Dane CKE · termin główny 2026 · mazowieckie

Edukacja w powiecie radomskim: wyniki egzaminów 2026

Maturzyści z powiatu radomskiego napisali rozszerzoną matematykę na 66,7%, a rozszerzoną fizykę na 78,1%. Z obu przedmiotów to najwyższe średnie na Mazowszu. Najwięcej do tych wyników dało LO im. Mikołaja Kopernika w Iłży, a Technikum w Iłży jest 11. w Polsce w rankingu techników.

  • 1493ósmoklasistów
  • 259maturzystów
  • 13gmin w powiecie
  • 2 + 3licea + technika
Wyniki 2026 powiat, województwo, Polska

Rozszerzenia na czele Mazowsza

Matematykamatura rozszerzona, 69 os.+29,6
Powiat66,7%
Województwo43,8%
Polska37,1%
Fizykamatura rozszerzona, 35 os.+36,3
Powiat78,1%
Województwo49,3%
Polska41,8%
Biologiamatura rozszerzona, 62 os.+20,1
Powiat60,9%
Województwo43,1%
Polska40,7%
Średni wynik procentowy, termin główny 2026. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.

Egzamin ósmoklasisty 2026 w powiecie radomskim

Powiat radomski na tle województwa i Polski

Matematyka1493 os. w 2026−2,0
Powiat52,7%
Województwo59,6%
Polska54,8%
w 2025: 48,4% · 18. miejsce na 42 w województwie
Polski1493 os. w 2026+2,2
Powiat67,0%
Województwo68,5%
Polska64,8%
w 2025: 66,6% · 14. miejsce na 42 w województwie
Angielski1494 os. w 2026−3,9
Powiat68,8%
Województwo76,5%
Polska72,6%
w 2025: 63,7% · 20. miejsce na 42 w województwie
Egzamin ósmoklasisty 2026: średni wynik procentowy szkół w każdej gminie powiatu radomskiego, według matematyki, i zmiana z matematyki od 2025 roku w punktach procentowych. Gmina miejsko-wiejska ma jedną średnią dla miasta i wsi. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
GminaMatematykaPolskiAngielskiOd 2025
Zakrzewgmina wiejska, 155 os.60,3%67,6%67,5%−0,4
Jedlnia-Letniskogmina wiejska, 106 os.58,1%69,5%72,9%+4,9
Pionkigmina wiejska, 79 os.57,9%69,9%76,5%+4,4
Przytykgmina miejsko-wiejska, 67 os.57,8%71,4%68,4%+9,8
Gózdgmina wiejska, 108 os.54,9%70,5%68,4%+8,9
Jedlińskgmina wiejska, 149 os.53,6%68,7%69,9%+4,7
Wolanówgmina wiejska, 91 os.53,0%67,6%68,6%+8,2
Skaryszewgmina miejsko-wiejska, 149 os.51,9%66,6%69,7%+8,8
Pionkimiasto, 143 os.49,6%67,6%72,4%+7,7
Kowalagmina wiejska, 127 os.49,2%68,8%71,5%+0,5
Iłżagmina miejsko-wiejska, 154 os.47,8%61,2%61,0%+3,1
Wierzbicagmina wiejska, 101 os.46,5%59,6%65,4%+3,7
Jastrzębiagmina wiejska, 64 os.45,4%64,1%62,4%−2,1
Powiat radomski52,7%67,0%68,8%+4,4
Województwo59,6%68,5%76,5%+4,5
Polska54,8%64,8%72,6%+4,6

Szkoły podstawowe: średnia z trzech egzaminów

Egzamin ósmoklasisty 2026: szkoły podstawowe w powiecie radomskim z najwyższą średnią z trzech przedmiotów (matematyka, polski, angielski). Porównujemy szkoły, w których matematykę i polski pisało co najmniej 25 osób, a angielski co najmniej 15; takich szkół jest 21, pokazujemy 10 pierwszych. Zdających: egzamin z matematyki. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaMatematykaPolskiAngielskiŚrednia trzechZdających
Publiczna SP im. Jana KochanowskiegoMałęczyn, gmina Gózd65,4%80,6%77,6%74,6%28
Publiczna SP im. Przyjaciół DzieciPrzytyk59,9%73,5%75,2%69,5%40
Publiczna SP nr 1 im. Stefana ŻeromskiegoPionki59,0%69,6%77,2%68,6%60
Publiczna SPWsola, gmina Jedlińsk56,2%70,1%78,2%68,2%38
Publiczna SP im. Janusza KorczakaKowala-Stępocina, gmina Kowala54,3%76,2%73,2%67,9%32
SP im. Marszałka Józefa PiłsudskiegoJedlnia-Letnisko57,9%69,8%72,7%66,8%44
Publiczna SP im. Tadeusza KościuszkiJedlińsk57,6%70,2%69,8%65,9%51
Publiczna SP im. Kornela MakuszyńskiegoMaków, gmina Skaryszew53,4%71,2%72,2%65,6%26
Publiczna SP im. Orląt LwowskichSkaryszew53,4%67,4%75,8%65,5%45
Publiczna SP im. Władysława JagiełłyJedlnia, gmina Pionki54,2%66,1%75,7%65,3%26
Średnia powiatu radomskiego, wszystkie szkoły52,7%67,0%68,8%62,8%1493

