Dane CKE · termin główny 2026 · wielkopolskie

Edukacja w powiecie poznańskim: wyniki egzaminów 2026

Ósmoklasiści z gminy Swarzędz napisali matematykę na 61,0%, a rok wcześniej mieli 50,9%, przy wzroście średniej Polski z 50,1% do 54,8%. Żadna inna gmina powiatu poznańskiego nie poprawiła matematyki tak mocno. Cały powiat ma z matematyki 60,0%, najwyższy wynik w Wielkopolsce.

  • 4955ósmoklasistów
  • 1081maturzystów
  • 17gmin w powiecie
  • 10 + 5licea + technika
Wyniki 2026 powiat, województwo, Polska

Ósmoklasiści w czołówce Wielkopolski

Matematykaegzamin ósmoklasisty, 4955 os.+5,3
Powiat60,0%
Województwo52,6%
Polska54,8%
Angielskiegzamin ósmoklasisty, 5188 os.+4,6
Powiat77,2%
Województwo70,3%
Polska72,6%
Angielskimatura podstawowa, 1070 os.+2,6
Powiat80,9%
Województwo77,1%
Polska78,4%
Średni wynik procentowy, termin główny 2026. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.

Egzamin ósmoklasisty 2026 w powiecie poznańskim

Powiat poznański na tle województwa i Polski

Matematyka4955 os. w 2026+5,3
Powiat60,0%
Województwo52,6%
Polska54,8%
w 2025: 56,2% · 1. miejsce na 35 w województwie
Polski4959 os. w 2026+1,2
Powiat66,0%
Województwo62,6%
Polska64,8%
w 2025: 65,4% · 3. miejsce na 35 w województwie
Angielski5188 os. w 2026+4,6
Powiat77,2%
Województwo70,3%
Polska72,6%
w 2025: 75,4% · 2. miejsce na 35 w województwie
Egzamin ósmoklasisty 2026: średni wynik procentowy szkół w każdej gminie powiatu poznańskiego, według matematyki, i zmiana z matematyki od 2025 roku w punktach procentowych. Gmina miejsko-wiejska ma jedną średnią dla miasta i wsi. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
GminaMatematykaPolskiAngielskiOd 2025
Komornikigmina wiejska, 444 os.64,6%70,6%81,5%+4,9
Tarnowo Podgórnegmina wiejska, 410 os.64,1%68,7%80,5%−2,3
Lubońmiasto, 357 os.63,5%65,9%76,5%+4,8
Dopiewogmina wiejska, 483 os.63,2%67,5%82,4%+2,6
Rokietnicagmina wiejska, 260 os.61,8%69,3%79,3%+5,5
Puszczykowomiasto, 119 os.61,4%64,4%82,7%+7,3
Swarzędzgmina miejsko-wiejska, 595 os.61,0%67,0%76,7%+10,0
Suchy Lasgmina wiejska, 289 os.60,2%65,3%80,2%−1,8
Kleszczewogmina wiejska, 140 os.59,9%68,2%78,8%−0,1
Mosinagmina miejsko-wiejska, 380 os.58,1%63,0%74,2%+5,7
Czerwonakgmina wiejska, 254 os.57,9%66,8%76,0%+2,8
Kórnikgmina miejsko-wiejska, 331 os.55,8%62,7%74,6%+1,0
Pobiedziskagmina miejsko-wiejska, 201 os.55,6%63,5%74,6%+2,3
Kostrzyngmina miejsko-wiejska, 213 os.55,5%63,8%72,7%+7,4
Stęszewgmina miejsko-wiejska, 157 os.55,4%64,2%69,2%+4,2
Murowana Goślinagmina miejsko-wiejska, 174 os.53,6%61,6%70,3%+4,0
Bukgmina miejsko-wiejska, 148 os.52,3%57,6%69,5%+6,1
Powiat poznański60,0%66,0%77,2%+3,8
Województwo52,6%62,6%70,3%+5,2
Polska54,8%64,8%72,6%+4,6

