Dane CKE · termin główny 2026 · podkarpackie

Edukacja w powiecie sanockim: wyniki egzaminów 2026

Ósmoklasiści z powiatu sanockiego napisali polski na 69,2%, to trzeci wynik w województwie podkarpackim. Rok wcześniej powiat był z polskiego dziewiąty. Najbardziej poprawiła się gmina Besko, w której matematyka wzrosła z 50,4% do 66,8%.

  • 739ósmoklasistów
  • 790maturzystów
  • 8gmin w powiecie
  • 2 + 5licea + technika
Wyniki 2026 powiat, województwo, Polska

Polski ósmoklasistów w czołówce województwa

Polskiegzamin ósmoklasisty, 739 os.+4,4
Powiat69,2%
Województwo67,1%
Polska64,8%
Matematykaegzamin ósmoklasisty, 739 os.+1,4
Powiat56,1%
Województwo56,0%
Polska54,8%
Angielskiegzamin ósmoklasisty, 745 os.+0,1
Powiat72,7%
Województwo72,5%
Polska72,6%
Średni wynik procentowy, termin główny 2026. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.

Egzamin ósmoklasisty 2026 w powiecie sanockim

Powiat sanocki na tle województwa i Polski

Matematyka739 os. w 2026+1,4
Powiat56,1%
Województwo56,0%
Polska54,8%
w 2025: 51,5% · 8. miejsce na 25 w województwie
Polski739 os. w 2026+4,4
Powiat69,2%
Województwo67,1%
Polska64,8%
w 2025: 65,3% · 3. miejsce na 25 w województwie
Angielski745 os. w 2026+0,1
Powiat72,7%
Województwo72,5%
Polska72,6%
w 2025: 72,0% · 8. miejsce na 25 w województwie
Egzamin ósmoklasisty 2026: średni wynik procentowy szkół w każdej gminie powiatu sanockiego, według matematyki, i zmiana z matematyki od 2025 roku w punktach procentowych. Gmina miejsko-wiejska ma jedną średnią dla miasta i wsi. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
GminaMatematykaPolskiAngielskiOd 2025
Beskogmina wiejska, 37 os.66,8%73,2%64,4%+16,4
Zagórzgmina miejsko-wiejska, 109 os.60,1%70,2%70,6%+2,5
Zarszyngmina wiejska, 73 os.58,4%70,7%76,5%+6,2
Bukowskogmina wiejska, 56 os.58,3%66,5%63,3%+10,9
Sanokmiasto, 307 os.55,1%69,5%80,2%+0,8
Sanokgmina wiejska, 98 os.53,0%68,5%65,3%+7,9
Tyrawa Wołoskagmina wiejska, 20 os.50,5%62,4%52,5%+10,5
Komańczagmina wiejska, 39 os.46,9%66,2%62,4%+13,0
Powiat sanocki56,1%69,2%72,7%+4,6
Województwo56,0%67,1%72,5%+4,3
Polska54,8%64,8%72,6%+4,6

Szkoły podstawowe: średnia z trzech egzaminów

Egzamin ósmoklasisty 2026: szkoły podstawowe w powiecie sanockim z najwyższą średnią z trzech przedmiotów (matematyka, polski, angielski). Porównujemy szkoły, w których matematykę i polski pisało co najmniej 25 osób, a angielski co najmniej 15; takich szkół jest 7, pokazujemy 7 pierwszych. Zdających: egzamin z matematyki. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaMatematykaPolskiAngielskiŚrednia trzechZdających
SP nr 3 im. Tadeusza KościuszkiSanok63,1%71,5%91,1%75,2%35
SP nr 9Sanok65,0%72,9%87,7%75,2%25
SP nr 2 im. św. KingiSanok64,5%74,9%80,8%73,4%67
SP nr 1 im. gen. Bronisława Prugara-KetlingaSanok53,2%73,1%82,4%69,6%83
SPBesko66,8%73,2%64,4%68,2%37
SP nr 8 im. Królowej ZofiiSanok54,8%63,8%76,6%65,1%34
SP nr 4 im. księdza Zdzisława Jastrzębiec PeszkowskiegoSanok36,9%58,2%67,1%54,0%47
Średnia powiatu sanockiego, wszystkie szkoły56,1%69,2%72,7%66,0%739

