Dane CKE · termin główny 2026 · wielkopolskie

Edukacja w powiecie szamotulskim: wyniki egzaminów 2026

Ósmoklasiści z powiatu szamotulskiego napisali angielski na 69,3%, o 6,7 punktu lepiej niż rok wcześniej. Z angielskiego powiat jest teraz 8. w Wielkopolsce, a rok wcześniej był 19. Wynik poszedł w górę we wszystkich ośmiu gminach. Najwyżej z liceów jest LO Sióstr Urszulanek w Pniewach, 49. w rankingu województwa.

  • 1014ósmoklasistów
  • 744maturzystów
  • 8gmin w powiecie
  • 5 + 4licea + technika
Wyniki 2026 powiat, województwo, Polska

Angielski ósmoklasistów mocno w górę

Angielskiegzamin ósmoklasisty, 1038 os.−3,3
Powiat69,3%
Województwo70,3%
Polska72,6%
Matematykaegzamin ósmoklasisty, 1014 os.−5,0
Powiat49,8%
Województwo52,6%
Polska54,8%
Polskimatura rozszerzona, 120 os.+9,0
Powiat52,9%
Województwo45,6%
Polska43,9%
Średni wynik procentowy, termin główny 2026. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.

Egzamin ósmoklasisty 2026 w powiecie szamotulskim

Powiat szamotulski na tle województwa i Polski

Matematyka1014 os. w 2026−5,0
Powiat49,8%
Województwo52,6%
Polska54,8%
w 2025: 43,4% · 16. miejsce na 35 w województwie
Polski1015 os. w 2026−4,1
Powiat60,8%
Województwo62,6%
Polska64,8%
w 2025: 59,0% · 19. miejsce na 35 w województwie
Angielski1038 os. w 2026−3,3
Powiat69,3%
Województwo70,3%
Polska72,6%
w 2025: 62,6% · 8. miejsce na 35 w województwie
Egzamin ósmoklasisty 2026: średni wynik procentowy szkół w każdej gminie powiatu szamotulskiego, według matematyki, i zmiana z matematyki od 2025 roku w punktach procentowych. Gmina miejsko-wiejska ma jedną średnią dla miasta i wsi. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
GminaMatematykaPolskiAngielskiOd 2025
Pniewygmina miejsko-wiejska, 137 os.56,0%63,3%72,3%+5,2
Kaźmierzgmina wiejska, 109 os.53,0%67,9%71,0%+7,6
Dusznikigmina wiejska, 94 os.52,1%58,0%62,7%+6,5
Wronkigmina miejsko-wiejska, 221 os.51,2%59,7%67,9%+7,5
Ostroróggmina miejsko-wiejska, 46 os.49,1%58,6%69,0%+19,6
Obrzyckomiasto, 43 os.48,3%55,7%66,6%+10,3
Szamotułygmina miejsko-wiejska, 344 os.45,5%59,8%70,2%+3,3
Obrzyckogmina wiejska, 20 os.42,4%61,9%77,7%+0,2
Powiat szamotulski49,8%60,8%69,3%+6,4
Województwo52,6%62,6%70,3%+5,2
Polska54,8%64,8%72,6%+4,6

Szkoły podstawowe: średnia z trzech egzaminów

Egzamin ósmoklasisty 2026: szkoły podstawowe w powiecie szamotulskim z najwyższą średnią z trzech przedmiotów (matematyka, polski, angielski). Porównujemy szkoły, w których matematykę i polski pisało co najmniej 25 osób, a angielski co najmniej 15; takich szkół jest 13, pokazujemy 10 pierwszych. Zdających: egzamin z matematyki. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaMatematykaPolskiAngielskiŚrednia trzechZdających
SP im. Powstańców WielkopolskichPniewy59,1%64,3%74,3%65,9%112
SP im. Powstańców WielkopolskichPamiątkowo, gmina Szamotuły54,6%63,8%78,0%65,5%49
SP im. Marii DąbrowskiejKaźmierz55,5%67,6%72,0%65,0%97
SP nr 3 im. Adama MickiewiczaSzamotuły48,6%65,9%76,7%63,7%87
SP im. Arkadego FiedleraNowa Wieś, gmina Wronki53,9%63,7%72,8%63,4%40
SP im. Józefa GibowskiegoGrzebienisko, gmina Duszniki60,1%61,5%59,6%60,4%31
SP im. Jana OstrorogaOstroróg49,1%58,6%69,0%58,9%46
SP nr 2 im. Kornela MakuszyńskiegoWronki48,2%59,7%67,8%58,6%73
SP nr 1 im. Stanisława StaszicaSzamotuły44,3%56,5%71,8%57,5%107
SP im. Powstańców WielkopolskichObrzycko48,3%55,7%66,6%56,9%43
Średnia powiatu szamotulskiego, wszystkie szkoły49,8%60,8%69,3%60,0%1014