Licea i technika w powiecie radomskim: matura 2026

Matura 2026, termin główny: licea i technika w powiecie radomskim, w których polski pisało co najmniej 20 osób, według średniej trzech matur obowiązkowych na poziomie podstawowym (polski, matematyka, angielski). Kreska: mniej niż 20 zdających. Miejsce liceum w rankingu liceów 2026 (334 liceów w województwie, 1841 w Polsce), a technikum w rankingu techników liczonym tą samą metodą (168 techników w województwie, 1372 w Polsce). Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaZdającychPolski PMatematyka PAngielski PMatematyka RŚrednia trzech maturMiejsce w rankingu
Technikumtechnikum, Iłża3773,5%81,4%83,9%–79,6%2025: 81,9%4. w woj.11. w Polsce
LO im. Mikołaja Kopernikaliceum, Iłża10070,9%75,6%88,2%74,6%51 os.78,2%2025: 82,2%99. w woj.361. w Polsce
LO im. Marszałka Józefa Piłsudskiegoliceum, Pionki4168,7%72,2%88,9%–76,6%2025: 76,0%118. w woj.446. w Polsce
I Technikumtechnikum, Pionki4265,1%60,0%67,1%–64,0%2025: 64,5%36. w woj.203. w Polsce
II Technikum im. Marszałka Józefa Piłsudskiegotechnikum, Pionki3954,4%39,0%68,2%–53,8%2025: 59,0%99. w woj.772. w Polsce

Powiat radomski na tle województwa i Polski

Egzamin ósmoklasisty i matura 2026 (termin główny): średni wynik procentowy powiatu radomskiego, województwa mazowieckiego i Polski oraz zmiana od 2025 roku i różnica do Polski w punktach procentowych. Na maturze przedmioty, które pisało co najmniej 20 osób, ze wszystkich szkół (także dla dorosłych). Miejsce wśród powiatów i miast na prawach powiatu w województwie. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
EgzaminPowiat 2026Powiat 2025ZmianaWojewództwoPolskaRóżnica do PolskiMiejsce w woj.Zdających
Matematyka, egzamin ósmoklasisty52,7%48,4%+4,459,6%54,8%−2,018. z 421493
Polski, egzamin ósmoklasisty67,0%66,6%+0,468,5%64,8%+2,214. z 421493
Angielski, egzamin ósmoklasisty68,8%63,7%+5,176,5%72,6%−3,920. z 421494
Polski, matura podstawowa67,5%64,7%+2,861,5%58,9%+8,61. z 41259
Matematyka, matura podstawowa67,8%72,6%−4,862,4%59,0%+8,85. z 41259
Angielski, matura podstawowa81,3%82,2%−0,981,0%78,4%+2,97. z 41259
Matematyka, matura rozszerzona66,7%51,4%+15,343,8%37,1%+29,61. z 4169
Angielski, matura rozszerzona69,9%70,9%−1,072,1%69,2%+0,79. z 41215
Polski, matura rozszerzona53,5%57,0%−3,547,4%43,9%+9,74. z 4160
Biologia, matura rozszerzona60,9%36,7%+24,143,1%40,7%+20,12. z 4162
Chemia, matura rozszerzona52,9%41,2%+11,743,1%40,8%+12,24. z 4030
Fizyka, matura rozszerzona78,1%68,0%+10,149,3%41,8%+36,31. z 3835
Geografia, matura rozszerzona48,8%41,1%+7,646,3%40,6%+8,27. z 4189

Artykuł do przedruku

Tekst dla lokalnej gazety albo portalu, napisany z wyników powiatu radomskiego i gotowy do publikacji. Liczby w nim pochodzą z tabel wyżej.

Powiat radomski · edukacja · wyniki egzaminów 2026

Matura 2026: powiat radomski pierwszy na Mazowszu z rozszerzonej matematyki i fizyki

Maturzyści z powiatu radomskiego napisali w tym roku rozszerzoną matematykę średnio na 66,7%. To najwyższy wynik w województwie mazowieckim i o 29,6 punktu więcej niż średnia Polski (37,1%). Fizykę rozszerzoną maturzyści z powiatu napisali na 78,1%, też najwyżej w województwie, przy średniej kraju 41,8%.

Tak wynika z danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z terminu głównego, zebranych w Mapie Wyników Egzaminów. Powiat radomski otacza Radom, ale szkoły z samego Radomia do niego nie należą, bo miasto jest osobnym powiatem. Maturę z polskiego pisało w powiecie 259 osób, 141 w liceach i 118 w technikach. Wszystkie szkoły z maturą w tabeli są w Iłży i w Pionkach.

