Dane CKE · termin główny 2026 · śląskie

Edukacja w powiecie tarnogórskim: wyniki egzaminów 2026

Ósmoklasiści z powiatu tarnogórskiego napisali polski na 69,4%, a matematykę na 58,2%. To drugi i trzeci wynik w województwie śląskim. Na maturze powiat jest bliżej środka: z polskiego podstawowego 58,9%, 22. miejsce wśród 36 powiatów i miast.

  • 1405ósmoklasistów
  • 1197maturzystów
  • 9gmin w powiecie
  • 7 + 10licea + technika
Wyniki 2026 powiat, województwo, Polska

Podstawówki w czołówce Śląska

Polskiegzamin ósmoklasisty, 1405 os.+4,6
Powiat69,4%
Województwo63,9%
Polska64,8%
Matematykaegzamin ósmoklasisty, 1405 os.+3,4
Powiat58,2%
Województwo53,9%
Polska54,8%
Polskimatura podstawowa, 1197 os.−0,0
Powiat58,9%
Województwo59,1%
Polska58,9%
Średni wynik procentowy, termin główny 2026. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.

Artykuł do przedruku

Tekst dla lokalnej gazety albo portalu, napisany z wyników powiatu tarnogórskiego i gotowy do publikacji. Liczby w nim pochodzą z tabel niżej.

Powiat tarnogórski · edukacja · wyniki egzaminów 2026

Polski w powiecie tarnogórskim: drugie miejsce na Śląsku w podstawówkach, 22. na maturze

Uczniowie ósmych klas z powiatu tarnogórskiego napisali w tym roku egzamin z polskiego średnio na 69,4%. Średnia województwa śląskiego wyniosła 63,9%, a Polski 64,8%. To drugi wynik wśród 36 powiatów i miast na prawach powiatu w województwie. Z matematyki powiat ma 58,2%, trzeci wynik w województwie, a z angielskiego 76,3%, czwarty.

Tak wynika z danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z terminu głównego, zebranych na Mapie Wyników Egzaminów. Egzamin ósmoklasisty pisało w powiecie 1405 uczniów. Rok wcześniej powiat był trzeci w województwie z polskiego i siódmy z matematyki. Z matematyki wynik poszedł w górę z 51,9% do 58,2%, a w całej Polsce z 50,1% do 54,8%.

Najwyższe wyniki z matematyki mają Świerklaniec (63,0%), Tarnowskie Góry (62,2%) i Ożarowice (62,1%). Z polskiego najwięcej, 72,9%, mają szkoły w Tarnowskich Górach. Najniżej w powiecie jest gmina Krupski Młyn: matematyka 37,0%, polski 50,4%, przy 36 zdających. W Krupskim Młynie, Miasteczku Śląskim i Zbrosławicach wynik z matematyki był niższy niż rok wcześniej. Z angielskiego najwyższą średnią w powiecie ma Świerklaniec, 81,1%, a w Ożarowicach wynik z polskiego wzrósł z 60,0% do 72,0%.

Wśród szkół podstawowych najwyższą średnią z trzech egzaminów ma SP Towarzystwa Salezjańskiego w Tarnowskich Górach: 79,1%. Tuż za nią jest SP nr 8 w Tarnowskich Górach (78,1%), a trzecia SP nr 5 im. Królowej Jadwigi (76,5%). Z matematyki uczniowie SP nr 8 napisali egzamin na 71,0%.

Matura bliżej średniej

Polski podstawowy maturzyści z powiatu napisali na 58,9%, tyle samo co średnia Polski, a matematykę podstawową na 57,1% (Polska 59,0%). Z polskiego to 22. wynik w województwie, z matematyki 19. Maturę z polskiego pisało 1197 osób: 596 w liceach i 572 w technikach.

Lepiej niż średnia kraju wypadły polski i matematyka na poziomie rozszerzonym. Polski rozszerzony pisało 168 osób, średnio na 50,5%, przy 43,9% w Polsce, czwarty wynik w województwie. Matematykę rozszerzoną pisało 278 osób, ze średnią 39,0% (Polska 37,1%), o 6,2 punktu więcej niż rok wcześniej. Słabiej niż w kraju wypadły biologia rozszerzona (37,8% przy 40,7% w Polsce) i chemia rozszerzona (34,1% przy 40,8% w Polsce).