Licea i technika w powiecie szamotulskim: matura 2026

Matura 2026, termin główny: licea i technika w powiecie szamotulskim, w których polski pisało co najmniej 20 osób, według średniej trzech matur obowiązkowych na poziomie podstawowym (polski, matematyka, angielski). Kreska: mniej niż 20 zdających. Miejsce liceum w rankingu liceów 2026 (163 liceów w województwie, 1841 w Polsce), a technikum w rankingu techników liczonym tą samą metodą (131 techników w województwie, 1372 w Polsce). Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaZdającychPolski PMatematyka PAngielski PMatematyka RŚrednia trzech maturMiejsce w rankingu
LO Sióstr Urszulanek Sjkliceum, Pniewy6472,1%69,4%84,1%39,5%22 os.75,2%2025: 77,5%49. w woj.525. w Polsce
I LO im. ks. Piotra Skargiliceum, Szamotuły24365,3%60,5%84,1%36,1%43 os.69,9%2025: 70,1%74. w woj.814. w Polsce
LOliceum, Wronki3966,3%57,9%80,0%–68,1%2025: –80. w woj.902. w Polsce
Technikum nr 1technikum, Wronki5450,7%71,4%73,9%48,4%21 os.65,3%2025: 72,6%15. w woj.169. w Polsce
LOliceum, Pniewy6759,8%57,4%68,5%–61,9%2025: 61,2%108. w woj.1205. w Polsce
Technikum nr 2technikum, Wronki5858,2%43,4%65,4%–55,7%2025: 52,4%59. w woj.642. w Polsce
II LOliceum, Szamotuły4256,8%40,4%69,5%–55,5%2025: 57,1%130. w woj.1472. w Polsce
Technikum nr 2technikum, Szamotuły5647,4%36,2%65,6%–49,7%2025: 48,0%92. w woj.1029. w Polsce
Technikumtechnikum, Pniewy7742,5%37,1%56,7%–45,4%2025: 46,0%115. w woj.1217. w Polsce
Szkoły dla dorosłych, branżowe i mniejsze (3)
Bez porównań, bo to szkoły dla dorosłych, branżowe II stopnia albo z mniej niż 20 zdającymi. Ich wyniki liczą się do średniej powiatu szamotulskiego w tabeli porównania niżej. Zdających: matura z polskiego 2026.
SzkołaZdających
Technikum nr 1technikum, Szamotuły18
Niepubliczne LO Mistrzostwa Sportowegoliceum, Wronki14
LO dla Dorosłychliceum, Szamotuły12

