Dane CKE · termin główny 2026 · podkarpackie

Edukacja w powiecie stalowowolskim: wyniki egzaminów 2026

Ósmoklasiści z powiatu stalowowolskiego napisali matematykę na 54,9%, mniej niż rok wcześniej (55,3%), choć w całej Polsce średnia wzrosła z 50,1% do 54,8%. Na maturze powiat jest w czołówce Podkarpacia: rozszerzona matematyka (40,9%) i fizyka (51,6%) to drugie wyniki w województwie.

  • 890ósmoklasistów
  • 1022maturzystów
  • 6gmin w powiecie
  • 4 + 4licea + technika
Wyniki 2026 powiat, województwo, Polska

Matematyka: podstawówki bez wzrostu, matura wysoko

Matematykaegzamin ósmoklasisty, 890 os.+0,1
Powiat54,9%
Województwo56,0%
Polska54,8%
Matematykamatura rozszerzona, 371 os.+3,8
Powiat40,9%
Województwo35,6%
Polska37,1%
Fizykamatura rozszerzona, 77 os.+9,8
Powiat51,6%
Województwo37,7%
Polska41,8%
Średni wynik procentowy, termin główny 2026. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.

Artykuł do przedruku

Tekst dla lokalnej gazety albo portalu, napisany z wyników powiatu stalowowolskiego i gotowy do publikacji. Liczby w nim pochodzą z tabel niżej.

Powiat stalowowolski · edukacja · wyniki egzaminów 2026

Egzamin ósmoklasisty 2026: matematyka w powiecie stalowowolskim bez wzrostu, gdy w Polsce wynik poszedł w górę

Ósmoklasiści z powiatu stalowowolskiego napisali w tym roku egzamin z matematyki średnio na 54,9%. Rok wcześniej było to 55,3%. W tym czasie średnia Polski wzrosła z 50,1% do 54,8%, a województwa podkarpackiego z 51,7% do 56,0%. W 2025 roku powiat miał trzeci wynik w województwie. W tym roku jest 12. wśród 25 powiatów i miast na prawach powiatu.

Dane pochodzą z terminu głównego egzaminów 2026, które Centralna Komisja Egzaminacyjna publikuje na Mapie Wyników Egzaminów. Matematykę pisało w powiecie 890 ósmoklasistów, język polski tyle samo, a angielski 901.

Gminy i szkoły podstawowe

Spośród sześciu gmin powiatu w czterech wynik z matematyki był niższy niż rok wcześniej. Najwyższą średnią ma Pysznica: 61,5%, rok wcześniej 62,5%. W Stalowej Woli wynik wyniósł 55,6% wobec 56,2% przed rokiem. Najwięcej straciły Bojanów (z 52,8% do 49,4%) i Zaklików (z 49,1% do 46,0%). Wzrost był w gminach Radomyśl nad Sanem (57,4%) i Zaleszany (52,3%).

Z polskiego ósmoklasiści z powiatu mają 65,6% (16. miejsce w województwie), a z angielskiego 72,9% (7. miejsce, rok wcześniej 5.). W Bojanowie wynik z polskiego spadł z 64,7% do 55,3%, a w Zaklikowie z 65,2% do 58,1%.

Najwyższą średnią z trzech egzaminów wśród szkół podstawowych ma Publiczna SP im. Jana Pawła II w Pysznicy: 75,6%, z matematyki 70,9%. Kolejne są Publiczna SP nr 12 im. Jana Pawła II (69,9%) i Publiczna SP nr 11 im. Szarych Szeregów (69,8%), obie w Stalowej Woli. W SP nr 12 egzamin z matematyki pisało 94 uczniów, najwięcej z wymienionych szkół. Średnia trzech egzaminów ósmoklasisty dla całego powiatu wyniosła 64,4%.

