Dane CKE · termin główny 2026 · mazowieckie

Edukacja w powiecie siedleckim: wyniki egzaminów 2026

Ósmoklasiści z powiatu siedleckiego napisali polski na 63,0%, a rok wcześniej na 68,8%. Wynik spadł w jedenastu z trzynastu gmin. Na Mazowszu powiat jest z polskiego 27., a rok wcześniej był szósty. Z matematyki jest odwrotnie: 53,1% przy 50,2% rok wcześniej, a najwyżej jest Zbuczyn (61,0%).

  • 790ósmoklasistów
  • 13gmin w powiecie
  • 42szkół podstawowych z wynikami
Wyniki 2026 powiat, województwo, Polska

Ósmoklasiści na tle Mazowsza i Polski

Polskiegzamin ósmoklasisty, 790 os.−1,9
Powiat63,0%
Województwo68,5%
Polska64,8%
Matematykaegzamin ósmoklasisty, 790 os.−1,6
Powiat53,1%
Województwo59,6%
Polska54,8%
Angielskiegzamin ósmoklasisty, 786 os.−7,9
Powiat64,8%
Województwo76,5%
Polska72,6%
Średni wynik procentowy, termin główny 2026. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.

Egzamin ósmoklasisty 2026 w powiecie siedleckim

Powiat siedlecki na tle województwa i Polski

Matematyka790 os. w 2026−1,6
Powiat53,1%
Województwo59,6%
Polska54,8%
w 2025: 50,2% · 17. miejsce na 42 w województwie
Polski790 os. w 2026−1,9
Powiat63,0%
Województwo68,5%
Polska64,8%
w 2025: 68,8% · 27. miejsce na 42 w województwie
Angielski786 os. w 2026−7,9
Powiat64,8%
Województwo76,5%
Polska72,6%
w 2025: 62,2% · 35. miejsce na 42 w województwie
Egzamin ósmoklasisty 2026: średni wynik procentowy szkół w każdej gminie powiatu siedleckiego, według matematyki, i zmiana z matematyki od 2025 roku w punktach procentowych. Gmina miejsko-wiejska ma jedną średnią dla miasta i wsi. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
GminaMatematykaPolskiAngielskiOd 2025
Zbuczyngmina wiejska, 118 os.61,0%70,8%69,3%+4,1
Suchożebrygmina wiejska, 48 os.56,8%72,0%70,1%+10,9
Siedlcegmina wiejska, 199 os.55,5%63,4%68,8%+3,0
Skórzecgmina wiejska, 73 os.53,6%64,6%64,7%−8,5
Wodyniegmina wiejska, 52 os.53,2%61,2%60,1%+3,4
Wiśniewgmina wiejska, 57 os.51,2%56,2%64,0%+11,7
Mordygmina miejsko-wiejska, 36 os.49,9%57,0%50,3%+8,9
Przesmykigmina wiejska, 25 os.49,1%64,2%61,6%+11,0
Paprotniagmina wiejska, 25 os.48,6%60,6%52,0%−7,8
Mokobodygmina wiejska, 43 os.47,8%55,4%63,8%+3,8
Domanicegmina wiejska, 28 os.46,9%62,4%54,6%−13,5
Kotuńgmina wiejska, 71 os.46,0%57,8%64,6%−2,9
Korczewgmina wiejska, 15 os.35,9%53,9%61,1%+16,5
Powiat siedlecki53,1%63,0%64,8%+3,0
Województwo59,6%68,5%76,5%+4,5
Polska54,8%64,8%72,6%+4,6