Szkoły podstawowe: średnia z trzech egzaminów

Egzamin ósmoklasisty 2026: szkoły podstawowe w powiecie poznańskim z najwyższą średnią z trzech przedmiotów (matematyka, polski, angielski). Porównujemy szkoły, w których matematykę i polski pisało co najmniej 25 osób, a angielski co najmniej 15; takich szkół jest 69, pokazujemy 10 pierwszych. Zdających: egzamin z matematyki. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaMatematykaPolskiAngielskiŚrednia trzechZdających
SP nr 2 im. Ignacego Jana PaderewskiegoSkórzewo, gmina Dopiewo77,0%75,8%93,6%82,2%49
SP Katolicka nr 6 im. Franciszka BlachnickiegoLuboń79,2%75,9%81,6%78,9%49
SP nr 1 im. Janusza KorczakaKomorniki74,3%74,0%86,9%78,4%116
SP nr 1 im. Mikołaja KopernikaZalasewo, gmina Swarzędz73,9%75,2%85,2%78,1%57
SP im. Powstańców WielkopolskichWiry, gmina Komorniki71,0%75,8%83,5%76,8%59
SP im. gen. Józefa Dowbora MuśnickiegoLusowo, gmina Tarnowo Podgórne69,8%68,4%85,0%74,4%59
SP nr 2 im. Aleksandra DobyZalasewo, gmina Swarzędz68,5%69,7%85,0%74,4%107
SP im. Kawalerów Orderu UśmiechuLusówko, gmina Tarnowo Podgórne62,3%75,5%84,5%74,1%70
SP im. Kawalerów Orderu UśmiechuKobylnica, gmina Swarzędz66,8%71,4%83,1%73,8%67
SP nr 5 im. św. Jana Pawła IILuboń72,9%68,8%79,5%73,8%80
Średnia powiatu poznańskiego, wszystkie szkoły60,0%66,0%77,2%67,8%4955

Licea i technika w powiecie poznańskim: matura 2026

Matura 2026, termin główny: licea i technika w powiecie poznańskim, w których polski pisało co najmniej 20 osób, według średniej trzech matur obowiązkowych na poziomie podstawowym (polski, matematyka, angielski). Kreska: mniej niż 20 zdających. Miejsce liceum w rankingu liceów 2026 (163 liceów w województwie, 1841 w Polsce), a technikum w rankingu techników liczonym tą samą metodą (131 techników w województwie, 1372 w Polsce). Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaZdającychPolski PMatematyka PAngielski PMatematyka RŚrednia trzech maturMiejsce w rankingu
I LO im. Witolda Gromadzkiego Niepubliczna Szkoła Fundacji Ekos z oddziałami dwujęzycznymiliceum, Swarzędz3977,7%87,2%95,9%–86,9%2025: –6. w woj.57. w Polsce
Dwujęzyczne LOliceum, Luboń5569,3%71,6%95,7%–78,9%2025: 79,0%23. w woj.323. w Polsce
LO im. Powstańców Wielkopolskichliceum, Tarnowo Podgórne7671,0%69,2%91,0%43,6%21 os.77,0%2025: 79,0%33. w woj.426. w Polsce
Technikum Tarnowo Podgórnetechnikum, Tarnowo Podgórne7662,2%70,4%86,0%24,7%44 os.72,9%2025: 70,6%3. w woj.44. w Polsce
LO im. Romka Strzałkowskiegoliceum, Suchy Las7556,7%68,1%89,2%46,8%23 os.71,3%2025: 77,9%69. w woj.733. w Polsce
LO im. Mikołaja Kopernikaliceum, Puszczykowo13762,0%58,3%83,1%17,9%44 os.67,8%2025: 68,4%81. w woj.914. w Polsce
Technikumtechnikum, Swarzędz11255,9%65,0%82,1%26,2%33 os.67,7%2025: 72,6%8. w woj.106. w Polsce
LOliceum, Rokietnica2358,7%59,0%85,2%–67,6%2025: –83. w woj.924. w Polsce
LO im. Generałowej Zamoyskiejliceum, Kórnik4454,0%59,5%88,7%–67,4%2025: 64,8%84. w woj.940. w Polsce
II LO im. Tadeusza Staniewskiegoliceum, Swarzędz12862,4%53,6%78,2%24,4%21 os.64,8%2025: 60,6%95. w woj.1059. w Polsce
LO w Zespole im. Konstytucji 3 Majaliceum, Pobiedziska2757,4%56,2%78,5%–64,0%2025: 63,5%97. w woj.1094. w Polsce
LOliceum, Bolechowo-Osiedle, gmina Czerwonak5260,4%48,1%79,9%–62,8%2025: 54,9%103. w woj.1160. w Polsce
Technikumtechnikum, Rokietnica7856,0%51,9%76,7%19,6%22 os.61,5%2025: 66,1%28. w woj.291. w Polsce
Technikumtechnikum, Bolechowo-Osiedle, gmina Czerwonak3646,6%48,7%63,9%2,8%22 os.53,1%2025: 53,8%73. w woj.824. w Polsce
Technikumtechnikum, Mosina3534,2%33,9%70,1%–46,0%2025: 52,2%113. w woj.1193. w Polsce
Szkoły dla dorosłych, branżowe i mniejsze (5)
Bez porównań, bo to szkoły dla dorosłych, branżowe II stopnia albo z mniej niż 20 zdającymi. Ich wyniki liczą się do średniej powiatu poznańskiego w tabeli porównania niżej. Zdających: matura z polskiego 2026.
SzkołaZdających
I LO dla Dorosłychliceum, Swarzędz41
Technikumtechnikum, Kórnik19
Liceum Ogólnoksztacące dla Dorosłych Liderliceum, Buk8
LO dla Dorosłychliceum, Bolechowo-Osiedle, gmina Czerwonak7
Społeczne Licuem Ogólnokształcąceszkoła ponadpodstawowa, Wiry, gmina Komorniki6