Najwyżej z liceów powiatu jest II LO im. Stanisława Staszica w Tarnowskich Górach. Średnia trzech matur obowiązkowych, czyli polskiego, matematyki i angielskiego na poziomie podstawowym, wyniosła tam 82,7%. W rankingu liceów 2026 II LO jest 14. w województwie śląskim i 165. w Polsce. Matematykę podstawową maturzyści z II LO napisali na 85,6%, a angielski podstawowy na 96,0%. Rozszerzoną matematykę pisało w II LO 85 osób, ze średnią 58,9%, a biologię 46 osób, ze średnią 62,1%.

I LO im. Stefanii Sempołowskiej poprawiło średnią z 75,3% do 79,0% i awansowało w województwie z 67. na 35. miejsce. W I LO maturę pisały 173 osoby, najwięcej wśród liceów powiatu. W Radzionkowie LO im. Powstańców Śląskich ma 67,5% i jest 100. w województwie.

Technika w dół w rankingu

Technika mają w powiecie prawie tylu maturzystów co licea, a większość z nich spadła w rankingu techników. Technikum nr 7 było rok wcześniej 7. w województwie, a teraz jest 29. Spadło też Technikum nr 4, w którym maturę pisało 128 osób: z 11. na 34. miejsce. Najwyżej jest teraz Technikum nr 9, ze średnią trzech matur 65,7%, 26. w województwie i 160. w Polsce.

W Technikum nr 1 maturę pisało 86 osób, a średnia trzech matur spadła z 60,5% do 53,6%. W górę poszło za to Technikum Leśne w Brynku w gminie Tworóg, z 115. na 58. miejsce w województwie, przy 27 zdających.

Źródło: ProfTutoring.pl na podstawie danych CKE

Egzamin ósmoklasisty 2026 w powiecie tarnogórskim

Powiat tarnogórski na tle województwa i Polski

Matematyka1405 os. w 2026+3,4
Powiat58,2%
Województwo53,9%
Polska54,8%
w 2025: 51,9% · 3. miejsce na 36 w województwie
Polski1405 os. w 2026+4,6
Powiat69,4%
Województwo63,9%
Polska64,8%
w 2025: 66,0% · 2. miejsce na 36 w województwie
Angielski1406 os. w 2026+3,7
Powiat76,3%
Województwo73,2%
Polska72,6%
w 2025: 72,3% · 4. miejsce na 36 w województwie
Egzamin ósmoklasisty 2026: średni wynik procentowy szkół w każdej gminie powiatu tarnogórskiego, według matematyki, i zmiana z matematyki od 2025 roku w punktach procentowych. Gmina miejsko-wiejska ma jedną średnią dla miasta i wsi. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
GminaMatematykaPolskiAngielskiOd 2025
Świerklaniecgmina wiejska, 143 os.63,0%72,7%81,1%+8,0
Tarnowskie Górymiasto, 615 os.62,2%72,9%80,0%+8,5
Ożarowicegmina wiejska, 61 os.62,1%72,0%74,9%+9,1
Zbrosławicegmina wiejska, 134 os.58,5%67,2%73,4%−0,8
Tworóggmina wiejska, 77 os.53,4%61,5%66,6%+10,4
Radzionkówmiasto, 199 os.53,1%66,9%73,5%+5,6
Kaletymiasto, 77 os.50,9%62,8%73,2%+8,0
Miasteczko Śląskiemiasto, 63 os.46,1%66,7%69,3%−3,2
Krupski Młyngmina wiejska, 36 os.37,0%50,4%63,2%−4,6
Powiat tarnogórski58,2%69,4%76,3%+6,3
Województwo53,9%63,9%73,2%+5,2
Polska54,8%64,8%72,6%+4,6