Matura: matematyka i fizyka w czołówce

Na maturze powiat wypada inaczej. Rozszerzoną matematykę pisało 371 osób, ze średnią 40,9%, o 3,8 punktu więcej niż w Polsce. To drugi wynik w województwie podkarpackim. Fizykę rozszerzoną pisało 77 osób, ze średnią 51,6% przy 41,8% w Polsce, i to także drugi wynik w województwie. Matematyka podstawowa wyszła na 61,8% (Polska 59,0%), a historia rozszerzona na 53,2%. Biologię rozszerzoną pisało 225 osób, ze średnią 43,0% przy 40,7% w Polsce.

Najwyżej z liceów jest Samorządowe LO im. Cypriana Kamila Norwida w Stalowej Woli. Średnia trzech matur obowiązkowych (polski, matematyka i angielski na poziomie podstawowym) wyniosła tam 78,5%, a w rankingu liceów 2026 szkoła jest 14. w województwie i 338. w Polsce. W Samorządowym LO matematyka podstawowa wyszła na 82,8%, a rozszerzona na 51,1% przy 146 zdających.

I LO im. Komisji Edukacji Narodowej, które ma najwięcej maturzystów w powiecie (271), jest 32. w województwie, rok wcześniej było 22. Rozszerzoną fizykę pisało w I LO 45 osób, ze średnią 55,6%.

III LO w ZS nr 1 im. gen. Władysława Sikorskiego ma średnią trzech matur 57,8% i jest 74. w województwie. Najniższą średnią wśród liceów ma II LO w ZS nr 2 im. Tadeusza Kościuszki: 41,2% przy 25 zdających, rok wcześniej 52,0%.

Wśród techników najwyżej jest Technikum nr 1 w Zespole Szkół nr 1 im. gen. Władysława Sikorskiego: 6. miejsce wśród 80 techników w województwie i 212. w Polsce. Matematykę podstawową jego maturzyści napisali na 69,3%. W liceach powiatu maturę z polskiego pisało 716 osób, w technikach 281.

Słabiej niż rok wcześniej wypadł polski podstawowy: 54,6% wobec 62,1% w 2025 roku, przy średniej Polski 58,9%. To 19. wynik na 25 w województwie. Polski rozszerzony, który pisało 181 osób, wyszedł na 49,5%, o 5,7 punktu powyżej średniej kraju. Najwyższy wynik z tego egzaminu mają maturzyści Samorządowego LO: 74,5% przy 47 zdających.

Źródło: ProfTutoring.pl na podstawie danych CKE

Egzamin ósmoklasisty 2026 w powiecie stalowowolskim

Powiat stalowowolski na tle województwa i Polski

Matematyka890 os. w 2026+0,1
Powiat54,9%
Województwo56,0%
Polska54,8%
w 2025: 55,3% · 12. miejsce na 25 w województwie
Polski890 os. w 2026+0,8
Powiat65,6%
Województwo67,1%
Polska64,8%
w 2025: 64,4% · 16. miejsce na 25 w województwie
Angielski901 os. w 2026+0,2
Powiat72,9%
Województwo72,5%
Polska72,6%
w 2025: 72,5% · 7. miejsce na 25 w województwie
Egzamin ósmoklasisty 2026: średni wynik procentowy szkół w każdej gminie powiatu stalowowolskiego, według matematyki, i zmiana z matematyki od 2025 roku w punktach procentowych. Gmina miejsko-wiejska ma jedną średnią dla miasta i wsi. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
GminaMatematykaPolskiAngielskiOd 2025
Pysznicagmina wiejska, 91 os.61,5%67,8%74,7%−1,0
Radomyśl nad Sanemgmina wiejska, 61 os.57,4%67,4%68,8%+1,9
Stalowa Wolamiasto, 519 os.55,6%67,2%75,9%−0,6
Zaleszanygmina wiejska, 93 os.52,3%65,3%74,0%+1,4
Bojanówgmina wiejska, 68 os.49,4%55,3%58,5%−3,4
Zaklikówgmina miejsko-wiejska, 58 os.46,0%58,1%62,3%−3,1
Powiat stalowowolski54,9%65,6%72,9%−0,5
Województwo56,0%67,1%72,5%+4,3
Polska54,8%64,8%72,6%+4,6

