Dane CKE · termin główny 2026 · opolskie

Edukacja w powiecie strzeleckim: wyniki egzaminów 2026

Ósmoklasiści z gminy Izbicko napisali matematykę na 62,1%, najwyżej w powiecie strzeleckim i powyżej średniej Polski (54,8%). Ponad średnią kraju jest też Kolonowskie z wynikiem 58,4%. Najbardziej od 2025 roku poprawiła się Leśnica, z 43,0% na 54,3%.

  • 612ósmoklasistów
  • 414maturzystów
  • 7gmin w powiecie
  • 2 + 1licea + technika
Wyniki 2026 powiat, województwo, Polska

Izbicko ponad średnią Polski

Matematykaegzamin ósmoklasisty, 612 os.−5,2
Powiat49,5%
Województwo52,2%
Polska54,8%
Polskiegzamin ósmoklasisty, 611 os.−3,0
Powiat61,8%
Województwo62,6%
Polska64,8%
Angielskiegzamin ósmoklasisty, 576 os.−3,3
Powiat69,4%
Województwo71,0%
Polska72,6%
Średni wynik procentowy, termin główny 2026. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.

Egzamin ósmoklasisty 2026 w powiecie strzeleckim

Powiat strzelecki na tle województwa i Polski

Matematyka612 os. w 2026−5,2
Powiat49,5%
Województwo52,2%
Polska54,8%
w 2025: 46,1% · 8. miejsce na 12 w województwie
Polski611 os. w 2026−3,0
Powiat61,8%
Województwo62,6%
Polska64,8%
w 2025: 61,6% · 6. miejsce na 12 w województwie
Angielski576 os. w 2026−3,3
Powiat69,4%
Województwo71,0%
Polska72,6%
w 2025: 67,0% · 7. miejsce na 12 w województwie
Egzamin ósmoklasisty 2026: średni wynik procentowy szkół w każdej gminie powiatu strzeleckiego, według matematyki, i zmiana z matematyki od 2025 roku w punktach procentowych. Gmina miejsko-wiejska ma jedną średnią dla miasta i wsi. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
GminaMatematykaPolskiAngielskiOd 2025
Izbickogmina wiejska, 46 os.62,1%55,8%64,8%+0,9
Kolonowskiegmina miejsko-wiejska, 57 os.58,4%66,5%73,9%+3,8
Leśnicagmina miejsko-wiejska, 70 os.54,3%67,7%68,7%+11,3
Strzelce Opolskiegmina miejsko-wiejska, 246 os.49,9%61,0%70,6%+2,6
Jemielnicagmina wiejska, 62 os.45,1%67,0%69,8%+1,9
Zawadzkiegmina miejsko-wiejska, 62 os.40,2%62,4%66,8%+2,4
Ujazdgmina miejsko-wiejska, 69 os.40,1%53,5%66,1%−0,4
Powiat strzelecki49,5%61,8%69,4%+3,4
Województwo52,2%62,6%71,0%+4,3
Polska54,8%64,8%72,6%+4,6

Szkoły podstawowe: średnia z trzech egzaminów

Egzamin ósmoklasisty 2026: szkoły podstawowe w powiecie strzeleckim z najwyższą średnią z trzech przedmiotów (matematyka, polski, angielski). Porównujemy szkoły, w których matematykę i polski pisało co najmniej 25 osób, a angielski co najmniej 15; takich szkół jest 7, pokazujemy 7 pierwszych. Zdających: egzamin z matematyki. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaMatematykaPolskiAngielskiŚrednia trzechZdających
SP im. Obrońców Góry ChełmskiejLeśnica55,7%69,3%70,4%65,1%39
Publiczna SP nr 4Strzelce Opolskie47,8%67,2%75,3%63,4%43
Publiczna SP nr 7Strzelce Opolskie48,7%64,0%75,7%62,8%62
Publiczna SP im. Marka PrawegoJemielnica47,0%67,7%73,4%62,7%48
Publiczna SP nr 1Strzelce Opolskie46,1%52,7%64,9%54,6%63
Publiczna SPZawadzkie35,8%63,1%64,0%54,3%33
Publiczna SP w UjeździeUjazd40,4%50,5%71,6%54,2%49
Średnia powiatu strzeleckiego, wszystkie szkoły49,5%61,8%69,4%60,2%612