Szkoły podstawowe: średnia z trzech egzaminów

Egzamin ósmoklasisty 2026: szkoły podstawowe w powiecie siedleckim z najwyższą średnią z trzech przedmiotów (matematyka, polski, angielski). Porównujemy szkoły, w których matematykę i polski pisało co najmniej 25 osób, a angielski co najmniej 15; takich szkół jest 10, pokazujemy 10 pierwszych. Zdających: egzamin z matematyki. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaMatematykaPolskiAngielskiŚrednia trzechZdających
Zespół Oświatowo-Wychowawczy w Strzale SP im. Ireny KosmowskiejChodów, gmina Siedlce62,0%67,4%78,3%69,2%28
SP im. Jana Pawła IIZbuczyn58,7%73,4%71,7%67,9%52
SPSuchożebry58,2%70,3%73,9%67,4%25
Zespół Oświatowy im. Jana Pawła IIStok Lacki, gmina Siedlce57,0%66,1%71,8%65,0%39
Zespół Oświatowy im. gen. Ignacego PrądzyńskiegoNowe Iganie, gmina Siedlce55,0%65,7%71,8%64,2%46
Zespół Oświatowy im. Bolesława ChrobregoWiśniew55,8%57,4%67,0%60,1%25
SP im. Bohdana ArctaKotuń49,2%58,5%71,2%59,6%40
SPSkórzec48,6%65,2%63,0%58,9%41
Publiczna SPMokobody48,1%57,8%65,3%57,1%32
Zespół Oświatowy im. Adama MickiewiczaŻelków-Kolonia, gmina Siedlce48,7%57,3%58,8%54,9%43
Średnia powiatu siedleckiego, wszystkie szkoły53,1%63,0%64,8%60,3%790

Licea i technika w powiecie siedleckim: matura 2026

W danych CKE z matury 2026 nie ma liceów ani techników w powiecie siedleckim, więc tej tabeli tu nie ma. Wyniki egzaminu ósmoklasisty w gminach i szkołach podstawowych są wyżej.

Powiat siedlecki na tle województwa i Polski

Egzamin ósmoklasisty i matura 2026 (termin główny): średni wynik procentowy powiatu siedleckiego, województwa mazowieckiego i Polski oraz zmiana od 2025 roku i różnica do Polski w punktach procentowych. Na maturze przedmioty, które pisało co najmniej 20 osób, ze wszystkich szkół (także dla dorosłych). Miejsce wśród powiatów i miast na prawach powiatu w województwie. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
EgzaminPowiat 2026Powiat 2025ZmianaWojewództwoPolskaRóżnica do PolskiMiejsce w woj.Zdających
Matematyka, egzamin ósmoklasisty53,1%50,2%+3,059,6%54,8%−1,617. z 42790
Polski, egzamin ósmoklasisty63,0%68,8%−5,968,5%64,8%−1,927. z 42790
Angielski, egzamin ósmoklasisty64,8%62,2%+2,576,5%72,6%−7,935. z 42786

Artykuł do przedruku

Tekst dla lokalnej gazety albo portalu, napisany z wyników powiatu siedleckiego i gotowy do publikacji. Liczby w nim pochodzą z tabel wyżej.

Powiat siedlecki · edukacja · wyniki egzaminów 2026

Egzamin ósmoklasisty 2026: polski w powiecie siedleckim w dół w jedenastu z trzynastu gmin

Ósmoklasiści z powiatu siedleckiego napisali w tym roku egzamin z polskiego średnio na 63,0%. Rok wcześniej mieli 68,8%. W całej Polsce średnia z polskiego wzrosła w tym czasie z 63,6% do 64,8%. Powiat, który w 2025 roku był powyżej średniej kraju, jest teraz 1,9 punktu poniżej.

Tak wynika z danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z terminu głównego 2026, zebranych w Mapie Wyników Egzaminów. Egzamin pisało w szkołach powiatu 790 uczniów. Wśród 42 powiatów i miast na prawach powiatu w województwie mazowieckim powiat siedlecki był rok wcześniej szósty z polskiego, a teraz jest 27. Siedlce to osobne miasto na prawach powiatu, więc szkoły z miasta nie liczą się do tych wyników.

Spadek w prawie każdej gminie

Polski poszedł w górę tylko w Suchożebrach, z 69,1% do 72,0%, i w Przesmykach, z 58,0% do 64,2%. Suchożebry mają teraz najwyższy wynik z polskiego w powiecie. Pozostałe gminy mają z polskiego mniej niż rok wcześniej, najbardziej Domanice (z 74,6% do 62,4%) i Kotuń (z 68,1% do 57,8%). W gminie Siedlce, gdzie egzamin pisało najwięcej uczniów, 199, polski wyszedł na 63,4%, a rok wcześniej na 72,2%.