Licea i technika w powiecie sanockim: matura 2026

Matura 2026, termin główny: licea i technika w powiecie sanockim, w których polski pisało co najmniej 20 osób, według średniej trzech matur obowiązkowych na poziomie podstawowym (polski, matematyka, angielski). Kreska: mniej niż 20 zdających. Miejsce liceum w rankingu liceów 2026 (96 liceów w województwie, 1841 w Polsce), a technikum w rankingu techników liczonym tą samą metodą (80 techników w województwie, 1372 w Polsce). Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaZdającychPolski PMatematyka PAngielski PMatematyka RŚrednia trzech maturMiejsce w rankingu
I LO im. Komisji Edukacji Narodowejliceum, Sanok21464,5%72,2%88,6%47,1%91 os.75,1%2025: 80,7%21. w woj.530. w Polsce
II LO im. Marii Skłodowskiej-Curieliceum, Sanok17365,3%73,3%82,7%42,7%82 os.73,8%2025: 78,2%27. w woj.614. w Polsce
Technikumtechnikum, Nowosielce, gmina Zarszyn3947,7%45,5%64,5%–52,6%2025: 52,1%44. w woj.851. w Polsce
Technikum nr 2technikum, Sanok3445,4%43,2%62,5%–50,4%2025: 47,4%59. w woj.988. w Polsce
Technikum nr 3technikum, Sanok18840,0%43,1%64,6%14,2%40 os.49,2%2025: 54,4%63. w woj.1054. w Polsce
Technikum nr 1technikum, Sanok9743,5%44,8%57,3%–48,6%2025: 54,1%67. w woj.1093. w Polsce
Technikum nr 5technikum, Sanok3340,8%31,3%50,1%–40,7%2025: 53,1%79. w woj.1327. w Polsce
Szkoły dla dorosłych, branżowe i mniejsze (1)
Bez porównań, bo to szkoły dla dorosłych, branżowe II stopnia albo z mniej niż 20 zdającymi. Ich wyniki liczą się do średniej powiatu sanockiego w tabeli porównania niżej. Zdających: matura z polskiego 2026.
SzkołaZdających
III LO dla Dorosłychliceum, Sanok9

Powiat sanocki na tle województwa i Polski

Egzamin ósmoklasisty i matura 2026 (termin główny): średni wynik procentowy powiatu sanockiego, województwa podkarpackiego i Polski oraz zmiana od 2025 roku i różnica do Polski w punktach procentowych. Na maturze przedmioty, które pisało co najmniej 20 osób, ze wszystkich szkół (także dla dorosłych). Miejsce wśród powiatów i miast na prawach powiatu w województwie. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
EgzaminPowiat 2026Powiat 2025ZmianaWojewództwoPolskaRóżnica do PolskiMiejsce w woj.Zdających
Matematyka, egzamin ósmoklasisty56,1%51,5%+4,656,0%54,8%+1,48. z 25739
Polski, egzamin ósmoklasisty69,2%65,3%+3,867,1%64,8%+4,43. z 25739
Angielski, egzamin ósmoklasisty72,7%72,0%+0,772,5%72,6%+0,18. z 25745
Polski, matura podstawowa53,1%55,0%−2,058,1%58,9%−5,822. z 25790
Matematyka, matura podstawowa57,1%62,3%−5,259,6%59,0%−2,014. z 25790
Angielski, matura podstawowa73,0%75,1%−2,175,9%78,4%−5,414. z 25783
Matematyka, matura rozszerzona36,3%30,4%+5,835,6%37,1%−0,811. z 25235
Angielski, matura rozszerzona66,3%62,6%+3,766,2%69,2%−2,910. z 25541
Polski, matura rozszerzona33,5%46,7%−13,141,6%43,9%−10,314. z 25167
Biologia, matura rozszerzona39,1%43,8%−4,640,5%40,7%−1,610. z 25228
Chemia, matura rozszerzona36,7%38,1%−1,441,1%40,8%−4,114. z 2490
Fizyka, matura rozszerzona32,6%40,9%−8,337,7%41,8%−9,212. z 2189
Geografia, matura rozszerzona36,8%38,7%−1,837,2%40,6%−3,710. z 25255
Historia, matura rozszerzona43,5%35,7%+7,846,3%47,2%−3,714. z 2441
WOS, matura rozszerzona55,0%––44,0%44,0%+11,03. z 2147

Artykuł do przedruku

Tekst dla lokalnej gazety albo portalu, napisany z wyników powiatu sanockiego i gotowy do publikacji. Liczby w nim pochodzą z tabel wyżej.

Powiat sanocki · edukacja · wyniki egzaminów 2026

Egzamin ósmoklasisty 2026: powiat sanocki trzeci na Podkarpaciu z polskiego, Besko z największym skokiem

Ósmoklasiści z powiatu sanockiego napisali w tym roku egzamin z polskiego średnio na 69,2%. To trzeci wynik wśród 25 powiatów i miast na prawach powiatu w województwie podkarpackim. Rok wcześniej powiat miał z polskiego 65,3% i był dziewiąty. W całej Polsce polski wzrósł z 63,6% do 64,8%.

Tak wynika z danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z terminu głównego, które zbiera Mapa Wyników Egzaminów. Egzamin z polskiego pisało w powiecie 739 uczniów. Średnia województwa podkarpackiego wyniosła z polskiego 67,1%. Z matematyki powiat ma 56,1%, rok wcześniej 51,5%, przy wzroście w Polsce z 50,1% do 54,8%. Z matematyki i z angielskiego powiat jest ósmy w województwie. Z angielskiego cały powiat ma 72,7%, prawie tyle samo co Polska (72,6%).

