Dane CKE · termin główny 2026 · mazowieckie

Edukacja w powiecie sierpeckim: wyniki egzaminów 2026

Ósmoklasiści z powiatu sierpeckiego napisali matematykę na 47,2%, rok wcześniej na 39,0%. Najbardziej poszły w górę gminy wiejskie: w Mochowie matematyka wyszła na 57,2% (rok wcześniej 35,8%), a w Rościszewie na 42,0% (25,2%). Maturzyści z powiatu są w czołówce Mazowsza, z matematyki podstawowej drudzy w województwie.

  • 430ósmoklasistów
  • 550maturzystów
  • 7gmin w powiecie
  • 5 + 3licea + technika
Wyniki 2026 powiat, województwo, Polska

Ósmoklasiści w górę, maturzyści wysoko

Matematykaegzamin ósmoklasisty, 430 os.−7,6
Powiat47,2%
Województwo59,6%
Polska54,8%
Polskiegzamin ósmoklasisty, 430 os.−7,5
Powiat57,3%
Województwo68,5%
Polska64,8%
Matematykamatura podstawowa, 550 os.+11,5
Powiat70,5%
Województwo62,4%
Polska59,0%
Średni wynik procentowy, termin główny 2026. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.

Egzamin ósmoklasisty 2026 w powiecie sierpeckim

Powiat sierpecki na tle województwa i Polski

Matematyka430 os. w 2026−7,6
Powiat47,2%
Województwo59,6%
Polska54,8%
w 2025: 39,0% · 34. miejsce na 42 w województwie
Polski430 os. w 2026−7,5
Powiat57,3%
Województwo68,5%
Polska64,8%
w 2025: 60,5% · 41. miejsce na 42 w województwie
Angielski424 os. w 2026−9,0
Powiat63,6%
Województwo76,5%
Polska72,6%
w 2025: 59,5% · 36. miejsce na 42 w województwie
Egzamin ósmoklasisty 2026: średni wynik procentowy szkół w każdej gminie powiatu sierpeckiego, według matematyki, i zmiana z matematyki od 2025 roku w punktach procentowych. Gmina miejsko-wiejska ma jedną średnią dla miasta i wsi. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
GminaMatematykaPolskiAngielskiOd 2025
Mochowogmina wiejska, 45 os.57,2%65,6%65,8%+21,4
Szczutowogmina wiejska, 32 os.55,2%60,9%62,2%−1,7
Zawidzgmina wiejska, 45 os.50,3%46,6%63,0%+1,0
Gozdowogmina wiejska, 61 os.49,0%63,3%65,2%+9,8
Sierpcgmina wiejska, 54 os.44,8%57,9%54,7%+18,5
Sierpcmiasto, 166 os.43,0%55,9%66,9%+3,1
Rościszewogmina wiejska, 27 os.42,0%50,9%54,6%+16,8
Powiat sierpecki47,2%57,3%63,6%+8,2
Województwo59,6%68,5%76,5%+4,5
Polska54,8%64,8%72,6%+4,6

Szkoły podstawowe: średnia z trzech egzaminów

Egzamin ósmoklasisty 2026: szkoły podstawowe w powiecie sierpeckim z najwyższą średnią z trzech przedmiotów (matematyka, polski, angielski). Porównujemy szkoły, w których matematykę i polski pisało co najmniej 25 osób, a angielski co najmniej 15; takich szkół jest 4, pokazujemy 4 pierwszych. Zdających: egzamin z matematyki. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaMatematykaPolskiAngielskiŚrednia trzechZdających
SP im. Marii KonopnickiejGozdowo58,2%62,6%70,3%63,7%42
SP nr 3 im. ks. Jana TwardowskiegoSierpc43,8%60,9%64,1%56,2%70
SP nr 2 im. Armii KrajowejSierpc42,1%51,5%67,8%53,8%87
SP im. Janusza KorczakaZawidz Kościelny, gmina Zawidz47,1%45,8%62,4%51,8%36
Średnia powiatu sierpeckiego, wszystkie szkoły47,2%57,3%63,6%56,0%430