Szkoły podstawowe: średnia z trzech egzaminów

Egzamin ósmoklasisty 2026: szkoły podstawowe w powiecie tarnogórskim z najwyższą średnią z trzech przedmiotów (matematyka, polski, angielski). Porównujemy szkoły, w których matematykę i polski pisało co najmniej 25 osób, a angielski co najmniej 15; takich szkół jest 23, pokazujemy 10 pierwszych. Zdających: egzamin z matematyki. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaMatematykaPolskiAngielskiŚrednia trzechZdających
SP Towarzystwa Salezjańskiego z oddziałami dwujęzycznymi i oddziałami integracyjnymi w Salezjańskim Ośrodku Szkolno-WychowawczymTarnowskie Góry68,3%80,4%88,6%79,1%62
SP nr 8 im. Pułku 3. Ułanów ŚląskichTarnowskie Góry71,0%77,4%86,0%78,1%72
SP nr 5 im. Królowej JadwigiTarnowskie Góry70,0%78,4%81,2%76,5%31
Szkoła Mistrzostwa Sportowego Radzionków Niepubliczna SPRadzionków70,2%76,3%79,9%75,5%25
SP im. Królowej JadwigiNowe Chechło, gmina Świerklaniec66,0%77,2%83,0%75,4%26
SP im. Tadeusza KościuszkiZbrosławice67,8%74,6%83,5%75,3%45
SP im. Adama MickiewiczaŚwierklaniec63,0%75,3%85,9%74,8%49
SP nr 11 im. Władysława BroniewskiegoTarnowskie Góry64,9%72,9%85,6%74,5%35
SP nr 12Tarnowskie Góry68,7%69,8%84,6%74,4%39
SP nr 15 im. GwarkóTarnowskie Góry63,3%74,5%77,1%71,6%60
Średnia powiatu tarnogórskiego, wszystkie szkoły58,2%69,4%76,3%68,0%1405

Licea i technika w powiecie tarnogórskim: matura 2026

Matura 2026, termin główny: licea i technika w powiecie tarnogórskim, w których polski pisało co najmniej 20 osób, według średniej trzech matur obowiązkowych na poziomie podstawowym (polski, matematyka, angielski). Kreska: mniej niż 20 zdających. Miejsce liceum w rankingu liceów 2026 (203 liceów w województwie, 1841 w Polsce), a technikum w rankingu techników liczonym tą samą metodą (166 techników w województwie, 1372 w Polsce). Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
SzkołaZdającychPolski PMatematyka PAngielski PMatematyka RŚrednia trzech maturMiejsce w rankingu
II LO im. Stanisława Staszicaliceum, Tarnowskie Góry15966,5%85,6%96,0%58,9%85 os.82,7%2025: 84,8%14. w woj.165. w Polsce
I LO im. Stefanii Sempołowskiejliceum, Tarnowskie Góry17368,7%76,0%92,3%44,7%72 os.79,0%2025: 75,3%35. w woj.315. w Polsce
LO Towarzystwa Salezjańskiego z oddziałami dwujęzycznymi i z oddziałami integracyjnymi w Salezjańskim Ośrodku Szkolno-Wychowawczymliceum, Tarnowskie Góry4461,7%64,4%86,8%–71,0%2025: 68,9%84. w woj.752. w Polsce
Liceum Sztuk Plastycznychliceum, Tarnowskie Góry2168,8%46,4%91,3%–68,8%2025: ––
LO im. Powstańców Śląskichliceum, Radzionków10761,6%59,9%81,0%28,6%31 os.67,5%2025: 67,7%100. w woj.934. w Polsce
Technikum nr 9technikum, Tarnowskie Góry6761,6%56,5%79,0%–65,7%2025: 59,5%26. w woj.160. w Polsce
Technikum nr 7technikum, Tarnowskie Góry4958,5%50,0%86,5%–65,0%2025: 71,3%29. w woj.177. w Polsce
Technikum nr 4technikum, Tarnowskie Góry12859,1%53,1%81,0%26,3%28 os.64,4%2025: 70,1%34. w woj.191. w Polsce
Technikum nr 2technikum, Tarnowskie Góry4460,1%46,6%75,3%–60,6%2025: 60,9%47. w woj.324. w Polsce
Technikum Leśnetechnikum, Brynek, gmina Tworóg2759,1%52,6%67,5%–59,8%2025: 53,5%58. w woj.373. w Polsce
Szkoła Mistrzostwa Sportowego Radzionków Niepubliczne LOliceum, Radzionków2847,6%59,5%67,1%–58,1%2025: –147. w woj.1378. w Polsce
VI LOliceum, Tarnowskie Góry6453,5%47,8%71,5%–57,6%2025: 59,2%151. w woj.1406. w Polsce
Technikum nr 13technikum, Radzionków2057,2%38,1%74,0%–56,5%2025: 54,0%85. w woj.574. w Polsce
Technikum nr 1technikum, Tarnowskie Góry8655,1%39,1%66,7%–53,6%2025: 60,5%110. w woj.789. w Polsce
Technikum nr 6technikum, Tarnowskie Góry5755,7%41,3%63,3%–53,4%2025: 61,9%115. w woj.803. w Polsce
Technikum nr 12technikum, Tarnowskie Góry2743,8%33,6%64,5%–47,3%2025: 58,5%145. w woj.1137. w Polsce
Technikumtechnikum, Nakło Śląskie, gmina Świerklaniec5039,2%29,8%59,1%–42,7%2025: 52,2%163. w woj.1292. w Polsce
Szkoły dla dorosłych, branżowe i mniejsze (3)
Bez porównań, bo to szkoły dla dorosłych, branżowe II stopnia albo z mniej niż 20 zdającymi. Ich wyniki liczą się do średniej powiatu tarnogórskiego w tabeli porównania niżej. Zdających: matura z polskiego 2026.
SzkołaZdających
LO dla Dorosłych Żakliceum, Tarnowskie Góry19
Technikum nr 5technikum, Tarnowskie Góry17
Branżowa Szkoła II stopnia nr 1szkoła branżowa II stopnia, Tarnowskie Góry6

