 53,1%. Miasto Płońsk, w którym egzamin pisało 255 uczniów, podniosło średnią z 47,7% do 56,1%. Najwyższy wynik w powiecie ma gmina wiejska Płońsk: 57,5% przy 38 zdających. Miasto i gmina wiejska Płońsk to jedyne gminy powiatu z matematyką powyżej średniej Polski.

Baboszewo poprawiło się też z angielskiego, z 55,7% do 70,6%. Czerwińsk nad Wisłą poprawił polski z 55,1% do 62,5%, a miasto Raciąż matematykę z 38,9% do 46,8%.

Angielski ósmoklasiści z powiatu napisali na 66,5%, rok wcześniej na 62,3%. Średnia Polski z angielskiego wzrosła w tym czasie z 69,7% do 72,6%, a województwa mazowieckiego z 73,6% do 76,5%.

Sochocin i Dzierzążnia w dół

Najniższą średnią z matematyki ma Sochocin: 37,4%, a rok wcześniej 43,4%. Wynik spadł też w Dzierzążni, z 50,5% do 43,8%, i w gminie Joniec, gdzie egzamin pisało 16 uczniów, z 49,1% do 44,8%. Niżej niż przed rokiem są też Nowe Miasto (42,9%, rok wcześniej 44,0%) i gmina wiejska Raciąż (41,3%, rok wcześniej 42,1%).

Część tych gmin ma też dużo słabszy polski. Średnia z polskiego zmalała w Sochocinie z 70,3% do 57,9%, w gminie Nowe Miasto z 66,1% do 50,1%, a w gminie wiejskiej Raciąż z 66,9% do 54,0%. Cały powiat napisał polski na 62,4%, wobec 63,8% rok wcześniej, i spadł w województwie z 23. na 28. miejsce. Średnia Polski z polskiego wzrosła w tym czasie z 63,6% do 64,8%.

Szkoły podstawowe

Wśród szkół podstawowych z co najmniej 25 zdającymi najwyższą średnią z trzech egzaminów ma SP nr 3 im. Stanisława Wyspiańskiego w Płońsku: 68,4%, z matematyką 62,7%. Druga jest SP nr 1 im. Bolesława Chrobrego w Płońsku (67,2%), a trzecia SP nr 2 im. Jana Walerego Jędrzejewicza, w której egzamin pisało 101 uczniów (64,4%).

Poza Płońskiem najwyżej są SP im. Józefa Wybickiego w Baboszewie (62,1%) i SP im. Władysława Jagiełły w Czerwińsku nad Wisłą (61,6%). Ta druga szkoła ma z matematyki 51,9%.

Matura: matematyka ponad średnią Polski

Na maturze powiat ma z matematyki podstawowej 60,0%, o 1,0 punktu więcej niż średnia Polski. Rok wcześniej miał 64,0%, a w Polsce wynik spadł w tym czasie z 60,8% do 59,0%. Polski podstawowy maturzyści napisali na 56,9%, wobec 54,8% rok wcześniej, a angielski podstawowy na 72,1%, przy średniej Polski 78,4%.

Maturę z polskiego pisało w powiecie 710 osób, 484 w liceach i 161 w technikach. Tabela obejmuje pięć liceów i trzy technika, w których maturę pisało co najmniej 20 osób.

Źródło: ProfTutoring.pl na podstawie danych CKE

Skąd są te liczby

Wszystkie wyniki pochodzą z Mapy Wyników Egzaminów, którą prowadzi Centrum Informatyczne Edukacji na podstawie danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. To średnie wyniki procentowe z terminu głównego egzaminu ósmoklasisty i matury w 2026 i 2025 roku. Średnią powiatu płońskiego, województwa i gmin podaje Mapa; średnią Polski liczymy z województw, ważąc je liczbą zdających.

Średnia trzech matur to średnia z polskiego, matematyki i angielskiego na poziomie podstawowym. Z niej liczymy ranking liceów 2026 i w ten sam sposób ranking techników. Do rankingu trafia szkoła, w której każdy z tych egzaminów pisało co najmniej 20 osób. Szkoły podstawowe porównujemy przy co najmniej 25 zdających, bo w mniejszej szkole jeden wynik mocno zmienia średnią.

Opracowanie: ProfTutoring (Professional Tutoring sp. z o.o.). Błąd w danych albo pytanie o metodę: kontakt@proftutoring.pl.

Aktualizacja: 3 listopada 2026Źródła: Mapa Wyników Egzaminów (Centrum Informatyczne Edukacji, dane CKE)Ranking liceów 2026ProfTutoring to marka Professional Tutoring sp. z o.o.