Powiat szamotulski na tle województwa i Polski

Egzamin ósmoklasisty i matura 2026 (termin główny): średni wynik procentowy powiatu szamotulskiego, województwa wielkopolskiego i Polski oraz zmiana od 2025 roku i różnica do Polski w punktach procentowych. Na maturze przedmioty, które pisało co najmniej 20 osób, ze wszystkich szkół (także dla dorosłych). Miejsce wśród powiatów i miast na prawach powiatu w województwie. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
EgzaminPowiat 2026Powiat 2025ZmianaWojewództwoPolskaRóżnica do PolskiMiejsce w woj.Zdających
Matematyka, egzamin ósmoklasisty49,8%43,4%+6,452,6%54,8%−5,016. z 351014
Polski, egzamin ósmoklasisty60,8%59,0%+1,862,6%64,8%−4,119. z 351015
Angielski, egzamin ósmoklasisty69,3%62,6%+6,770,3%72,6%−3,38. z 351038
Polski, matura podstawowa59,0%55,3%+3,759,5%58,9%+0,114. z 35744
Matematyka, matura podstawowa53,8%53,2%+0,755,8%59,0%−5,220. z 35744
Angielski, matura podstawowa74,3%69,7%+4,577,1%78,4%−4,116. z 35739
Matematyka, matura rozszerzona34,3%19,4%+14,932,5%37,1%−2,89. z 34115
Angielski, matura rozszerzona66,6%56,3%+10,368,2%69,2%−2,615. z 35526
Polski, matura rozszerzona52,9%46,3%+6,645,6%43,9%+9,06. z 34120
Biologia, matura rozszerzona34,9%35,7%−0,838,3%40,7%−5,822. z 34175
Chemia, matura rozszerzona29,3%31,0%−1,738,0%40,8%−11,523. z 3347
Fizyka, matura rozszerzona42,5%49,6%−7,240,1%41,8%+0,77. z 3123
Geografia, matura rozszerzona38,3%32,9%+5,439,3%40,6%−2,313. z 34229
Historia, matura rozszerzona51,5%45,6%+5,946,1%47,2%+4,23. z 3345
WOS, matura rozszerzona21,0%––39,6%44,0%−23,026. z 2924

Artykuł do przedruku

Tekst dla lokalnej gazety albo portalu, napisany z wyników powiatu szamotulskiego i gotowy do publikacji. Liczby w nim pochodzą z tabel wyżej.

Powiat szamotulski · edukacja · wyniki egzaminów 2026

Egzamin ósmoklasisty 2026: powiat szamotulski awansował z angielskiego na 8. miejsce w Wielkopolsce

Ósmoklasiści z powiatu szamotulskiego napisali w tym roku egzamin z angielskiego średnio na 69,3%. Rok wcześniej mieli 62,6%. Wśród 35 powiatów i miast na prawach powiatu w województwie wielkopolskim to 8. miejsce z angielskiego. Rok wcześniej powiat był 19.

Tak wynika z danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z terminu głównego 2026, które zbiera Mapa Wyników Egzaminów. Angielski pisało w szkołach powiatu 1038 uczniów. Średnia Wielkopolski z angielskiego wzrosła w tym czasie z 67,1% do 70,3%, a średnia Polski z 69,7% do 72,6%. Powiat poprawił się więc szybciej niż region i kraj, choć do średniej Polski brakuje mu jeszcze 3,3 punktu.

Angielski w górę w każdej gminie

Wynik z angielskiego jest wyższy niż rok wcześniej w każdej z ośmiu gmin powiatu. Wśród większych gmin najbardziej poprawiły się Pniewy: z 60,8% do 72,3%. Ostroróg ma 69,0% (rok wcześniej 58,2%), a miasto Obrzycko 66,6% (rok wcześniej 58,9%). W gminie Szamotuły, w której egzamin pisze najwięcej ósmoklasistów w powiecie, angielski wzrósł z 64,5% do 70,2%.

Najwyższą średnią z angielskiego ma gmina wiejska Obrzycko, 77,7%, ale to najmniejsza gmina powiatu: matematykę pisało tam 20 uczniów. Kaźmierz poprawił angielski z 66,3% do 71,0%, a Wronki z 64,4% do 67,9%. Najniżej są Duszniki, z wynikiem 62,7%, choć i tam średnia jest wyższa niż rok wcześniej (57,5%).

Szkoły podstawowe

Wśród szkół podstawowych, w których egzamin pisało co najmniej 25 uczniów, najwyższy wynik z angielskiego ma SP im. Powstańców Wielkopolskich w Pamiątkowie w gminie Szamotuły: 78,0%. Za nią są SP nr 3 im. Adama Mickiewicza w Szamotułach (76,7%) i SP im. Powstańców Wielkopolskich w Pniewach (74,3%).