Szkoły podstawowe: średnia z trzech egzaminów

Egzamin ósmoklasisty 2026: szkoły podstawowe w powiecie stalowowolskim z najwyższą średnią z trzech przedmiotów (matematyka, polski, angielski). Porównujemy szkoły, w których matematykę i polski pisało co najmniej 25 osób, a angielski co najmniej 15; takich szkół jest 11, pokazujemy 10 pierwszych. Zdających: egzamin z matematyki. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaMatematykaPolskiAngielskiŚrednia trzechZdających
Publiczna SP im. Jana Pawła IIPysznica70,9%71,6%84,5%75,6%30
Publiczna SP nr 12 im. Jana Pawła IIStalowa Wola59,2%70,6%80,0%69,9%94
Publiczna SP nr 11 im. Szarych SzeregówStalowa Wola63,6%68,7%77,2%69,8%86
Katolicka SPStalowa Wola53,2%75,5%79,2%69,3%40
Publiczna SP nr 5 im. EnergetykówStalowa Wola59,8%69,6%76,7%68,7%32
SP z oddziałami integracyjnymi nr 7 im. Mikołaja KopernikaStalowa Wola54,8%67,5%78,2%66,9%68
Publiczna SP nr 3 im. Bohaterów WesterplatteStalowa Wola52,6%67,1%75,8%65,2%70
Publiczna SP im. Armii KrajowejJastkowice, gmina Pysznica58,9%61,6%73,6%64,7%31
SP z oddziałami mistrzostwa sportowego nr 2 im. Jana Pawła IIStalowa Wola54,2%65,1%66,4%61,9%41
SP nr 4 im. Eugeniusza KwiatkowskiegoStalowa Wola47,6%60,5%75,8%61,3%31
Średnia powiatu stalowowolskiego, wszystkie szkoły54,9%65,6%72,9%64,4%890

Licea i technika w powiecie stalowowolskim: matura 2026

Matura 2026, termin główny: licea i technika w powiecie stalowowolskim, w których polski pisało co najmniej 20 osób, według średniej trzech matur obowiązkowych na poziomie podstawowym (polski, matematyka, angielski). Kreska: mniej niż 20 zdających. Miejsce liceum w rankingu liceów 2026 (96 liceów w województwie, 1841 w Polsce), a technikum w rankingu techników liczonym tą samą metodą (80 techników w województwie, 1372 w Polsce). Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaZdającychPolski PMatematyka PAngielski PMatematyka RŚrednia trzech maturMiejsce w rankingu
Samorządowe LO im. Cypriana Kamila Norwidaliceum, Stalowa Wola21763,9%82,8%88,9%51,1%146 os.78,5%2025: 81,6%14. w woj.338. w Polsce
I LO im. Komisji Edukacji Narodowejliceum, Stalowa Wola27160,1%73,0%86,0%47,5%134 os.73,0%2025: 76,1%32. w woj.652. w Polsce
Technikum nr 1 w Zespole Szkół nr 1 im. gen. Władysława Sikorskiegotechnikum, Stalowa Wola2548,3%69,3%73,9%14,5%21 os.63,8%2025: 63,9%6. w woj.212. w Polsce
III LO w ZS nr 1 im. gen. Władysława Sikorskiegoliceum, Stalowa Wola20351,0%49,7%72,8%17,6%29 os.57,8%2025: 63,0%74. w woj.1393. w Polsce
Technikum nr 3 w Zespole Szkół nr 3 im. Króla Jana III Sobieskiegotechnikum, Stalowa Wola8751,4%45,9%66,5%–54,6%2025: 61,8%34. w woj.716. w Polsce
Technikum nr 4 w Centrum Edukacji Zawodowejtechnikum, Stalowa Wola8146,9%45,3%70,7%–54,3%2025: 59,1%36. w woj.738. w Polsce
Technikum nr 2 w Zespole Szkół nr 2 im. Tadeusza Kościuszkitechnikum, Stalowa Wola8846,8%51,0%64,7%–54,2%2025: 58,5%38. w woj.752. w Polsce
II LO w ZS nr 2 im. Tadeusza Kościuszkiliceum, Stalowa Wola2531,5%38,2%54,0%–41,2%2025: 52,0%94. w woj.1782. w Polsce
Szkoły dla dorosłych, branżowe i mniejsze (1)
Bez porównań, bo to szkoły dla dorosłych, branżowe II stopnia albo z mniej niż 20 zdającymi. Ich wyniki liczą się do średniej powiatu stalowowolskiego w tabeli porównania niżej. Zdających: matura z polskiego 2026.
SzkołaZdających
IV LO dla Dorosłych w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznegoliceum, Stalowa Wola23