Powiat poznański na tle województwa i Polski

Egzamin ósmoklasisty i matura 2026 (termin główny): średni wynik procentowy powiatu poznańskiego, województwa wielkopolskiego i Polski oraz zmiana od 2025 roku i różnica do Polski w punktach procentowych. Na maturze przedmioty, które pisało co najmniej 20 osób, ze wszystkich szkół (także dla dorosłych). Miejsce wśród powiatów i miast na prawach powiatu w województwie. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
EgzaminPowiat 2026Powiat 2025ZmianaWojewództwoPolskaRóżnica do PolskiMiejsce w woj.Zdających
Matematyka, egzamin ósmoklasisty60,0%56,2%+3,852,6%54,8%+5,31. z 354955
Polski, egzamin ósmoklasisty66,0%65,4%+0,662,6%64,8%+1,23. z 354959
Angielski, egzamin ósmoklasisty77,2%75,4%+1,870,3%72,6%+4,62. z 355188
Polski, matura podstawowa58,4%59,5%−1,159,5%58,9%−0,521. z 351081
Matematyka, matura podstawowa57,9%58,0%−0,155,8%59,0%−1,16. z 351081
Angielski, matura podstawowa80,9%80,0%+0,977,1%78,4%+2,62. z 351070
Matematyka, matura rozszerzona25,6%18,5%+7,132,5%37,1%−11,522. z 34300
Angielski, matura rozszerzona68,5%61,6%+7,068,2%69,2%−0,78. z 35830
Polski, matura rozszerzona49,6%43,1%+6,545,6%43,9%+5,89. z 34183
Biologia, matura rozszerzona41,8%37,3%+4,538,3%40,7%+1,04. z 34158
Chemia, matura rozszerzona38,5%32,3%+6,238,0%40,8%−2,311. z 3382
Fizyka, matura rozszerzona28,1%47,1%−19,040,1%41,8%−13,725. z 3129
Geografia, matura rozszerzona38,5%34,8%+3,639,3%40,6%−2,111. z 34388
Historia, matura rozszerzona49,6%40,4%+9,246,1%47,2%+2,46. z 3380
WOS, matura rozszerzona31,1%––39,6%44,0%−12,922. z 2929
Informatyka, matura rozszerzona29,7%49,7%−20,040,8%39,7%−10,020. z 2726

Artykuł do przedruku

Tekst dla lokalnej gazety albo portalu, napisany z wyników powiatu poznańskiego i gotowy do publikacji. Liczby w nim pochodzą z tabel wyżej.

Powiat poznański · edukacja · wyniki egzaminów 2026

Egzamin ósmoklasisty 2026: Swarzędz z największym skokiem z matematyki w powiecie poznańskim

Ósmoklasiści ze szkół w gminie Swarzędz napisali w maju egzamin z matematyki średnio na 61,0%. Rok wcześniej uczniowie z tej gminy mieli 50,9%. Żadna inna gmina powiatu poznańskiego nie poprawiła wyniku z matematyki tak mocno.

Tak wynika z wyników Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z terminu głównego 2026, które zbiera Mapa Wyników Egzaminów. W gminie Swarzędz matematykę pisało 595 ósmoklasistów, najwięcej w powiecie. Średnia Polski z matematyki wzrosła w tym czasie z 50,1% do 54,8%. Swarzędz poprawił też polski, z 63,0% do 67,0%, i angielski, z 75,0% do 76,7%. Średnia Polski z polskiego poszła w górę z 63,6% do 64,8%, a z angielskiego z 69,7% do 72,6%.

Powiat poznański to siedemnaście gmin wokół Poznania. Samo miasto jest osobnym powiatem i w tych liczbach go nie ma. Egzamin ósmoklasisty z matematyki pisało w powiecie 4955 uczniów, a ich średnia wyniosła 60,0%. To najwyższy wynik wśród 35 powiatów i miast Wielkopolski, tak jak rok wcześniej, i o 7,4 punktu więcej niż średnia województwa (52,6%).

