Dane CKE · termin główny 2026 · mazowieckie

Edukacja w powiecie sokołowskim: wyniki egzaminów 2026

Ósmoklasiści z powiatu sokołowskiego poprawili wszystkie trzy egzaminy. Matematyka wyszła na 51,9% (rok wcześniej 44,6%), angielski na 67,9% (61,3%), a polski na 65,2%, więcej niż średnia Polski (64,8%). Z polskiego powiat jest na Mazowszu 22., a rok wcześniej był 31.

  • 447ósmoklasistów
  • 506maturzystów
  • 9gmin w powiecie
  • 3 + 2licea + technika
Wyniki 2026 powiat, województwo, Polska

Ósmoklasiści w górę ze wszystkich przedmiotów

Matematykaegzamin ósmoklasisty, 447 os.−2,8
Powiat51,9%
Województwo59,6%
Polska54,8%
Polskiegzamin ósmoklasisty, 447 os.+0,3
Powiat65,2%
Województwo68,5%
Polska64,8%
Angielskiegzamin ósmoklasisty, 442 os.−4,7
Powiat67,9%
Województwo76,5%
Polska72,6%
Średni wynik procentowy, termin główny 2026. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.

Egzamin ósmoklasisty 2026 w powiecie sokołowskim

Powiat sokołowski na tle województwa i Polski

Matematyka447 os. w 2026−2,8
Powiat51,9%
Województwo59,6%
Polska54,8%
w 2025: 44,6% · 20. miejsce na 42 w województwie
Polski447 os. w 2026+0,3
Powiat65,2%
Województwo68,5%
Polska64,8%
w 2025: 62,2% · 22. miejsce na 42 w województwie
Angielski442 os. w 2026−4,7
Powiat67,9%
Województwo76,5%
Polska72,6%
w 2025: 61,3% · 22. miejsce na 42 w województwie
Egzamin ósmoklasisty 2026: średni wynik procentowy szkół w każdej gminie powiatu sokołowskiego, według matematyki, i zmiana z matematyki od 2025 roku w punktach procentowych. Gmina miejsko-wiejska ma jedną średnią dla miasta i wsi. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
GminaMatematykaPolskiAngielskiOd 2025
Repkigmina wiejska, 41 os.57,0%68,1%71,6%+9,6
Sabniegmina wiejska, 17 os.56,8%68,8%71,7%+16,0
Sokołów Podlaskimiasto, 239 os.54,9%67,0%73,4%+8,3
Sokołów Podlaskigmina wiejska, 30 os.50,8%67,3%61,0%+2,5
Jabłonna Lackagmina wiejska, 17 os.50,0%59,9%50,8%+7,6
Bielanygmina wiejska, 30 os.45,8%53,3%66,8%−0,3
Sterdyńgmina wiejska, 22 os.45,3%57,2%47,2%+2,8
Kosów Lackigmina miejsko-wiejska, 41 os.42,8%63,6%56,6%+7,2
Ceranówgmina wiejska, 10 os.28,9%64,0%57,9%−5,6
Powiat sokołowski51,9%65,2%67,9%+7,3
Województwo59,6%68,5%76,5%+4,5
Polska54,8%64,8%72,6%+4,6

Szkoły podstawowe: średnia z trzech egzaminów

Egzamin ósmoklasisty 2026: szkoły podstawowe w powiecie sokołowskim z najwyższą średnią z trzech przedmiotów (matematyka, polski, angielski). Porównujemy szkoły, w których matematykę i polski pisało co najmniej 25 osób, a angielski co najmniej 15; takich szkół jest 7, pokazujemy 7 pierwszych. Zdających: egzamin z matematyki. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaMatematykaPolskiAngielskiŚrednia trzechZdających
Salezjańska SPSokołów Podlaski67,6%66,6%82,4%72,2%46
SP nr 6 im. Pawła KamińskiegoSokołów Podlaski58,4%70,1%72,4%67,0%52
Publiczna SP nr 2Sokołów Podlaski53,2%73,8%72,6%66,5%37
SP nr 4 im. ks. Gen. Stanisława BrzóskiSokołów Podlaski49,0%70,0%74,9%64,6%44
Publiczna SP im. Janusza KorczakaRepki54,8%63,9%73,8%64,2%25
SP nr 1 z oddziałami dwujęzycznymi im. Janusza KusocińskiegoSokołów Podlaski45,9%58,3%67,9%57,3%43
SP im. Stefana Kardynała WyszyńskiegoKosów Lacki42,8%63,6%56,6%54,4%41
Średnia powiatu sokołowskiego, wszystkie szkoły51,9%65,2%67,9%61,7%447