Besko, Bukowsko i Komańcza

Najwyżej z matematyki jest gmina Besko: 66,8%. Rok wcześniej ósmoklasiści z gminy Besko napisali matematykę na 50,4%. W gminie Besko polski wzrósł z 59,0% do 73,2%, to najwyższy wynik z polskiego w powiecie. Egzamin z matematyki pisało tam 37 uczniów.

Duży wzrost z matematyki mają też gminy Bukowsko (z 47,5% do 58,3%) i Komańcza (z 33,9% do 46,9%). W gminie Zagórz, gdzie egzamin z matematyki pisało 109 uczniów, matematyka wyszła na 60,1%. Szkoły z miasta Sanok mają najwyższy w powiecie wynik z angielskiego: 80,2%, rok wcześniej 77,1%. Z polskiego miasto Sanok poszło w górę z 65,4% do 69,5%.

W gminie Zarszyn matematyka wzrosła z 52,2% do 58,4%, a angielski z 71,0% do 76,5%. W wiejskiej gminie Sanok matematyka wyszła na 53,0%, a rok wcześniej na 45,1%.

Szkoły podstawowe

Najwyższą średnią z trzech egzaminów, 75,2%, mają SP nr 3 im. Tadeusza Kościuszki i SP nr 9, obie z Sanoka. Uczniowie SP nr 3 napisali angielski na 91,1%, a SP nr 9 matematykę na 65,0%. Trzecia jest SP nr 2 im. św. Kingi w Sanoku (73,4%), w której polski wyszedł na 74,9%.

SP nr 1 im. gen. Bronisława Prugara-Ketlinga ma średnią 69,6%. Za nią jest SP w Besku (68,2%), która ma najwyższy w tym zestawieniu wynik z matematyki: 66,8%. SP nr 8 im. Królowej Zofii w Sanoku ma średnią 65,1%, a z angielskiego 76,6%. W zestawieniu jest siedem szkół, w których egzamin pisało co najmniej 25 uczniów.

Matura

Na maturze powiat jest niżej niż na egzaminie ósmoklasisty. Polski podstawowy wyszedł na 53,1%, przy średniej Polski 58,9%, a matematyka podstawowa na 57,1% (Polska 59,0%). Maturę z polskiego pisało w powiecie 790 osób. Rozszerzona matematyka wzrosła z 30,4% do 36,3%, a w Polsce z 32,6% do 37,1%.

Najwyżej z liceów jest I LO im. Komisji Edukacji Narodowej w Sanoku. Średnia trzech matur obowiązkowych wyniosła tam 75,1%, a z angielskiego podstawowego 88,6%. W rankingu liceów 2026 I LO jest 21. w województwie podkarpackim i 530. w Polsce. Rozszerzoną matematykę pisało w I LO 91 osób, ze średnią 47,1%, a angielski rozszerzony 179 osób, ze średnią 76,7%. II LO im. Marii Skłodowskiej-Curie ma średnią 73,8% i jest 614. w Polsce. Technikum w Nowosielcach w gminie Zarszyn ma średnią trzech matur 52,6% i jest 851. wśród techników w Polsce.

Liczby obejmują wszystkie szkoły z terenu powiatu. Wyniki każdej gminy i szkoły, razem ze zmianą od 2025 roku, są w zestawieniu przygotowanym przez ProfTutoring.

Źródło: ProfTutoring.pl na podstawie danych CKE

Skąd są te liczby

Wszystkie wyniki pochodzą z Mapy Wyników Egzaminów, którą prowadzi Centrum Informatyczne Edukacji na podstawie danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. To średnie wyniki procentowe z terminu głównego egzaminu ósmoklasisty i matury w 2026 i 2025 roku. Średnią powiatu sanockiego, województwa i gmin podaje Mapa; średnią Polski liczymy z województw, ważąc je liczbą zdających.

Średnia trzech matur to średnia z polskiego, matematyki i angielskiego na poziomie podstawowym. Z niej liczymy ranking liceów 2026 i w ten sam sposób ranking techników. Do rankingu trafia szkoła, w której każdy z tych egzaminów pisało co najmniej 20 osób. Szkoły podstawowe porównujemy przy co najmniej 25 zdających, bo w mniejszej szkole jeden wynik mocno zmienia średnią.

Opracowanie: ProfTutoring (Professional Tutoring sp. z o.o.). Błąd w danych albo pytanie o metodę: kontakt@proftutoring.pl.

Aktualizacja: 3 listopada 2026Źródła: Mapa Wyników Egzaminów (Centrum Informatyczne Edukacji, dane CKE)Ranking liceów 2026ProfTutoring to marka Professional Tutoring sp. z o.o.