Najwyższą w powiecie średnią z trzech egzaminów, czyli z matematyki, polskiego i angielskiego, ma SP im. Powstańców Wielkopolskich w Pniewach: 65,9%. Matematykę pisało w niej 112 uczniów. Tuż za nią jest SP im. Powstańców Wielkopolskich w Pamiątkowie (65,5%), a dalej SP im. Marii Dąbrowskiej w Kaźmierzu (65,0%). W zestawieniu jest 13 szkół.

Matematyka i polski

Z matematyki ósmoklasiści z powiatu mają 49,8%, o 6,4 punktu więcej niż rok wcześniej. Średnia Polski wzrosła w tym czasie z 50,1% do 54,8%, a Wielkopolski z 47,4% do 52,6%. Z matematyki powiat jest 16. w województwie, rok wcześniej był 20. Najmocniej poprawił się Ostroróg, z 29,5% do 49,1%. Najwyższą średnią z matematyki mają Pniewy (56,0%) i Kaźmierz (53,0%).

Egzamin z polskiego uczniowie z powiatu napisali na 60,8%, przy średniej Polski 64,8% i Wielkopolski 62,6%. Najwyżej z polskiego jest gmina Kaźmierz, 67,9%, rok wcześniej 60,5%. Słabiej niż rok wcześniej poszło w Dusznikach, gdzie średnia spadła z 64,8% do 58,0%, i w mieście Obrzycko (z 59,3% do 55,7%).

Matura: Pniewy, Szamotuły i Wronki

Maturę z polskiego pisały w powiecie 744 osoby, z czego 469 w liceach i 263 w technikach. Z polskiego podstawowego powiat ma 59,0%, o 0,1 punktu więcej niż średnia Polski. Z matematyki podstawowej wyszło 53,8% (Polska 59,0%), a z angielskiego podstawowego 74,3% (Polska 78,4%). Z rozszerzeń najlepiej poszedł polski: 52,9%, o 9,0 punktu powyżej średniej kraju.

Najwyższą średnią trzech matur obowiązkowych ma LO Sióstr Urszulanek w Pniewach: 75,2%, 49. miejsce w rankingu liceów województwa i 525. w Polsce. Matematykę podstawową 64 maturzystów tej szkoły napisało na 69,4%. I LO im. ks. Piotra Skargi w Szamotułach, największe liceum powiatu, ma 69,9% i 74. miejsce w województwie, a LO we Wronkach 68,1%.

Wśród techników najwyżej jest Technikum nr 1 we Wronkach: 65,3% ze średniej trzech matur i 15. miejsce wśród 131 techników województwa. Rok wcześniej było tam 72,6%. Technikum nr 2 we Wronkach poprawiło średnią z 52,4% do 55,7%.

Źródło: ProfTutoring.pl na podstawie danych CKE

Skąd są te liczby

Wszystkie wyniki pochodzą z Mapy Wyników Egzaminów, którą prowadzi Centrum Informatyczne Edukacji na podstawie danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. To średnie wyniki procentowe z terminu głównego egzaminu ósmoklasisty i matury w 2026 i 2025 roku. Średnią powiatu szamotulskiego, województwa i gmin podaje Mapa; średnią Polski liczymy z województw, ważąc je liczbą zdających.

Średnia trzech matur to średnia z polskiego, matematyki i angielskiego na poziomie podstawowym. Z niej liczymy ranking liceów 2026 i w ten sam sposób ranking techników. Do rankingu trafia szkoła, w której każdy z tych egzaminów pisało co najmniej 20 osób. Szkoły podstawowe porównujemy przy co najmniej 25 zdających, bo w mniejszej szkole jeden wynik mocno zmienia średnią.

Opracowanie: ProfTutoring (Professional Tutoring sp. z o.o.). Błąd w danych albo pytanie o metodę: kontakt@proftutoring.pl.

Aktualizacja: 3 listopada 2026Źródła: Mapa Wyników Egzaminów (Centrum Informatyczne Edukacji, dane CKE)Ranking liceów 2026ProfTutoring to marka Professional Tutoring sp. z o.o.