Licea i technika w powiecie strzeleckim: matura 2026

Matura 2026, termin główny: licea i technika w powiecie strzeleckim, w których polski pisało co najmniej 20 osób, według średniej trzech matur obowiązkowych na poziomie podstawowym (polski, matematyka, angielski). Kreska: mniej niż 20 zdających. Miejsce liceum w rankingu liceów 2026 (38 liceów w województwie, 1841 w Polsce), a technikum w rankingu techników liczonym tą samą metodą (35 techników w województwie, 1372 w Polsce). Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaZdającychPolski PMatematyka PAngielski PMatematyka RŚrednia trzech maturMiejsce w rankingu
LO z oddziałami dwujęzycznymi im. Władysława Broniewskiegoliceum, Strzelce Opolskie17565,4%73,1%84,5%40,4%60 os.74,4%2025: 80,1%8. w woj.578. w Polsce
LO im. Mieszka Iliceum, Zawadzkie2963,3%50,3%71,4%–61,7%2025: –26. w woj.1215. w Polsce
Technikumtechnikum, Strzelce Opolskie17339,0%41,0%68,0%–49,3%2025: 53,6%29. w woj.1047. w Polsce
Szkoły dla dorosłych, branżowe i mniejsze (2)
Bez porównań, bo to szkoły dla dorosłych, branżowe II stopnia albo z mniej niż 20 zdającymi. Ich wyniki liczą się do średniej powiatu strzeleckiego w tabeli porównania niżej. Zdających: matura z polskiego 2026.
SzkołaZdających
Niepubliczna Branżowa Szkoła II stopniaszkoła branżowa II stopnia, Strzelce Opolskie27
Technikumtechnikum, Zawadzkie10

Powiat strzelecki na tle województwa i Polski

Egzamin ósmoklasisty i matura 2026 (termin główny): średni wynik procentowy powiatu strzeleckiego, województwa opolskiego i Polski oraz zmiana od 2025 roku i różnica do Polski w punktach procentowych. Na maturze przedmioty, które pisało co najmniej 20 osób, ze wszystkich szkół (także dla dorosłych). Miejsce wśród powiatów i miast na prawach powiatu w województwie. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
EgzaminPowiat 2026Powiat 2025ZmianaWojewództwoPolskaRóżnica do PolskiMiejsce w woj.Zdających
Matematyka, egzamin ósmoklasisty49,5%46,1%+3,452,2%54,8%−5,28. z 12612
Polski, egzamin ósmoklasisty61,8%61,6%+0,262,6%64,8%−3,06. z 12611
Angielski, egzamin ósmoklasisty69,4%67,0%+2,471,0%72,6%−3,37. z 12576
Polski, matura podstawowa50,6%56,1%−5,555,8%58,9%−8,39. z 12414
Matematyka, matura podstawowa53,9%55,9%−2,056,7%59,0%−5,25. z 12414
Angielski, matura podstawowa74,6%73,1%+1,477,5%78,4%−3,87. z 12379
Matematyka, matura rozszerzona35,6%35,3%+0,331,5%37,1%−1,53. z 1276
Angielski, matura rozszerzona63,8%59,8%+4,066,5%69,2%−5,55. z 12262
Polski, matura rozszerzona34,0%53,4%−19,437,4%43,9%−9,97. z 12107
Biologia, matura rozszerzona38,0%51,1%−13,037,6%40,7%−2,73. z 1264
Chemia, matura rozszerzona28,4%41,1%−12,736,3%40,8%−12,48. z 1235
Geografia, matura rozszerzona31,6%33,9%−2,337,2%40,6%−9,09. z 12129
WOS, matura rozszerzona48,5%––43,8%44,0%+4,63. z 1230
Niemiecki, matura podstawowa63,7%45,8%+17,869,1%70,7%−7,17. z 933

Artykuł do przedruku

Tekst dla lokalnej gazety albo portalu, napisany z wyników powiatu strzeleckiego i gotowy do publikacji. Liczby w nim pochodzą z tabel wyżej.

Powiat strzelecki · edukacja · wyniki egzaminów 2026

Egzamin ósmoklasisty 2026: Izbicko i Kolonowskie z matematyką powyżej średniej Polski

Ósmoklasiści z gminy Izbicko napisali w tym roku egzamin z matematyki średnio na 62,1%. To najwyższy wynik wśród gmin powiatu strzeleckiego i wyraźnie więcej niż średnia Polski, która wyniosła 54,8%.

Tak wynika z danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z terminu głównego, zebranych w Mapie Wyników Egzaminów. Powyżej średniej kraju jest z matematyki także Kolonowskie, gdzie ósmoklasiści napisali matematykę na 58,4%, a rok wcześniej na 54,6%. W Izbicku rok wcześniej było 61,2%, więc gmina utrzymała wysoki poziom drugi rok z rzędu.

Leśnica najbardziej w górę

Największą zmianę od 2025 roku ma Leśnica. Matematyka wyszła tam na 54,3%, a rok wcześniej na 43,0%. W całej Polsce wynik z matematyki też poszedł w górę, z 50,1% do 54,8%, ale w Leśnicy wzrost był ponad dwa razy większy. W Leśnicy poprawił się także polski, z 59,3% na 67,7%, i angielski, z 60,2% na 68,7%.