Zbuczyn, druga gmina pod względem liczby zdających (118), ma z polskiego 70,8%. To wciąż więcej niż średnia województwa mazowieckiego (68,5%), ale rok wcześniej Zbuczyn miał 77,1%. Skórzec spadł z 73,3% do 64,6%, a Paprotnia z 69,1% do 60,6%.

Matematyka w drugą stronę

Z matematyki powiat poprawił się z 50,2% na 53,1%. Średnia Polski wzrosła w tym czasie z 50,1% do 54,8%, więc powiat jest 1,6 punktu poniżej średniej kraju i na 17. miejscu w województwie. Rok wcześniej był z matematyki 14. w województwie.

Najwyższą średnią z matematyki ma Zbuczyn: 61,0%, więcej niż średnia Mazowsza (59,6%). Mocno poprawiły się Suchożebry (z 45,9% na 56,8%), Wiśniew (z 39,5% na 51,2%) i Przesmyki (z 38,0% na 49,1%). Słabiej niż rok wcześniej wypadły Domanice (46,9%, w 2025 roku 60,5%), Skórzec (53,6% wobec 62,1%), Paprotnia i Kotuń. Korczew, w którym egzamin pisało tylko 15 uczniów, poprawił matematykę z 19,4% do 35,9%.

Z angielskiego powiat ma 64,8%, rok wcześniej 62,2%, a średnia Polski wzrosła w tym czasie z 69,7% do 72,6%. Najwyżej z angielskiego są Suchożebry (70,1%) i Zbuczyn (69,3%). Mocno poprawiły ten przedmiot Wiśniew (z 49,2% na 64,0%) i Przesmyki (z 46,8% na 61,6%), a Wodynie z 52,7% na 60,1%.

Szkoły podstawowe

W zestawieniu jest dziesięć szkół podstawowych, w których egzamin pisało co najmniej 25 osób. Najwyższą średnią z trzech egzaminów ma SP im. Ireny Kosmowskiej w Zespole Oświatowo-Wychowawczym w Strzale w gminie Siedlce: 69,2%, z angielskim 78,3%. Za nią są SP im. Jana Pawła II w Zbuczynie (67,9%), w której polski wyszedł na 73,4%, i SP w Suchożebrach (67,4%).

Wysoko są też Zespół Oświatowy im. Jana Pawła II w Stoku Lackim (65,0%) i Zespół Oświatowy im. gen. Ignacego Prądzyńskiego w Nowych Iganiach (64,2%), oba w gminie Siedlce. Zespół w Stoku Lackim ma z matematyki 57,0%.

Bez matury w danych

W danych CKE z matury 2026 nie ma liceów ani techników z powiatu siedleckiego, dlatego to zestawienie opisuje tylko egzamin ósmoklasisty. Pokazuje wyniki z matematyki, polskiego i angielskiego w każdej gminie i każdej szkole podstawowej, w której egzamin pisało co najmniej 25 osób.

Źródło: ProfTutoring.pl na podstawie danych CKE

Skąd są te liczby

Wszystkie wyniki pochodzą z Mapy Wyników Egzaminów, którą prowadzi Centrum Informatyczne Edukacji na podstawie danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. To średnie wyniki procentowe z terminu głównego egzaminu ósmoklasisty i matury w 2026 i 2025 roku. Średnią powiatu siedleckiego, województwa i gmin podaje Mapa; średnią Polski liczymy z województw, ważąc je liczbą zdających.

Średnia trzech matur to średnia z polskiego, matematyki i angielskiego na poziomie podstawowym. Z niej liczymy ranking liceów 2026 i w ten sam sposób ranking techników. Do rankingu trafia szkoła, w której każdy z tych egzaminów pisało co najmniej 20 osób. Szkoły podstawowe porównujemy przy co najmniej 25 zdających, bo w mniejszej szkole jeden wynik mocno zmienia średnią.

Opracowanie: ProfTutoring (Professional Tutoring sp. z o.o.). Błąd w danych albo pytanie o metodę: kontakt@proftutoring.pl.

Aktualizacja: 3 listopada 2026Źródła: Mapa Wyników Egzaminów (Centrum Informatyczne Edukacji, dane CKE)Ranking liceów 2026ProfTutoring to marka Professional Tutoring sp. z o.o.