Dane CKE · termin główny 2026 · śląskie

Edukacja w powiecie pszczyńskim: wyniki egzaminów 2026

Najwyższy wynik z matury z polskiego na poziomie podstawowym ma w powiecie pszczyńskim LO im. prof. Zbigniewa Religi w Gilowicach: 72,5%. Ta sama szkoła ma też najwyższą w powiecie średnią z rozszerzonej matematyki (40,6%) i awansowała w rankingu liceów z 598. na 464. miejsce w Polsce. Najwyżej w rankingu jest I LO im. Bolesława Chrobrego w Pszczynie, ze średnią 79,5%.

  • 1237ósmoklasistów
  • 874maturzystów
  • 6gmin w powiecie
  • 5 + 3licea + technika
Wyniki 2026 powiat, województwo, Polska

Matura: powiat na tle województwa i kraju

Polskimatura podstawowa, 874 os.+1,5
Powiat60,4%
Województwo59,1%
Polska58,9%
Matematykamatura rozszerzona, 268 os.−6,6
Powiat30,5%
Województwo34,1%
Polska37,1%
Matematykaegzamin ósmoklasisty, 1237 os.+3,6
Powiat58,4%
Województwo53,9%
Polska54,8%
Średni wynik procentowy, termin główny 2026. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.

Egzamin ósmoklasisty 2026 w powiecie pszczyńskim

Powiat pszczyński na tle województwa i Polski

Matematyka1237 os. w 2026+3,6
Powiat58,4%
Województwo53,9%
Polska54,8%
w 2025: 53,3% · 1. miejsce na 36 w województwie
Polski1240 os. w 2026−0,5
Powiat64,3%
Województwo63,9%
Polska64,8%
w 2025: 64,9% · 13. miejsce na 36 w województwie
Angielski1250 os. w 2026+1,6
Powiat74,3%
Województwo73,2%
Polska72,6%
w 2025: 70,6% · 12. miejsce na 36 w województwie
Egzamin ósmoklasisty 2026: średni wynik procentowy szkół w każdej gminie powiatu pszczyńskiego, według matematyki, i zmiana z matematyki od 2025 roku w punktach procentowych. Gmina miejsko-wiejska ma jedną średnią dla miasta i wsi. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
GminaMatematykaPolskiAngielskiOd 2025
Kobiórgmina wiejska, 59 os.64,2%68,2%86,1%+7,4
Suszecgmina wiejska, 145 os.62,5%65,1%74,1%+7,0
Miedźnagmina wiejska, 162 os.59,5%59,6%71,8%+7,2
Pszczynagmina miejsko-wiejska, 606 os.57,8%64,0%72,5%+2,6
Goczałkowice-Zdrójgmina wiejska, 79 os.57,3%64,8%77,9%+6,0
Pawłowicegmina wiejska, 186 os.54,7%67,1%76,9%+7,8
Powiat pszczyński58,4%64,3%74,3%+5,1
Województwo53,9%63,9%73,2%+5,2
Polska54,8%64,8%72,6%+4,6