Kostrzyn i Puszczykowo za Swarzędzem

Po Swarzędzu najbardziej poprawiły się Kostrzyn, z 48,1% do 55,5%, i Puszczykowo, z 54,1% do 61,4%. W ośmiu z siedemnastu gmin matematyka poszła w górę bardziej niż średnia Polski. Słabiej niż rok wcześniej wypadły Tarnowo Podgórne (z 66,3% do 64,1%) i Suchy Las (z 62,0% do 60,2%). Kleszczewo ma tyle samo co rok wcześniej: 59,9%.

Najwyższą średnią z matematyki mają ósmoklasiści z Komornik: 64,6%. Za nimi są Tarnowo Podgórne (64,1%), Luboń (63,5%) i Dopiewo (63,2%). Swarzędz z 61,0% jest siódmy w powiecie. Najniższy wynik z matematyki ma Buk, 52,3%, ale i tam średnia poszła w górę, z 46,2%.

Szkoły podstawowe w gminie Swarzędz

Wśród szkół podstawowych z gminy Swarzędz, w których egzamin pisało co najmniej 25 uczniów, najwyższy wynik z matematyki ma SP nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Zalasewie: 73,9%. Za nią jest SP nr 2 im. Aleksandra Doby, też w Zalasewie, gdzie matematykę pisało 107 uczniów: 68,5%. SP im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Kobylnicy ma 66,8%, a SP nr 3 im. Polskich Noblistów w Swarzędzu 61,9%.

Najwyższą średnią z matematyki w całym powiecie, wśród szkół podstawowych z co najmniej 25 zdającymi, ma SP Katolicka nr 6 im. Franciszka Blachnickiego w Luboniu: 79,2%. Za nią są SP nr 2 im. Ignacego Jana Paderewskiego w Skórzewie w gminie Dopiewo (77,0%) i SP nr 1 im. Janusza Korczaka w Komornikach (74,3%), w której egzamin pisało 116 uczniów.

Angielski drugi, polski trzeci

Z angielskiego ósmoklasiści z powiatu mają 77,2%, drugi wynik w województwie, a z polskiego 66,0%, trzeci. Rok wcześniej powiat zajmował z tych przedmiotów te same miejsca. Na maturze angielski podstawowy wyszedł na 80,9%, też drugi wynik w Wielkopolsce, przy 78,4% w Polsce.

Słabiej wypada matematyka rozszerzona. Pisało ją 300 maturzystów, ze średnią 25,6%, przy 37,1% w Polsce i 32,5% w Wielkopolsce. Rok wcześniej średnia powiatu z rozszerzonej matematyki wynosiła 18,5%, a Polski 32,6%. Polski podstawowy na maturze wyszedł na 58,4%, prawie tyle co w kraju (58,9%).

Najwyższą średnią trzech matur obowiązkowych wśród liceów powiatu ma I LO im. Witolda Gromadzkiego w Swarzędzu, niepubliczna szkoła Fundacji Ekos: 86,9% i 57. miejsce wśród 1841 liceów w Polsce. Wśród techników najwyżej jest Technikum Tarnowo Podgórne. W rankingu 1372 techników zajmuje 44. miejsce w Polsce i trzecie w Wielkopolsce.

Źródło: ProfTutoring.pl na podstawie danych CKE

Skąd są te liczby

Wszystkie wyniki pochodzą z Mapy Wyników Egzaminów, którą prowadzi Centrum Informatyczne Edukacji na podstawie danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. To średnie wyniki procentowe z terminu głównego egzaminu ósmoklasisty i matury w 2026 i 2025 roku. Średnią powiatu poznańskiego, województwa i gmin podaje Mapa; średnią Polski liczymy z województw, ważąc je liczbą zdających.

Średnia trzech matur to średnia z polskiego, matematyki i angielskiego na poziomie podstawowym. Z niej liczymy ranking liceów 2026 i w ten sam sposób ranking techników. Do rankingu trafia szkoła, w której każdy z tych egzaminów pisało co najmniej 20 osób. Szkoły podstawowe porównujemy przy co najmniej 25 zdających, bo w mniejszej szkole jeden wynik mocno zmienia średnią.

Opracowanie: ProfTutoring (Professional Tutoring sp. z o.o.). Błąd w danych albo pytanie o metodę: kontakt@proftutoring.pl.

Aktualizacja: 3 listopada 2026Źródła: Mapa Wyników Egzaminów (Centrum Informatyczne Edukacji, dane CKE)Ranking liceów 2026ProfTutoring to marka Professional Tutoring sp. z o.o.