Dane CKE · termin główny 2026 · świętokrzyskie

Edukacja w powiecie starachowickim: wyniki egzaminów 2026

Ósmoklasiści ze Starachowic napisali matematykę na 52,0%, a rok wcześniej na 45,6%. Z angielskiego mają 74,2%, najwięcej w powiecie. Cały powiat starachowicki przeszedł z matematyki z ósmego na szóste miejsce w województwie świętokrzyskim.

  • 690ósmoklasistów
  • 667maturzystów
  • 5gmin w powiecie
  • 5 + 3licea + technika
Wyniki 2026 powiat, województwo, Polska

Ósmoklasiści w górę, blisko średniej Polski

Matematykaegzamin ósmoklasisty, 690 os.−2,6
Powiat52,2%
Województwo53,9%
Polska54,8%
Angielskiegzamin ósmoklasisty, 705 os.−1,1
Powiat71,5%
Województwo72,2%
Polska72,6%
Polskimatura podstawowa, 667 os.−1,9
Powiat57,0%
Województwo58,8%
Polska58,9%
Średni wynik procentowy, termin główny 2026. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.

Egzamin ósmoklasisty 2026 w powiecie starachowickim

Powiat starachowicki na tle województwa i Polski

Matematyka690 os. w 2026−2,6
Powiat52,2%
Województwo53,9%
Polska54,8%
w 2025: 48,4% · 6. miejsce na 14 w województwie
Polski690 os. w 2026−0,7
Powiat64,1%
Województwo64,8%
Polska64,8%
w 2025: 63,2% · 8. miejsce na 14 w województwie
Angielski705 os. w 2026−1,1
Powiat71,5%
Województwo72,2%
Polska72,6%
w 2025: 71,2% · 4. miejsce na 14 w województwie
Egzamin ósmoklasisty 2026: średni wynik procentowy szkół w każdej gminie powiatu starachowickiego, według matematyki, i zmiana z matematyki od 2025 roku w punktach procentowych. Gmina miejsko-wiejska ma jedną średnią dla miasta i wsi. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
GminaMatematykaPolskiAngielskiOd 2025
Mirzecgmina wiejska, 62 os.54,1%64,4%72,4%+6,5
Pawłówgmina wiejska, 144 os.53,6%67,0%67,9%−1,7
Starachowicemiasto, 344 os.52,0%63,6%74,2%+6,4
Brodygmina wiejska, 89 os.51,4%64,0%67,8%+6,2
Wąchockgmina miejsko-wiejska, 51 os.48,1%58,4%68,1%−5,7
Powiat starachowicki52,2%64,1%71,5%+3,8
Województwo53,9%64,8%72,2%+3,3
Polska54,8%64,8%72,6%+4,6

Szkoły podstawowe: średnia z trzech egzaminów

Egzamin ósmoklasisty 2026: szkoły podstawowe w powiecie starachowickim z najwyższą średnią z trzech przedmiotów (matematyka, polski, angielski). Porównujemy szkoły, w których matematykę i polski pisało co najmniej 25 osób, a angielski co najmniej 15; takich szkół jest 9, pokazujemy 9 pierwszych. Zdających: egzamin z matematyki. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaMatematykaPolskiAngielskiŚrednia trzechZdających
Społeczna SP STOStarachowice67,4%72,2%85,4%75,0%28
SP nr 1 im. Jana KochanowskiegoStarachowice53,5%74,9%77,1%68,5%30
SP nr 13 im. Kornela MakuszyńskiegoStarachowice54,1%68,5%77,0%66,5%62
Publiczna SP im. Lucyny i Mieczysława AmbrożówSzerzawy, gmina Pawłów57,6%72,8%66,6%65,7%37
SP nr 9 im. Partyzantów Ziemi KieleckiejStarachowice53,8%62,3%68,4%61,5%44
SP nr 11 z oddziałami dwujęzycznymi im. Mjr Jana Piwnika PonuregoStarachowice45,7%59,0%76,3%60,3%67
SP nr 10 z oddziałami integracyjnymi im. Szarych SzeregówStarachowice50,1%59,5%66,9%58,8%50
Publiczna SP im. mjr. Jana Piwnika PonuregoRzepin Drugi, gmina Pawłów45,9%63,1%65,3%58,1%26
SP nr 12 im. Mikołaja KopernikaStarachowice45,3%58,4%70,1%58,0%41
Średnia powiatu starachowickiego, wszystkie szkoły52,2%64,1%71,5%62,6%690