Szkoły podstawowe: średnia z trzech egzaminów

Egzamin ósmoklasisty 2026: szkoły podstawowe w powiecie pszczyńskim z najwyższą średnią z trzech przedmiotów (matematyka, polski, angielski). Porównujemy szkoły, w których matematykę i polski pisało co najmniej 25 osób, a angielski co najmniej 15; takich szkół jest 25, pokazujemy 10 pierwszych. Zdających: egzamin z matematyki. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaMatematykaPolskiAngielskiŚrednia trzechZdających
SP im. Jana BrzechwyKobiór64,2%68,2%86,1%72,8%59
SP nr 4 im. Józefa PukowcaPszczyna67,6%68,7%76,1%70,8%30
SP im. Kornela Makuszyńskiego w Czarkowie w Zespole Szkolno-PrzedszkolnymCzarków, gmina Pszczyna63,4%66,8%79,9%70,0%30
SP nr 1 im. Janusza KorczakaPawłowice61,8%70,1%77,9%70,0%69
SP nr 3 im. Jana Pawła II w Pszczynie w Zespole Szkolno-PrzedszkolnymPszczyna68,1%64,1%77,4%69,9%43
SP w Jankowicach w Zespole Szkolno-PrzedszkolnymJankowice, gmina Pszczyna62,9%70,3%74,8%69,3%47
SP im. Stanisława HadynyFrydek, gmina Miedźna71,4%59,7%76,4%69,2%35
SP nr 2 im. Jadwigi ŚląskiejPszczyna57,5%67,2%81,7%68,8%40
Publiczna SP im. Bohaterów OświęcimskichRudziczka, gmina Suszec61,4%68,4%76,0%68,6%27
SP w Studzienicach w Zespole Szkolno-PrzedszkolnymStudzienice, gmina Pszczyna57,0%69,0%77,3%67,8%29
Średnia powiatu pszczyńskiego, wszystkie szkoły58,4%64,3%74,3%65,6%1237

Licea i technika w powiecie pszczyńskim: matura 2026

Matura 2026, termin główny: licea i technika w powiecie pszczyńskim, w których polski pisało co najmniej 20 osób, według średniej trzech matur obowiązkowych na poziomie podstawowym (polski, matematyka, angielski). Kreska: mniej niż 20 zdających. Miejsce liceum w rankingu liceów 2026 (203 liceów w województwie, 1841 w Polsce), a technikum w rankingu techników liczonym tą samą metodą (166 techników w województwie, 1372 w Polsce). Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaZdającychPolski PMatematyka PAngielski PMatematyka RŚrednia trzech maturMiejsce w rankingu
I LO im. Bolesława Chrobregoliceum, Pszczyna16470,5%76,8%91,3%35,8%105 os.79,5%2025: 83,1%31. w woj.287. w Polsce
Liceum Ogólnokształacące im. prof. Zbigniewa Religiliceum, Gilowice, gmina Miedźna7672,5%73,3%83,1%40,6%25 os.76,3%2025: 75,2%49. w woj.464. w Polsce
III LO w ZS nr 1liceum, Pszczyna14965,0%68,1%84,3%33,5%46 os.72,4%2025: 71,0%75. w woj.681. w Polsce
LOliceum, Pawłowice9056,8%70,1%82,0%37,2%28 os.69,6%2025: 69,4%93. w woj.834. w Polsce
Technikumtechnikum, Pawłowice5550,6%58,8%62,6%15,5%25 os.57,4%2025: 63,3%79. w woj.522. w Polsce
IV LOliceum, Pszczyna10663,7%42,2%64,8%–56,9%2025: 47,5%155. w woj.1427. w Polsce
Technikum nr 1technikum, Pszczyna5149,1%48,2%71,8%–56,4%2025: 55,8%86. w woj.579. w Polsce
Technikum nr 3technikum, Pszczyna15649,2%42,6%66,8%–52,9%2025: 57,1%119. w woj.832. w Polsce
Szkoły dla dorosłych, branżowe i mniejsze (2)
Bez porównań, bo to szkoły dla dorosłych, branżowe II stopnia albo z mniej niż 20 zdającymi. Ich wyniki liczą się do średniej powiatu pszczyńskiego w tabeli porównania niżej. Zdających: matura z polskiego 2026.
SzkołaZdających
Niepubliczne LO nr 1liceum, Goczałkowice-Zdrój19
LO dla Dorosłych Idealiceum, Pszczyna8