Licea i technika w powiecie sokołowskim: matura 2026

Matura 2026, termin główny: licea i technika w powiecie sokołowskim, w których polski pisało co najmniej 20 osób, według średniej trzech matur obowiązkowych na poziomie podstawowym (polski, matematyka, angielski). Kreska: mniej niż 20 zdających. Miejsce liceum w rankingu liceów 2026 (334 liceów w województwie, 1841 w Polsce), a technikum w rankingu techników liczonym tą samą metodą (168 techników w województwie, 1372 w Polsce). Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaZdającychPolski PMatematyka PAngielski PMatematyka RŚrednia trzech maturMiejsce w rankingu
Salezjańskie LO im. Henryka Sienkiewiczaliceum, Sokołów Podlaski7568,0%72,4%80,9%44,6%30 os.73,7%2025: 70,8%143. w woj.617. w Polsce
I LO im. Marii Skłodowskiej-Curieliceum, Sokołów Podlaski15369,1%64,6%83,3%38,5%44 os.72,4%2025: 74,8%158. w woj.685. w Polsce
Technikum nr 1technikum, Sokołów Podlaski8148,4%38,0%58,7%–48,4%2025: 45,2%134. w woj.1098. w Polsce
II LOliceum, Sokołów Podlaski5648,8%29,5%60,5%–46,2%2025: 44,9%323. w woj.1724. w Polsce
Technikumtechnikum, Sokołów Podlaski11848,8%38,1%41,5%3,5%20 os.42,8%2025: 43,6%158. w woj.1290. w Polsce
Szkoły dla dorosłych, branżowe i mniejsze (2)
Bez porównań, bo to szkoły dla dorosłych, branżowe II stopnia albo z mniej niż 20 zdającymi. Ich wyniki liczą się do średniej powiatu sokołowskiego w tabeli porównania niżej. Zdających: matura z polskiego 2026.
SzkołaZdających
Publiczne LO im. Orła Białegoliceum, Kosów Lacki18
Niepubliczne LO dla Dorosłych Aczeliceum, Sokołów Podlaski5

Powiat sokołowski na tle województwa i Polski

Egzamin ósmoklasisty i matura 2026 (termin główny): średni wynik procentowy powiatu sokołowskiego, województwa mazowieckiego i Polski oraz zmiana od 2025 roku i różnica do Polski w punktach procentowych. Na maturze przedmioty, które pisało co najmniej 20 osób, ze wszystkich szkół (także dla dorosłych). Miejsce wśród powiatów i miast na prawach powiatu w województwie. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
EgzaminPowiat 2026Powiat 2025ZmianaWojewództwoPolskaRóżnica do PolskiMiejsce w woj.Zdających
Matematyka, egzamin ósmoklasisty51,9%44,6%+7,359,6%54,8%−2,820. z 42447
Polski, egzamin ósmoklasisty65,2%62,2%+3,068,5%64,8%+0,322. z 42447
Angielski, egzamin ósmoklasisty67,9%61,3%+6,676,5%72,6%−4,722. z 42442
Polski, matura podstawowa57,5%49,0%+8,561,5%58,9%−1,426. z 41506
Matematyka, matura podstawowa50,0%52,8%−2,862,4%59,0%−9,039. z 41506
Angielski, matura podstawowa65,9%66,7%−0,981,0%78,4%−12,541. z 41476
Matematyka, matura rozszerzona30,2%28,2%+2,043,8%37,1%−6,929. z 41106
Angielski, matura rozszerzona62,0%57,6%+4,472,1%69,2%−7,333. z 41292
Polski, matura rozszerzona37,0%34,0%+3,047,4%43,9%−6,930. z 4146
Biologia, matura rozszerzona31,5%43,5%−12,043,1%40,7%−9,236. z 41125
Chemia, matura rozszerzona19,5%26,0%−6,543,1%40,8%−21,240. z 4054
Fizyka, matura rozszerzona45,4%40,1%+5,249,3%41,8%+3,616. z 3822
Geografia, matura rozszerzona31,8%31,4%+0,346,3%40,6%−8,838. z 41156
Historia, matura rozszerzona45,6%42,8%+2,850,3%47,2%−1,620. z 3924

Artykuł do przedruku

Tekst dla lokalnej gazety albo portalu, napisany z wyników powiatu sokołowskiego i gotowy do publikacji. Liczby w nim pochodzą z tabel wyżej.

Powiat sokołowski · edukacja · wyniki egzaminów 2026

Egzamin ósmoklasisty 2026: powiat sokołowski w górę ze wszystkich trzech przedmiotów

Ósmoklasiści z powiatu sokołowskiego napisali w tym roku każdy z trzech egzaminów lepiej niż rok wcześniej. Z matematyki średnia wyniosła 51,9% (rok wcześniej 44,6%), z angielskiego 67,9% (61,3%), a z polskiego 65,2% (62,2%). Z polskiego to więcej niż średnia Polski, która wyniosła 64,8%.

Tak wynika z danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z terminu głównego, zebranych w Mapie Wyników Egzaminów. Egzamin pisało w szkołach powiatu 447 uczniów. W całym kraju wyniki też poszły w górę: matematyka z 50,1% do 54,8%, polski z 63,6% do 64,8%, a angielski z 69,7% do 72,6%. Powiat sokołowski poprawił się szybciej, z matematyki o 7,3 punktu, a z angielskiego o 6,6 punktu.