Licea i technika w powiecie starachowickim: matura 2026

Matura 2026, termin główny: licea i technika w powiecie starachowickim, w których polski pisało co najmniej 20 osób, według średniej trzech matur obowiązkowych na poziomie podstawowym (polski, matematyka, angielski). Kreska: mniej niż 20 zdających. Miejsce liceum w rankingu liceów 2026 (53 liceów w województwie, 1841 w Polsce), a technikum w rankingu techników liczonym tą samą metodą (51 techników w województwie, 1372 w Polsce). Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaZdającychPolski PMatematyka PAngielski PMatematyka RŚrednia trzech maturMiejsce w rankingu
I LO im. Tadeusza Kościuszkiliceum, Starachowice15167,1%70,8%87,1%44,6%57 os.75,0%2025: 75,8%15. w woj.537. w Polsce
Społeczne LO STOliceum, Starachowice2263,5%67,5%90,0%–73,6%2025: –20. w woj.625. w Polsce
II LO im. Stanisława Staszicaliceum, Starachowice16366,3%62,4%86,0%25,8%55 os.71,6%2025: 73,4%23. w woj.717. w Polsce
III LO z oddziałami integracyjnymi im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiegoliceum, Starachowice6956,3%42,8%72,8%–57,3%2025: 58,4%46. w woj.1411. w Polsce
Sportowe LOliceum, Starachowice3342,7%50,5%70,8%–54,7%2025: –49. w woj.1503. w Polsce
Technikum nr 2 im. Eugeniusza Kwiatkowskiegotechnikum, Starachowice13448,6%44,2%68,6%16,7%30 os.53,8%2025: 55,9%28. w woj.773. w Polsce
Technikum nr 1technikum, Starachowice5647,8%44,4%61,7%–51,3%2025: 46,2%35. w woj.939. w Polsce
Niepubliczne Technikum im. Wojska Polskiego w Starachowicach Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Kielcachtechnikum, Starachowice3631,3%41,9%60,9%–44,7%2025: 53,8%45. w woj.1243. w Polsce

Powiat starachowicki na tle województwa i Polski

Egzamin ósmoklasisty i matura 2026 (termin główny): średni wynik procentowy powiatu starachowickiego, województwa świętokrzyskiego i Polski oraz zmiana od 2025 roku i różnica do Polski w punktach procentowych. Na maturze przedmioty, które pisało co najmniej 20 osób, ze wszystkich szkół (także dla dorosłych). Miejsce wśród powiatów i miast na prawach powiatu w województwie. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
EgzaminPowiat 2026Powiat 2025ZmianaWojewództwoPolskaRóżnica do PolskiMiejsce w woj.Zdających
Matematyka, egzamin ósmoklasisty52,2%48,4%+3,853,9%54,8%−2,66. z 14690
Polski, egzamin ósmoklasisty64,1%63,2%+0,964,8%64,8%−0,78. z 14690
Angielski, egzamin ósmoklasisty71,5%71,2%+0,372,2%72,6%−1,14. z 14705
Polski, matura podstawowa57,0%53,3%+3,758,8%58,9%−1,96. z 14667
Matematyka, matura podstawowa55,5%56,6%−1,161,9%59,0%−3,610. z 14667
Angielski, matura podstawowa77,2%74,1%+3,177,5%78,4%−1,26. z 14666
Matematyka, matura rozszerzona27,9%22,3%+5,734,9%37,1%−9,212. z 14172
Angielski, matura rozszerzona66,3%59,3%+7,068,9%69,2%−2,98. z 14506
Polski, matura rozszerzona38,6%37,9%+0,748,3%43,9%−5,312. z 14168
Biologia, matura rozszerzona40,7%46,7%−6,046,6%40,7%−0,010. z 14135
Chemia, matura rozszerzona41,8%41,1%+0,746,0%40,8%+1,08. z 1368
Fizyka, matura rozszerzona43,1%48,2%−5,139,3%41,8%+1,35. z 1244
Geografia, matura rozszerzona35,0%31,2%+3,739,1%40,6%−5,610. z 14184
Historia, matura rozszerzona35,8%41,4%−5,645,3%47,2%−11,511. z 1341

Artykuł do przedruku

Tekst dla lokalnej gazety albo portalu, napisany z wyników powiatu starachowickiego i gotowy do publikacji. Liczby w nim pochodzą z tabel wyżej.

Powiat starachowicki · edukacja · wyniki egzaminów 2026

Egzamin ósmoklasisty 2026: Starachowice mocno w górę z matematyki, powiat z ósmego na szóste miejsce

Ósmoklasiści ze szkół w Starachowicach napisali w tym roku egzamin z matematyki średnio na 52,0%. Rok wcześniej mieli 45,6%. Wynik poszedł w górę wyraźniej niż w całej Polsce, gdzie średnia z matematyki wzrosła z 50,1% do 54,8%.

Tak wynika z danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z terminu głównego 2026, zebranych w Mapie Wyników Egzaminów. Egzamin z matematyki pisało w Starachowicach 344 uczniów, połowa ósmoklasistów powiatu starachowickiego. Z angielskiego uczniowie ze Starachowic mają 74,2% (rok wcześniej 69,1%), najwyższy wynik wśród pięciu gmin powiatu. Egzamin z polskiego napisali na 63,6%, rok wcześniej na 61,3%.