Licea i technika w powiecie sierpeckim: matura 2026

Matura 2026, termin główny: licea i technika w powiecie sierpeckim, w których polski pisało co najmniej 20 osób, według średniej trzech matur obowiązkowych na poziomie podstawowym (polski, matematyka, angielski). Kreska: mniej niż 20 zdających. Miejsce liceum w rankingu liceów 2026 (334 liceów w województwie, 1841 w Polsce), a technikum w rankingu techników liczonym tą samą metodą (168 techników w województwie, 1372 w Polsce). Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaZdającychPolski PMatematyka PAngielski PMatematyka RŚrednia trzech maturMiejsce w rankingu
LO im. Biskupa Leona Wetmańskiegoliceum, Sierpc6168,1%81,9%92,6%51,0%31 os.80,9%2025: 82,9%70. w woj.240. w Polsce
LO im. mjra. H. Sucharskiegoliceum, Sierpc13273,8%79,2%88,8%48,2%40 os.80,6%2025: 74,1%73. w woj.250. w Polsce
LOliceum, Zawidz Kościelny, gmina Zawidz2667,5%69,1%81,4%–72,7%2025: –155. w woj.667. w Polsce
Technikum w Zespole Szkół nr 2technikum, Sierpc4963,9%70,0%82,7%–72,2%2025: 65,7%16. w woj.50. w Polsce
LO w ZS nr 1liceum, Sierpc12162,4%68,0%79,4%–69,9%2025: 77,5%185. w woj.815. w Polsce
LO w ZS nr 2liceum, Sierpc2567,1%60,6%79,3%–69,0%2025: –193. w woj.868. w Polsce
Technikum w Zespole Szkół nr 1technikum, Sierpc6556,6%66,4%80,0%–67,7%2025: 76,8%26. w woj.109. w Polsce
Technikum im. Wincentego Witosatechnikum, Studzieniec, gmina Sierpc6554,3%58,3%67,0%–59,8%2025: 55,6%57. w woj.369. w Polsce
Szkoły dla dorosłych, branżowe i mniejsze (1)
Bez porównań, bo to szkoły dla dorosłych, branżowe II stopnia albo z mniej niż 20 zdającymi. Ich wyniki liczą się do średniej powiatu sierpeckiego w tabeli porównania niżej. Zdających: matura z polskiego 2026.
SzkołaZdających
Technikumtechnikum, Zawidz Kościelny, gmina Zawidz6

Powiat sierpecki na tle województwa i Polski

Egzamin ósmoklasisty i matura 2026 (termin główny): średni wynik procentowy powiatu sierpeckiego, województwa mazowieckiego i Polski oraz zmiana od 2025 roku i różnica do Polski w punktach procentowych. Na maturze przedmioty, które pisało co najmniej 20 osób, ze wszystkich szkół (także dla dorosłych). Miejsce wśród powiatów i miast na prawach powiatu w województwie. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
EgzaminPowiat 2026Powiat 2025ZmianaWojewództwoPolskaRóżnica do PolskiMiejsce w woj.Zdających
Matematyka, egzamin ósmoklasisty47,2%39,0%+8,259,6%54,8%−7,634. z 42430
Polski, egzamin ósmoklasisty57,3%60,5%−3,268,5%64,8%−7,541. z 42430
Angielski, egzamin ósmoklasisty63,6%59,5%+4,176,5%72,6%−9,036. z 42424
Polski, matura podstawowa64,3%62,8%+1,561,5%58,9%+5,43. z 41550
Matematyka, matura podstawowa70,5%73,2%−2,662,4%59,0%+11,52. z 41550
Angielski, matura podstawowa82,0%82,3%−0,381,0%78,4%+3,66. z 41548
Matematyka, matura rozszerzona48,3%38,3%+10,143,8%37,1%+11,27. z 41115
Angielski, matura rozszerzona75,8%73,1%+2,772,1%69,2%+6,62. z 41391
Polski, matura rozszerzona52,4%68,2%−15,847,4%43,9%+8,55. z 41147
Biologia, matura rozszerzona62,8%58,0%+4,843,1%40,7%+22,01. z 41147
Chemia, matura rozszerzona69,4%48,9%+20,643,1%40,8%+28,72. z 4057
Geografia, matura rozszerzona51,0%35,5%+15,546,3%40,6%+10,45. z 41136
Historia, matura rozszerzona55,8%54,6%+1,150,3%47,2%+8,55. z 3932

Artykuł do przedruku

Tekst dla lokalnej gazety albo portalu, napisany z wyników powiatu sierpeckiego i gotowy do publikacji. Liczby w nim pochodzą z tabel wyżej.

Powiat sierpecki · edukacja · wyniki egzaminów 2026

Egzamin ósmoklasisty 2026: matematyka w powiecie sierpeckim w górę o 8,2 punktu

Ósmoklasiści z powiatu sierpeckiego napisali w tym roku egzamin z matematyki średnio na 47,2%. Rok wcześniej mieli 39,0%, więc wynik wzrósł o 8,2 punktu. W całej Polsce matematyka też poszła w górę, z 50,1% do 54,8%, ale wolniej niż w powiecie.

Tak wynika z danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z terminu głównego, które zbiera Mapa Wyników Egzaminów. Egzamin z matematyki pisało w szkołach powiatu 430 uczniów. Mimo wzrostu powiat jest dalej poniżej średnich: województwo mazowieckie ma z matematyki 59,6%, a Polska 54,8%. Wśród 42 powiatów i miast na prawach powiatu na Mazowszu powiat sierpecki jest z matematyki 34., a rok wcześniej był 42., czyli ostatni.