Powiat pszczyński na tle województwa i Polski

Egzamin ósmoklasisty i matura 2026 (termin główny): średni wynik procentowy powiatu pszczyńskiego, województwa śląskiego i Polski oraz zmiana od 2025 roku i różnica do Polski w punktach procentowych. Na maturze przedmioty, które pisało co najmniej 20 osób, ze wszystkich szkół (także dla dorosłych). Miejsce wśród powiatów i miast na prawach powiatu w województwie. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
EgzaminPowiat 2026Powiat 2025ZmianaWojewództwoPolskaRóżnica do PolskiMiejsce w woj.Zdających
Matematyka, egzamin ósmoklasisty58,4%53,3%+5,153,9%54,8%+3,61. z 361237
Polski, egzamin ósmoklasisty64,3%64,9%−0,763,9%64,8%−0,513. z 361240
Angielski, egzamin ósmoklasisty74,3%70,6%+3,773,2%72,6%+1,612. z 361250
Polski, matura podstawowa60,4%62,3%−1,959,1%58,9%+1,513. z 36874
Matematyka, matura podstawowa60,0%60,6%−0,758,0%59,0%+0,98. z 36874
Angielski, matura podstawowa77,1%76,3%+0,779,3%78,4%−1,324. z 36867
Matematyka, matura rozszerzona30,5%23,3%+7,334,1%37,1%−6,616. z 36268
Angielski, matura rozszerzona65,8%60,2%+5,667,6%69,2%−3,420. z 36643
Polski, matura rozszerzona43,1%65,4%−22,342,8%43,9%−0,812. z 36159
Biologia, matura rozszerzona35,8%37,2%−1,440,5%40,7%−4,923. z 36228
Chemia, matura rozszerzona27,4%22,0%+5,439,0%40,8%−13,326. z 3655
Fizyka, matura rozszerzona27,6%40,0%−12,439,3%41,8%−14,222. z 2963
Geografia, matura rozszerzona39,1%42,3%−3,241,3%40,6%−1,422. z 36181
Historia, matura rozszerzona46,5%40,8%+5,747,4%47,2%−0,718. z 3660
WOS, matura rozszerzona35,3%––44,6%44,0%−8,624. z 3336

Artykuł do przedruku

Tekst dla lokalnej gazety albo portalu, napisany z wyników powiatu pszczyńskiego i gotowy do publikacji. Liczby w nim pochodzą z tabel wyżej.

Powiat pszczyński · edukacja · wyniki egzaminów 2026

Matura 2026: liceum w Gilowicach z najlepszym polskim w powiecie pszczyńskim

Najwyższą średnią z matury z polskiego na poziomie podstawowym ma w powiecie pszczyńskim liceum spoza Pszczyny. W LO im. prof. Zbigniewa Religi w Gilowicach w gminie Miedźna polski pisało 76 maturzystów, a ich średnia wyniosła 72,5%. I LO im. Bolesława Chrobrego w Pszczynie, największe liceum powiatu, ma z polskiego 70,5%. Średnia Polski z polskiego podstawowego to 58,9%.

Dane pochodzą z Mapy Wyników Egzaminów, w której Centrum Informatyczne Edukacji publikuje oficjalne wyniki Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z terminu głównego 2026. Maturę z polskiego zdawały w liceach powiatu 604 osoby, a w technikach 262.

W rankingu liceów, liczonym ze średniej trzech matur obowiązkowych (polski, matematyka i angielski na poziomie podstawowym), LO im. prof. Zbigniewa Religi ma 76,3%, 49. miejsce w województwie śląskim i 464. w Polsce. Rok wcześniej było 598. w kraju, ze średnią 75,2%. Wyżej w powiecie jest tylko I LO im. Bolesława Chrobrego.

Rozszerzona matematyka też najwyżej w powiecie

Rozszerzoną matematykę LO im. Zbigniewa Religi napisało na 40,6% przy 25 zdających, najlepiej wśród szkół powiatu, w których ten egzamin pisało co najmniej 20 osób. I LO im. Bolesława Chrobrego ma z rozszerzonej matematyki 35,8% przy 105 zdających, a LO w Pawłowicach 37,2% przy 28. Średnia powiatu wyniosła 30,5%, a Polski 37,1%. Rok wcześniej powiat miał z tego egzaminu 23,3%, a Polska 32,6%.