LO w Iłży: rozszerzenia wysoko ponad średnią

Rozszerzoną matematykę pisało w powiecie 69 osób, z czego 51 w LO im. Mikołaja Kopernika w Iłży. Średnia tej szkoły z rozszerzonej matematyki to 74,6%. Fizykę rozszerzoną 33 maturzystów LO im. Mikołaja Kopernika napisało na 79,2%, a biologię rozszerzoną, też 33 osoby, na 76,4%. Średnie Polski z tych przedmiotów to 41,8% z fizyki i 40,7% z biologii.

Cały powiat ma z biologii rozszerzonej 60,9%, rok wcześniej 36,7%. Średnia Polski z biologii spadła w tym czasie z 46,4% do 40,7%. Chemię rozszerzoną maturzyści z powiatu napisali na 52,9%, a geografię na 48,8%, oba wyniki powyżej średnich kraju.

LO im. Mikołaja Kopernika ma w rankingu liceów 2026 średnią trzech matur obowiązkowych 78,2% i jest 99. w województwie oraz 361. w Polsce. Rok wcześniej LO im. Mikołaja Kopernika było 245. w kraju, ze średnią 82,2%.

Technikum w Iłży 11. w Polsce

Technikum w Iłży ma średnią trzech matur obowiązkowych 79,6%, wyższą niż oba licea z powiatu. W rankingu techników, liczonym tą samą metodą co ranking liceów, Technikum w Iłży jest 4. wśród 168 techników województwa i 11. wśród 1372 w Polsce. Rok wcześniej było 9. w kraju. Matematykę podstawową 37 uczniów Technikum w Iłży napisało na 81,4%.

W Pionkach najwyżej jest LO im. Marszałka Józefa Piłsudskiego: 76,6% ze średniej trzech matur i 118. miejsce w województwie. I Technikum w Pionkach ma 64,0%. Na poziomie podstawowym cały powiat napisał polski na 67,5%, matematykę na 67,8%, a angielski na 81,3%, we wszystkich trzech przedmiotach powyżej średniej Polski.

Ósmoklasiści w trzynastu gminach

Egzamin ósmoklasisty z matematyki pisało w powiecie 1493 uczniów z trzynastu gmin. Średnia wyniosła 52,7%, o 4,4 punktu więcej niż rok wcześniej. W całej Polsce wynik z matematyki wzrósł w tym czasie z 50,1% do 54,8%. Egzamin z polskiego ósmoklasiści napisali na 67,0%, więcej niż średnia Polski (64,8%), a z angielskiego na 68,8%, przy 63,7% rok wcześniej i 72,6% w kraju.

Najwyższą średnią z matematyki ma gmina Zakrzew: 60,3% przy 155 zdających. Kolejne są Jedlnia-Letnisko (58,1%), gmina wiejska Pionki (57,9%) i Przytyk (57,8%). Przytyk poprawił matematykę z 48,0% do 57,8%, a Skaryszew z 43,0% do 51,9%. Z angielskiego najbardziej poszła w górę gmina wiejska Pionki: z 64,2% do 76,5%.

Wśród szkół podstawowych z co najmniej 25 zdającymi najwyżej jest Publiczna SP im. Jana Kochanowskiego w Małęczynie w gminie Gózd: 74,6% ze średniej trzech egzaminów, z polskim na poziomie 80,6%. Za nią są Publiczna SP im. Przyjaciół Dzieci w Przytyku (69,5%) i Publiczna SP nr 1 im. Stefana Żeromskiego w Pionkach (68,6%).

Źródło: ProfTutoring.pl na podstawie danych CKE

Skąd są te liczby

Wszystkie wyniki pochodzą z Mapy Wyników Egzaminów, którą prowadzi Centrum Informatyczne Edukacji na podstawie danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. To średnie wyniki procentowe z terminu głównego egzaminu ósmoklasisty i matury w 2026 i 2025 roku. Średnią powiatu radomskiego, województwa i gmin podaje Mapa; średnią Polski liczymy z województw, ważąc je liczbą zdających.

Średnia trzech matur to średnia z polskiego, matematyki i angielskiego na poziomie podstawowym. Z niej liczymy ranking liceów 2026 i w ten sam sposób ranking techników. Do rankingu trafia szkoła, w której każdy z tych egzaminów pisało co najmniej 20 osób. Szkoły podstawowe porównujemy przy co najmniej 25 zdających, bo w mniejszej szkole jeden wynik mocno zmienia średnią.

Opracowanie: ProfTutoring (Professional Tutoring sp. z o.o.). Błąd w danych albo pytanie o metodę: kontakt@proftutoring.pl.

Aktualizacja: 3 listopada 2026Źródła: Mapa Wyników Egzaminów (Centrum Informatyczne Edukacji, dane CKE)Ranking liceów 2026ProfTutoring to marka Professional Tutoring sp. z o.o.