Powiat stalowowolski na tle województwa i Polski

Egzamin ósmoklasisty i matura 2026 (termin główny): średni wynik procentowy powiatu stalowowolskiego, województwa podkarpackigo i Polski oraz zmiana od 2025 roku i różnica do Polski w punktach procentowych. Na maturze przedmioty, które pisało co najmniej 20 osób, ze wszystkich szkół (także dla dorosłych). Miejsce wśród powiatów i miast na prawach powiatu w województwie. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
EgzaminPowiat 2026Powiat 2025ZmianaWojewództwoPolskaRóżnica do PolskiMiejsce w woj.Zdających
Matematyka, egzamin ósmoklasisty54,9%55,3%−0,556,0%54,8%+0,112. z 25890
Polski, egzamin ósmoklasisty65,6%64,4%+1,267,1%64,8%+0,816. z 25890
Angielski, egzamin ósmoklasisty72,9%72,5%+0,372,5%72,6%+0,27. z 25901
Polski, matura podstawowa54,6%62,1%−7,558,1%58,9%−4,319. z 251022
Matematyka, matura podstawowa61,8%64,7%−2,959,6%59,0%+2,86. z 251022
Angielski, matura podstawowa77,3%77,3%+0,075,9%78,4%−1,15. z 251015
Matematyka, matura rozszerzona40,9%37,3%+3,635,6%37,1%+3,82. z 25371
Angielski, matura rozszerzona66,4%59,9%+6,566,2%69,2%−2,89. z 25810
Polski, matura rozszerzona49,5%58,9%−9,441,6%43,9%+5,75. z 25181
Biologia, matura rozszerzona43,0%44,0%−0,940,5%40,7%+2,36. z 25225
Chemia, matura rozszerzona38,6%36,7%+2,041,1%40,8%−2,113. z 24145
Fizyka, matura rozszerzona51,6%65,1%−13,537,7%41,8%+9,82. z 2177
Geografia, matura rozszerzona40,9%37,3%+3,637,2%40,6%+0,43. z 25327
Historia, matura rozszerzona53,2%45,0%+8,246,3%47,2%+6,03. z 2446
WOS, matura rozszerzona51,0%––44,0%44,0%+7,15. z 2190

Skąd są te liczby

Wszystkie wyniki pochodzą z Mapy Wyników Egzaminów, którą prowadzi Centrum Informatyczne Edukacji na podstawie danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. To średnie wyniki procentowe z terminu głównego egzaminu ósmoklasisty i matury w 2026 i 2025 roku. Średnią powiatu stalowowolskiego, województwa i gmin podaje Mapa; średnią Polski liczymy z województw, ważąc je liczbą zdających.

Średnia trzech matur to średnia z polskiego, matematyki i angielskiego na poziomie podstawowym. Z niej liczymy ranking liceów 2026 i w ten sam sposób ranking techników. Do rankingu trafia szkoła, w której każdy z tych egzaminów pisało co najmniej 20 osób. Szkoły podstawowe porównujemy przy co najmniej 25 zdających, bo w mniejszej szkole jeden wynik mocno zmienia średnią.

Opracowanie: ProfTutoring (Professional Tutoring sp. z o.o.). Błąd w danych albo pytanie o metodę: kontakt@proftutoring.pl.

Aktualizacja: 3 listopada 2026Źródła: Mapa Wyników Egzaminów (Centrum Informatyczne Edukacji, dane CKE)Ranking liceów 2026ProfTutoring to marka Professional Tutoring sp. z o.o.