Z ósmego na szóste miejsce

Cały powiat napisał matematykę na 52,2%, o 3,8 punktu lepiej niż rok wcześniej. Wśród 14 powiatów i miast województwa świętokrzyskiego to szósty wynik, a w 2025 roku powiat był ósmy. Średnia województwa wyniosła 53,9%. Egzamin z matematyki pisało w powiecie 690 uczniów.

Angielski wyszedł na 71,5%, czwarty wynik w województwie, choć rok wcześniej powiat był drugi. Egzamin z polskiego ósmoklasiści z powiatu napisali na 64,1%, przy średniej Polski 64,8%.

Gminy powiatu starachowickiego

Najwyższą średnią z matematyki ma Mirzec: 54,1%, rok wcześniej 47,6%. Za nim jest Pawłów (53,6%), w którym egzamin pisało 144 uczniów, a Brody poprawiły matematykę z 45,2% do 51,4%. Pawłów ma też najwyższy w powiecie wynik z polskiego: 67,0%.

Słabiej niż rok wcześniej wypadł Wąchock, gdzie egzamin pisało 51 uczniów. Matematyka spadła tam z 53,8% do 48,1%, polski z 68,4% do 58,4%, a angielski z 76,3% do 68,1%.

Szkoły podstawowe

Wśród szkół podstawowych, w których egzamin pisało co najmniej 25 uczniów, najwyższą średnią z trzech egzaminów ma Społeczna SP STO w Starachowicach: 75,0%, z matematyką 67,4% i angielskim 85,4%. Za nią są SP nr 1 im. Jana Kochanowskiego (68,5%) i SP nr 13 im. Kornela Makuszyńskiego (66,5%), obie w Starachowicach. Najwyżej poza miastem jest Publiczna SP im. Lucyny i Mieczysława Ambrożów w Szerzawach w gminie Pawłów: 65,7%, z polskim 72,8%.

Najwięcej uczniów w zestawieniu, 67, pisało egzamin w SP nr 11 z oddziałami dwujęzycznymi im. mjr. Jana Piwnika Ponurego w Starachowicach. Angielski wyszedł tam na 76,3%, a matematyka na 45,7%. W SP nr 13 im. Kornela Makuszyńskiego matematyka wyszła na 54,1%.

Matura: polski w górę

Na maturze polski podstawowy wyszedł w powiecie na 57,0%, o 3,7 punktu więcej niż rok wcześniej, choć w całej Polsce średnia z tego egzaminu spadła z 59,4% do 58,9%. Angielski podstawowy maturzyści napisali na 77,2% (Polska 78,4%), a matematykę podstawową na 55,5% (Polska 59,0%). Rozszerzony angielski, który pisało 506 osób, poszedł w górę z 59,3% do 66,3%. Maturę z polskiego pisało 667 osób, 438 w liceach i 226 w technikach. Matematyka rozszerzona poszła w górę z 22,3% do 27,9%, ale wciąż jest poniżej średniej Polski (37,1%).

Najwyżej z liceów jest I LO im. Tadeusza Kościuszki w Starachowicach. Średnia trzech matur obowiązkowych, czyli polskiego, matematyki i angielskiego na poziomie podstawowym, wyniosła tam 75,0%, co daje 15. miejsce w rankingu liceów województwa i 537. w Polsce. Społeczne LO STO ma 73,6%, a II LO im. Stanisława Staszica 71,6%. Z techników najwyżej jest Technikum nr 2 im. Eugeniusza Kwiatkowskiego: 53,8% i 28. miejsce wśród 51 techników województwa. Technikum nr 1 poprawiło średnią z 46,2% do 51,3%.

Źródło: ProfTutoring.pl na podstawie danych CKE

Skąd są te liczby

Wszystkie wyniki pochodzą z Mapy Wyników Egzaminów, którą prowadzi Centrum Informatyczne Edukacji na podstawie danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. To średnie wyniki procentowe z terminu głównego egzaminu ósmoklasisty i matury w 2026 i 2025 roku. Średnią powiatu starachowickiego, województwa i gmin podaje Mapa; średnią Polski liczymy z województw, ważąc je liczbą zdających.

Średnia trzech matur to średnia z polskiego, matematyki i angielskiego na poziomie podstawowym. Z niej liczymy ranking liceów 2026 i w ten sam sposób ranking techników. Do rankingu trafia szkoła, w której każdy z tych egzaminów pisało co najmniej 20 osób. Szkoły podstawowe porównujemy przy co najmniej 25 zdających, bo w mniejszej szkole jeden wynik mocno zmienia średnią.

Opracowanie: ProfTutoring (Professional Tutoring sp. z o.o.). Błąd w danych albo pytanie o metodę: kontakt@proftutoring.pl.

Aktualizacja: 3 listopada 2026Źródła: Mapa Wyników Egzaminów (Centrum Informatyczne Edukacji, dane CKE)Ranking liceów 2026ProfTutoring to marka Professional Tutoring sp. z o.o.