Powiat tarnogórski na tle województwa i Polski

Egzamin ósmoklasisty i matura 2026 (termin główny): średni wynik procentowy powiatu tarnogórskiego, województwa śląskigo i Polski oraz zmiana od 2025 roku i różnica do Polski w punktach procentowych. Na maturze przedmioty, które pisało co najmniej 20 osób, ze wszystkich szkół (także dla dorosłych). Miejsce wśród powiatów i miast na prawach powiatu w województwie. Źródło: Mapa Wyników Egzaminów, dane CKE.
EgzaminPowiat 2026Powiat 2025ZmianaWojewództwoPolskaRóżnica do PolskiMiejsce w woj.Zdających
Matematyka, egzamin ósmoklasisty58,2%51,9%+6,353,9%54,8%+3,43. z 361405
Polski, egzamin ósmoklasisty69,4%66,0%+3,563,9%64,8%+4,62. z 361405
Angielski, egzamin ósmoklasisty76,3%72,3%+4,073,2%72,6%+3,74. z 361406
Polski, matura podstawowa58,9%61,1%−2,359,1%58,9%−0,022. z 361197
Matematyka, matura podstawowa57,1%60,6%−3,458,0%59,0%−1,919. z 361198
Angielski, matura podstawowa79,4%81,3%−1,979,3%78,4%+1,013. z 361180
Matematyka, matura rozszerzona39,0%32,8%+6,234,1%37,1%+1,96. z 36278
Angielski, matura rozszerzona67,4%66,5%+0,967,6%69,2%−1,814. z 36814
Polski, matura rozszerzona50,5%52,8%−2,342,8%43,9%+6,64. z 36168
Biologia, matura rozszerzona37,8%45,3%−7,640,5%40,7%−3,018. z 36255
Chemia, matura rozszerzona34,1%39,2%−5,139,0%40,8%−6,720. z 36127
Fizyka, matura rozszerzona36,6%39,8%−3,139,3%41,8%−5,111. z 2977
Geografia, matura rozszerzona43,0%42,0%+0,941,3%40,6%+2,410. z 36212
Historia, matura rozszerzona47,1%39,8%+7,347,4%47,2%−0,215. z 3665
WOS, matura rozszerzona47,2%––44,6%44,0%+3,313. z 3349

Skąd są te liczby

Wszystkie wyniki pochodzą z Mapy Wyników Egzaminów, którą prowadzi Centrum Informatyczne Edukacji na podstawie danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. To średnie wyniki procentowe z terminu głównego egzaminu ósmoklasisty i matury w 2026 i 2025 roku. Średnią powiatu tarnogórskiego, województwa i gmin podaje Mapa; średnią Polski liczymy z województw, ważąc je liczbą zdających.

Średnia trzech matur to średnia z polskiego, matematyki i angielskiego na poziomie podstawowym. Z niej liczymy ranking liceów 2026 i w ten sam sposób ranking techników. Do rankingu trafia szkoła, w której każdy z tych egzaminów pisało co najmniej 20 osób. Szkoły podstawowe porównujemy przy co najmniej 25 zdających, bo w mniejszej szkole jeden wynik mocno zmienia średnią.

Opracowanie: ProfTutoring (Professional Tutoring sp. z o.o.). Błąd w danych albo pytanie o metodę: kontakt@proftutoring.pl.

Aktualizacja: 3 listopada 2026Źródła: Mapa Wyników Egzaminów (Centrum Informatyczne Edukacji, dane CKE)Ranking liceów 2026ProfTutoring to marka Professional Tutoring sp. z o.o.