Najwyższą średnią z trzech egzaminów wśród szkół podstawowych powiatu ma SP im. Obrońców Góry Chełmskiej w Leśnicy: 65,1%. Matematykę napisano tam na 55,7%, polski na 69,3%, a angielski na 70,4%. W zestawieniu są szkoły, w których egzamin pisało co najmniej 25 osób.

Cały powiat poniżej średnich

Cały powiat jest z matematyki poniżej średnich. Ósmoklasiści napisali ją na 49,5%, rok wcześniej na 46,1%. Średnia województwa opolskiego wyniosła 52,2%, a Polski 54,8%. Egzamin z matematyki pisało 612 uczniów. Wśród 12 powiatów i miast województwa to 8. wynik z matematyki, rok wcześniej powiat był 6.

Z polskiego powiat ma 61,8%, prawie tyle samo co rok wcześniej (61,6%), i jest z polskiego 6. w województwie. Z angielskiego wyszło 69,4%, 7. wynik w województwie. Średnia województwa opolskiego z angielskiego wyniosła 71,0%, a Polski 72,6%.

W największej gminie, Strzelcach Opolskich, matematykę pisało 246 ósmoklasistów, ze średnią 49,9%. Z angielskiego gmina Strzelce Opolskie ma 70,6%. Publiczna SP nr 4 i Publiczna SP nr 7 w Strzelcach Opolskich mają średnią trzech egzaminów 63,4% i 62,8%. Wynik egzaminu ósmoklasisty liczy się przy rekrutacji do liceów i techników, razem z ocenami na świadectwie.

Polski i angielski w gminach

Z polskiego najwyżej w powiecie są Leśnica (67,7%) i Jemielnica (67,0%). W Jemielnicy najwyższą średnią trzech egzaminów ma Publiczna SP im. Marka Prawego: 62,7%, z polskim 67,7% i angielskim 73,4%. Z matematyki gmina Jemielnica napisała 45,1%, więc wyraźnie mniej niż z dwóch pozostałych przedmiotów.

Najwyższy wynik z angielskiego wśród gmin powiatu ma Kolonowskie: 73,9%, rok wcześniej 71,4%. Kolonowskie jest więc mocne z obu przedmiotów, z których ósmoklasiści piszą egzamin w dwóch językach.

Licea i technika

Na maturze najwyżej w powiecie jest LO z oddziałami dwujęzycznymi im. Władysława Broniewskiego w Strzelcach Opolskich. Średnia trzech matur obowiązkowych, czyli polskiego, matematyki i angielskiego na poziomie podstawowym, wyniosła tam 74,4%. W rankingu liceów 2026 LO im. Władysława Broniewskiego jest 8. w województwie opolskim i 578. w Polsce.

Matematykę rozszerzoną pisało w powiecie 76 maturzystów, ze średnią 35,6%. To 3. wynik z matematyki rozszerzonej w województwie, wyższy od średniej województwa opolskiego (31,5%), choć niższy od średniej Polski (37,1%). W LO im. Władysława Broniewskiego matematykę rozszerzoną napisano na 40,4%, a angielski rozszerzony na 76,6%.

Angielski rozszerzony pisało w powiecie 262 maturzystów, ze średnią 63,8%, a rok wcześniej 59,8%.

Średnia powiatu obejmuje wszystkie szkoły z jego terenu. Wyniki każdej gminy i szkoły podstawowej, razem ze zmianą od 2025 roku, są w zestawieniu przygotowanym przez ProfTutoring.

Źródło: ProfTutoring.pl na podstawie danych CKE

Skąd są te liczby

Wszystkie wyniki pochodzą z Mapy Wyników Egzaminów, którą prowadzi Centrum Informatyczne Edukacji na podstawie danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. To średnie wyniki procentowe z terminu głównego egzaminu ósmoklasisty i matury w 2026 i 2025 roku. Średnią powiatu strzeleckiego, województwa i gmin podaje Mapa; średnią Polski liczymy z województw, ważąc je liczbą zdających.

Średnia trzech matur to średnia z polskiego, matematyki i angielskiego na poziomie podstawowym. Z niej liczymy ranking liceów 2026 i w ten sam sposób ranking techników. Do rankingu trafia szkoła, w której każdy z tych egzaminów pisało co najmniej 20 osób. Szkoły podstawowe porównujemy przy co najmniej 25 zdających, bo w mniejszej szkole jeden wynik mocno zmienia średnią.

Opracowanie: ProfTutoring (Professional Tutoring sp. z o.o.). Błąd w danych albo pytanie o metodę: kontakt@proftutoring.pl.

Aktualizacja: 3 listopada 2026Źródła: Mapa Wyników Egzaminów (Centrum Informatyczne Edukacji, dane CKE)Ranking liceów 2026ProfTutoring to marka Professional Tutoring sp. z o.o.