Biologię rozszerzoną LO im. Zbigniewa Religi napisało na 51,2% przy 25 zdających, mniej tylko od I LO im. Bolesława Chrobrego (55,2% przy 58 zdających). Polski rozszerzony pisało w gilowickim liceum 29 osób, ze średnią 41,2%. Średnia całego powiatu z polskiego rozszerzonego to 43,1%, a rok wcześniej było 65,4% (w Polsce spadek z 46,2% do 43,9%).

Jak wypadły inne szkoły

I LO im. Bolesława Chrobrego ma w rankingu średnią 79,5%, 31. miejsce w województwie i 287. w Polsce. Rok wcześniej było 223. w kraju, ze średnią 83,1%. III LO w Zespole Szkół nr 1 w Pszczynie ma 72,4%, a LO w Pawłowicach 69,6%, z matematyką podstawową na 70,1%. Najbardziej poprawiło się IV LO w Pszczynie: średnia trzech matur wzrosła z 47,5% do 56,9%.

Wśród techników najwyżej jest Technikum w Pawłowicach: 57,4% i 79. miejsce w województwie w rankingu techników. Technikum nr 3 w Pszczynie, w którym maturę z polskiego pisało najwięcej osób spośród techników powiatu (156), ma 52,9%.

Cały powiat napisał maturę z polskiego podstawowego na 60,4%, z matematyki podstawowej na 60,0%, a z angielskiego podstawowego na 77,1%. Matematyka podstawowa to ósmy wynik w województwie śląskim.

Ósmoklasiści z matematyką ponad średnią

Egzamin ósmoklasisty z matematyki uczniowie z powiatu napisali na 58,4%, rok wcześniej na 53,3%, a w Polsce średnia wzrosła z 50,1% do 54,8%. Żaden z 36 powiatów i miast województwa nie ma wyższej średniej. Język polski ósmoklasiści napisali na 64,3%, a angielski na 74,3%. Najwyższą średnią z matematyki wśród gmin ma Kobiór, 64,2%, a z angielskiego ta sama gmina ma 86,1%.

Gmina Pawłowice poprawiła matematykę z 46,9% do 54,7%, a angielski z 67,0% do 76,9%. Suszec ma z matematyki 62,5%, rok wcześniej miał 55,5%. Wśród szkół podstawowych, w których egzamin pisało co najmniej 25 uczniów, najwyższą średnią z matematyki ma SP im. Stanisława Hadyny we Frydku w gminie Miedźna: 71,4% przy 35 zdających. Za nią są SP nr 3 im. Jana Pawła II w Pszczynie (68,1%) i SP nr 4 im. Józefa Pukowca w Pszczynie (67,6%).

Źródło: ProfTutoring.pl na podstawie danych CKE

Skąd są te liczby

Wszystkie wyniki pochodzą z Mapy Wyników Egzaminów, którą prowadzi Centrum Informatyczne Edukacji na podstawie danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. To średnie wyniki procentowe z terminu głównego egzaminu ósmoklasisty i matury w 2026 i 2025 roku. Średnią powiatu pszczyńskiego, województwa i gmin podaje Mapa; średnią Polski liczymy z województw, ważąc je liczbą zdających.

Średnia trzech matur to średnia z polskiego, matematyki i angielskiego na poziomie podstawowym. Z niej liczymy ranking liceów 2026 i w ten sam sposób ranking techników. Do rankingu trafia szkoła, w której każdy z tych egzaminów pisało co najmniej 20 osób. Szkoły podstawowe porównujemy przy co najmniej 25 zdających, bo w mniejszej szkole jeden wynik mocno zmienia średnią.

Opracowanie: ProfTutoring (Professional Tutoring sp. z o.o.). Błąd w danych albo pytanie o metodę: kontakt@proftutoring.pl.

Aktualizacja: 3 listopada 2026Źródła: Mapa Wyników Egzaminów (Centrum Informatyczne Edukacji, dane CKE)Ranking liceów 2026ProfTutoring to marka Professional Tutoring sp. z o.o.