Największe skoki w gminach wiejskich

Najwyższą średnią z matematyki w powiecie ma gmina Mochowo: 57,2%, więcej niż średnia Polski. Rok wcześniej ósmoklasiści z Mochowa mieli 35,8%. Druga jest gmina Szczutowo z wynikiem 55,2%, przy 57,0% rok wcześniej.

Mocno w górę poszły też gminy, które rok wcześniej miały z matematyki niskie wyniki. W gminie wiejskiej Sierpc matematyka wyszła na 44,8% (rok wcześniej 26,3%), w Rościszewie na 42,0% (25,2%), a w Gozdowie na 49,0% (39,3%). W szkołach miasta Sierpc, gdzie egzamin pisało 166 uczniów, matematyka wyszła na 43,0%, rok wcześniej na 40,0%.

Polski w dół, angielski w górę

Z polskiego ósmoklasiści z powiatu napisali 57,3%, rok wcześniej 60,5%. W Polsce średnia z polskiego wzrosła w tym czasie z 63,6% do 64,8%. Z angielskiego powiat ma 63,6%, o 4,1 punktu więcej niż rok wcześniej, przy średniej Polski 72,6%. Najwyższy wynik z polskiego wśród gmin ma Mochowo, 65,6%, a z angielskiego miasto Sierpc, 66,9%.

Wśród szkół podstawowych, w których egzamin pisało co najmniej 25 osób, najwyższą średnią z trzech przedmiotów ma SP im. Marii Konopnickiej w Gozdowie: 63,7%. Z matematyki uczniowie tej szkoły napisali 58,2%, a z angielskiego 70,3%. Druga jest SP nr 3 im. ks. Jana Twardowskiego w Sierpcu, ze średnią 56,2%.

Na maturze czołówka Mazowsza

Maturzyści z powiatu wypadli dużo lepiej niż ósmoklasiści. Matematykę podstawową napisali na 70,5%, to drugi wynik wśród 41 powiatów i miast województwa mazowieckiego (Polska 59,0%). Polski podstawowy wyszedł na 64,3% (Polska 58,9%), a angielski podstawowy na 82,0% (Polska 78,4%). Maturę z polskiego pisało w powiecie 550 osób, 365 w liceach i 185 w technikach.

Najwyżej w rankingu liceów 2026 jest LO im. Biskupa Leona Wetmańskiego w Sierpcu. Średnia trzech matur obowiązkowych, czyli polskiego, matematyki i angielskiego na poziomie podstawowym, wyniosła tam 80,9%, co daje 70. miejsce w województwie i 240. w Polsce. Tuż za nim jest LO im. mjra. H. Sucharskiego z wynikiem 80,6%. Liceum Sucharskiego poprawiło się najbardziej: rok wcześniej miało 74,1% i było 151. w województwie, a teraz jest 73.

Wśród techników najwyżej jest Technikum w Zespole Szkół nr 2 w Sierpcu: 72,2% ze średniej trzech matur, 16. miejsce wśród 168 techników w województwie i 50. w Polsce. Rok wcześniej technikum było 30. w województwie.

Z rozszerzonego angielskiego, który pisało 391 osób, powiat ma 75,8%, drugi wynik w województwie mazowieckim (Polska 69,2%). Rozszerzoną matematykę pisało 115 osób, ze średnią 48,3%, rok wcześniej 38,3%. W Polsce matematyka rozszerzona wzrosła w tym czasie z 32,6% do 37,1%.

Źródło: ProfTutoring.pl na podstawie danych CKE

Skąd są te liczby

Wszystkie wyniki pochodzą z Mapy Wyników Egzaminów, którą prowadzi Centrum Informatyczne Edukacji na podstawie danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. To średnie wyniki procentowe z terminu głównego egzaminu ósmoklasisty i matury w 2026 i 2025 roku. Średnią powiatu sierpeckiego, województwa i gmin podaje Mapa; średnią Polski liczymy z województw, ważąc je liczbą zdających.

Średnia trzech matur to średnia z polskiego, matematyki i angielskiego na poziomie podstawowym. Z niej liczymy ranking liceów 2026 i w ten sam sposób ranking techników. Do rankingu trafia szkoła, w której każdy z tych egzaminów pisało co najmniej 20 osób. Szkoły podstawowe porównujemy przy co najmniej 25 zdających, bo w mniejszej szkole jeden wynik mocno zmienia średnią.

Opracowanie: ProfTutoring (Professional Tutoring sp. z o.o.). Błąd w danych albo pytanie o metodę: kontakt@proftutoring.pl.

Aktualizacja: 3 listopada 2026Źródła: Mapa Wyników Egzaminów (Centrum Informatyczne Edukacji, dane CKE)Ranking liceów 2026ProfTutoring to marka Professional Tutoring sp. z o.o.