Wyżej na Mazowszu

Wśród 42 powiatów i miast na prawach powiatu w województwie mazowieckim powiat sokołowski jest z matematyki 20., a rok wcześniej był 27. Z polskiego powiat jest na Mazowszu 22., a rok wcześniej był 31. Z angielskiego powiat jest na Mazowszu też 22., a rok wcześniej był 30. Do średnich województwa wciąż trochę brakuje: Mazowsze ma z matematyki 59,6%, a z angielskiego 76,5%.

Repki i Sabnie z najwyższą matematyką

Najwyższą średnią z matematyki wśród gmin powiatu mają Repki: 57,0%, rok wcześniej 47,4%. Tuż za nimi są Sabnie z wynikiem 56,8%. W Sabniach egzamin pisało 17 uczniów, a rok wcześniej matematyka wyszła tam na 40,7%. Obie gminy są z matematyki powyżej średniej Polski.

Najwięcej ósmoklasistów, 239, pisało egzamin w mieście Sokołów Podlaski. Miasto ma z matematyki 54,9% (rok wcześniej 46,6%), z polskiego 67,0%, a z angielskiego 73,4%. Z angielskiego to najlepszy wynik spośród dziewięciu gmin powiatu. W Kosowie Lackim matematyka poszła w górę z 35,6% do 42,8%, a polski z 52,0% do 63,6%.

Szkoły podstawowe

Wśród szkół podstawowych, w których egzamin pisało co najmniej 25 osób, najwyższą średnią z trzech przedmiotów ma Salezjańska SP w Sokołowie Podlaskim: 72,2%. Z matematyki jej uczniowie napisali 67,6%, a z angielskiego 82,4%. Za nią są SP nr 6 im. Pawła Kamińskiego (67,0%) i Publiczna SP nr 2 (66,5%), obie w Sokołowie. Najlepsza szkoła spoza miasta to Publiczna SP im. Janusza Korczaka w Repkach, ze średnią 64,2%.

W zestawieniu szkół podstawowych z co najmniej 25 zdającymi jest siedem szkół, pięć z nich w Sokołowie Podlaskim. SP nr 4 im. ks. Gen. Stanisława Brzóski ma z polskiego 70,0%, a z angielskiego 74,9%. W gminie wiejskiej Sokołów Podlaski matematyka wyszła na 50,8%, rok wcześniej na 48,2%, a polski na 67,3%.

Matura

Na maturze powiat wypada słabiej niż na egzaminie ósmoklasisty. Maturę z polskiego pisało 506 osób, z tego 302 w liceach i 199 w technikach. Polski podstawowy wyszedł na 57,5%, rok wcześniej na 49,0% (Polska 58,9%). Matematyka podstawowa wyniosła 50,0%, przy średniej Polski 59,0%.

Najwyżej z liceów jest Salezjańskie LO im. Henryka Sienkiewicza w Sokołowie Podlaskim, ze średnią trzech matur obowiązkowych 73,7%. I LO im. Marii Skłodowskiej-Curie ma 72,4% i 685. miejsce w Polsce. W I LO maturę pisało 153 osoby, najwięcej w powiecie.

Z rozszerzonych egzaminów najlepiej powiat wypadł z fizyki: 45,4% przy średniej Polski 41,8%. Pisały ją 22 osoby. Rozszerzony angielski pisało 292 osoby, ze średnią 62,0%, o 4,4 punktu więcej niż rok wcześniej.

Źródło: ProfTutoring.pl na podstawie danych CKE

Skąd są te liczby

Wszystkie wyniki pochodzą z Mapy Wyników Egzaminów, którą prowadzi Centrum Informatyczne Edukacji na podstawie danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. To średnie wyniki procentowe z terminu głównego egzaminu ósmoklasisty i matury w 2026 i 2025 roku. Średnią powiatu sokołowskiego, województwa i gmin podaje Mapa; średnią Polski liczymy z województw, ważąc je liczbą zdających.

Średnia trzech matur to średnia z polskiego, matematyki i angielskiego na poziomie podstawowym. Z niej liczymy ranking liceów 2026 i w ten sam sposób ranking techników. Do rankingu trafia szkoła, w której każdy z tych egzaminów pisało co najmniej 20 osób. Szkoły podstawowe porównujemy przy co najmniej 25 zdających, bo w mniejszej szkole jeden wynik mocno zmienia średnią.

Opracowanie: ProfTutoring (Professional Tutoring sp. z o.o.). Błąd w danych albo pytanie o metodę: kontakt@proftutoring.pl.

Aktualizacja: 3 listopada 2026Źródła: Mapa Wyników Egzaminów (Centrum Informatyczne Edukacji, dane CKE)Ranking liceów 2026ProfTutoring to marka Professional Tutoring sp. z o.o.